Які особливості організації одноклітинних евкаріотів

Про матеріал
Презентація створена для того, щоб зробити урок біології більш цікавим і захоплюючим для учнів 7 класу НУШ . Вона доповнює навчальний матеріал, допомагає глибше зрозуміти біологічні процеси та структури живих організмів. Презентація "Про особливості організації одноклітинних евкаріотів" відповідає оновленій прогорамі НУШ 7 клас.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Які особливості організації клітин одноклітинних евкаріотів

Номер слайду 2

У попередніх параграфах ми ознайомилися з різноманіттям прокаріотів. Організми зі складнішими клітинами, які мають ядра, називають евкаріотами. Чимало їх представлено одноклітинними формами. Одноклітинні евкаріоти називають найпростішими, або протозоями. Вони можуть мешкати в різних екосистемах. Деякі є вільноживучими, здатними існувати в прісних чи морських водоймах, у ґрунті, на поверхні інших організмів. Деякі ведуть паразитичний спосіб життя. Також відомі види, що живуть у травному тракті жуйних тварин або деяких комах (термітів), допомагаючи їм засвоювати рослинну їжу (і там вони взаємодіють із прокаріотами). Для переживання несприятливих умов деякі найпростіші здатні утворювати цисту — спеціалізовану форму, яка має ущільнену оболонку та зменшену кількість води.

Номер слайду 3

Одноклітинні евкаріоти є різноманітною групою: наразі науці відомо більше 100 тис. видів. Ознайомимося з деякими з них. У прісних водоймах мешкає інфузорія-туфелька, яка отримала свою назву за характерну форму клітини (мал.10.1 та 10.2). Сталість її форми обумовлена ущільненням цитоплазми під мембраною.

Номер слайду 4

Як організована клітина інфузорій

Номер слайду 5

Інфузорії переміщуються в просторі за допомогою численних війок, що вкривають поверхню клітини. Поміж війок у мембранних мішечках розташовані захисні структури, які складаються з тіла та наконечника. У відповідь на подразнення вони ніби вистрілюють, подовжуючись у 8 разів за тисячні долі секунди. Загалом на тілі інфузорії-туфельки налічують 3—5 тис. таких структур.

Номер слайду 6

Живиться інфузорія-туфелька, поглинаючи бактерії із зовнішнього середовища. Мембрана утворює вп’ячування, у результаті чого формується мембранний пухирець із захопленими часточками їжі всередині. Цей процес називають фагоцитозом (див. іл. 35). Утворений пухирець зливається з лізосомою, формуючи травну вакуолю. Неперетравлені рештки виводяться з клітини.

Номер слайду 7

Іншою важливою особливістю інфузорії-туфельки є наявність двох скоротливих вакуоль, що виводять з клітини надлишкову воду та продукти обміну речовин. Кожна така структура складається з резервуара та сітки радіальних каналів, якими вода та продукти життєдіяльності потрапляють до вакуолі. Вони скорочуються почергово кожні 20-25 с. 

Номер слайду 8

Як усі евкаріоти, інфузорія-туфелька має ядро, яких у неї аж два (див. мал.10.2). Велике регулює функціонування клітини, а мале зберігає спадкову інформацію та забезпечує її передавання під час розмноження, яке здійснюється поділом клітини.

Номер слайду 9

Переважно інфузорія туфелька розмножується нестатево звичайним поперечним поділом клітини навпіл. Однак час від часу в інфузорій спостерігається статевий процес — кон’югація. Це коли дві особини інфузорії туфельки наближаються одна до одної і між ними утворюють цитоплазматичні місточки. У цитоплазмі велике ядро руйнується, а маленьке формує жіноче й чоловіче ядра. Жіноче ядро (стаціонарне) залишається в клітині, а чоловіче (мігруюче) по цитоплазматичному місточку переходить до іншої особини. У кожній клітині зливаються жіноче й чоловіче ядра й утворюється ядро, яке ділиться, і в результаті формує одне велике й одне мале ядро. Цей процес в інфузорії туфельки відбувається, щоб урізноманітнити їх спадкову мінливість.

Номер слайду 10

У світовій фауні нараховується близько 70 000 видів одноклітинних організмів в Україні – близько 2 000 видів. Прісні водойми. Морські водойми. Паразитичний спосіб життя. Найпростіші поширені по всій земній кулі – у морях, океанах, прісних водоймах, ґрунті, а також організмах тварин, рослин і людини. Значенння інфузорі-туфельки у природі Вони знищують багато видів бактерій, і самі в свою чергу, служать їжею для дрібних безхребетних організмів. Часом їх спеціально розводять в якості корму для мальків деяких акваріумних рибок.

Номер слайду 11

Інфузорії прісних водойм дуже різноманітні. Часто можна натрапити на сувійок, трубачів та багатьох інших представників цієї групи Інфузорія сувійка має комірець із війок для напрямлення часточок їжі в клітинний рот та стебельце для прикріплення до підводних об'єктів Інфузорія трубач може плавати або прикріплюватися до підводних об'єктів, живиться органічними рештками, протистами, водоростями та бактеріями

Номер слайду 12

Чому одноклітинні евкаріоти є самостійними цілісними організмами. Що таке одноклітинні еукаріоти? - Одноклітинні еукаріоти — це організми, які складаються лише з однієї клітини, але ця клітина має ядро та інші органели, характерні для еукаріотів. Одноклітинні як і багатоклітинні евкаріоти живляться , дихають , виділяють з клітин продукти обміну речовин , розмножуються . Здатні до активного руху . Різноманітніший набір органел . Одноклітинні евкаріоти здатні сприймати різні подразники зовнішнього середовища й відповідати на них , а також регулювати процеси власної життєдіяльності .

Номер слайду 13

Домашнє завдання. Параграф 10записати головне в зошит

pptx
Пов’язані теми
Біологія, 7 клас, Презентації
Додано
30 грудня 2024
Переглядів
24
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку