Я досліджую світ
2 клас
«Як тварини готуються до зими»
Підготувала
вчитель початкових класів
Підволочиського ліцею
імені Івана Франка
Ямкова Леся Ярославівна
Тема. Як тварини готуються до зими.
Мета. Встановити причинно – наслідкові зв’язки між змінами в неживій природі, житті рослин та тварин; формувати уявлення про перелітних та зимуючих птахів; збагатити словник дітей новими словами; розвивати спостережливість, уміння порівнювати, узагальнювати; виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до тварин.
Обладнання. Електронні зображення тварин, девізу, теми, завдань уроку, запис мелодії для фізкультхвилинки, шапка – маска «синоптик», зображення осінніх дерев, кошик з подарунками осені, монітор.
Хід уроку
І.Організація класу
Учитель: Пролунав уже дзвінок,
Він покликав на урок
Поверніться до гостей,
Скажемо їм «добрий день!»
А займемось сьогодні серйозними ділами
То часу не втрачаймо, роботу починаймо.
А працювати будемо під девізом (на екрані) «Чим більше прочитаєш, тим більше пізнаєш»
ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку
Тема уроку на екрані
«Як тварини готуються до зими»
Завдання уроку(на екрані):
ІІІ. Фенологічна хвилинка.
З’ясування змін у природі.
Учитель: Дякуємо, синоптику, прогноз є, можемо працювати далі.
Підсумок. Молодці. Продовжуйте вести спостереження.
ІV. Актуалізація опорних знань учнів.
Бесіда
V. Робота над темою уроку
Бесіда
Листок клена великий. На ньому написано завдання (на екрані).
Прочитати абзац перший і дізнатись:
(на екрані транслюються слайди з зображенням комах)
Відповіді дітей. Оцінювання кращої відповіді.
Підсумуємо. З настанням осені змінюється життя комах.
Учень: Я цікавлюсь усім! Я читав, що мурашки не замерзають навіть тоді, коли дуже холодно, понад 30 С.
Учитель: Так, діти, це правда. Бачиш, як добре що ти вмієш так гарно читати, хоч ще і маленький. А чим більше читаєш, тим більше знаєш! (Звертаюсь до девізу уроку(на екрані)).
Оцінюю відповідь учня.
Хвилинка – цікавинка.
У тілі вони накопичують рідину, гліцерин, яка й рятує їх від морозу
Завдання 2 на кленовому листочку(на екрані).
Зимою спить, літом бринить,
Понад квітами літає, медок збирає.(Бджола)
А хто знає,що означає слово стільник?
Прочитаємо у словничку пояснення значення цього слова.
Підсумок. Бджоли – це великі трудівники. Наносити мед – важка праця. І недарма говорять про роботящу людину, що вона трудиться мов бджілка
Фізкультхвилинка (під музичний супровід)
Наступне завдання на листочку(на екрані).
Учитель: З настанням холодів відбуваються зміни у житті птахів. (відео) Частина птахів відлітає у теплі краї. Частина залишається зимувати.
Підсумок. Перша причина відльоту птахів – це голод, нічим живитись, немає комах. А зимувати залишаються ті, що живляться різним насінням, рештками рослин
Оцінювання кращих відповідей.
Наступне завдання на листочку (на екрані).
Загадка
З гілки на гілку , з гілки на гілку
Так стрибає……(білка)
Робота з підручником, с. 61.
Отже, вони живуть завдяки жиру, відкладеному в тілі ще восени.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
Ще одне завдання дала нам Осінь.
Учитель зачитує наказ.(на екрані)
Наказ по Королівству Зими!
Учням 2 класу
Учитель: Птахам дуже важко пережити холодну зиму. Без вашої допомоги багато з них загине. Тому я дуже прошу вас підгодовувати їх. Тоді вони весною віддячать вам радісним співом!
Тестування на екрані.
а) бояться морозів;
б)немає що їсти;
в)ніде сховатись.
а)так тепліше;
б)так вони не помітні на снігу;
в) така шубка їм подобається більше.
а)білка, миша, бобер;
б)заєць, вовк, лисиця;
в) ведмідь, їжак, борсук.
а) їжака, ведмедя;
б)бобра, лисицю;
в)зайця, вовка.
Підсумкова вправа
Дати відповідь на запитання. Записати відповіді у кросворд.
Завдання кросворду на екрані.
Схема на плакаті на дошці.
|
1 |
|
|
|
|
|
|
||||
2 |
|
|
|
|
|
||||||
3 |
|
|
|
|
|
|
|
||||
4 |
|
|
|
|
|
|
|||||
|
5 |
|
|
|
|
|
|
||||
6 |
|
|
|
|
|
||||||
|
7 |
|
|
|
|
||||||
Тож урок пройшов не марно,
Працювали від душі,
Другий клас – ви молодці!
VI. Підсумок уроку.
VII. Домашнє завдання.
А чим більше будете читати, тим більше будете знати.(на екрані)
Діти, Бог дав у володіння людям чудовий дар – планету Земля. З її дивовижною природою, красою, багатствами. Єдине наше завдання зберегти цей чудовий подарунок для себе і своїх нащадків. Ви ще маленькі, але теж можете внести свій вклад в збереження навколишнього середовища.
Виховна година:
«Йде Святий Миколай,
ти добром його стрічай»
Підготувала
вчитель початкових класів
Підволочиського ліцею
імені Івана Франка
Ямкова Леся Ярославівна
Мета: виховувати духовність, доброту, почуття милосердя, ввічливість, любов до ближніх; ознайомлювати учнів із народними традиціями; розвивати мислення й пізнавальні інтереси, вчити осмислено творити добро, наслідувати Св. Миколая; виховувати людяність, доброзичливість.
Обладнання: презентація за темою виховної години.
Хід виховної години
І. Мотивація.
1. Вступне слово.
Діти : 1. Ми зібралися у школі
В нашім гарнім добрім колі
В нашій радісній родині
Бо велике свято нині.
2. У грудні, в гарну тиху ніч
Зорі, як мільйони свіч,
Що світять вниз, на рідний край,
Де ходить Святий Миколай.
3. Коли Святий Микола
З небес на землю йде,
То кожний дім і школа,
Мов вулик бджіл гуде.
4. В Канаді сніг, морозна лють
А на Флориді сонце сяє.
Та тут і там малята ждуть
Святого гостя, Миколая.
5. Бо із дідом Миколаєм
Весело і дружно йшли
Коляду із ним вели.
Учитель: Щороку приходить він у кожну родину з миром і дарунками. Для дітей стає чарівною казкою, коли невідомо як з’являється вночі і кладе під подушку, або у черевичок такі бажані гостинці.
Учитель: А хто ж такий Святий Миколай? (діти дають відповіді)
Учитель: Так це Святий, але я хочу розповісти вам про його земне життя.
Десь 1700 років тому на півдні Італії у заможній родині народився маленький хлопчик, якого назвали Миколою. Нічого не бракувало малому Миколі – ні одежі, ні їжі. Та через деякий час він залишився сиротою, спочатку померла мама , а за нею і тато. Хлопчик ріс під опікою чужих людей. Він часто виходив на вулицю погратися з дітьми. Це були діти небагатих батьків. Микола їх жалів, але не знав, як допомогти. W Був у Миколи старий учитель. Одного разу вони читали Святе Письмо: «Коли ти робиш добро, нехай твоя правиця не знає, що робить лівиця…»
- Як це розуміти? – запитав в учителя замислений Микола.
- Коли ти робиш добро іншому, то не треба про це голосно всім розказувати. Краще не хвалитися своїми добрими вчинками.
Стояла глибока осінь. Миколка знав, що багато дітей у їхній околиці живуть бідно, у голоді і холоді.
От родина старого Олександра. Мати хвора, в Петра немає взуття, а мала Софійка вранці збирала на дорозі хмиз, щоб було чим затопити в печі.
Увечері Миколка тихо, щоб слуги не бачили, подався до комори. Набрав у торбину борошна, налив пляшечку олії, набрав повні кишені яблук, відшукав у своїй скриньці пару нових шкарпеток, нові постолики. Все це склав у велику торбину і сховав під своїм ліжком. Коли в домі всі поснули, він тихенько вислизнув із ліжка, пробрався до Олександрової хатини, поклав там торбину й чкурнув додому.
Вранці старий Олександр не міг натішитися щедрими дарунками. Але хто це міг зробити? Кому подякувати?
W З того часу Миколка часто робив такі дарунки бідним сусідам. Люди молили Бога за невідомого, який їм допомагає. Та ніхто не здогадувався, що то був Микола.
Миколині слуги стали помічати, що зникають харчі, одяг, паливо з комор. Стали пильнувати. Одного разу, коли Миколка тільки-но склав торбинку і вийшов із свого подвір’я, його наздогнав старий слуга. Думав, що то злодій. Тоді й стало відомо всім, хто піклується про бідних.
W Минули роки. Микола вивчився, став священиком. Усе своє добро роздав бідним людям і служив їм, як тільки міг.
За це Господь дав йому силу творити добро ще більше.
W Звучить пісня «Доброта Миколая» ( 2 )
1.Розступилась дрімота,
Ходить світом доброта,
А ні смутку, ні журби не знає.
Де природа золота
Це є спокій доброта,
А де люди- там серця єднає.
Приспів :
Доброта , доброта,
Доброта й у день і ніч обіймає,
Доброта, доброта,
Ходить світом
Доброта Миколая. – 2 р.
2. Розступилась дрімота,
Ходить світом доброта,
Не минає ні води, ні суші.
Усміхніться доброті,
Всі, хто є на цій землі.
Хай зігріє вам серця і душі.
Приспів: ( той же)
ІІ. Оголошення теми
– Отож, сьогодні тема нашої виховної години: „Йде Святий Миколай, ти добром його стрічай»”.
Напередодні Свята Миколая ми поговоримо з вами про доброту – дуже важливу і потрібну для кожного з нас чесноту.
«Добре» , засвідчуємо ми, коли нам приємно, радісно і затишно.
«Добре», кажуть наші батьки, друзі чи знайомі, коли ми зробили щось хороше і корисне іншим людям.
В основі всіх наших добрих почуттів, слів і вчинків лежить поняття добра. А щоб добра у світі стало більше, нам самим потрібно бути добрими – говорити хороші слова, добре ставитися до інших, робити добрі справи. Людина, яка робить добро, є такою щасливою, як і та, кому вона його зробила. Тому добро завжди пов’язане з такими чеснотами, як чуйність, милосердя, доброчинність, щирість, справедливість. На добро, зроблене для вас іншими, треба відповідати також добром бо найвища наука життя – мудрість, а найвища мудрість – бути добрим. Доброта і чуйність, співпереживання і щиросердність, уміння розуміти чужий біль, вчасно підтримати у важку хвилину – це повинно бути у характері кожної людини.
ІІІ. Робота над матеріалом класної години.
1. Ознайомлення з текстом.
Учитель: Давайте зараз ознайомимося з невеличким оповіданням
Василя Сухомлинського «Усі добрі люди одна сім᾿я».
2. Робота над текстом… Метод «Мікрофон»
Учитель:
1. Мамі я допомагала,
Рано - вранці прокидалась,
Одягалась, узувалась,
І до школи поспішала.
А зі школи повернуся,
Знов допомагать беруся.
Мамі пісню заспіваю,
Їй в кімнаті прибираю,
Бо важка в мами робота,
Вихідний лише в суботу.
2. А я не раз на рибалку
Ходив улітку із татком.
Сиділи з татком ми обоє
Коло річки над водою.
3. Я допомагаю татові своєму:
Меблі ремонтую, пиляю, свердлю.
Та не все виходить
В мене ще чомусь –
Підросту ще трішки
І всього навчусь,
І таким завзятим
Стану, як татусь.
( діти дають відповіді на запитання)
3. Ознайомлення з правилами добра.
Учитель: А ще діти, щоб самому бути щасливим, треба бережно, сердечно і чуйно торкатися серця інших людей. Послухайте «Правила добра».
«Правила добра»
Щоб добрим чоловіком стати,
Потрібно правила добра всім знати.
W Найперше з правил цих чудесних
Уміння бути добрим, чесним.
W А друге правило таке:
Шануй ти маму й тата,
Люби сестер, братів, людей,
Добро сам будеш мати.
W А третє правило просте,
Щоб мати серце золоте
Зла на людей ти не тримай,
Учителів не забувай.
Ці правила виконувати мусиш,
Тоді закону доброти ти не порушиш.
Учитель: Діти, які ви правила запам’ятали? Метод «Мікрофон»
4. Ігри.
А) А тепер я пропоную вам трохи пограти. Гра «З якої це казки?»
• Він звірят усіх лікує,
Від халепи їх рятує,
І зайчат, і мавпенят,
Бегемотів і тигрят,
Вилікує він за мить
Все, що в звірів заболить,
Наш добрий лікар... (Айболить) W
— Про кого йде мова?
— Яку добру справу виконував лікар Айболить?
• Сидить півник на печі,
Їсть смачненькі калачі,
Тут лисичка прибігає,
Півника мерщій хапає.
Біжить котик рятувати,
В лиса півника забрати.
(«Котик і Півник») W
— Хто і яке добре діло виконав у цій казці?
• Вигнав дід козу із хати,
Тай пішла вона блукати,
В зайця хату відібрала.
Всі козу ту виганяли.
Рак козуню ущипнув —
Зайцю хатку повернув.
(«Коза-дереза») W
— Хто допоміг зайчику повернути свою хатину?
— Яким він був?
• Виріс цей хлопчина
З маленької деревини.
У печі зміючку спік,
Сам на дерево утік.
Його гусятко врятувало —
На крилечка свої узяло.
Принесло до тата й мами,
Частувалось пирогами.
(«Івасик-Телесик») W
— Хто в цій казці зробив добрий вчинок?
Б) Учитель: Дуже багата наша мова різними прислів’ями і приказками про добро тож…
«Народний злотослів»
Добро робити ніколи не …
Хто людям добра бажає, той і собі…
Без доброго діла немає доброго…
За добро добром…
Світ не без добрих …
( пізно, має, імені, платять, людей. )
Перевірка , пояснення прислів’їв W Добро робити ніколи не пізно
W Хто людям добра бажає, той і собі має
W Без доброго діла немає доброго імені
W За добро добром платять
W Світ не без добрих людей
В) Робота в групах «Дерево Доброти»
Дві групи одержують конверти із зображенням листочків з написами
1 група: «Чесність», «Злість», «Грубість», «Повага», «Зло»
2 група: «Ненависть», «Милосердя», «Любов», «Байдужість»,«Боягузтво»,
— Прикрасимо наше дерево Доброти. Тільки виберіть листки з тими словами-поняттями, з якими б вам хотілось зустрітися.
Перевірка. W На дереві «Чесність», «Повага», «Милосердя», «Любов»
Г) Гра «Якщо ти добра людина, то повинен …»
Умови гри. Якщо людина повинна робити те, що я називаю, то ви плескаєте в долоні, а якщо ні, то нічого не робите.
• Допомагати мамі мити посуд.
• Берегти рідну природу та охороняти її.
• Шанувати працю інших людей.
• Галасувати, коли хтось відпочиває.
• Обманювати, сваритися, хвалитися.
• Насміхатися з чужого горя.
• Не слухати батьків.
• Ділитися тим, що в тебе є.
• Ображати інших.
• Захищати слабшого.
• Допомагати друзям у біді.
5. Учитель: Бути добрим нелегко, а постійно творити добро важко. Треба менше говорити про добро, а постійно його робити. Прислухайтеся до татової поради.
«Татова порада» (Сценка в ролях)
Учитель: Прибіг щодуху син додому, до тата голосно гука:
Син: «А я провідав у лікарні свого товариша-дружка!
То ж правда, тату, я чутливий і маю серце золоте?»
Учитель: Замисливсь тато на хвилину і так сказав йому на те:
Батько: «Коли тебе в тяжку годину, людина виручить з біди,
Про це добро, аж поки віку, ти, синку, пам’ятай завжди.
Коли ж людині щиросердно , ти зробиш сам добро колись,
Про це забудь, аж поки віку, мовчи й нікому не хвались».
Учитель: Людина пізнає світ не тільки розумом, а й серцем. Серед цих душевних рухів дитинства особливо глибокий слід залишають почуття жалю, милосердя, співчуття…
«Голубка»
По стежці у парку голубка скакала,
Поранене крильце додолу звисало.
Побачили діти, голубку взяли,
Скоріше додому її принесли.
Взялися пташину вони лікувати,
Поїти водичкою і годувати.
Загоїлась ранка на хворім крилі,
І винесли пташку гуляти малі.
І раптом котяра, звідкіль не візьмись,
До птахи метнувся із дерева вниз.
Та діти спинили лихого кота,
Вони ухопили його за хвоста.
Голубка злетіла, мов ран не було,
Махаючи дітям вдячно крилом. (Які почуття викликав у вас цей вірш)
ІV. Підсумок, рефлексія .
Учитель:
Отже, ми своє сердечко повинні наповнювати добрими справами, бути щедрими на гарні слова. Тож давайте заповнимо павутинку «Добрі слова і вчинки»
Вправа «ТАК» чи «НІ»
— Коли вам краще жити:
Коли сміються діти? (Так)
— А чи тоді, як всі кричать,
І їм не можна ради дать. ( ні)
— Бабусі хлопчик допоміг. Він, діти, добрий хлопчик? (Так)
— Тепер усі скажіть мені: У сварці жити добре? (Ні)
— А як немає забіяк, Тоді усім прекрасно? (Так)
— А як серця у всіх ясні, То вам погано, діти? (Ні)
— Співає хлопчик гарно як! А вам подобається? (Так)
— А як обличчя всіх пісні, Похмурі, злі? Вам добре? (Ні)
— Реве і трощить все чудак, Це теж погано, діти? (Так)
— Тоді іще скажіть мені: Як діти б'ються, добре? (Ні)
— Звичайно, краще в мирі жити
І з усіма дітьми дружити. (Так)
Щоб всі веселими були,
У мирі й злагоді жили! (Так)
Учитель: Молодці, ви добре впоралися зі всіма завданнями. Давайте, діти, наслідувати Святого Миколая творячи тільки добрі справи!
Учитель : Сьогодні Святий Миколай не встиг сам до нас завітати, адже в нього багато справ. Він просив мене передати вам подарунки, бо знає , що ви слухняні, працьовиті і добрі діти. Сьогодні з небес він побачив , що не помилився і ви справді заслуговуєте на ці подарунки ( вручаються подарунки)
Настав час нам прощатися . А ви одне про одного дбайте, добро і ласку іншим давайте!
Сказав Мудрець:
- Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай!
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізна від мавпи і від звіра.
Хай оживає істина стара –
Людина починається з добра.
Л. Забашта