Земля і Місяць як небесні тіла

Про матеріал
Конспект "Земля і Місяць як небесні тіла" створений як допомога учню на початку вивчення даної теми. Він містить структуровані основні теоретичні відомості про Землю і Місяць як космічні об'єкти, та запитання для самоперевірки.
Перегляд файлу

Земля і Місяць як небесні тіла

image

(дуже близькою до колової) із середньою швидкістю 29 785 м/с на середній відстані 149,6 млн км із періодом, що приблизно дорівнює 365,24 доби (зоряний рік). Земля має супутник — Місяць, який обертається навколо Землі на середній відстані 384 400 км. Період обертання планети навколо своєї осі 23 год 56 хв 4,1 с. Обертання навколо своєї осі викликає зміну дня і ночі, а нахил осі до екліптики разом із обертанням навколо Сонця — зміну пір року.

image

 

Форма Землі — геоїд. 

Середній радіус Землі становить 6371,032 км, екваторіальний — 6378,16 км, полярний — 6356,777 км. Площа поверхні земної кулі 510 млн км², об'єм — 1,083·1012 км², середня густина — 5518 кг/м³. 

Маса Землі становить 5976·1021 кг. 

Земля має магнітне і тісно пов'язане з ним електричне поля.

Гравітаційне поле Землі зумовлює її близьку до сферичної форму й існування атмосфери.

imageЗа сучасними космогонічними уявленнями Земля утворилася приблизно 4,7 млрд років тому з розсіяної в протосонячній системі газопилової речовини.

2. Атмосфера. 

Газова оболонка — атмосфера, що оточує Зем­лю, містить 78 % азоту, 21 % кисню і мізерну кількість інших газів.

Відповідно до змін температури з висотою в атмосфері виділяють такі шари: Тропосфера — до 8—10 км у полярних областях та до 18 км — над екватором. У тропосфері зосереджено майже 80% атмосферного повітря, майже всю водяну пару, тут утворюються хмари і випадають опади.

Температура у тропосфері з висотою знижується в середньому на 6 °C на 1 км, а тиск — на 11 мм рт. ст. на кожні 100 м.

Стратосфера — розташована на висоті близько 50-55 км. Характеризується незначним збільшенням температури з висотою, яка сягає локального максимуму на верхній межі. На висоті 20—25 км у стратосфері розташовано шар озону, який захищає живі організми від згубного впливу ультрафіолетового випромінювання.

Мезосфера — розташована на висотах 55-85 км.

Термосфера — пролягає на висотах від 85 до 400—800 км.

Атмосфера відбиває чи поглинає більшу частину випромінювання, що надходить до Землі з космічного простору. Наприклад, вона не пропускає рентгенівське випромінювання Сонця. Атмосфера захищає нас і від безперервного бомбардування мікрометеоритами, і від руйнівної дії космічного проміння. За сучасними уявленнями, тільки завдяки існуванню гідросфери та атмосфери на Землі змогло зародитися життя. Тому проблеми екології, охорони природи нашої унікальної планети набувають особливого значення.

 

3.   Будова планети.

image

4.   Магнітне поле Землі

Магнітне поле – силове поле, виникнення якого зумовлене джерелами, що знаходяться в земній кулі та навколоземному просторі (магнітосфері та іоносфері).

image

Магнітне поле Землі змінюється в межах від 30мкТл в районі екватора до

60мкТл в районі полюсів.

 

Місяць – природний супутник Землі 1. Планетарні характеристики Місяця. 

Радіус = 1738 км. Велика піввісь орбіти – 384 400 км. Орбітальний період –

27,321 661 діб. Температура поверхні від −160° до +120 °C. Доба дорівнює

708 годин. Середня відстань від Землі – 384 400 км. Сила тяжіння на поверхні Місяця в шість разів менша, ніж на Землі. Світіння Місяця спостерігається за рахунок відбитого сонячного світла або промені, відбиті Землею.

2.     Поверхня Місяця

Поверхня Місяця гориста, вкрита численними кратерами. Кількість кратерів діаметром понад 1 км на видимій частині Місяця — 300 тис. Великі вкриті лавою рівнини — так звані місячні моря, які молодші за іншу поверхню супутника і вкривають близько 25 % його поверхні.

 Місячні гори — це краї великих кратерів або ударних басейнів зі слідами повторних метеоритних ударів, в результаті чого часто залишаються тільки частини стін кратерів. Місяць — перше найвірогідніше місце позаземних гірничих робіт при очікуваній експансії людства в космос.

3.     Атмосфера на Місяці. 

Атмосфера на Місяці практично відсутня. Це зумовлює різкі перепади температур в декілька сотень градусів. У денний час температура на поверхні досягає 130 ° C, а вночі вона опускається до -170 ° C. У той же час на глибині 1 м температура майже завжди постійна. Небо над Місяцем завжди чорне, оскільки для утворення блакитного кольору неба необхідне повітря, яке там відсутнє. Крім того, на Місяці панує повна тиша. 

4.     Людина на Місяці. 

20 липня 1969 року на Місяці побував Ніл Армстронг – американський астронавт. Сьогодні дослідникам доступно 382 кг місячного ґрунту, зібраного в ході здійснення проекту "Аполлон" (1969 - 1972 рр.) і близько 300 г ґрунту, доставленого радянськими автоматичними станціями Луна-16, Луна-20 і  Луна-24. Цей ґрунт являє собою близько 2200 різних зразків з дев'яти місць Місяця. Близько 45 кг зразків NASA безкоштовно передало в ряд науково-дослідних організацій у США та в інших країнах. Зразки для дослідження може отримати будь-яка наукова установа, що складе обґрунтовану заявку.

imageДайте відповіді на питання:

1.     Яка форма Землі? 

2.     Назвати три шари атмосфери.

3.     В яких межах змінюється магнітне поле Землі?

4.     Скільки годин становить доба на Місяці?

5.     Чому перепади температури на Місяці такі значні в порівнянні з Землею?

6.     Що таке Місячні гори?

7.     Що таке припливи і відпливи?

 

pdf
Додано
12 січня 2021
Переглядів
5240
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку