11 клас (II курс) Визначення ЕРС та внутрішнього опору джерела струму
Завдання: експериментально визначити ЕРС і внутрішній опір хімічного джерела живлення за допомогою вольтметра і амперметра.
Обладнання:
• Чотири елемента типу АА в касеті;
• Резистори по 51Ом, 2 Вт 2 шт;
• Мультиметр DT830B, або вольтметр на 10 В і амперметр на 500 мА (200 мА); З’єднувальні провідники.
Для цієї лабораторної роботи доцільно використати «Стенд для проведення лабораторних робіт- вимірювання постійного струму при послідовному, паралельному та змішаному з'єднанню опорів», який був
виготовлений раніше і має касету з чотирма елементами типу АА, ввімкненими послідовно і мають відводи від -6 В, -4,5 В, -3 В.
Для перевірки ЕРС, достатньо виміряти напругу на відводах батареї без навантаження – це і буде напруга ЕРС, тобто електрорушійна сила, позначимо її буквою Е.
Згідно закону Ома для повного кола з навантаженням формула буде мати такий вигляд:
Де I – сила струму в колі, яка вимірюється амперметром (мультиметром в режимі DCА) в схемах приведених на рис. 4 і рис 5.
З формули (1) знаходимо: Е = U + Ir, (2)
де U = IR – напруга на зовнішній ділянці кола, при підключенні навантаження R, – вимірюється вольтметром, або мультиметром в режимі вольтметра постійного струму - ACV.
Виконавши два вимірювання напруги (рис. 2 і рис. 3) і сили струму (рис. 4 і рис. 4) при зміні навантаження кола, одержимо систему рівнянь, звідки і отримаємо r
Щоб визначити Eрозрах. можливо скористатись формулою (2). Дані вимірювань і розрахунків слід записати в таблиці 1.
Таблиця 1, варіант № ____
Хід роботи:
1. Ознайомитись з правилами техніки безпеки при роботі з електросхемами 2. Виміряти вольтметром (мультиметром) напругу від джерела живлення, згідно заданого варіанту, тобто ±3 В, ±4,5 В, ±6 В. (без навантаження) і записати отримане значення електрорушійної сили Eвим.
3. Виміряти вольтметром (мультиметром) напругу від джерела живлення, згідно заданого варіанту, тобто ±3 В, ±4,5 В, ±6 В. з підключеним навантаженням 102 Ом (два резистори по 51 Ом ввімкнені послідовно) і отримати значення напруги U1 (схема рис. 2).
4. Виміряти вольтметром (мультиметром) напругу від джерела живлення, згідно заданого варіанту, тобто ±3 В, ±4,5 В, ±6 В. з підключеним навантаженням 51 Ом (один резистор на 51 Ом) і отримати значення напруги U2 (схема рис. 3).
5. Виміряти амперметром (мультиметром) струм від джерела живлення, згідно заданого варіанту, тобто ±3 В, ±4,5 В, ±6 В. з підключеним навантаженням 102 Ом (два резистори по 51 Ом ввімкнені послідовно) і отримати значення напруги I1 (схема рис. 4).
6. Виміряти амперметром (мультиметром) струм від джерела живлення, згідно заданого варіанту, тобто ±3 В, ±4,5 В, ±6 В. з підключеним навантаженням 51 Ом (один резистор на 51 Ом) і отримати значення напруги I2 (схема рис. 5).
7. Провести обчислення внутрішнього опору джерела живлення r заданого варіанту використавши формулу (4), записати формулу і розрахунок.
8. Провести обчислення Eрозрах., використавши формулу (5), записати формулу і розрахунок.
9. Записати дані вимірювань і розрахунків в таблицю 1.
10. Накреслити схеми рис. 1…рис. 5.
Вимірювання по лабораторній роботі виконується протягом 2…3-х хвилин.
Обчислення і оформлення лабораторної роботи протягом 20…25 хвилин.
По обчисленому r можливо розрахувати струм короткого замикання – так при напрузі 6 В струм при короткому замиканні великої величини і може розплавити алюмінієву смужку. Внутрішній опір елементів типу АА невеликий, тому світлодіоди до такої батареї необхідно підключати через додатковий опір, а якщо підключити безпосередньо, то можна вивести їх з ладу.
Приклад проведення лабораторного практикума:
1. Проведемо вимірювання напруги на батареї без навантаження – Uвим = 6,3 В.
2. Проведемо вимірювання напруги на батареї з навантаженням опором на 102 Ом – U1 = 6,1 В.
3. Проведемо вимірювання напруги на батареї з навантаженням опором 51 Ом
– U2 = 5,9 В.
4. Проведемо вимірювання струму в ланцюгу з навантаженням 102 Ом –
I1 = 0,06 А.
5. Проведемо вимірювання струму в ланцюгу з навантаженням 51 Ом –
I2 = 0,116 А.
6. Зробимо обчислення r по формулі 4, отримаємо r = 3,57 Ом.
7. Зробимо обчислення Е по формулі 2, отримаємо Ерозр. = 6,31 В.
При виконанні лабораторного практикума можуть бути інші дані в зв’зку з тим, що батарея із «свіжих» елементів має r - невелике, а батарея після використання має значно більший внутрішній опір.
Література:
1. Бабин Дмитро Святославович, Інтернет, 11 клас (II курс) Визначення ЕРС та внутрішнього опору джерела струму
https://radioelectronics-ur5ydn.jimdofree.com/11-клас-ii-курс-лабораторнийпрактикум-визначення-ерс-та-внутрішнього-опору-джерела-струму/
Автор: Бабин Дмитро Святославович