Інтегрований урок ЯДС та літературне читання, 2 клас
Я досліджую світ
Тема: Осінь. Осінні місяці. Планування спостережень за неживою та живою природою восени. Осінній календар погоди і природи. Спостереження за погодою. Осінні явища в неживій природі. Осінні явища в житті рослин.
Літературне читання
Тема:Вірші Марійки Підгірянки «Прийшла осінь», «Ліс».
Мета:
●поглибити знання учнів про осінні явища в природі, навчати спостерігати за погодою;
● формувати вміння встановлювати причинно - наслідкові зв'язки;
●розвивати пізнавальну самостійність, уміння переносити засвоєне на нову ситуацію;
● ознайомити учнів з творчістю Марійки Підгірянки;
● формувати вміння слухати та сприймати поетичні твори, уміння спостерігати, логічно та творчо мислити;
●розвивати навички читання, збагачувати словниковий запас учнів, розширювати їх світогляд;
● виховувати пізнавальний інтерес.
Інтегруються предмети:Я досліджую світ та літературне читання.
Обладнання: зупинки карти царства Осені, слайди – репродукцій картин з осінніми пейзажами (В.Д.Полєнов «Золота осінь», М.Овсейко «Віконце в осінь», І.Левітан «Золота осінь», М. Гайдеров «Золота осінь», тощо), презентація.
Хід уроку:
І. ОРГАНІЗАЦІЯ ТА МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Організація учнів до уроку: вправа «Усмішка».
- Подаруйте усмішку мені, один одному,бо все прекрасне в житті починається з усмішки.
2. Перевірка домашнього завдання.
а) Опитування за питаннями:
- Що таке явища природи?
- Як називається модель Землі?
- Дайте визначення горизонту. Які сторони горизонту вам відомі?
- Хто і коли вперше полетів у космос?
б) Індивідуальні розповіді про явища природи, обертання Земля навколо своєї осі.
3. Мотивація навчальної діяльності.
а) Слово вчителя. Зупинка «Погода»
- Сьогодні я запрошую вас у незвичайну мандрівку. Перша зупинка називається «Погода».
б) Вправа «Погода».
- Яка зараз пора року?
- Який місяць?
- Яке число?
- Тепло чи холодно надворі?
- Який стан неба?
- Яка температура повітря?
- Чи були сьогодні протягом дня опади?
IІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА Зупинка «Царство осені»
1. Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
- Кожна мандрівка має якусь ціль. Протягом уроку ми з вами будемо складати карту царства Осені.
2. Визначення очікуваних результатів.
- Під час мандрівки ми будемо вчитися слухати та виразно читати поетичні твори. Ми з вами повторимо осінні місяці, з'ясуємо, які саме зміни відбуваються восени в природі.
3. Гра «Вернісаж думок».
- Доберіть серед поданих слів прикметники для характеристики осені: тепла, дощова, зелена, квітуча, похмура, дощова, сумна, суха, золота, багата.
4. Аналіз репродукцій картин
- Що об'єднує картини художників?
- Що б на своїй картині про осінь зобразили ви?
- Чи любите ви осінь? Чому?
5. Робота з творами Марійки Підгірянки. Зупинка «Осінній ліс»
а) Вірш «Ліс».
Виразне читання вірша вчителем.
— Які картини постали у вашій уяві, коли ви слухали вірш?
Словникова робота.
Довідкове бюро
Галузка— гілка, гілочка.
Ярок, яр— глибока довга западина.
Мугикати — стиха, невиразно наспівувати.
Читання вірша кращими учнями .
- Як поетеса говорить про шум лісу? Які дерева згадує? Які зміни відбулися в природі з приходом осені?
Читання вірша учнями «ланцюжком» за строфами.
- Що йдеться у вірші про пташок?
- Які пестливі слова вживає поетеса в своєму вірші?
- Як ви розумієте виділені рядки?
- Яку з поданих репродукцій картин ви б назвали «Ліс»? Чому?
Виразне читання вірша учнями.
б) Вірш «Прийшла осінь» Зупинка «Дари Осені»
Виразне читання вірша вчителем.
- Де настала осінь?
Словникова робота.
Довідкове бюро
Оксамит— тканина з густим коротким ворсом.
Читання слів «луною» за вчителем.
Позолотила, осінь - мальовничка, помалювала, завивала, прикрасила, напотіху.
Виразне читання вірша учнями «ланцюжком».
6. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
7. Робота за підручником « Я досліджую світ». Зупинка «Осінні місяці»
а) читання частинами наукової статті;
б) інтерактивна гра «Навчаючись – вчуся»;
- Як називають вересень? Назвіть ознаки вересня.
- Що змінюється в природі з приходом жовтня?
- Що називають «бабиним літом»?
- Який місяць осені називають ранньою осінню? Золотою? Пізньою?
- Як ви думаєте чому? Обгрунтуйте.
Зупинка «Підсумуй»
ІІІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота парах - гра «Виправ помилки»( на картках надруковані місяці - по 3 на кожній. Наприклад, вересень - жовтень-квітень, травень - жовтень - листопад, вересень - жовтень - листопад, жовтень - листопад - грудень. Потрібно вибрати картку з осінніми місяцями)
2. Робота в групах.
- Назвіть осінні явища.
3. Підбиття підсумків.
- Погляньте на дошку: на ній карта нашої мандрівки. Кожен, хто вирушає в дорогу, має пам'ятати стежинки цієї подорожі.
- Яка з цих картинок вам найбільше запам’яталася? Що, на вашу думку, можна сюди домалювати чи добавити?
- Для чого вам можуть знадобитися ті знання, які ви сьогодні отримали?
4. Домашнє завдання.
Вивчити напам’ять вірш (на вибір). Намалювати малюнок до обраного вірша.
5. Рефлексія. Вправа «Незакінчене речення».
Тепер я знаю...
У своєму житті...
Мені захотілося...
Я зміг...