Надзвичайна ситуація - порушення нормальних умов життя і діяльності людей на об'єкті або території, спричинене аварією, катастрофою, стихійним лихом, епідемією, великою пожежею, застосуванням засобів ураження, що призвели або можуть призвести до людських і матеріальних втрат. Стихійне лихо - це надзвичайне природне явище, що діє з великою руйнівною силою, завдає значної шкоди району, в якому відбувається, порушує нормальну життєдіяльність населення, знищує матеріальні цінності.
Землетруси Землетруси – це раптові струси земної поверхні, які ми відчуваємо як поштовхи і коливання. Тривають землетруси від кількох секунд до декількох хвилин і можуть повторюватися. Слабкі землетруси спричиняють у будинках дзенькіт посуду, розгойдування люстр. Під час сильних – тріскаються стіни в будинках , обвалюються стіни, стелі. Дуже сильні землетруси призводять до тріщин на поверхні землі, обвалів у горах, руйнування будівель.
Дії людини під час землетрусу 1. При перебуванні у будинку негайно вийти з нього. З одноповерхового можна вибиратися через вікно. З багатоповерхового – виходити сходами. Ліфтом користуватися не можна, він може застрягти. 2. На вулиці швидко відійти від будинку на відстань, рівну його висоті, у напрямі скверу, широкої вулиці, спортивного майданчика. 3. Потрібно бути особливо організованим, якщо землетрус застав вас у театрі, магазині, громадському транспорті.
Дії людини під час повені Якщо ви знаходитеся на першому поверсі, піднімайтеся вище. При перебуванні в одноповерховому будинку потрібно піднятися на горище, дах. Якщо ви в лісі, потрібно знайти підвищене місце, вилізти на дерево. Якщо ж ви опинилися у воді, пливти за течією до найближчої незатопленої ділянки. Використовувати при цьому дошки, колоди які є на поверхні води.
Снігові замети Унаслідок тривалих снігопадів з’являються снігові замети. Вони також викликають різні порушення транспортного зв’язку, пошкодження електричних ліній, ліній радіопередач. При цьому трапляються випадки обмороження частин тіла, замерзання людей. Дії людини під час сильних снігопадів 1. Постаратися не виходити з дому. 2. Якщо снігопад застав вас дорозі, дійдіть до найближчої оселі.
Дії людини під час пожежі 1. Виявивши загорання, негайно зателефонуйте у службу порятунку за номером 101. Не лякайтеся, кличте на допомогу. 2. Якщо полум’я невелику, можете гасити піском, землею, мокрим одягом. Якщо ви на відкритій місцевості. 3. Якщо у приміщені з’явилося багато диму, пробирайтеся до виходу поповзом. 4. Якщо пожежа застала вас в лісі, виходьте із нього проти вітру, прикривши голову і обличчя верхнім одягом.
Про стихійні лиха, аварії повідомлять по радіо чи телебаченню. Для того, щоб що люди увімкнули радіо чи телевізор, використовують завивання сирен, переривчасті гудки на підприємствах. Це є попереджувальний сигнал «Увага всім!». Почувши цей сигнал, негайно вмикайте радіоприймач чи телевізор і слухайте інформацію служби з надзвичайних ситуацій.
Дії населення: 1. Щоб не вдихати шкідливих речовин, прикрийте рот і ніс рушником, шарфом, марлею чи спеціальними засобами захисту. 2. Вимкніть джерела електроенергії, візьміть із собою необхідні речі, продукти харчування і воду. 3. Йдіть, сховайтеся у найближчому сховищі – спеціально збудованій захисній споруді. Якщо поблизу немає сховища, залишайтеся у приміщенні. 4. Щільно закрийте вікна і двері, вхідні двері – використовуючи ковдру чи інші щільні тканини. 5. Слухайте по радіо вказівки служби з надзвичайних ситуацій.