ІНТЕГРОВАНЕ ЗАНЯТТЯ З МАЛЮВАННЯ ТА ПРИРОДНОГО ДОВКІЛЛЯ
ТЕМА: ЗАСНІЖЕНІ ДЕРЕВА
МЕТА: продовжувати формувати у дітей свідоме ставлення до природи; учити встановлювати прості причинно-наслідкові зв’язки пов’язані із сезонними змінами; дати поняття про вплив зимових природних явищ на живу природу; закріплювати уявлення про ознаки зими; учити відгадувати вірші-загадки про зимові явища; активізувати та збагачувати пізнавальний інтерес до природи, бережливе ставлення до неї; вчити дітей передавати в малюнку враження від зимових явищ, створювати сюжет зимового пейзажу з використанням нетрадиційних технік малювання(зубною щіткою, зім’ятим папером); розвивати пам'ять, увагу, фантазію, естетичний смак; виховувати бережливе ставлення до природи, почуття прекрасного, любов до природи рідного краю через образотворче мистецтво, музику, поезію, інтерес до відбиття своїх вражень в образотворчій діяльності.
МАТЕРІАЛИ ТА ОБЛАДНЕННЯ: папір блакитного кольору з нанесеними силуетами дерев, гуашеві фарби білого та зеленого кольорів, зубні щітки, серветки, музичний супровід, ілюстрації на зимову тематику, іграшкові звірята, сніговик.
ХІД ЗАНЯТТЯ
І.ПСИХОГІМНАСТИКА
Вітання «Доброго дня»
(діти вітаються з гостями)
(діти сідають на стільчики)
ІІ. ІГРОВА СИТУАЦІЯ.
З’являється хмаринка – розсипає сніжинки. Загадує загадки:
Лід на річках
Хурделиця гуляє
Коли це буває…(взимку)
Луки, гай, земля
Білий ліс, і поле біле
Вже до нас прийшла…(зима)
ІІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
Вихователь пропонує дітям розглянути ілюстрації на тему «Зима»
Питання до ілюстрацій:
Д/ГРА «ПОГОВОРИМО ПРО СНІГ»
(Педагог називає по два слова ознаки, а потім слова – дії і спонукає вибрати серед них потрібне. Вихованці повторюють слова, що відповідають якостям та діям снігу).
ДИДАКТИЧНА ГРА «ЗИМОВІ СЛОВА»
(Вихователь називає слова за темами «Осінь», «Весна», «Літо», «Зима», діти плескають в долоньки, якщо чують слово пов’язане із темою «Зима»)
Ряд слів: Дід Мороз, тепло, сніжинка, лід, персики, тюльпани,спека,рукавички, снігопад, засмагати, Снігуронька, заметіль, снігова баба, листопад.
Д/ГРА «ЩО НАМАЛЮВАВ МОРОЗ»
(Діти шукають тіні предметів на морозних вікнах)
(Діти з вихователем проходять у вікно та опиняються у лісі)
«ЛЕГЕНДА ПРО ЯЛИНКУ»
Це було дуже давно. Загорівся ліс, то всі дерева втікали від пожежі. А ялинка не могла втекти, бо під її гілочками заховався зайчик, а в дуплі заховалася білочка, вона охороняла їх від загибелі своїм тілом. Бог нагородив мужню ялинку, зробив так щоб цілий рік вона була зелена і гарна. Ось бачите така історія трапилася із ялинкою.
(Хмаринка розсипає сніжинки, діти беруть кладуть на ручку й виконують вправу на дихання:
«ЗІГРІЄМО ЯЛИНКУ»)
IV.ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА «ЛІПИМО СНІГОВИКА»
Д/ГРА «ЧИЯ ТІНЬ ПО ЛІСУ ХОДИТЬ»
(Вихователь показує тіні звірів – білки, зайчика, вовчика, лисички, та пропонує залишити їм гостинці, звертає увагу на те що щось заворушилося під заметом)
( проходять знову через вікно назад)
Дітки подивіться – це зубна щітка
Я – маленька зубна щітка,
І часу не гаю.
В кого зубки захворіли –
Вмить допомагаю,
Я дружити з вами рада,
Отже вам моя порада:
Чистить зуби треба всім,
І дорослим і малим.
А, ось від неї ще й лист є для нас. Зараз я його вам зачитаю.
«Здрастуйте діти! Пише вам Зимонька – зима. Я сподіваюся, що ви вже розглянули зубну щітку, У мене до вас прохання, щоб ви мені допомогли. Намалюйте, будь ласка, зимовий пейзаж – засніжені ялиночки зубною щіточкою і відправте свої малюнки дітям в Африку, тому що вони ніколи не бачили сніг і засніжені ялиночки».
– Що нам робити діти? Треба намалювати.
Виявляється, що зубна щітка ще й малювати вміє… А знаєте, що вона тільки що мені сказала? Що у вільний час вона дуже любить малювати фарбами. Коли вона нікому не потрібна, їй стає дуже сумно і тоді вона бере фарби і малює. Подивіться, які картинки намалювала наша щіточка. Вона вміє малювати море, хвилі, сніжну хуртовину, різні дерева: ялинки, сосни, квіти, гори. А ось який чарівний візерунок на морозному вікні створила зубна щіточка.(показую на вікно).
(Показ малювання зубною щіткою елементів дерева ялинки різними способами: вліво, вправо та ярусами).Дуже гарно вміє зубна щіточка малювати зиму. Вона дуже любить пісеньку про зиму, і зараз вам намалює пісеньку на папері фарбами.
Подивіться як вона це робить.
(Звучить пісенька «Зимонька – зима»).
(Під час пісеньки вихователь малює зимовий пейзаж).
Д/ГРА «МАЛЮЄМО КАРТИНУ ВКАЖІТЬ , ЩО ЗАЙВЕ?»
ПАЛЬЧИКОВА ГІМНАСТИКА «СНІЖКИ»
Один, два, три, чотири – рахуємо пальчики, починаючи з великого
Ми сніжок зліпили – «ліпимо сніжок»
Він кругленький і гладенький – погладжуємо пальчики
Але зовсім не смачненький – погрожуємо пальчиком
Один – підкинемо – дивимось угору
Два – підкинем – підкидають
Три – спіймаєм – уявно ловимо
І – зламаєм – тупочемо ногами
V. САМОСТІЙНА РОБОТА ДІТЕЙ
А тепер на щіточку наберіть фарбу зеленого кольору й вільними рухами малюємо гілки ялинки. Ось і просохли наші ялиночки, а тепер фарбою білого кольору намалюємо сніг використовуючи шматочки паперу, який ми зараз спробуємо зімяти. (Показ виконання роботи)
VІ . АНАЛІЗ РОБІТ
А ваші малюнки, як просохнуть, то ми обов’язково відправимо їх в Африку.
РОЗДАЧА МАНДАРИНІВ ДІТЯМ.
ПРОЩАННЯ З ГОСТЯМИ.