10 клас. Модуль Інформаційна безпека 4 урок. Технічні засоби добування інформації. Програмні засоби добування інформації.

Про матеріал
10 клас. Модуль Інформаційна безпека 4 урок. Технічні засоби добування інформації. Програмні засоби добування інформації.
Перегляд файлу

Урок 4.  Технічні засоби добування інформації. Програмні засоби добування інформації.

 

Цілі:

  • навчальна: дати уявлення про технічні та програмні засоби добування інформації;
  • розвивальна: розвивати логічне мислення, пам’ять; формувати вміння узагальнювати;
  • виховна: виховувати інформаційну культуру, формування бережливого ставлення до обладнання комп’ютерного кабінету, виховання уміння працювати в групі; формування позитивного ставлення до навчання.

Тип уроку: Комбінований.

Обладнання та наочність: дошка, комп’ютери з підключенням до мережі Інтернет.

Програмне забезпечення: браузер, офісні програми.

Хід уроку

І. Організаційний етап

  • привітання
  • перевірка присутніх
  • перевірка готовності учнів до уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань

 Фронтальне опитування

ІІІ. Мотивацій навчальної діяльності

IV. Вивчення нового матеріалу

Підручник В.О. Хорошко, В.С. Чередниченко, М.Є. Шелест. Основи інформаційної безпеки http://www.dut.edu.ua/ua/lib/1/category/729/view/1365

Засоби добування інформації

Легальні засоби одержання цінної інформації, тобто так зване безневинне шпигунство, відрізняються правовою безпекою й не вимагають великих витрат. В основі цих методів лежить аналітична робота фахівців, аналітиків під опублікованими й загальнодоступними матеріалами. 

Напівлегальні засоби

Нелегальні засоби

  • злодійство;                                                                                      
  • навмисний обман;                                                                           
  • хабарництво;                                                                                  
  • використання слабкості або хворобливого стану співробітника; 
  • шантаж співробітника;                                                                    
  • використання екстремальних ситуацій і т. д.                                

 

Нелегальні дії виконують або безпосередньо зловмисник, що працює на підприємстві , або працівник фірми, який співробітничає з ним. Таке співробітництво утворює так званий агентурний канал. 

Отже, підприємства можуть уживати наступні нелегальні способи одержання цінної інформації: 

1) регулярне візуальне спостереження приміщень підприємства, роботи персоналу;                      

2) прослуховування приміщень  підприємства, розмов співробітників у неслужбовій обстановці;  

3) помилкові переговори щодо ділового співробітництва й одержання цінної інформації в процесі переговорів; 

4) перехоплення інформації, яка циркулює в технічних каналах поширення інформації;   

5) аналіз відходів виробництва, огляд сміття й т. д.                       

До персоналу можуть застосовувати наступні нелегальні способи одержання цінної інформації: 

а) використання співробітника фірми для усвідомленого співробітництва: 

1) ініціативне співробітництво працівника через помсту керівництву підприємства, підкуп, психічну       неврівноваженість, постійну матеріальну скруту і т. д.; 

2) відмінювання або примус до співробітництва шляхом шантажу, погрози, облудних дій, зміна поглядів шляхом переконання, фізичного насильства, використання негативних рис характеру й т. д.; 

б) використання працівника фірми для неусвідомленого співробітництва: 

1) помилкова ініціатива під час прийому на роботу в конкуруючу фірму працівника, що володіє цінною інформацією, вивідування в процесі співбесіди необхідних відомостей і, потім, відмова в прийомі на роботу; 

2) одержання цінної інформації у співробітників підприємства на науково-технічних конференціях,      виставках, в особистих бесідах, використання диспуту між фахівцями; 

3) одержання від співробітника потрібної інформації під час спілкування з ним зловмисника,     особливо, коли співробітник перебуває в стані алкогольного сп'яніння, дії наркотиків, психотропних препаратів, гіпнозу й т. д. 

в) добування інформації за рахунок:                                                              

1) слабкого знання персоналом принципів захисту інформації;                                      

2) безвідповідального невиконання співробітником цих правил;                                    

3) помилкових дій персоналу, спровокованих або неспровокованих зловмисником;     

4) використання екстремальних ситуацій у приміщеннях фірми й подій з персоналом. 

V. Засвоєння нових знань, формування вмінь

VI. Підсумки уроку

Рефлексія

1. Під час уроку я

  • дізнався…
  • зрозумів…
  • навчився…

2. Найбільше мені сподобалося…

3. На уроках найкраще в мене виходило…

4. Я мав (-ла) труднощі з…

5. Я хотів би ще дізнатися про…

VІI. Домашнє завдання

Конспект.

VІІI. Оцінювання роботи учнів

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
3.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.3
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Максим Вовк
    Загальна:
    4.3
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    3.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
19 квітня 2019
Переглядів
11059
Оцінка розробки
4.3 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку