Життя сучасного суспільства не можна уявити без використання енергії електричного струму. Завдяки йому здіснюються численні технологічні процеси, працюють машини, засоби зв'язку і комунікацій, забезпечується комфортне життя людини.
Досвід використання енергії електричного струму показав, що найзручнішим в технологічному плані є використання змінного електричного струму.
|
Змінними вважають струми, які змінюються як за значенням, так і за напрямком. |
Найбільш важливими є струми, сила яких змінюється за гармонічним законом, за законом синуса або косинуса.
мал. 1
Такий струм можна отримати, якщо виток дроту рівномірно обертати в однорідному магнітному полі відносно осі, перпендикулярної до напряму ліній магнітної індукції (мал 1).
Магнітний потік, який пронизує контур рамки, визначається так:
(1)
де - кут між напрямом нормалі
до площини рамки і напрямом вектора
;
- кутова швидкість обертання рамки; f- частота обертання; S – площа рамки; Ф0 – максимальне значення магнітного потоку (при = 0).
В основі виникнення змінної ЕРС покладене явище електромагнітної індукції. Величина ЕРС, що виникає у рамці дорівнює:
(2)
де 0 –амплітудне значення ЕРС З даної формули випливає, що ЕРС, яка виникає у рамці, що обертається з постійною кутовою швидкістю в магнітному полі змінюється за синусоїдальним законом з циклічною частотою .
Таким чином кутова швидкість обертання рамки є одночасно циклічною частотою коливання ЕРС і сили змінного струму. З формул (1) і (2) видно, що коли магнітний потік максимальний, то ЕРС мінімальна і навпаки.
Якщо кінці рамки приєднати до мідних кілець, до яких притиснуті вугільні контакти (щітки ), а до них – споживач R, то в колі буде протікати змінний струм , де R+r – повний опір кола, i(t) – миттєве, I0 - амплітудне значення сили струму.
Рівняння i=І0sinωt i=I0cosωt описують один і той самий змінний струм. Відмінність полягає тільки у виборі початкової фази.
Графік залежності сили струму від часу (Imax = ωNBS) (мал. 2).
Мал.2
Період змінного струму: частота:
|
Генератори змінного струму – електричні машини, в яких механічна енергія перетворюється в електричну за допомогою явища електромагнітної індукції. |
Найпростіший індукційний генератор змінного струму являє собою металеве осердя, в пази якого вкладено обмотку. Кінці обмотки з’єднані з кільцями. До кожного з яких притиснута щітка для відведення напруги до споживача. Осердя з обмоткою обертається в магнітному полі нерухомого постійного магніту або електромагніту.
Ротор – обертова частина генератора;
Статор – нерухома частина.
Мал. 3
У промислових генераторах:
Ротор обертається у електростанціях за допомогою пари (ТЕС та АЕС) або гідротурбін (ГЕС). Однією з важливих переваг змінного струму над постійним є те, що силу струму і напругу змінного струму можна в найширших межах перетворювати (трансформувати) без істотних втрат потужності. Для зменшення витрат електричної енергії в лініях електропередач силу струму в них зменшують, а напругу збільшують до сотень тисяч і більше вольт, а в місцях споживання електроенергії напругу знижують до необхідних значень (сила струму при цьому відповідно зростає).
|
Трансформатор — це прилад для перетворення сили струму і напруги при незмінній частоті.
|
Будова трансформатора:
Мал. 4
Змінний струм, що проходить у колі первинної обмотки l з кількістю витків n1, створює в осерді змінне магнітне поле. У вторинній обмотці трансформатора 2 з кількістю витків n2 індукується електрорушійна сила.
Електрорушійна сила в обмотках пропорційна кількості витків у них:
=
|
Холостим ходом трансформатора називають режим, при якому коло вторинної обмотки розімкнене. |
Отже, під час холостого ходу напруги на обмотках трансформатора можна вважати пропорційними кількостям витків у них:
=
де k — коефіцієнт трансформації.
|
Коефіцієнт трансформації при холостому ході визначається відношенням кількостей витків в обмотках трансформатора
|
Якщо k < 1, то U2 > U1 і трансформатор є підвищувальним;
якщо k > 1, напруга U2 менша від U1 і трансформатор є знижувальним.
Коли до вторинної обмотки приєднують споживачі, вторинне коло замикається — це так званий робочий хід трансформатора.
Коли активні опори обмоток трансформатора незначні, можна вважати, що і
.
ККД трансформатора – це відношення потужності , що трансформатор передає споживачу, до потужності ,що трансформатор споживає в мережі. ККД трансформатора визначається за такою формулою:
Сучасні трансформатори мають коефіцієнти корисної дії від 90 до 99,5%, тобто втрати енергії в них незначні. Тому наближено
Трансформатор зменшує напругу, але збільшує силу струму.
Один і той самий трансформатор, якщо в ньому є кілька обмоток, може бути як підвищувальним, так і знижувальним.
Виробництво електроенергії здійснюється на електростанціях шляхом перетворення з інших видів енергії. ТЕС виробляють — 35.03% енергії, АЕС—56.46%, ГЕС—7.19%, а решту –1.32% альтернативні джерела енергії.
1