Тема уроку: Звук [ш], позначення його буквою «ша». Звуковий аналіз слів. Читання складів, слів, речень. Опрацювання складів, слів. Списування речення поданого друкованим шрифтом.
Мета уроку: ознайомити учнів із твердим звуком [ш], який не має парного м’якого. Навчити правильно артикулювати звук [ш] та аналізувати його. Ознайомити учнів з буквами Шш (ша). Удосконалювати навички звукового та звуко-буквеного аналізу слів. Збагачувати активний і пасивний словник учнів. Навчити учнів писати рядкову букву «ш», склади, слова з нею. Удосконалювати навички списування з друкованого тексту. Розвивати усне мовлення, пам’ять, увагу. Виховувати бажання вчитися, уважне ставлення до членів своєї родини та національних символів.
Обладнання: предметні малюнки: Чудернацький Чоловічок, космічний корабель, шишки, LEGO, таблиці для розчитування, вишиті сорочка та рушник, контейнери з піском та демонстраційний планшет, малюнки для звукового аналізу, пісенька абетка.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Форма проведення: інтегрований урок.
Освітні галузі: мовно – літературна, соціальна, мистецька, природнича.
Хід уроку
l. Організаційна частина (2хв)
(Щось шурхотить, шкребеться під столом, з’являться незвичайний чоловічок)
-
Дітки, хтось до нас завітала незнайома істота, здогадайтесь хто це? – Який настрій він у вас виикликає?
-
- Він загубився і просить вас про допомогу. Зламався його космічний корабель, він з планети «Доброта». Наше завдання добути еко-паливо для його корабля.
-
Еко-паливо - це шишки, які ми будемо збирати протягом уроку виконуючи завдання.
ІІ. Закріплення набутих знань (3хв)
Повторення вивчених букв (пісенька абетка).
ІІІ. Повідомлення теми уроку (5хв)
-
Артикуляційні вправи
-
Пісенька веселого вітерця ( вмикаємо легку музику вітерця)
-
Як пшениченька шумить? (ш-ш-ш)
-
Як шумлять у птаха крила? (ш-ш-ш)
-
Імітуємо спів вітерця, шум листочків, травички, квіточок, жука.
( жук для порівняння звуків)
-
Чистомовка
-
Сьогодні на уроці ми будемо читати слова, речення, текст з новою буквою «ша» та вже раніше вивченими буквами
(Чудернацький Чоловічок оголошує тему уроку)
ІV. Вивчення нового матеріалу (7 хв)
-
Спостереження за артикуляцією звука «ш», характеристика звука, позначення звука буквою «ша».
-
Демонстрація картки з великою й малою друкованою і рукописною буквою, аналіз будови, викладення букви за допомогою Лего.
-
Позитивні асоціації.
-
Які смачні у вас викликають асоціації з буваю «ша».
V. Фізкультхвилинка (1хв)
VІ. Робота з підручником (10 хв)
-
Робота за сторінкою підручника с.18.
-
Бесіда за малюнком.
-
Прочитати швидко (робота зі складовими таблицями).
-
Робота у групах (відшукай помилку)
У кожній групці малюнок із звуковою моделлю з помилкою (взяте із підручника). Завдання: відновити звукову модель. За правильно виконане завдання діти отримують шишечку.
-
Завдання від Читалочки с.18.
-
Читаємо і порівнюємо слова у стовчиках.
VІІ. Робота із зошитом з друкованою основою, с.14 (10 хв)
-
Бесіда за малюнком.
-
Графічні вправи:
-
письмо у повітрі.
-
письмо на піску.
-
обведення пальчиком на демонстраційній картці букви «ша».
-
Написання малої букви «ша».
-
Написання слів з буквою «ша».
-
Написання речень з буквою «ша».
(За кожну охайно, каліграфічно виконану роботу діти отримують шишку).
-
Пальчикова гімнастика.
-
Списування речення з друкованого шрифту.
VІІІ. Опрацювання с.19 (16хв)
-
Робота з гіркою (робота в групках) (3хв)
-
Наш Чудернацький Чоловічок має гарні здібності до вивчення мов. Попрацювавши хоче спробувати свої вміння граючись з вами на гірці.
(Одна група з вчителем, а друга з Чоловічком, за кращу роботу отримують шишечки).
-
Велика кількість еко-палива уже зібрана. Ми молодці! Чоловічок може вже відлітати на свою планету. Але ми – українці, щедрий, добий, працьовитий народ, який поважає свої традиції, рід, тому ми не можемо його відправити без подарунку.
-
Як ви вважаєте, який символічний подарунок ми можемо вручити на згадку про нас українців.
-
Робота з ілюстрацією до тексту (1хв)
-
Словникова робота (2хв)
Вишивка – демонстрація вишитого рушника.
Вишиванка – демонстрація вишитою сорочечки.
-
Робота з текстом (10хв)
-
Виразне читання вчителем.
-
Бесіда за змістом.
-
Перевірка сприйняття.
-
Читання буксиром.
-
Читання формула 1, формула 2.
ІХ. Заключна частина (5хв)
-
Бесіда.
-
Прошепотіть Чоловічку, який звук ми вивчали.
-
Якою буквою він позначається?
-
Оживіть (робота в групах).
-
Напишіть у повітрі.
-
Оцінка своєї роботи.
(Діти отримують карточки із смужечками де позначають рівень своєї роботи на відрізку, червоним олівцем)
І----------------------------І
-
Рефлексія.
-
Зафарбуйте шишечку відповідним кольором.
Зеленим – якщо вам все вдалося.
Жовтим – виникали труднощі.
Червоним – взагалі нічого не вдалося.
-
Добрі справи, дружба між однокласниками, повага до старших, любов до природи, добрі вчинки роблять людину щасливою. Давайте і ми з вами робити тільки добрі справи, робити один одного щасливими. Сьогодні ми звами зробили щасливим Чоловічка, що ми допомогли придбати пальне та подарували вишиванку.
-
У нашого гостя на планеті є теж гарний звичай дарувати всім добро. Але він не тільки подарував нашому народу, а й сусіднім державам. Адже добро не має меж.