Тема. Виготовлення картини з солоного тіста « Соняшники».
Мета. Ознайомити дітей з технікою ліплення з солоного тіста, виготовлення окремих деталей, з’єднання та декорування виробу; закріпити поняття «композиція»; формувати уміння планувати роботу по реалізації замислу, передбачувати результат та досягати його, формувати уміння працювати самостійно; розвивати уявлення, просторове мислення, мілку моторику, довільну увагу, фантазію; виховувати дбайливе ставлення до природи, любов до рідного краю, виховувати пізнавальну активність, самостійність, інтерес до ліплення.
Методи і прийоми роботи: пояснювально-ілюстративний, практичний, метод мотивації і стимуляції, метод гри.
Тип заняття: комбіноване.
Обладнання та матеріали: метелик,штучна квітка соняшника, костюми Бджілки та Соняшника, кольорове солоне тісто(жовтого,зеленого,чорного кольору), зубочистка,картина – основа з фоном і макетом квітів, клей, ноутбук для демонстрації слайдів, цукерки «Халва».
ХІД ЗАНЯТТЯ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
1. Привітання
Давайте почнемо наше заняття з висловлювання один одному побажання на сьогоднішній день. Воно має бути коротким, бажано одним словом. Ви даєте квітку соняшника тому, кому адресуєте побажання і одночасно говорите його. Той, кому дали квітку, в свою чергу передає ії наступному, висловлюючи йому побажання на сьогоднішній день: гарної роботи, сонячного настрою, натхнення. Будемо уважно стежити за тим, щоб соняшник побував у всіх . (Слайд 1)
( Діти виконують вправу ).
2. Перевірка готовності дітей до заняття.
(В кожної дитини: підставка для ліплення, солоне тісто різних кольорів, зубочистка,,ножичок для роботи з пластиліном, паперові серветки.)
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА.
Сьогодні ми зібралися з вами на незвичайному занятті за інтересами. Згадайте, які вироби ми робили протягом року і з яких матеріалів.
(З паперу – аплікації, сніжинки, квіти; з бісеру – вишивки, різні вироби; з природного матеріалу – аплікації, квіти).
(Демонстрація готових виробів. Слайд 2)
Недавно з вами ми почали працювати з дуже цікавим матеріалом – солоним тістом.
Вихователь. Що ж нам потрібно, щоб створити це тісто?
Відгадайте.
1.З мене печуть ватрушки,
І оладки, і млинці.
Якщо робите тісто,
Покласти мене повинні. (Борошно)
2. Окремо - я не така смачна,
Але в їжі - кожному потрібна. (Сіль)
3. Щоб лився дощик з неба,
Щоб пливли кораблі -
Жити не можна нам без (води)
4. Різнобарвні дівиці
занудьгували без водиці.(Фарби)
Отже,сіль, вода і борошно - все, що потрібно для виготовлення солоного тіста. І фарба для кольору.
( Слайд 3)
У давні часи люди з борошна і води ліпили хлібні коржі і обпалювали їх на розпечених каменях.
А в Європі в давнину фігурний хліб робили з дріжджового тіста і тільки руками, без допоміжних матеріалів.
Але з тіста випікали не тільки хліб.
Стародавні інки ліпили з тіста жертовні фігурки людей і тварин. Китайці - маріонеток. Великою популярністю користувалися декоративні вироби.
У Чехії, Словаччині, Польщі ліпили цілі картини з тіста.
Вироби з тіста давня традиція, але і сьогодні солоне тісто дуже популярний матеріал для ліплення.
Кілька слів про властивості солоного тіста.
Важливий момент: замішуючи тісто, думайте про щось приємне, хороше, і тісто вбере в себе добрий і ласкавий дотик ваших рук.
Зараз ми з вами пограємо у гру «Запитання від метелика». До кого з вас прилетить метелик, той і буде давати відповідь на запитання. (По черзі саджаю метелика на плече дітей).
Діти. Взяти 1 склянку муки, 1 склянку дрібної солі, пів склянки води, 1 столову ложку олії чи клею ПВА. Якщо потрібно, то і фарби.
Діти. Беремо шматочок тіста потрібного нам розміру і розминаємо його в руках.
Дощечка зубочистка ножичок для пластиліну.
Діти. Скочування, відтягування, прищiпування, загинання, вдавлювання, сплющування, закручування.
Вихователь. Розгадайте загадку
Парубійко я вродливий
Дуже гарний, нешкідливий.
Квіт до сонця повертаю,
За те назву собі маю.
І олію з мене бють,
І макуху дістають.
І в веселий свята час
Дам щось кожному із вас.
Вихователь. Дiти, про яку рослину йдеться у загадках?
Діти. Про соняшник. ( Слайд 5)
(Стук у двері. Заходять діти, одягнені в костюми Бджілки та Соняшника)
Бджілка. Доброго дня, діти!
Соняшник. Привіт, дівчата! Привіт, хлопці!
Бджілка. Давайте познайомимося.
Соняшник:
Це бджілка Жу-жу,
Здавна з нею я дружу,
По квiтках вона літає,
Запашний медок збирає.
(Бджілка розкланюється)
Бджілка:
Знайомий мій веселий тут,
Його соняшником звуть.
Схожий - на сонце ясне,
Яскраве, прекрасне.
(Соняшник розкланюється)
Бджілка: Нам дуже приємно!
Вихователь. Ми теж раді вас бачити, дорогі гості. Сідайте. Я думаю, всім нам буде разом цікаво на занятті.
Вихователь.
Соняшники край дороги
Тепле літечко вітали,
Ввись до сонця золотого
Жовті личка повертали.
В тихім вітрі колихались,
Рахували дні пригожі,
Ніжно сонцю усміхались
Квіти, так на сонце схожі.
Сонце сяяло велично,
Духмяніли п‘янко трави,
І здавалося, що вічно
Будуть літні дні ласкаві.
Вихователь. Так, соняшники ростуть теплим, сонячним літом, але до літа ще так далеко! А хочете потрапити на соняшникове поле?
Діти. Так!
Вихователь. Тоді нам потрiбно потрапити в літо.
Приготувалися! Починаємо відлік часу від 5 до 1. Починаємо 5, 4 ... полетіли.
(Звучить музика, діти закривають очі і руками зображують, як вони летять)
Приземлилися!
(Відкривають очі)
Вихователь. Ми з вами перемістилися в літо і опинилися на соняшниковому полі (Слайд 6)
(Показ слайдів з фотографіями квітів соняшників, квітучих полів)
Соняшник: Європейці вперше побачили соняшник, коли відкрили Америку. Потім вони завезли рослини в Європу, назвавши його соняшник - «квітка сонця». Використовували рослину спочатку як декоративну, прикрашаючи нею кімнати, подвір’я, клумби. Пізніше він з'явився в Україні.
Вихователь. Чому ж його назвали соняшник? (Слайд 7) А тому, що він завжди підставляє своє «обличчя, тобто квітку, під сонце». Сонце за день пів неба обходить, але де б воно не було, соняшник завжди на нього дивиться. Виходить, що вміє ... вертіти головою
Вихователь. Квітка соняшника - головний слов'янський оберіг, слов'яни - діти сонця. Квітка соняшника є символом родючості, сонця, достатку та процвітання .( Слайд 8)
Вихователь. Сприятливо мати в будинку вишивку із зображенням соняшників. Соняшники у вишивці - символ процвітання, здоров'я, сонячної енергії . слайд
Вихователь. Соняшник активно використовують у різних народних святах і обрядах - у весільних церемоніях, в обрядах святкування Івана купала.
Вихователь. Дiти, про соняшник існує велика кількість народних прислів'їв, прикмет, загадок. (Слайд 9)
Золоте решето хатинок повне.
*** *** ***
Стоїть пан на току в зеленому ковпаку, а під тим ковпаком - сімсот козаків.
*** *** ***
Сімсот соколят на одній подушці сплять.
*** *** ***
Стоїть дім, а в ньому - повно зерна.
*** *** ***
Скільки чорних хаток, стільки білих пані-маток.
*** *** ***
Стоїть палиця, на палиці хатинка, а в тій хатинці - повно людей.
*** *** ***
Стоїть дубок - на верху картузок, а в картузку - багато діток.
*** *** ***
Із мішка — на забаву, а з пляшки — на приправу.
Вихователь. Восени на місці квітки дозріває насіння. Його дуже багато і воно так щільно лежить!
Вихователь. У насінні соняшника міститься багато вітамінів. А що ж можна зробити з насіння? З насіння роблять соняшникову олію. Спеціальна машина здавлює насіння соняшнику, під сильним пресом з насіння видавлюють олію. Соняшникова олія використовують для смаження м'яса, картоплі, яєчні, а також додається в овочевий салат
З насіння соняшнику роблять солодку халву.
Ви дізналися багато нового про цю дивовижну рослину і прийшла пора повертатися назад. Закриваємо очі, 10, 9 ... Полетіли.
(Відкривають очі)
Вихователь. Ось ми і повернулися назад.
4. Повідомлення теми, мети заняття.
А щоб ми кожен день могли милуватися цими прекрасними квітами, ви на сьогоднішньому занятті виготовите картину «Соняшники». Навчитеся ліпити окремі деталі соняшника, складати композицію з них, закріпите навички з'єднання та декорування готового виробу. Так як робота ця досить велика, ми розділили її на три етапи. Перший, підготовчий, ми з вами вже пройшли, як домашню роботу. (Слайд 10) Ми ліпили листочки соняшників, їх найбільші пелюстки перший ряд. Висушили ці деталі, пофарбували їх. Сьогодні 2 етап. Ми прикріпимо з допомогою клею вже готові деталі до основи. Виліпимо решту деталей: стебла, маленькі пелюстки і листочки. І теж приклеїмо їх до основи. Третій етап полягає в тому, щоб висушити приклеєні сьогодні деталі, пофарбувати їх і покрити лаком для більшої довговічності.
5. Показ і аналіз зразка картини.
Вихователь. Діти, давайте уважно розглянемо картину. З яких деталей вона складається? ( Слайд 11)
Діти. Квіти, стебла, листя.
Вихователь. Чи однакові за розміром всі квіти? Листя?
Діти. Різні. Великі й маленькі.
Вихователь. Стебла?
Діти. Довгі й короткі.
6. Технологія виготовлення виробу.
Вихователь. З чого почнемо ліплення? (Слайд 12)
План роботи:
2. Прикріпити готові деталі до основи.
3. Підготувати тісто до роботи.
4. Виготовити стебла, листочки.
5. Виготовити пелюстки соняшників.
6. Виготовити серцевину.
7. Прикріпити всі деталі з допомогою клею ПВА.
Докладний інструктаж
• Починаємо ліпити стебла. Розкатуємо спочатку на долоні, а потім на столі тонку смужку. Прикладаємо на основу, легенько притискаємо. Робимо стебла різної довжини.
• Листя - кулька, крапелька з двох сторін загострена. А потім на пальчиках виконати коржик. Пальчики припудрити борошном, щоб було легше тримати і витягати як нам необхідно. Зубочисткою робимо зубчики.
• Основу трохи змочити клеєм і листок покласти так, як задумано по композиції.
• Відразу робимо всi листочки.
• Пелюстки - кулька, крапелька із загостреними кінцями. Приплюснути крапельку у вигляді пелюстки. Вона тонка, але не прозора.
• Викладаємо пелюстки у два шари на основу. Зубочисткою надавлюємо прожилки і одночасно притискаємо пелюстку до основи.
• Середину змочуємо клеєм і присаджуємо серцевину (кулька - коржик). У середині і по колу притискаємо тісто.
• Зубочисткою по всій серцевині робимо багато-багато дірочок.
• Аналогічно зробимо всю решту пелюсток.
• Перевіримо, щоб деталі правильно розташовувалися.
Вихователь. Ми всі проговорили етапи ліплення. У всіх на столах є тісто, зубочистки. Починаємо працювати. А Соняшник і Бджілка будуть не лише дивитися, як ви старанно працюєте,а теж працюватимуть разом з вами.
Але перш давайте згадаємо правила техніки безпеки при роботі з солоним тістом.
7. Правила безпечної роботи з солоним тістом. (Слайд 13)
1. Солоне тісто – неїстівне.
2. Працювати потрібно тільки на дощечці.
3. Потрібно бути обережним при роботі з гострими предметами: ножичком і зубочисткою.
4. При роботі з солоним тістом уникати потрапляння тіста в очі.
5. Після роботи старанно помити руки.
8. Практична робота. ( Слайд 14)
(Індивідуальна допомога. Вихователь допомагає дітям порадою, індивідуальним показом, навідними питаннями, допомагає виконати з'єднання частин, примазування, згладжування поверхні. Звучить легка, спокійна музика)
9.Пальчикова гімнастика
(сидячи)
( Пальці в замок)
Доброго ранку, сонце привітне!
Доброго ранку, небо блакитне!
Доброго ранку, у небі пташки!
Доброго ранку, маленькі дубки!
( Постукування пальчиками обох рук : мізинчик до мізинчика і т.д.)
Я вас вітаю, люблю, пізнаю,
Бо живемо у одному краю.
III. Заключна частина.
1. Аналіз роботи.
Діти аналізують композицію : чи все встигли зробити, чи змогли вони донести свій задум до глядача (як вони самі гадають).
Вихователь звертає увагу на акуратність виконання робіт, вигадку і фантазію при виконанні роботи, самостійність).
На початку заняття ми побажали один одному сонячного настрою. А зараз уявіть себе сонячними промінчиками. У нас висить сонечко. Разташуйте промінчики, що лежать у вас на столах на сонці згідно своєму настрою на занятті :довгий- відмінний, середній –добрий, короткий –поганий.
(Слайд 15)
Соняшник: Ой, як засміялося соняхове поле!
Під блакитним небом - тисяча світил
Ось розквітли соняхи в полі на роздоллi!
Колір золотистий поле засвітив.
Бджілка: Ми з соняшником дуже раді, що побували у вас в гостях, познайомилися і потоваришували!
Соняшник: Дiти, ви молодці. Яка гарна робота у вас вийшла! Я дарую вам свою насінину, вона не проста, а чарівна(дістає цукерку у виглядi насiнини)
Вихователь. Насінину ми відкриваємо, що всередині? Зараз дізнаємося.
(Звучить чарівна музика)
Насінина наповнена цукерок, а називаються вони «Халва». Ці цукерки готують з насіння соняшнику.
(Герої пригощають дітей)
(Слайд 16)
Бджілка: Нам дуже у вас сподобалося! Ви молодці!
Соняшник: А тепер прийшла пора
Нам йти додому, дітвора!
Разом: До побачення, друзі!
Вихователь. Наше заняття закінчено. У вас вийшли чудова робота, яка завжди буде нагадувати нам про літо і тепле сонечко.
3. Прибирання робочих місць.