Заняття:
«Мандрівка до осіннього лісу»
різновікова група
Вихователь:Степківської філії
Парфеса Світлана Григорівна
Мета: розширити і закріпити знання дітей про осінні явища в природі, вміння розрізняти дерева (ялинка, горобина, береза). Вправляти в лічбі в межах 6, називати цифри, розрізняти геометричні фігури і навчитись виявляти закономірність у розташуванні фігур і продовжувати її, закріпити вміння дітей виразно читати вірші.
Продовжувати навчати складати колективну композицію з готових форм (листочки), розвивати композиційні вміння і збагачувати досвід співробітництва і співтворчості під час створення колективної композиції.
Розвивати мову, мислення в дітей, увагу і пам’ять.
Виховувати любов до природи рідного краю, бережне ставлення до неї.
Попередня робота: спостереження в природі, заучування віршів, викладання візерунків з осіннього листя, д/г «Склади фігуру», д/г «У кого стільки ж?».
Матеріал: декорація лісу, білочки, грибочки, геометричні фігури, осінні листочки, цифри.
Хід заняття:
-
У нас сьогодні, діти, свято,
Гостей зібралося багато,
Ану, малята, посміхніться
І привітайтесь як годиться.
-
Добрий день!
-
Сьогодні день, діти, і зовсім не звичайний.
-
З вами нічого дивного не трапилось?
-
Ні.
-
А ось зі мною трапилось. Коли я йшла до вас сьогодні вранці, несподівано піднявся вітер і мені до рук приніс ось ці осінні листочки. І ці листочки запропонували мені разом з вами розгадати їхні таємниці, які сховались в кожному листочку.
-
Спробуємо розгадати?
-
Так.
-
Розпочинаємо з першого листочка.
-
Зараз я прочитаю, що тут написано.
-
Листочок пропонує розгадати загадку. Слухайте уважно.
-
Взимку чорний і сумний,
Навесні він гомінкий,
Влітку – щедрий і земний,
Восени – жовто-багряний.
(ліс)
-
Молодці, відгадали загадку.
-
Листочок запрошує нас до осіннього лісу.
-
А щоб потрапити до лісу, потрібно вибрати стежину.
-
Це яка стежина? (широка)
-
А це яка? (вузька)
-
То якою стежиною зручніше йти?
-
Давайте станемо парами і підемо до лісу.
-
Діти, подивіться, як гарно в осінньому лісі.
-
Як тут тихо, затишно, не чути співу птахів.
-
А як ви думаєте, чому не чути співу птахів?
-
Тому, що птахи відлетіли в теплі краї.
-
Подивіться, а скільки тут росте різних дерев.
-
Назвіть, які дерева ростуть на лісовій галявині?
-
А чому берізка і горобинка без листя?
-
Бо вже осінь і листя облетіло.
-
А ми про осінь вірші вчили, давайте присядемо і послухаємо.
-
Прочитає вірш Віка, Софія і Юля.
-
Що ж трошки відпочили, давайте продовжимо мандрівку.
-
Але ще потрібно пригадати правила поведінки серед природи.
-
Зараз пограємо в гру «Можна – не можна».
-
Я буду називати, що можна робити в лісі, а що ні.
-
Якщо ви вважаєте, що це можна робити – плескаємо в долоні, а коли ні – ховаємо руки за спину.
-
Тож будьте уважні:
-
руйнувати пташині гнізда;
-
бігати та галасувати;
-
спостерігати за рослинами і тваринами;
-
підгодовувати птахів;
-
ламати гілки;
-
зривати квіти.
-
Молодці, я бачу, що ви знаєте правила поведінки в лісі.
-
Ось ми і розкрили таємницю першого листочка.
-
Зараз подивимось, куди запрошує другий листочок, далі мандрувати, але потрібно прочитати вірш про горобинку.
-
Хто в хустинці червоненькій
Став у лісі між дубів?
Може, дівчинка маленька
Назбирать прийшла грибів?
Ні, не дівчинка там стала,
Горобина вироста,
Їй хустину гаптувала
Щедра осінь золота.
-
Давайте, діти, відшукаємо це деревце.
-
Як називається дерево, до якого ми підійшли?
-
А як ви здогадались, що це горобина?
-
Тому, що є ягідки.
-
Червоні, круглі.
-
А хто любить прилітати і їсти ці ягідки?
-
А що із ягідок горобини можна зробити?
-
Намисто.
-
Ми нашій горобинці зробимо намисто незвичайне, а з геометричних фігур.
-
Давайте подивимось, які в нас є геометричні фігури
-
Я почну робити намисто, а ви будете продовжувати.
-
Почну намисто з геометричної фігури, яка називається як?
-
Наступна фігура називається як?
- Як називається ця фігура?
-
Діти, фігури повинні чергуватися. Як ви думаєте, яка наступна фігура?
(Діти викладають намисто).
-
Ось це намисто, ми залишимо для горобинки.
-
Давайте ми ще пограємось біля горобинки.
-
В мене є чарівна паличка і я перетворю вас на маленькі дерева горобинки.
-
1 – 2 – 3 на деревце перетворись.
-
Я – дерево горобинки. Я стою в лісі, до якого завітала осінь. Мої руки – це гілки. Вони піднімаються долоньками до неба. Я відчуваю осіннє тепло, я вдихаю його в себе.
-
Я – дерево. Я відкриваю очі і посміхаюсь до сонечка. Легкий вітерець грається моїми гілками і гойдає їх.
-
Я – щасливе дерево і кружимо в повітрі, мов легкий метелик.
-
А зараз, час нам продовжити мандрівку. В нас є ще один листочок, який пропонує відгадати загадку:
-
І маленькі, і старенькі,
Влітку, взимку, навесні,
Всюди вдягнені гарненько
У зелені сукні всі.
(ялинка)
-
Давайте підійдемо до ялинки.
-
Якого кольору ялинка?
-
Чи є в неї листя?
-
А що в неї замість листя?
-
А які гілочки? (гострі, колючі).
-
А хто це сидить на ялинці? (білочки)
-
А хочете дізнатись скільки їх?
-
Що потрібно зробити?
-
Порахує білочки Андрій, Оля.
-
А під ялинкою ростуть грибочки. Давайте і їх порахуємо.
(Діти рахують грибочки).
-
Потім білочки зможуть поласувати грибочками.
-
А під ялинкою стоїть корзинка. Цікаво, що ж в ній є?
-
В корзинці є цифри, ялинка хоче, щоб ми і біля неї програлись.
-
Пограємо в гру «Плесни стільки разів, яку цифру покажу».
-
Діти, а в корзинці ще й листочки є. Цей листочок з якого дерева? (береза). А цей з якого? (горобина).
-
Давайте пограємось з листочками. (Д/г «Знайди свій листок»). Дівчатка візьміть листя берези, а хлопчики – з горобинки. А ці листочки я положу на пеньочки. Ану швиденько знайдіть свій листок. А зараз подув легенький вітерець і листочки полетіли, покружляли. 1 – 2 – 3 – листочок свій знайди. (гру граємо 2 р.)
-
Погралися, давайте сядемо і відпочинемо.
-
Ось і розкрили таємницю всіх листочків.
-
А щоб краще запам’яталась нам осіння подорож, давайте на згадку зробимо осінню картину з листочків.
-
Дівчатка, підійдіть і покладіть листя з берези по куточках, а я березовий листок покладу по серединці. А ви хлопчики, підходьте і кладіть листя з горобини навколо березового листочка.
-
Подивіться, яка гарна картина вийшла.
-
Ліза, підійди до картини і прочитай вірш.
На цьому наша осіння подорож закінчилась