Застосування електричного струму у різних середовищах у техніці і технологіях
Номер слайду 2
розширити, поглибити, систематизувати та узагальнити знання про електричний струму у різних середовищах і показати його практичне застосування; МЕТА ПРОЕКТУ:
Номер слайду 3
ПЛАН1. Носії електричного заряду.2. Застосування електричного струму у металах.3. Електричний струм у електролітах.4. Електричний струм у газах.5. Застосування електричного струму у газах.6. Електричний струм у вакуумі.7. Плазма та її використання.8. Струм у напівпровідниках.9. Список використаної літератури.
Номер слайду 4
Номер слайду 5
ЗАСТОСУВАННЯ ЕЛЕКТРИЧНОГО СТРУМУ У МЕТАЛАХМетали використовують: - для виготовлення провідників електричних кіл, кабелів і ліній електропередач; - для виготовлення обмоток електромагнітів, трансформаторів, двигунів, генераторів; - для виготовлення нагрівальних елементів у обігрівачах, фенах, прасках, електрочайниках, у лампах розжарення; - для виготовлення провідних елементів у різних електроприладах і електроарматурі
Номер слайду 6
ЕЛЕКТРИЧНИЙ СТРУМ У ЕЛЕКТРОЛІТАХ - для одержання чистих металів (золота, срібла, міді); - для добування алюмінію з розплаву бокситів; - для покриття поверхні одного металу тонким шаром іншого металу (гальваностегія); - для одержання відшаровуваних копій рельєфних поверхонь (гальванопластика); - електроліти використовують в акумуляторах, гальванічних елементах (батарейках), електролітичних конденсаторах.
Номер слайду 7
ЕЛЕКТРИЧНИЙ СТРУМ У ГАЗАХ► Коронний розряд може приносити користь людині. Так, його використовують в електрофільтрах для очищення димів і газів від твердих домішок. Створено промислові електрофільтри, за допомоги яких можна за годину очистити сотні тисяч кубометрів промислових газів від диму, пилу та шкідливих туманів. ► Тліючий розряд: лампи денного освітлення. На внутрішню поверхню трубки лампи наносять шар спеціальної речовини (люмінофор), яку добирають так, щоб вона, поглинувши фіолетове й ультрафіолетове проміння, випромінювала світло, спектральний склад якого був би близьким до сонячного. Лампи денного світла значно (у 3-4 рази) економніші за лампи розжарення.
Номер слайду 8
Електрична дуга. Електрозварювання. Електрична дуга є основою електричного зварювання. Електрозварник, торкаючись кінцем електроду до зварюваної деталі та, домагаючись виникнення розряду, відводить електрод на невелику відстань, яка в процесі зварювання має бути приблизно сталою. Між електродом і деталлю виникає електрична дуга, яка дуже міцно з’єднує метали між собою.Іскровий розряд використовують в електроіскровому методі різання, свердління та інших видах точної обробки металу.
Номер слайду 9
ЗАСТОСУВАННЯ ЕЛЕКТРИЧНОГО СТРУМУ У ГАЗАХ.- у джерелах світла (тліючий розряд) – неонові лампи; - у потужних прожекторах – дугові лампи; - для різання і зварювання металів: - для одержання плазми; - для катодного напилення металів
Номер слайду 10
ЕЛЕКТРИЧНИЙ СТРУМ У ВАКУУМІ- у електронних вакуумних лампах радіоприймачів, телевізорів, підсилювачів старих випусків: а) вакуумні діоди - для випрямлення змінного струму і детектування сигналу; б) вакуумні тріоди - для підсилення електричного сигналу. - у електронно-променевих трубках телевізорів, моніторів комп’ютерів, осцилографів, радіолокаторів.
Номер слайду 11
ПЛАЗМА Йонізований газ, одержуваний у процесі самостійного розряду, являє собою особливий стан речовини — плазму. При температурах близько мільйона градусів будь-яка речовина перебуває в стані плазми. плазма холодна гаряча Газорозрядна плазма — приклад холодної плазми.
Номер слайду 12
Використання. Люмінесцентні лампи. Термоядерний синтез . Термоелектронні і магнетоплазмодинамічні (МПД) генератори.
Номер слайду 13
ПЛАЗМОВИЙ ДИСПЛЕЙ Панель плазмового дисплея складається з великої кількості мікроколб, заповнених спеціальним газом. При подачі напруги на окрему колбу газ йонізується і випромінює ультрафіолет. Ультрафіолет, попадаючи на люмінофор, нанесений на внутрішню поверхню колби, починає світитися одним з трьох кольорів (RGB).
Номер слайду 14
НАПІВПРОВІДНИКИ ВИКОРИСТОВУЮТЬ У НАПІВПРОВІДНИКОВИХ ПРИЛАДАХ: - напівпровідниковий діод - для випрямлення змінного струму і детектування сигналу у радіоприймачах і телевізорах; - напівпровідниковий тріод (транзистор) - для підсилення електричних сигналів; - інтегральні мікросхеми (чіпи) - у комп’ютерах і інших сучасних електронних пристроях; - фотоелементи, сонячні батареї перетворюють сонячну енергію в електричну - у сонячних електростанціях; - світлодіоди - в енергоощадних лампах і світильниках.
Номер слайду 15
ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА: 1. М. В. Головко "Фізика і астрономія 11 кл.", Київ, 2019 р. 2. С. У. Гончаренко "Фізика 11 кл.", Київ, 2002 р. 3. В. Д. Сиротюк "Фізика і астрономія 11 кл.", Київ, 2019 р. 4. http://surl.li/amjpw5. http://surl.li/amjpu