Урок з біології
7 клас
Загальна характеристика типу Нематоди,
або Круглі черви.
Роль нематод у природі та житті людини.
Вчительки біології
Балакліївської гімназії Білоцерківської сільської ради
Миргородського району, Полтавської області
Андрощук Ольги Василівни
Мета: ознайомити учнів з особливостями будови круглих
червів на прикладі аскариди, показати різноманітність круглих червів, їх життєдіяльність, їх роль у природі, та житті людини;
розвивати вміння зосереджуватися на проблемі, висловлювати власну думку, логічно мислити.
Виховувати прагнення до здорового способу життя.
Тип урок: нетрадиційний.
Підготовчий етап
Хід уроку
Сьогодні ми дізнаємось про різноманітність круглих червів і їхню роль у природі та житті людини. А допоможе нам у цьому перегляд програми «Збережемо своє здоров’я». Мова йтиме про негативний вплив круглих червів на здоров’я людини та навколишнє середовище.
Як відомо, переважна більшість представників типу Круглі черви належать до класу Нематоди, або Круглі черви. Вони різні за розмірами за способом життя, поширені в солоних, прісних водоймах, грунтах. Серед них є сапробіонти та хижаки. До нематод належать багато паразитів людини, тварин та рослин. Детальніше про небезпеку, яку становлять круглі черви для всього живого, ми поговоримо з фахівцями.
Сьогодні ми запросили до студії доктора біологічних наук та кандидата медичних наук.
Спочатку хотілося б звернутися до доктора біологічних наук. Скажіть, будь ласка, які представники типу Круглі черви є небезпечними для здоров’я людини?
Доктор біологічних наук: найчастіше збудниками хвороб людини є людська аскарида, гострик (особливо у дітей), трихінела.
Диктор: розкажіть, будь ласка, про особливості життєдіяльності одного з паразитів.
Доктор біологічних наук: паразитом кишечника людини є людська аскарида, самки якої можуть сягати 44см, а самці 25см завдовжки. Статевозрілі аскариди поширені у просвіті кишечника людини і живляться його вмістом, іноді –поверхневими шарами слизової кишечника. Самки аскарид за добу можуть продукувати 240000 яєць. Ці яйця виводяться з кишечника назовні й потрапляють до вологого грунту, де можуть зберігатися протягом десяти років.
Зараження людини відбувається у тому випадку, коли до її організму з немитими овочами, фруктами, сирою водою потрапляють яйця аскарид. В організмі людини з яєць розвиваються личинки, які здійснюють міграцію з кровоносних судин кишечника в печінку, звідти- в серце, а з нього –у легені, з легень знову потрапляють до кишечника, де і стають статевозрілими.
Диктор: дякую за інформацію. А зараз у мене питання до нашого гостя, кандидата медичних наук. Скажіть, до чого може призвести паразитування круглих червів в організмі людини; які заходи профілактики для уникнення можливих захворювань потрібно застосувати?
Кандидат медичних наук: паразитування будь- якого з представників круглих червів в організмі людини призводить до негативних наслідків. Якщо говорити про людську аскариду, то її личинки, рухаючись в організмі, ушкоджують тканини органів, стінки кровоносних судин, можуть закупорювати просвіти дихальних шляхів. Сама ж аскарида живиться вмістом кишечника та поверхневими шарами його слизової. Інші паразити людини –гострики, подразнюючи слизову червоподібного відростка сліпої кишки, можуть спричинити апендицит. Небезпечною для людини є і трихінела, яка, руйнуючи м’язові волокна, спричиняє сильний біль, набряки.
При сильному зараженні будь-яким із паразитів, людина може загинути. Тому потрібно здійснювати певні профілактичні заходи:
- перед вживанням їжі завжди мити руки з милом;
- не вживати в їжу немиті овочі, фрукти;
- використовувати лише прокип’ячену воду;
- потрібно добре проварювати та просмажуватим’ясо;
вести боротьбу з гризунами, що є джерелом зараження свійських свиней, що, у свою чергу, можуть бути причиною зараження людини трихінелою.
Диктор: А зараз я пропоную подивитися сюжет з одного овочесховища.
(Виставляються таблиці із схематичним зображенням рослин, що вражені нематодою, звучить музика).
Послухайте до цього сюжету коментар спеціаліста в галузі сільського господарства –агронома.
Агроном: У мене в руках картоплина, вражена стебловою нематодом. Даний паразит може спричинити псування до 80% картоплі під час її зберігання в овочесховищах. Тому працівники сільського господарства повинні створювати всі умови для зберігання продукції без ураження паразитичними організмами. Паразити рослин, -фітонематоди, -ушкоджуючи покриви підземних частин рослин, можуть спричинити їх загибель. Диктор: А зараз коментар спеціаліста в галузі тваринництва –зоотехніка.
Зоотехнік: Значної шкоди завдають круглі черви тваринам. Найбільш небезпечними є різні види аскарид. У кишечнику свиней паразитує свиняча аскарида, у коней –кінська, є вони і в кишечнику собак, котів та інших тварин. Ми здійснюємо всі можливі заходи на основі санітарно-профілактичних досліджень, щоб уникнути зараження тварин паразитами.
Диктор: Шановні телеглядачі, прослухавши нашу передачу, я думаю, ви дізналися досить багато про небезпеку, яку становлять круглі черви не лише для нашого здоров’я, а й для всіх представників живого світу. Тож у кого виникли запитання, прошу, ставте їх нашим гостям!
(Учні ставлять запитання, науковці відповідають).
Диктор: Наш час в ефірі вичерпався. Будьте завжди обачливими і спостережливими! Я прощаюся з нашими гостями і з вами, дорогі телеглядачі. Доброго вам здоров’я!
Домашнє завдання. Вивчити параграф 14 до кінця. с 60-61.Виконати завдання з рубрики «Для допитливих і кмітливих» с.61.