Заняття – прогулянка Тема: Прокидаються дерева.
Мета: вчити дітей розпізнавати ознаку веснянного прбудження дерев: початок сокоруху. Формувати елементи наукового пізнання світу. Сприяти розвитку спостережливості, вихованню естетичних почуттів, любові та інтересу до природи рідного краю.
Обладнання: товста голка, свердло, трабка, кілочок, глина, відеречко.
Хід прогулянки.
Мої маленькі, любі діти! Ви прокидаєтесь вранці і розпочинаєте новий день. Чи відомо вам, коли прокидається від сну природа? На землі також є ранок року – це початок весни. А як називається перший весняний місяць?
Так, березень. Отже, березень – початок року, Знаєте, як починається весна? Чим пахне? Які у неї прикмети? Давайте з вами здійснимо подорож у весну. Сьогодні ми побачимо, як прбуджуються від сну дерева. (Підходимо до клена).
Привітайтесь. Доброго ранку, кленочку! Який красивий наш кленочок! Опишіть його: сонний, пахучий, великий, гладенький, добрий, молоденький, тендітний. Щоб переконатися, чи справді прокинувся клен, зробимо голкою невеликий прокол на корі. Ось, бачите: з ранки капає прозора рідина. Це – сік. Сонечко зігріло дерево, і воно поволі наповнюється соком. Рух соків означає, що коріння дерев починає всмоктувати воду з грунту. Сік рухається стовбуром до гілочок і бруньок.
Скуштуйте, будь ласка, крапельку соку клена. Який сік на смак?
Солодкуватий.
Це тому, що у ньому є фруктовий цукор. Вода, яка надходить урослину, випаровується дуже повільно. У рослині, що прокинулась, починають розчирятися зимові запаси поживних речовин. Ось тому сік солодкий.
Таким солодким прзорим соком люблять ласувати дятли. Вони роблять у корі кленів, беріз або осик маленькі дірочки і крізь них добираються до смачної рідини. Та рани, зроблені дятлами, швидко загоюються і шкоди дереву не завдають.
А люди пьють сік дерев?
Березовий сік.
І кленовий можна вживати. Він смачний і корисний.Є така країна Канада. Там із кленового соку колись виробляли цукор.
А зараз ми підійдемо і привітаємось з берізкою.
Доброго ранку, берізко!
Всі у весняному парку веселяться, а берези плачуть. Чому?
Це тече березовий сік.
Хто пив березовий сік? Який він на смак? (Солодкий, смачний.) А на колір? (Прозорий, сивуватий, каламутний.)
А на дотик? (Прохолодний.)
Чимало беріз гине від рук любителів смачного березового соку. Ось зараз ми навчимося збирати березовий сік.Головне правило – не зашкодити дереву. Не можна брати сік у тоненької, молодесенької берізки.Від цього вона може загинути.Візьмемо такі берізки під свою охорону (вивішуємо на гілочки червоні прапорці).
Далі обираємо березу, стовбур якої широкий, великий (за правилами – діаметр має бути 20 -25 см, а то і більше). Готуємо інвентар: свердло, трубку, кілочок, глину. Після добуття соку отвір закриваємо кілочком, замащуємо глиною.
Ці поранення не тільки виснажують дерево, але й стають вогнищем розвитку різних хвороб.
Підсумок: ознакою весняного прбудження дерев є початок сокоруху.Недаремно в деяких говірках перший місяць весни називається сочнем, соковиком.