Спостереження за кішкою
Мета: Розширювати знання дітей про відому свійську тварину – кішку. Вчити виділяти і правильно характеризувати всі частини її тіла та особливості поведінки, знати чим харчується, як пересувається, яку приносить користь, як людина турбується про неї. Залучати дітей до рухливої гри «Сірий кіт», на розвиток спритності, швидкості, просторової орієнтації. Ознайомити дітей із різноманітністю порід кішок. Вчити знаходити на картинці схожу кішку. Активізувати словник дітей. Виховувати бережне ставлення до тварин.
Матеріал: кицька та кошик для кицьки, мисочка, молоко, шматочок ковбаски, маска до народної гри «Сіра киця» на фізкультхвилинку, фото різних порід котів.
Хід заняття
Вступна частина.
Діти сидять на стільчиках півколом.
Шерсть гладенька і м’якенька,
Спинка гнеться, хвостик в’ється –
Тільки лапки цап-царапки!
Основна частина.
Подивіться і скажіть, якого кольору у неї шерсть?(сірого) А коли погладити кицю, то шерсть у неї м’якенька, гладенька, пухнаста (пропоную дитині погладити кішку). Діти, то яка шерсть у киці? (діти повторюють). Вона зігріває кицю, це її шубка, щоб киці не було холодно взимку. А що це таке в киці? (тулуб). Він маленький, бо кішка невеличка.
А що ще є на голівці? (очі) Що киця робить очима?
Так, цими зеленими оченятами кішка дуже добре бачить вночі, коли на очі падає світло, то вночі вони світяться.
А що це у киці? (вуса). Для чого їй такі довгі, гарні вуса?
Так, це чутливі волоски, з допомогою яких кішка дуже добре орієнтується в просторі, особливо вночі добре відчуває перешкоди, знаходить їжу.
Зараз пущу Мурлисю, вона буде ходити, а ви скажіть, голосно чи тихо ходить (тихо) Чому тихо?
На лапках у кішки є подушечки. (пропоную дитині попробувати подушечки).
Які подушечки? (м’якенькі)
Так, через це киця ходить тихо-тихо, щоб її не чули миші. Але в цих м’якеньких подушечках заховані гострі-гострі кігті (пропоную дитині попробувати). Коли кішка сердиться чи втікає на дерево, то вона їх випускає і тому може подряпати.
(кішка ходить, читаю віршик)
Котик-Мурчик
Наш голубчик
Лапки білі
Зубки гострі
Ходить Мурчик тихо –
Буде мишкам лихо.
Мурлися дуже любить гратися. Давайте і ми покажемо киці, як ми вміємо гратися (Народна гра «Сірий кіт», повт.3-4 р., діти знову сідають)
Але колись у сиву давнину, вона була дикою і жила у лісі. Їла вона тільки м’ясо, ловила пташок, ящірок, риб і особливо гризунів, мишей, щурів – це її улюблена їжа. «Сильніше звіра від кішки нема для мишки» - каже народна творчість. Дика кішка була великою і дуже хижою. (показую малюнки із книжки «Знай, люби, бережи»). А згодом людина приручила кішку.
Підсумкова частина.
Відкриваю дошку з фотографіями різних порід котів.