Людина i праця, людина i пiсня, людина i витвiр мистецтва - це все вiчне, безсмертне, щось своєрiдне i глибоко вражаюче. Наш український народ працьовитий, щедрий на таланти, здiбний, обдарований. Якщо працювати - то до сьомого поту, якщо спiвати - то дзвiнко, розложисто, якщо творити щось - то неповторно, захоплююче. .
Захист КТС «Вишивка – прадавнє ремесло»
2017-2018н.р. (7 клас)
(відео «Вишиванко, моя»)
Діана . Ми учні 7 класу а минулому році розпочали колективну творчу справу «Вишивка – прадавнє ремесло».
Віка. Якось Бог вирішив наділити дітей світу талантами. Французи одержали елегантність і красу, угорці – любов до господарювання, німці – дисципліну й порядок, поляки – здатність до торгівлі, італійські діти – хист до музики… Обдарувавши всіх, Бог раптом побачив у куточку дівчину. Вона була одягнена у вишиту сорочку, руса коса переплетена синьою стрічкою, а на голові багрянів вінок із червоної калини. І запитав її Бог:
Діана. Дівчина хотіла йти, але Бог зупинив її.
Віка. Прийняла з вдячністю дівчина божий дар і відтоді славиться Україна своїми майстрами, а серед них ті, котрі присвятили себе мистецтву народної вишивки.
Діана. Людина i праця, людина i пiсня, людина i витвiр мистецтва - це все вiчне, безсмертне, щось своєрiдне i глибоко вражаюче. Наш український народ працьовитий, щедрий на таланти, здiбний, обдарований. Якщо працювати - то до сьомого поту, якщо спiвати - то дзвiнко, розложисто, якщо творити щось - то неповторно, захоплююче. .
Народне мистецтво, яке передавалося із покоління в покоління століттями, завжди було і є ґрунтом для спілкування людей, джерелом пізнання історії, культури далекого минулого.
Іван. З далекого минулого прийшло до нас рукоділля - в’язання, вишивання, різьблення, ткацтво. Виникло воно з любові до рідної землі і батьківської оселі.
Майже кожна область, кожен регіон, часто і окремі села, від матері до дочки передавали свої узори. Тому за кольором , орнаментом вишивки завжди можна визначити місце її виготовлення.Вишиванням займалися кожну вільну хвилину, на вечорницях і вдосвітках, довгими осінньо-зимовими вечорами.
Діана. Про вишивку згадується у Біблії і Ілліаді Гомера. Нею, за свідченням Геродота, був прикрашений одяг скіфів. Арабський мандрівник Х століття у своїх розповідях свідчить, що руси теж носили вишитий одяг.. Дар вишивання греки пов’язували з ім’ям мудрої богині Афіни. У часи Київської Русі мистецтво художньої вишивки дуже високо цінувалося. Сестра Володимира Мономаха Анна Янка організувала в Києві в Андріївському монастирі школу, де молоді дівчата вчилися вишивати золотом і сріблом.
Костя. Вишиванням споконвіку займалися жінки. Цей вид рукоділля відтворює душу і характер жінки, бо у вишивку вона вкладає свої почуття та мрії, щоб принести радість собі та людям.
Але ми впевнені, що в невичерпній скарбниці духовної культури нашого народу буде і надалі розвиватися винятково важлива її частина – вишиванка, адже з нею пов'язана вся багатовікова історія українського народу, його творчі пошуки, радість і горе, його перемоги і поразки, сподівання на майбутнє, адже вишиванка - це духовний символ українського народу, рідного краю, батьківської оселі, тепла материнських рук.
Женя. Вишивка – це один із найдавніших та найпоширеніших видів народної творчості. Прагнення прикрасити свій одяг, свій дім завжди було властиве людині. За допомогою вишивки звичайний шматок домотканого полотна перетворювався у витвір мистецтва
В Україні налічується понад 100 технік вишивання: гладь, хрестик, низь, мережка, качалочка, плетіння, солов’їні вічка та безліч інших. Тільки низь має більше 20 різновидів: кругла, дрібна, сліпа, лиса,страпата. Вражають своїм багатством та різноманітністю і зображення ( узори) української вишивки.
Святослав.У давнину вишивка мала охоронне, оберегове значення і крім декоративної несла заклинальну символічну функцію. Вишитий узор набував магічної сили. Прочитаємо ці візерунки – символи.
Ірина. В основі рослинного орнаменту лежить культ поклоніння природі, рослині. Складається зі спрощеного зображення рослинних елементів – квітів, листя, дерев.
Значення рослинних елементів:
мак — символ чарівної сили, яка захищає від усякого зла, а також символ краси й молодості,
виноград - символ добробуту, щасливого одруження
чорнобривці – символ кохання
троянда - означає бузперервний сонячний рух із вічним оновленням, адже квітка це нащадок Сонця.
.лілеї - символом чистоти й цнотливості, любові, краси, чарівності. Вважалась оберігом від усього лихого.
хміль - символіка означає розквіт, любов, розвиток. В основному це – весільна символіка.
волошки – символізують спокій, вірність, стабільність.
калина - символ вірності, любові, символ роду.
Анастасія .До геометричних орнаментів відносяться різноманітні кружальця, трикутники, ромби, кривульки, лінії, хрести символічно відображали уявлення наших предків про світобудову, тож їхнє значення відповідне.
Хрест -визначається як знак вогню,
ромб – символ землі, ромб з крапками в ньому позначає землю, засіяне поле. Він виступав символом плодючості, добробуту.
коло - сонця (давніше значення - жіночий знак),
зиґзаґи та хвилясті лінії асоціюються з водою.
Саме геометричні орнаменти є найдавнішою частиною орнаментів вишивки.
Богдан. Рослинно-геометричні орнаменти поєднують в собі основи геометричного і рослинного орнаменту. Це стилізованимі грони винограду, квіти, ромби, квадрати.
Птахи в народній культурі – це символи людських душ. Зображення зозулі означає – символ добра. Ця птиця стояла на охороні й приносила кохання у родинах.
Соловейка найчастіше вишивають на гілці калини, що символізує продовження роду.
ВікаНа весільних рушниках вишивають поважних павичів. Ця жар-птиця несе в собі сонячну енергію розвитку, тому вважається птахом сімейного щастя.
Шлюбну пару символізують соколи, голуби, півні.
З давніх часів при вишивці виробу жінки та дівчата велику увагу приділяли вибору кольору, тому що кожен колір несе в собі певне значення.
Червоний – радість життя, любов;
Чорний – охорона від злих сил, пошанування померлих;
.Жовтий – місяць, зорі, врожай;
Блакитний – небо, силу, здоров’я;
Зелений – відродження, навколишній світ;
Коричневий – плодюча земля.
Михайло. За мотивами орнаменти вишивок поділяються на чотири групи:
1. геометричні,
2. рослинні,
3. рослинно-геометричні,
4. зооморфні (тваринні).
1.Вишиванка — краля!
Пишна, загадкова.
Означає кожна
Ниточка в ній слово.
2.Перша вам розкаже
Про тепло долоні,
Що стелила рясно
Хрестики червоні.
3.Друга нитка — чорна
Жалібно озветься
Про дівочі сльози,
Материнське серце.
4. Де покласти, слід рожеву
Аде ніжно – синю,
Щоб славила моя праця,
Рідну Батьківщину
5.Жовта проголосить
Про величність сонця,
Про життя багатство,
Про рясне колосся!
6.Голубий моточок
Стиха прошепоче
Про волошки в полі
Та кохані очі.
7.Не важливий колір —
А важливе слово.
Вишивай не хрестик,
Вишивай розмову.
8..А зелена скаже
Про долю-стежину,
Що проклала мати
Голкою дитині.
Пісня