Які рослини занесені до Червоної книги України.

Про матеріал

Ознайомити учнів з Червоною книгою України; чинниками, що впливають на життя рослин, засобами збереження й охорони рослин. Учні повинні засвоїти поняття «довкілля», знати рідкісні види рослин свого регіону, що занесено до Червоної книги України.

Навчати дітей бачити красу навколишнього світу; виховувати милосердя, співчуття до всього живого, готовність прийти на допомогу природі, охороняти її скрізь і завжди.
Спрямовувати дітей на досягнення загальнолюдських ідеалів, духовних цінностей

Перегляд файлу

  УРОК №58                          

Тема Які рослини занесені до Червоної книги України.

Мета: Ознайомити учнів з Червоною книгою України; чинниками, що впливають на життя рослин, засобами збереження й охорони рослин. Учні повинні засвоїти поняття «довкілля», знати рідкісні види рослин свого регіону, що занесено до Червоної книги України.
Навчати дітей бачити красу навколишнього світу; виховувати милосердя, співчуття до всього живого, готовність прийти на допомогу природі, охороняти її скрізь і завжди.
Спрямовувати дітей на досягнення загальнолюдських ідеалів, духовних цінностей

Обладнання:ілюстрації рослин, гербарії і малюнки із  зображенням рослин, презентація, картки з заданнями, промінці.Червона книга Україна, журнал «Червоні стежки »

Тип уроку. Засвоенення нових знань.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ХІД УРОКУ

І. Організація класу.

1.1 Привітання

Пролунав дзвінок,

Починаємо урок.

Працювати будемо старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашому другому класі

Діти просто молодці.

Доброго дня діти! Сьогоднішній урок природознавства проведу у вас я, мне звати Наталья Валеріївн.

1.2Перевірка постави

А зараз сідайте рівненько, ручки покладіть на парту та уважно мене слухайте.

1.3 Перевірка готовності до уроку

Для сьогоднішнього уроку нам знадобиться: підручник Я і Україна, зошит, ручка, олівці.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

2.1. Хвилинка спостережень.

- діти, подивіться уважно за віконечко.

- Яка пора року зараз?
- Який місяць?
- Що ви можете сказати про стан неба?
- Надворі світить сонце, чи хмарно?
- Сьогодні тепло чи холодно?
- Чи є надворі вітер?

- Як змінилась висота сонця над горизонтом? Відповідно до початку зими?

- Як залежить температура повітря від висоти Сонця над горизонтом?

- Які зміни в житті рослин ви помітили?


 

2 .3 Постановка проблемного запитання.

 Звучить лірична музика. Учні, слухаючи музику уявлять, що вони в лісі.)
- Послухайте вірш «Дві богині» і скажіть як називають рослин, а як тварин?

Були у Матінки-Природи
Дві донечки такої вроди:
Хто їх побачив хоч на мить, —
Не міг забуть і розлюбить.
Голубооку звали Флора,
У неї очі, наче зорі.
Завжди замріяна, тендітна,
Ласкава, ніжна та привітна.
А Фауна — швидка, як вітер,
Могла за птахами летіти
І за оленями стрибати
Та з білочками пустувати.
Обидві світ живий любили,
Відтак його боготворили.
То ж вирішила мудра мати
Їм дарунки дати:
Мрійливій Флорі — світ рослинний,
А жвавій Фауні — тваринний,
Щоб берегли і доглядали,
Від всього злого захищали.
Живуть в легендах і понині
Живого світу дві богині.

- Що таке фауна?
- Що таке флора?

 

 

3.Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні у нас незвичайний урок ! Він присвячений рослинам, які занесені до Червоної книги України. Ми дізнаємося історію заснування Червоної книги. Будемо працювати з підручником, зошитом, виконуватимемо ряд цікавих та захоплюючих завдань А допоможе нам у вивченні цієї теми журнал «Червоні стежки». На його сторінках. Будемо вчитися спостерігати за рослинами світом.

4 Вивчення нового матеріалу

4.1Перша сторінка журналу «цікаво знати»                                                                                                                                                           Все в природі тісно взаємозв’язане. Природа  є середовищем життя людини. Вона є джерелом натхнення для композиторів і письменників, художників і поетів. Недарма природу називають ненькою. Всі ми – діти природи, та не всі однаково добре до неї ставимось.

Колись давно люди брали від природи всього набагато менше. У них не було ні фабрик, ні заводів.

Але поступово багато що змінилось. У людей з`явилися поля і ферми, заводи і тепле житло, машини і багато іншого. І людям здалося, що вони не залежать від природи, що вони сильніші за неї. Озброївшись могутньою технікою, люди вирішили, що можуть підкорити собі природу. Пройшов час і вони побачили, що це не так.

 4.2 Розповідь учителя з використанням наочності.( Картинки природи )

Наступна сторінка « В світі природи »

Природу недарма називають Чарівницею Це не тільки невичерпна скарбниця багатств, джерело життя, - природа прикрашає зеленим килимом лісів і гаїв, шовковими травами і барвистими запашними квітами. Вона дарує людям здоров’я, почуття сили, чистоти пробуджує  в них людяність, щирість, сердечність і доброту.

Запитання

- діти, як ви вважаєте, як треба ставитись до природи? До рослин?

- Чи можна топтати, виривати з корінням рослини? Чому?

 

4.3Фізкультхвилинка

Прокидаються квітки,

Розпускають пелюстки.

Вітерець подув тихенько,

Пелюстки гойднув легенько.

Сутеніє, і квітки

Закривають пелюстки.

Тихо засинають,

Голівками гойдають.

4.5  Третя сторінка  «інформаційна хвилинка, Червона книга України»

- найбільшу насолоду і радість, найпалкішу любов до рідної природи пробуджує шепіт зелених дібров, запах і розмаїття квітів.

Неможливо навіть перерахувати всі квіти і трав, що чарівними казково- візерунчастими килимами, скатертинами і ковдрами покриває степи та узлісся. Куди б ми не пішли – чи то до лісу, чи на луки, поле, скрізь нас привітно зустрічають усмішки  рідної землі – чарівні квіти.

Гарно дуже!

Від квітів м’який аромат.

Від краси аж душа завмирає!

Квіти, квіти солодкі й п’янкі.

Радість, щастя вони нам дарують.

А пелюсточки ніжні духмяні такі –

Хай красу цю всі люди почують.

                                             Т. маковецька

Із сивої давнини дійшли до нас перекази, казки, бувальщини про наших супутників – рослин.

Я книга Червона, я вся у труді,

Стараюсь багато звірят я спасти,

І трави, квітучі дерева, кущі,

Врятуйте їх, люди, їм треба рости!

Показ відеофільму.

Спеціальна комісія склала список тварин і рослин, які знаходяться на межі зникнення, і список рідкісних видів. Учені вирішили назвати цей список Міжнародною Червоною книгою.

Червоний колір – сигнал тривоги, небезпеки, запобігання. Він, як червоний сигнал світлофора, запобігає: «Обережно! Може статися біда».

А навіщо нам потрібна червона книга?

Вона: інформує які види тварин і рослин в небезпеці. ,

 закликає звертати увагу на зникаючі та недостатньо вивчені види,

запобігає зникненню рідкісних видів,

радить як зберегти ці рідкісні види рослин і тварин.

Для того, щоб припинити знищення рослин і тварин, зберегти їх видову різноманітність  в 1948 році був створений Міжнародний Союз охорони природи (МСОП) після міжнародної конференції у Фонтенбло, Франція.

МСОП — це стара і найбільша в світі глобальна природоохоронна мережа, демократичний союз.

Вперше МСОП видав Міжнародну Червону книгу в 1966 році. Червона книга— це список рідких тварин та рослин видів,що знаходяться під загрозою зникнення.

Залежно від стану і міри загрози видів тварин або рослин, занесених до Червоної книги, вони діляться на сім категорій.

Для зручності користування, сторінки в книзі зробили кольоровими:

На червоних  сторінках розміщена інформація про види, що знаходяться під загрозою  зникнення і які вже неможливо  врятувати без введення спеціальних заходів  охорони.

На жовтих  сторінках— вразливі види. Ці види зустрічаються в кількостях  достатніх для виживання, але їх  чисельність дуже швидко скорочується.

На білих сторінках розміщена інформація про рідкісні види рослин і тварин. Ці види зустрічаються дуже рідко, на обмежених  територіях, тому можуть скоро зникнути.

На сірих сторінках— відомості про мало вивчені  і рідкі види. Можливо, вони знаходяться  під загрозою, але оскільки немає достатньої  інформації, то не можна оцінити, до якої групи вони відносяться.

На зелених сторінках— відомості  про відновлені види  і що знаходяться  поза небезпекою.

На чорних сторінках записані ті види,котрі  взагалі зникли з нашої планети.

З того часу в різних країнах світу почали складати свої національні Червоні книги, в яких приводили перелік зникаючих видів тварин і рослин

Вперше Червону книгу України засновано  1976 р., а в світ вона вийшла  1980 року однотомним виданням.

Друге видання Червоної книги України побачив світ в двох томах: « Тваринний світ» в 1994 році і «Рослинний світ» в 1996 році.

Також на Харківщіні є рослини котрі є представниками Червоної книги України.

Наприклад пролісок.Ця весняна квітка досягає висоти 20-25 мс.Є символом надії.

Також на Харківщіні можна побачити таку рослину як ключ-трава,або мілка папороть.5-30см у висоту.Росте на лугах.

Сальвінія плаваюча також є представником Харківщіни.Це невелика плаваюча папороть. рослина до 10 см завдовжки.Рослини  легко разносяться течією.

Піон вузьколистих.Це багатолітня квіткова рослина.Росте серед кустарників в степах.

Проло́мник Козо́-Поля́нского !!! Рідкісний вид першоцвітів, росте на вершинах та схилах горбів

Що треба робити, щоб врятувати зникаючі і  рідкісні вид


 рослин і тварин?

  • Заборонити надмірний     видобуток тварин.
  • Заборонити руйнувати   житла   тварин.

Охороняти заповідники

Піклуватися про розмноження.

 

 

Запитання

Що таке Червона Книга?

Для чого вона була створенна?

Чому вона дістала таку назву?

 

4.4 наступна сторінка «охороняти природу»?

Діти, що для вас значить «охороняти природу»? (гра «Збери листочки»)

Що треба робити,щоб охороняти природу?

Любити

Не руйнувати

Не вбивати

Не втручатися

дбайливо ставитися

Берегти

Вивчати

цінувати

4.6Четверта сторінка журналу «Рослини, що потребують охорони»

  •                  Чи завжди люди ставляться добре до рослин?
  •                  Є люди, які виривають лікарські рослини з корінням, безжально обламують черемху і бузок, повертаючись із прогулянок несуть цілі оберемки квітів. Ці люди нівечать природу. Особливо страждають первоцвіти.
  • Як ви вважаєте  чи правильно виривати рослини?

 

5.Систематизація та осмислення знань

5.1 Наступна сторінка «У царстві пізнання»

5.1.1 Робота  по підручнику  + таблиця   ст. 144

-Які рослини вашого краю занесені до Червоної книги України?

- На Харківщині до Червоної книги  занесені такі рослини.

Водяний горіх плаваючий

Цибуля Ведмеда

Мобка дволиста

Тюльпан дібровний

Шафран сітчастий

Горицвіт весняний

Валеріана лікарська

Сон чорніючий

Переломник Коза – Полянського

Проліска дволиста

Латаття біле

Калина звичайна.

Ст..145 коротка  характеристика рослин.

(Діти виходять до дошки та розповідають)

5.2  наступна сторінка. Робота по ілюстраціям.

 « Роздивись та запам’ятай !»

  1. Зривати та викопувати дикорослих рослин.
  2. Викопування трав’яного покриву під час відпочинку.
  3. Вирубування дерев.

 5.8 Гра «Встав пропущені букви, що означають голосні звуки» і дізнаєшся, які рослини занесено до Червоної книги , які знаходяться під охороною.

Але вони зашифрували їх назви.

П * дсн * жн * к (підсніжник)

С * н – тр * в * ( сон – трава)

Пр * л * ск * (проліска)

К * нв * лі * ( конвалія)

Ш*ф*н  (Шафран )

Г*р*цв*т ( Горицвіт )

Т*с       яг*дн*й ( Тис ягідний )

 

5.9 Робота з роздатковим матеріалом.

У кожного  на парті лежать конверти с завданнями. Вам потрібно вклеїти картинки рослин, які занесені до Червоної кноги.

 

6 Закріплення та осмислення знань.

1. Перегляд відео фільму

7  Підсумок уроку.

- Хто найбільш негативно впливає на довкілля?

     - Чому не можна зривати багато рослин?

     - Як ви повинні ставитись до природи?

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

У кожного на парті лежать промінчики на яких, ви запишите свої добрі справи щодо природи. И ми складемо з вами«Сонечко моїх добрих справ»

Якщо людина добре серце має,

вона іде у світ добро творить.

В її очах любов і ласка сяє,

Така людина сонечком горить!

Наш урок закінчився. До побачення.!!!


 


 

1

 

docx
Додано
30 квітня 2018
Переглядів
4369
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку