Це моя Україна, це моя Батьківщина
(Старша група)
Мета: поглиблювати знання дітей про рідний край, про Батьківщину. Формувати поняття «Батьківщина», «Україна-держава». Розвивати вміння логічну граматично правильно виражати свої думки. Виховувати почуття любові до рідної землі, рідної мови, до свого народу почуття гордості.
Матеріал: карта України, картини із зображенням краєвидів природи України, міст Києва, Львова, Ужгорода, Одеси, запис пісні «Рідний край»
Хід заняття
Вихователь: Діти, сьогодні в нас буде цікава бесіда про наш рідний край, про нашу батьківщину, але спочатку послухаємо гарну пісню. (Запис пісні)
Що ви собі уявили, послухавши цю пісню? (Відповіді дітей) Діти, і широкі поля, і зелені гори, і золотисті хліба, і батьківська хата - все це наша Батьківщина. У кожної людини є місце, де вона народилася, де минуло її дитинство, де вона росла. Це і є маленька Батьківщина. Для вас, діти, це наше місто. Якщо скласти маленькі батьківщини кожного з нас, то вийде наша велика держава – Україна. Це наша велика Батьківщина. Код і сьогодні ми будемо говорити про нашу державу- Україну. Ми багато знаємо віршів, пісень про рідну мову, про рідний край, тож під час розмови будемо згадувати вірші і вплітати у нашу бесіду. А тепер скажіть, що означає слово Батьківщина?
Дитина: Батьківщина- це місце, де народилася кожна людина, де вона живе де живуть її рідні.
Вихователь: з якими словами схоже слово Батьківщина? (Батько, батьки)
Так правильно. А ще є сполучення слів: мати -Батьківщина, ненька- Україна. Отже, слово Батьківщина збігається зі словами, що є нам найдорожчими. Скажіть діти, як треба ставитися до Батьківщини?
Дитина: Батьківщину треба любити, берегти, бо вона, як батько, як мати-одна.
Вихователь: Давайте розкажемо вірші про нашу Батьківщину.
Зацвітає калина,
Зеленіє ліщина,
Степом котиться диво-луна:
Це моя Україна,
Це моя Батьківщина,
Що як мама і тато - одна.
Є багато країн на землі,
В них озера, річки і долини.
Є країни великі малі
Та найкраща завжди - Батьківщина!
Є багато квіток запашних,
Кожна квітка красу свою має
Та найкращі завжди поміж них-
Ті що квітнуть у рідному краї.
І тому найдорожчою нам
Є і буде кожну хвилину
Серед інших країн лиш одна-
Дорога нам усім Україна!
Вихователь: Я думаю, що ви запам'ятали, що найрідніша і найдорожча земля - це наша Батьківщина, наша Україна. Як називається народ що живе в Україні?
(Український народ) А яка наша рідна мова?(українська мова). Діти, ми всі повинні любити нашу мову, берегти і розвивати її, бо без мови- нема народу, нема держави. Рідною мовою співає на матуся колискову, рідною мовою розповідає бабуся казки. Хто згадає, як кажуть про нашу українську мову? (Солов'їна, співуча, калинова, мелодійна)
Хто розкаже віршик про мову?
Солов’їну, барвінкову
Колосисту- навіки-
Українську рідну мову
в дар дали мені батьки.
Берегти її плекати
Буду всюди й повсякчас.
Бо ж єдина- так як мати-
Мова в кожного із нас.
Вихователь: В кожного народу є свої улюблені символи, обереги- рослини, дерева, речі. Ми вже говорили про народні символи. Хто може назвати речі-символи українського народу? (Рушники, хліб, вінок). А які дерева, квіти-символи ви знаєте? (Верба, дуб, калина, барвінок). Про ці та інші символи народ склав багато легенд, пісень. Давайте заспіваємо пісню про калину.
Хоровод «Ой є в лісі калина»
Вихователь: Діти, наша держава велика, обідній є багато міст і сіл. Які міста та села ви знаєте? Згадайте, де живуть ваші родичі, знайомі (відповіді дітей). Ось тут на картинках зображені краєвиди кількох міст (привернути увагу дітей до картин, розповісти про зображені міста).
А хто знає, як називається головне місто України? (Київ). Так, правильно. Київ-це столиця нашої держави, найбільше місто. Чому Київ називають головним містом? (В Києві працює верховна рада України, уряд України, президент України). Як називається головна вулиця в Києві? (Хрещатик). Зараз я вам прочитаю вірш про Київ, а потім ми його вивчимо.
Київ-серце України.
І найкраще місто в світі
Дніпрових стоїть кручах
Гарний і зимою і літом.
Там церкви золотобашті,
А в них дзвони сріблом куті.
Як задзвонять на світанні,
То на всю вкраїну чути.
Діти, на берегах якої річки розташований Київ? (На берегах Дніпра). Дніпро- це найбільша , наймогутніша річка в Україні. А які ще річки ви знаєте? (Відповіді дітей). Як називається річка, що протікає через наше місто? Діти, подивіться на ці картинки, вони вам допоможуть відповісти на запитання що вирощують в Україні.
Діти, що ми сьогодні говорили? (Про нашу Батьківщину, про Україну).
Давайте закінчимо нашу розмову віршем «Батьківщина»
Що таке Батьківщина?
За віконцем калина
Тиха казка бабусі,
Ніжна пісня матусі,
Дужі руки у тата,
Під тополями хата,
Під вербою криниця,
В чистім полі пшениця,
Серед лугу лелека
І діброва далека,
І веселка над лісом,
І стрімкий обелісок...
(Звучить запис пісні про Україну. Заняття закінчується)