Заняття щодо вдосконалення граматичної будови мови. «Подорож із Даринкою на Острів Правильної мови».
ЦІЛІ
Навчальні:
РОЗВИВАЮЧІ:
ВИХОВНІ:
ОБЛАДНАННЯ: лялька Даринка-Мандрівниця, проектор, екран, магнітофон. аудіозапис "Звуки моря, вітру".
ПОПЕРЕДНЯ РОБОТА: знайомство з голосними і приголосними звуками, знаходження і вигадування слів із заданим звуком, звуковий аналіз слів, поділ слів на склади, робота з реченням.
ХІД ЗАНЯТТЯ:
Вчитель: Здрастуйте, діти! Сьогодні ми з вами поїдемо в подорож з Даринкою на Острів Правильної мови. (З'являється Даринка-Мандрівниця).
Даринка:
Придумано кимось просто та мудро
При зустрічі вітатись: -Доброго ранку!
- Доброго ранку! - сонцю та птахам.
- Доброго ранку! - Усміхненим людям.
- Здрастуйте, дорогі діти! Ви займаєтесь на логопедичних заняттях. Ви вчитеся правильно вимовляти звуки, чітко та красиво говорити.
Вчитель:
- Діти, що то за звук?
- Вітер. Він усе посилюється!
- Що він приніс?
Даринка:
- Лист! Давайте прочитаємо!
- Допоможіть! На нашому острові сталася страшна біда. Зникли всі звуки мови, і тепер мешканці нашого острова не можуть говорити! Пірат сховав звуки у свою піратську скриню. А щоб знайти її, потрібно пройти шляхом, вказаним на мапі і виконати завдання. За виконання кожного завдання ви отримаєте літеру. Тільки зібравши всі літери можна дізнатися код замку, відкрити скриню та звільнити звуки».
Вчитель:
- Ну, що, допоможемо мешканцям Острова Правильної мови? Тоді в дорогу!
- Які бувають звуки? (Звуки бувають голосні та приголосні)
- Скажіть, які звуки ми називаємо голосними?
Даринка:
Голосними називають
Звуки а, о, у, е, и, і,
Бо вони свій голос мають
І чудово нам співають.
Вчитель:
- Яким кольором ми позначаємо голосні звуки?
- Від голосних звуків залежить гучність, виразність, краса нашої мови.
- Скажіть, а які звуки ми називаємо приголосними?
Даринка:
Хоч чудово не співаємо
Все одно ми голос маємо.
Шкода, що він в нас не звучить,
То шипить, а то свистить.
Ми тому й не голосні,
Ми звемося приголосні.
Вчитель:
- Які бувають приголосні звуки? (тверді-м'які, дзвінкі-глухі)
- Яким кольором ми позначаємо тверді приголосні звуки?
- Яким кольором ми позначаємо м'які приголосні звуки?
- Чим позначаються звуки мови на письмі?
- Молодці! Діти, а давайте вирушимо в цю дивовижну подорож на яхті.
Даринка:
Допоможи нам, вітерець,
Вітрила надуй, друже!
- Давайте, допоможемо вітру! (Дихальна гімнастика)
Вчитель:
-Ми припливли на ОСТРІВ. Дивить, діти, до нас прийшли тварини. Вони хочуть з нами познайомитися. Слухайте і повторюйте. За це ми отримаємо першу літеру!
Одного разу до людини
Прийшли знайомитись тварини.
Найпершим кінь почав просити:
"Іго-го! Я буду в полі все робити."
"Му-му!" - корова буде всіх кормити.
"Гав-гав" - собака хатку боронити.
"Бе-бе!" - а вівця шерсть вам віддавати -
У теплий одяг одягати.
"Ко-ко !" - нести яєчка курка обіцяла,
"А хто ж будити буде зранку нас? " - спитала.
"Куку-ріку! - озвався півень - буду я!
Найперша пісенька моя!"
І з того часу ці тварини
Допомагають жить людині.
Даринка:
- Ми виконали завдання. А ось і конверт, тут буква З.
Дидактична гра «Назви слово» (назвіть слова, які мають звук [З] і звук [З’]).
Вчитель:
- Молодці! І знову в дорогу!
Даринка:
- Наступний острів - ОСТРІВ ЧИСТОМОВОК.
Вчитель:
-Я читатиму чистомовки, а ви - повторювати і чітко промовляти звуки.
РА – РЯ – РА – починається гра.
РИ – РІ – РИ – щиро говори
ЛІ - ЛИ - ЛІ - в морі кораблі
ЛЯ – ЛА – ЛЯ – тут скеля
РІ - РИ - РІ - не боїмося бурі
ЖУ - ЗУ - ЖУ - я зі звуками дружу.
ДУ - ЖУ - ДУ – звуки я знайду.
БРО – БРА – БРО – робіть завжди добро.
РИ – ЛИ – РИ – настав кінець гри.
Даринка:
- Молодці! Ви виконали це завдання та отримуєте букву… У!
- Попливли далі! Попереду бачу острів. Він називається ОСТРІВ РОЗСИПАНИХ СКЛАДІВ.
Вчитель:
Я ДАЮ ЗАВДАННЯ ВАМ:
ВСЕ РОЗКЛАСТИ ПО СКЛАДАМ!
ЗІ СКЛАДАМИ ЛАДУ...
ЦИМ СЛОВАМ ВИ ДАЙТЕ РАДУ!
ДИЛ-КРО-КО, РУ-КЕН-ГУ, РАФ-ЖИ, БРА-ЗЕ.
- Скільки складів у слові?
Даринка:
- Молодці! Ви впоралися з завданням та отримайте букву К!
Вчитель:
- А нам час пливти далі, але перед цим потренуємо наші очі!
Очима швидко обертаймо,
Та головою не хитаймо.
Ліворуч – раз, два, три, чотири.
Праворуч – стільки ж повторили.
По колу очі обертаймо,
І все навколо розглядаймо.
Раз коло, два і три, чотири.
Щільніше очі ми закрили.
На п’ять і шість їх потримали
По колу знов пообертали.
Даринка:
- Попереду ОСТРІВ НЕСКЛАДЕНИХ РЕЧЕНЬ. Нас чекає наступне завдання. Потрібно слова розставити у правильній послідовності та назвати кількість слів у реченні:
КРОКОДИЛ, ЛЕЖИТЬ, ПІСКУ, НА.
ЛЮБЛЯТЬ, КОКОСИ, МАВПИ.
СЯЄ, ЛАСКАВЕ, ЯСКРАВО, СОНЦЕ.
Вчитель:
- Назвіть речення. Скільки слів у реченні? Назвіть перше слово, друге, третє.
- Молодці! Ви впоралися із завданням та отримуєте літеру В.
– Ми зібрали всі літери. Потрібно знайти скриню (мапа). Вона знаходиться на узбережжі Острова Правильної мови. Попливемо вздовж берега. Але що я бачу! Це ж краби!
– Наш корабель пристав до берега.
– Що це? Скриня.
– Але як її відкрити? Потрібно з літер скласти слово.
- Яке слово вийшло?
Діти викладають слово «ЗВУК» (скриня відкривається, звуки розсипаються зі скрині).
- Скільки літер у слові?
- Скільки звуків у слові?
- Складіть схему слова ЗВУК. У цьому вам допоможе таблиця-помічниця.
Діти викладають звукову схему слова «ЗВУК»
- Назвіть перший звук – [З]. Розкажіть про цей звук (приголосний, твердий, дзвінкий).
- Яким символом його позначимо?
- Назвіть другий звук – [B]. Розкажіть про цей звук (приголосний, твердий, дзвінкий).
- Яким символом його позначимо?
- Назвіть третій звук [У]. Розкажіть про цей звук (голосний).
- Яким символом його позначимо?
- Назвіть четвертий звук – [К]. Розкажіть про цей звук (приголосний, твердий, глухий).
- Яким символом його позначимо?
- Перевірте, чи правильно ви виклали схему слова ЗВУК.
Дітлахів зустрічає Королева острова Правильної мови.
- Діти, нас зустрічає Королева острова Правильної мови та мешканці цього острова – звуки. Вони дуже раді визволенню. Дякують вам за допомогу і дарують вам ці повітряні кулі.
Даринка:
- Закінчується наша подорож. Нам настав час повертатися. Ви виявилися сміливими та відважними моряками. Чи сподобалась вам подорож? Що нового ви дізналися?
- До побачення. До нових зустрічей.