Передмова
Сучасний заклад дошкільної освіти перебуває в постійному пошуку нових підходів, форм і методів роботи, які б відповідали викликам часу та потребам дитини ХХІ століття. Інноваційні технології стають не просто доповненням до освітнього процесу, а його невід’ємною складовою, що сприяє розвитку пізнавальної активності, творчості та самостійності дошкільників.
Ця збірка є результатом практичного досвіду вихователів, які активно впроваджують сучасні освітні технології у свою діяльність. Матеріали укладено в рамках педагогічної майстерки «Я роблю це так», де кожен учасник мав змогу презентувати власні напрацювання, поділитися ідеями та продемонструвати ефективні методики організації занять у ЗДО.
У збірці представлено різноманітні конспекти занять, що поєднують інноваційні підходи, інтерактивні методи, елементи STEM-освіти, ігрові технології та цифрові інструменти. Запропоновані матеріали спрямовані на всебічний розвиток дитини, формування ключових компетентностей та створення сучасного освітнього середовища.
Матеріали стануть у пригоді вихователям закладів дошкільної освіти та всім, хто прагне вдосконалювати свою професійну майстерність і впроваджувати інновації у щоденну практику.
ЗМІСТ
КЗ «Погребищенський ЗДО № 1»
КЗ «Погребищенський ЗДО № 2»
КЗ «Погребищенський ЗДО № 3»
Хоменко Людмила Миколаївна
вихователька
КЗ «Погребищенський ЗДО № 1»
Заняття з дослідницької діяльності дітей
Тема : «Таємниці води»
Програмовий зміст:
Освітні завдання:
Розвивальні завдання:
Виховні завдання:
Обладнання та матеріали:
Демонстраційний матеріал:
Роздавальний матеріал (на кожну дитину):
Дидактичні матеріали:
Хід заняття
І.Вступна частина.
Вихователь: Подивіться, діти, як гостей зібралось багато.
Треба нам їх привітати:
Прийшли ми з вами в цю кімнату,
Доброго ранку присутнім сказати,
Щоб разом всіх Вас привітати.
Бо день прекрасний настає,
Усім вам усмішки несе.
Дзінь-дзелень, дзінь-дзелень,
Починаєм новий день!
Вихователь:
- Ой, а де це ми з вами опинилися? Яка чудова галявина! Як тут гарно і квіти такі красиві! А повітря яке чисте і дихається так легко! Давайте ми з вами подихаємо свіжим повітрям. Діти, погляньте, тут ростуть не тільки квіти, а й і м'ячики живуть. Звідки вони взялися? (припущення дітей). А навіщо вони потрібні? Мабуть, вони хочуть з нами пограти. Візьміть, будь ласка, по одному м'ячику. Роздивіться його. Який м'ячик? (відповіді дітей) Діти, а що допомагає м'ячику бути таким пружним, стрибучим? Чим заповнений він усередині?
Ой, подивіться, а що сталося з цим м'ячиком? Чому він здувся? Що треба зробити, щоб він знову став пружним? А чим можна його накачати? Давайте спробуємо. У мене є ось такий насос. Як ви гадаєте, звідки він бере повітря і як працює? (провести аналогію з носом) А тепер ми накачаємо м'ячик. Ось, який гарний він став!
ІІ. Основна частина.
Вихователь: Давайте ми з вами з'ясуємо, що ще вміє повітря.
Діти, давайте уявімо, що ми перетворилися на насоси. За допомогою трубочок будемо дмухати на пір'я. Спочатку подивимось, що відбувається з пір'ям, коли на нього ніхто не дмухає. (відповіді)
А якщо трохи подути?
Ще сильніше?
Ось так, діти, і з'являється вітер.
Коли повітря рухається повільно, який вітер? (слабкий)
А якщо швидко? (сильний)
2.Дослід «Злови повітря»
Діти, як ви думаєте, чи можна «зловити» повітря? Давайте перевіримо. Візьміть до рук пакетики. Які вони? (пласкі, тоненькі). А якщо ми їх відкриємо, помахаємо і закрутимо кінці? Що в них з'явиться? (повітря). А як це можна перевірити? (сильно плеснути по пакету і відбудеться маленький вибух). Чому вибухнув пакет?
Висновок: коли ми сильно стиснули пакет, повітря, що було в середині, надавило на стінки пакету і розірвало його.
В: Ось ми і перевірили, що повітря можна «зловити».
3.Дослід із дзеркальцем.
В: Діти, давайте ми з вами подихаємо повітрям. Вдихніть носиком. Яке ми вдихаємо повітря, холодне чи тепле? А яке видихаємо? Як це перевірити? Візьміть дзеркальце. Вдихніть носиком, а видихніть на дзеркальце. Що з ним сталося? Чому?
Висновок: коли ми видихаємо тепле повітря на холодне дзеркальце, на ньому з'являється пара.
Вихователь: Ось ми і з'ясували, що вдихаємо холодне повітря, а видихаємо тепле.
Вихователь: Діти, а чи знаєте ви, що у повітря ще дуже багато таємниць? Ви хочете їх розгадати? Щоб це зробити, ми зараз перетворимося на дослідників і будемо проводити досліди в нашій лабораторії «Чомусики».
Зараз ми відкриємо першу таємницю.
Я покладу серветку, вона суха, на дно стаканчика, переверну його і занурю у воду. Як ви гадаєте, серветка намокла чи залишилася сухою? Чому?
Висновок: повітря, яке було у стаканчику, не дало воді намочити серветку.
Вихователь: першу таємницю відкрили, рушаємо далі
Вихователь: Давайте візьмемо стаканчики з водою і покладемо у них м'ячики. Що сталося? Чому він не тоне? Чим наповнений м'ячик? Що є у нього в середині? Давайте спробуємо занурити м'ячик на дно. Що відбувається? Чому?
Висновок: повітря легше води, тому м'ячик не тоне.
Молодці, діти, ще одну таємницю розкрили.
Трохи ми з вами втомилися, треба нам пограти і під музику потанцювати.
7.Дослід «Повітряна гірлянда»
В: Готові, діти, розгадувати далі таємниці повітря?
Наступний дослід «Повітряна гірлянда».
Візьмемо склянку з сіллю, поставимо в неї паличку і повісимо на неї ось таку гірлянду. Запалимо свічку. Що відбувається? Чому?
Висновок: коли повітря нагрівається, починає швидше рухатися, і гірлянда починає кружляти.
8.Дослід «Чарівна кулька»
Вихователь: Діти, а як ви гадаєте, чи можна надути кульку, що одягнена на порожню пляшку? Давайте перевіримо.
Спочатку зануримо пляшку в холодну воду. Щось відбувається?
А тепер зануримо у гарячу воду. А тепер? Кулька надувається. Чому?
Висновок: коли повітря в пляшці надувається, воно починає швидко рухатися, розширятися, і надуває кульку.
9.Веселі змагання «Надуй кульку».
Вихователь: Зараз ми з вами влаштуємо змагання. Хто перший зможе надути кульку в пляшці?
В: Діти, чому в одній пляшці кулька надувається, а в іншій – ні?
Висновок: в одній пляшці є маленька дірочка, через яку повітря виходить, і кулька надувається. А в іншій повітрю немає куди вийти, воно тисне на кульку і не дає їй надутися.
Вихователь : Ще одна таємниця розкрита.
Вихователь :
-Діти, а яким повітрям ми дихаємо? Що забруднює повітря? Чим можна очистити забруднене повітря? Навіщо його очищувати?
Давайте ми з вами пограємо. Допоможемо очистити наше повітря. Роздивіться, будь ласка, картинки. У нас є веселі і сумні хмаринки. Веселі хмаринки ми покладем на об'єкти, які очищують повітря, а сумні – що забруднюють. Молодці, впоралися правильно.
А тепер я хочу вас познайомити з моделлю наших легень, як вони працюють. (перевіряємо на моделі роботу легень).
Зараз я хочу вам показати, що відбувається з нашими легенями, коли ми дихаємо брудним повітрям.
Уявімо, що вода в мисці – це повітря. Зараз воно чисте. Яке стане повітря, якщо кинути землю? У мене є губка, яка дуже схожа на наші легені. Занурюю її у брудну воду. Що відбувається?
Ось так і наші легені забруднюються від несвіжого повітря. Так чому ж треба не забруднювати повітря?
ІІІ. Заключна частина.
Діти, вам сподобалось розгадувати таємниці повітря?
Давайте перевіримо, що ви запам'ятали. У вас є сигнальні знаки – зелені і червоні. Я буду ставити вам запитання, якщо відповідь так, показуємо зелений, якщо ні – червоний. Починаємо.
Вихователь: Молодці, діти, ми розкрили деякі таємниці повітря. Але їх залишилося ще багато. Згодом ми їх теж розгадаємо. А зараз наша лабораторія зачиняється. Дякуємо за увагу. За добре виконану роботу хочу подарувати вам іграшки для гри з повітрям.
Тема: «Вода»
Мета: Ознайомити дітей з тим, що вода потрібна для людей, рослин, тварин; учити визначати і називати основні її ознаки та властивості
Дослід № 1 «Холодна – тепла вода»
Порівняти температуру води, торкаючись до посудини, в яку її налито. Запропонувати дітям скуштувати воду на смак.
Дослід № 2
Запропонувати дітям спробувати воду на смак. Вода – без смаку. Опустити в склянку ложечку цукру або солі. Що трапилося з цукром? Сіллю? Якою стала вода на смак, в яку поклали цукор, а в яку – сіль?
Дослід № 3 «Тоне і пливе»
Мета: Навчити розрізняти важкі та легкі предмети, визначаючи приналежність предметів до певного матеріалу.
Хід досліду: Вихователь зосереджує увагу на тому, що одні предмети глибоко занурюються у воду, а інші залишаються на поверхні.
Робиться висновок, що всі предмети виготовлені з різних матеріалів, а отже, розрізняють важчі предмети, які тонуть, і легкі, які не тонуть.
Дослід № 4 «Малюємо водою»
Мета: Розвивати дрібну моторику рук, координацію, окомір.
Хід досліду: Вихователь пропонує малятам намалювати кольоровою водою сонячний день або будь – що інше.
Висновок: Що чим сильніше стискати ручку розприскувача, тим далі бризкатиме вода.
Тема: Подорож в казку «У сонечка в гостях»
(Заняття з розвитку мовлення з використанням елементів мнемотехніки, пальчикових ігор для дітей молодшої групи)
Мета заняття:
Освітня:
Розвивальна:
Виховна:
Хід заняття:
Ранкове коло:
Рано вранці у віконце,
Заглянуло мені сонце,
Щічки ніжно цілувало,
Носик трішки лоскотало,
Шепотіло «прокидайся»
В дитсадок скоріш збирайся!
Нумо в коло усі станем ,
І на сонечко поглянем!
(на стіні в групі розміщена сердита хмаринка)
Вихователь: Давайте пошукаємо, де наше сонечко в групі ? Немає?
(його закрила хмаринка)
Вихователь:
- Діти, я знаю одну казочку, як пташки та звірі до сонечка в гості ходили.
-Хочете послухати?
- А було це так:
«Одного разу велика хмара закрила небо. Занудьгували курчата без сонячного
світла.
- Куди це сонечко поділось? Потрібно його чимскоріше повернути.»

Вихователь:Діти, а ви б хотіли сонечко відшукати? Давайте зараз перетворимось на курчат. (Вихователь одягає діткам наголовники шапочки курчат).
Покажіть, як курчата сумували. Ось погляньте якими курчатами ви стали. (вихователь показує мнемоквадрат із зображенням курчат). Вирішили курчата, щоб не нудьгувати, сонечко піти шукати.

Відправилися курчата в дорогу. (діти разом з вихователем підходять до міні-городу з капустою на якій сидить іграшковий равлик) Аж бачать: на городі, за качаном капусти, сидить равлик. Ось такий.(вихователь показує гімнастику для пальчиків «Равлик» діти повторюють).
Вихователь:
( Діти підходять до дерева на якому сидить сорока.)
Вихователь:
пальчиками крила. (Розповідь вірша дітьми «Я ладнаю годівнички» за мнемотаблицею)
Вихователь:
зображенням.
( Діти підходять до кущика під яким сидить зайчик.) Вихователь:
(діти виконують вправу для пальчиків «Зайчик»)
Вихователь: Зайчику! Чи не знаєш, де сонечко живе? На жаль, не знає, відповідає зайчик. Та може сусідка качка скаже. А на згадку про нашу зустріч він нам дарує картку зі своїм зображенням
(Діти підходять до картинки, де сидить качка.)
Вихователь:
Вихователь: Агов, качко! Чи ти не знаєш, де сонечко живе?
-Не знаю. А ось за струмком їжак живе, він знає. А на згадку про нашу зустріч я вам дарую картку зі своїм зображенням.
(Діти підходять до пеньочка, де сидить Їжачок)
Вихователь: Їжачок має багато колючок.
(Діти виконують вправу для пальчиків «Їжачок»)
Вихователь: Їжачок, їжачок! Ти не знаєш, де сонечко живе?
Вихователь: Пішли курчата до гори, прямо до сонечка. А сонечка не видно. Курчатка, давайте сонечко погукаємо! Сонечко, сонечко, засвіти!
(Діти разом з вихователем гукають сонечко)
Вихователь: Сонечко не може до нас визирнути. Три дні його хмара ховала.
І тепер воно світити як слід не може. Давайте йому допоможемо!
Руханка «Миємо сонечко»
Діти під музику виконують слідуючи рухи:
- «Миють сонечко»
- «Викручують рушничок»
- «Начищають сонечко»
- «Витирають сонечко»
«Змітають пилинки»
Вихователь:
(Промовляючи і слова, вихователь опускає хмаринку і на стіні зʼявляється сонечко)
(Діти стають в коло виконують руханку.)
Руханка
Ми знайшли на небі сонечко. (простягнуті руки вперед)
Нам воно всміхається. (посміхаються)
Кругле та гарненьке. (обводять рукою коло в повітрі)
Всі йому раденькі. (плескають в долоні)
Вихователь: Сонечко дуже раде, що ми приходили до нього в гості. І на
згадку про нашу подорож дарує нам книжечку з казкою «У сонечка в гостях»
(Діти разом з вихователем згадують казку, використовуючи мнемоквадрати.)
Павліченко Тетяна Василівна
вихователька
КЗ «Погребищенський ЗДО № 1»
Інтегроване заняття з розвитку мовлення, інженерного мислення через STREAM лабораторію в старшій групі ЗДО
Тема: Поділись добротою
Мета заняття:
Освітні завдання:
Розвивальні завдання:
Виховні завдання:
Хід заняття
I. Ранкове коло
Вихователь: Я усіх дітей гукаю,
Та до себе закликаю!
Будемо ми разом грати,
Заняття час починати.
Привітання: Розпочався новий день,
Він зимовий і цікавий,
Тож гостей зібрав чимало.
Повернімося обличчям до гостей
І лагідно промовимо: «Добрий день!»
(Стук у двері. Залітають повітряні кульки з конвертом).
Вихователь:
Лист Зими: «Любі діти! Я знаю, що ви на мене чекали. Я хотіла зайти в гості, розповісти про своїх друзів, але боюсь тепла. Виконайте мої завдання, і ви дізнаєтесь, хто мої друзі».
II. Основна частина
1. Мовленнєва розминка «Зимові звуки»
Ось невеличка розминка від Зими
зима? Назвіть їх?
2. Дидактична гра «Яка зима?» (передавання сніжинки по колу).
Діти, а без чого не можна уявити зиму? (без снігу)
3.Робота з загадками. (Відгадування
та створення власних загадок про зиму
за допомогою карт-схем).
4. Вправа на дихання «Збери сніжки» (Діти за допомогою соломинок для напоїв переміщують паперові сніжинки, використовуючи силу подиху).
5. Дидактична гра «Що таке доброта?» (з сердечками)
Вихователь: Як ви розумієте, що таке доброта?
(Відповіді дітей: допомога, ввічливість, турбота про слабших).
Вихователь:
або пальчикова нейрогімнастика).
6. Поява гостя та проблемна ситуація (З'являється іграшкова собака з сумними очима).
Вихователь:
- Хто це до нас завітав? Чому песик сумний? Хто такі безпритульні тварини? (Обговорення причин появи тварин на вулиці та ролі волонтерів).
Обговорення «Безпритульні тварини»
– Так уже склалося, що люди часто виявляються невдячними за те, що тваринки роблять для них, викидаючи своїх вихованців на вулицю. Бувають випадки, коли тваринка загубилась, і господарі не можуть її знайти, а бувають і такі безвідповідальні господарі, які й не шукають. Так з’являються безпритульні тварини
– Пам’ятайте, що життя на вулиці позначається на поведінці тварин. Інколи безпритульні тварини можуть становити небезпеку для людей, а саме: переносити небезпечні захворювання, збиватися у зграї та бути агресивними. Тому потрібно бути обачними.
Діти розглядають картинки-ілюстрації на екрані телевізора «Правила поведінки з безпритульними тваринами»
Під час зустрічі з безпритульним собакою забороняється:
– Але є люди, які переймаються долею безпритульних тварин. Це спеціалісти ветеринарних клінік, волонтери та працівники притулків для тварин
– Волонтери тварин – це люди, які допомагають тваринам, що потрапили в біду. Вони забирають тварин із вулиці та шукають для них нові сім’ї. Якщо знайти нову сім’ю одразу не вдається, то тварину тимчасово поселяють у притулок (спеціальне місце, де проживають тварини, у яких немає господарів).
7. Безпека: «Правила поведінки з безпритульними тваринами» (Перегляд ілюстрацій на екрані). Забороняється: замахуватися, кричати, тікати або чіпати тварину, коли вона їсть.
8. Руханка «Мій собачка — гарний друг»
Я гуляю з ним навкруг, (Крок на місці)
В м’ячик граю і стрибаю, (Стрибки)
Він мене охороняє. (Руки на поясі, повороти)
Миємо лапки я і він, (Імітація миття рук)
Класного я друга маю! (Обійми)
9. STREAM-лабораторія: «Інженерна майстерня»
Вихователь:

Турбота — це щоденна праця. Домашній улюбленець — це не іграшка. Його потрібно вчасно годувати, наливати чисту воду та вигулювати.
III. Підсумок заняття
Вихователь:
— Мої дорогі, я пишаюся вами! Ви сьогодні переконали мене, що дружба та любов до братів наших менших — це ваша суперсила.
— Давайте ще раз пригадаємо: у чому полягає щоденна турбота про тих, хто живе поруч із нами вдома?
— І дуже важливе питання: як ми можемо проявити свою людяність, зустрівши тваринку, у якої немає домівки?
— Дивлячись у ваші очі, я впевнена: ви зростаєте справжніми захисниками природи. Нехай ваші вчинки будуть такими ж добрими, як ваші відповіді!
Грабійчук Надія Анатоліївна
вихователька КЗ «Погребищенський ЗДО № 1»
Інтегроване заняття в середній групі за парціальною програмою «Україна – моя Батьківщина» з використанням нейропсихологічних ігор, коректурних таблиць Н. Гавриш, мнемотехніки, технології М. Зайцева, STREAM-технології та технології «Крісло автора»
Тема: «Наша мова українська. Мова наша материнська»
Мета заняття: Освітня:
Розвивальна:
Виховна:
Інноваційний інструментарій:
Хід заняття
І. Вступна частина: Сюрпризний момент та нейроналаштування
Вихователь:
Доброго ранку, любі малята: (долоні разом)
Веселі хлоп'ята, щасливі дівчата. (почергово кулачки правою/лівою рукою)
Шлю я вам ранковий привіт. (жест «Клас»)
Чекає вас день –
Повен пригод.
Заняття, друзі, веселі сюрпризи.
2. Артикуляційна розминка «Подорож мовного Язичка»
Вихователь: ми вже почали готуватись до свята, вивчили вірші про нашу мову. Щоб вони прозвучали дзвінко, зробимо зарядку для язичка.
спів пташок»;
3. Комунікативна вправа «Серденько тримай — вірш розповідай»
4. Робота з відео-схемою «Рідне слово»
Перегляд відео- фільму про символи.
Кубики Зайцева:
6. Експериментальний етюд «Квіти Миру» (STREAM)
7. Логіко-мовленнєвий блок «Зима» (за Н. Гавриш)
Робота з логічною схемою (ознаки зими).
Віхола торкається дітей, заморожує їх.
( Використання «срібного дощику». Коли Віхола торкається дитини, та має назвати будь-яке «зимове» слово українською, щоб «розморозитися».)
9. Підсумок «Крісло автора»
Ярошенко Ірина Володимирівна
Вихователька
КЗ «Погребищенський ЗДО № 1»
Заняття з мовленнєвого розвитку з використанням ігрових, здоров’язбережувальних, сенсорно-розвивальних, мультимедійних та інтерактивних технологій
Тема: «Зима – чарівна пора»
Мета заняття:
Обладнання:
1. Організаційний момент. «Сюрпризний момент»
Вихователь вмикає аудіозапис рипіння снігу.
— Діти, чуєте? Хтось поспішає до нас, залишаючи сліди на снігу. (З’являється Сніговик з листом).
— Наш гість прийшов із королівства, де зараз панує Зима. Але він розгубився і забув, чому зиму називають чарівною. Допоможемо йому?
2. Нейровправа «Зимовий ритм» (Артикуляційна та пальчикова гімнастика)
— Щоб краще розмовляти, потренуємо наш язичок і пальчики.
3. Бесіда-сторітелінг «Таємниці Зими» (з використанням мнемотаблиці)
Вихователь показує мнемоквадрати (символи), діти складають речення: