Зустріч 63. У ЯКИХ СТАНАХ ПЕРЕБУВАЮТЬ ТІЛА І РЕЧОВИНИ?

Про матеріал
Зустріч 63. У ЯКИХ СТАНАХ ПЕРЕБУВАЮТЬ ТІЛА І РЕЧОВИНИ? Мета: сформувати в учнів поняття «тіло», «речовина»; вчити називати і розпізнавати стани речовин; розвивати пам’ять, мислення; виховувати інтерес до навколиш¬нього світу.
Перегляд файлу

ТЕМА 5. ТІЛА ТА РЕЧОВИНИ

Зустріч 63. У ЯКИХ СТАНАХ ПЕРЕБУВАЮТЬ ТІЛА І РЕЧОВИНИ?

Мета: сформувати в учнів поняття «тіло», «речовина»; вчити називати і розпізнавати стани речовин; розвивати пам’ять, мислення; виховувати інтерес до навколиш­нього світу.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Бесіда

— Що таке природа?

— Яка буває природа? Що до неї належить?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся... (Учні читають рубрику «Ти дізнаєшся».)

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Бесіда з елементами розповіді

— Коли ви читаєте або чуєте слово «тіло», що ви уявляєте?

Тілами називають усі предмети, що оточують нас. Серед незліченних і різноманітних тіл є тіла природи, або природні тіла. А ще є тіла, зроблені лю­диною. Їх називають штучні тіла.

— Назвіть тіла, що належать до першої групи. (Дерево, трава, камінь, хмара, метелик та ін.)

— Назвіть тіла, які належать до другої групи. (Олівець, книга, ручка, стіл, плащ та ін.)

— Як ви вважаєте, чи є Сонце, зірки, Місяць тілами? (Це тіла неживої природи.)

— Правильно, це тіла природні, а ще їх називають небесними, або косміч­ними тілами.

Порівняйте малюнки: гумовий м’яч, конверт, дерев’яний кубик.

Завдання 1

Знайдіть спільне.

(Усі тіла мають розмір, форму і т. ін.)

Завдання 2

— Визначте основні ознаки тіл.

М’яч — круглий, гумовий, яскравий.

Конверт — прямокутний, паперовий, білий.

Кубик — дерев’яний, великий, бежевий.

Разом з учнями робиться висновок: кожне тіло має розмір, форму, колір.

На малюнку: крапля води, цукорниця (контейнер для зберігання), мо­лоток, хвиля (вода), глина, метал.

— Що ви бачите на малюнку? Чи всі слова дозволили точно уявити предмет?

— Слова, які точно допомагають уявити предмет, а саме, його контури, форму, називають тіла. Те, з чого зроблені (виготовлені) ці предмети, нази­вають речовинами. Усі тіла складаються з речовин.

Розглянемо приклади тіл, які складаються з однієї речовини.

Ножиці — тіло; те, з чого вони зроблені, — речовина (залізо).

Крапля води — тіло; речовина, з якої складається крапля,— вода.

— Розглянемо тіла, які складаються з декількох речовин. Наприклад, олі­вець і лупа.

— З яких речовин складається олівець? (Графіт, каучук, дерево)

— З яких речовин складається лупа? (Скло, дерево, метал)

— З чого складається молоток? (Із заліза і дерева (держак).)

— З чого складаються ножі? (З речовин — заліза і дерева.)

— З чого складаються санчата? (Із заліза і дерева)

Висновок. Тіла можуть складатися з однієї речовини, а можуть з декількох.

2. Робота за підручником (с. 178–180)

Вправа «Мікрофон»

Учні відповідають на запитання рубрики «Пригадай».

— Прочитайте розповідь козака Подорожника.

— Що називають тілами?

— Як називають тіла живої природи? Наведіть приклади.

— Які властивості вони мають?

— Наведіть приклади тіл неживої природи.

— Як називають тіла, зроблені людиною?

Робота в групах

Учні працюють за завданнями підручника.

— Від чого походить уся різноманітність речовин?

Робота в парах

Учні працюють за завданнями підручника.

— Які спільні ознаки всіх тіл, що перебувають у твердому стані?

— Пригадайте властивості води і повітря. Що відбудеться, якщо воду на­гріти до +100° або охолодити до температури –1°?

— Прочитайте розповідь розумниці Дзвіночки і виконайте завдання, які вона пропонує.

— Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці «Сторінками Книги ко­рисних знань про природу».

3. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Робота в групах

Вкажіть стрілками, що з чого виготовлено.

Глина

Метал

Деревина

Шерсть

Бавовна

Нафта

 

цеглина

бензин

рукавички

сукня

посуд

ніж

виделка

лавка

олівець

2. Робота над загадками

У вогні не горить, у воді не тоне. (Лід)

Сиві гуси все поле услали. (Туман)

Що росте догори коренем? (Бурулька)

Мов прозора біла хмара над каструлею летить... (пара).

Заховав від риби світ, заморозив річку... (лід).

Як минуть холоди, крига буде із... (води).

— Про які стани речовин ідеться в загадках?

3. Гра «П’ять речень»

Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.

 

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Наведіть приклади тіл, що оточують вас у класі. (Парта, стілець, книга, зошит, ручка, олівець)

— З чого складаються тіла? (Тіла складаються з речовин.)

— Що ж таке речовини? (Речовиною називають те, з чого складаються тіла.)

— У яких станах можуть перебувати речовини? (У твердому, рідкому, газоподібному) Наведіть приклади.

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 178–180.

 

doc
Додано
30 квітня 2020
Переглядів
788
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку