2 клас ЯДС Вода. Властивості води.

Про матеріал
Цей урок допоможе учням розширити та поглибити знання про роль води в природі та житті людини; експериментальним шляхом визначити основні фізичні властивості води (прозорість, відсутність запаху та смаку, текучість, здатність набувати форми посудини, розчинність окремих речовин). Вчителі зможуть даптувати матеріали уроку до будь якого відручника відоповідно до своєї програми.
Перегляд файлу

Урок: я досліджую світ, природнича галузь                                                       

Тема: Вода. Дослідження властивостей води.

Мета: дати учням уявлення про властивості води (прозора, рідка, без кольору, без запаху, набирає форму посудини, текуча), про зміни станів води (твердий, рідкий, газоподібний); розвивати активне, пізнавальне ставлення до природи; вчити спостерігати та проводити досліди. Розвивати уяву, фантазію, вміння исловлювати свої думки. Виховувати вміння працювати в групах і в парах, закріплювати бажання збереження природи навколишнього світу.

Очікувані результати:

Учень / учениця:

  •                      описує послідовність дій в експерименті/спостереженні.
  •                      добирає найпростіші матеріали та прилади, які можна застосувати.
  •                      проводить (самостійно або в групі) прості спостереження / досліди.
  •                      описує, що нового дізнався, спостерігаючи та експериментуючи;
  •                      використовує інформацію з відомих та запропонованих іншими джерел (книги, фільми тощо)
  •                      запитує, щоб довідатися більше про природу.
  •                      визначає, якої інформації не вистачає для дослідження.
  •                      вказує на інформацію, яку не розуміє.
  •                      висловлює і обґрунтовує свою думку.
  •                      дотримується правил співпраці  у групі;
  •                      визначає  істотні, спільні та відмінні ознаки об’єктів навколишнього світу.
  •                      порівнює і впорядковує об’єкти навколишнього світу за однією або декількома ознаками.
  •                      досліджує сприйняття інформації різними органами чуття.

Обладнання: презентація, тематичні малюнки, відеоролики, краплинки, LEGO, стаканчики, вода, лід, глобус, олівці.

    Тип уроку: засвоєння нових знань; урок - дослідження.

Хід уроку:

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань.

2.1. Робота в куточку природи.

  1. ­Яке сьогодні число?
  2. Який місяці?
  3. Який сьогодні день тижня?
  4. Яка пора року?
  5. Який стан неба?
  6. Чи є опади?

 

2.2. Гра « Любимо пограти та порахувати»

Любим ми пограти,

І порахувати.

Раз, два, три, чотири, п’ять.

Ті в кого цеглинка жовтого кольору зробили крок вперед.

  •        Скажіть яка асоціація до слова сонця? ( гаряче, жовте, світле, тепле, кругле)
  •        Продовжуємо нашу гру.
  •        Любим ми пограти
  •        І порахувати.
  •        Раз, два, три, чотири, п’ять.

-Підняли руки, ті в кого цеглинка червоного кольору. Вийшли вперед і придумали асоціацію до слова Земля? (тверда, холодна, вкрита водою, планета.

 

Приготувались.

  •        Любимо ми пограти
  •        І порахувати.
  •        Раз, два, три, чотири, п’ять.

Ті в кого цеглинка зеленого кольору, скажіть асоціацію до слова вода?

(холодна, тепла, прозора, солона, прісна, питна, солона)

 

Молодці, а тепер сідаємо за парти.

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та завдань уроку.

На дошці багато краплинок води.

  •        Діти, що це?
  •        А дощ це що?
  •        Сьогодні до нашого класу завітала краплинка .
  •        Ми будемо вивчати властивості води.

 

 ІV. Оголошення теми та мети уроку.

Отже , сьогодні на уроці ми будемо говорити про воду та вивчати її властивості.

V. Вивчення нового матеріалу.

  1.           Обмін інформацією.

- Які асоціації викликає у вас слово “вода”?

- Де ви сьогодні вранці зустрічалися з водою?

- Для чого люди використовують воду?

- Де в природі зустрічається вода?

- Яке вода має значення?

- Чому життя не може існувати без води?

 

  1.           Робота з глобусом

 

Розгляньте уважно глобус.

 - Який колір на ньому переважає? Чому?

- Зробіть висновок, яку частину нашої планети (більшу чи меншу) займає вода?

       Коли з космосу космонавти вперше побачили нашу планету, вони були дуже здивовані й зачаровані її красою і назвали Землю “блакитною планетою”. Космонавти розповідають, що нашу Землю доцільніше було б назвати Океанією.

      Вода — найдивовижніша рідина у природі. Без води неможливе існування життя на Землі. У природі вода міститься в океанах, морях, озерах, річках, болотах. Є штучні водойми для зберігання води — ставки, водосховища, канали. Вода також є і в глибинах Землі, і на вершинах гір, і в повітрі.

5.3.Перегляд відео https://www.youtube.com/watch?v=BHpJtnpmWV4

 

5.4.Гра «Вірю чи ні»

(Потрібно взяти дві цеглинки LEGO, зелений колір – віру, червоний – не віру)

Слухаємо уважно.

  •        Вірите ви  чи ні, що людина в своєму складі має воду?
  •        Вірите ви  чи ні, що більша частина нашої  Планети вкрита водою?
  •        Вірите ви  чи ні, що в рослинах є вода?
  •        Вірите ви  чи ні, що в грунті немає води?

 

Руханка «Австралійський дощ».

 

5.5.   Дослідницьке завдання

- Уявіть собі, що ми з вами дослідники. Вам потрібно виявити які ж властивості має вода. Давайте пригадаємо правила (Правила робота  в групі на дошці).

Дослід 1.

-У кожного на парті є дві склянки: одна з водою, інша – порожня. Перелийте воду з однієї склянки в іншу.

Висновок: вода текуча.

Дослід 2.

  •          Понюхайте воду та спробуйте її на смак.

Висновок: вода не має ні смаку, ні запаху.

Дослід 3.

  •          Опустіть у склянку з водою кольорову трубочку. Чи видно вам, якого кольору трубочка занурена у воду.

Висновок: вода прозора

Дослід 4.

  •          Всипте у склянку з водою цукор, сіль, крейду, пісок, харчовий барвник.

Висновок: деякі речовини розчиняються у воді. Вода – це розчинник.

Дослід 5.

Воду зі склянок перелити у  вазу. Якої форми набула вода?

Висновок: вода не має власної форми.

4.6. Вправа «Юний дослідник». Визначення станів води.

 Де ми бачимо воду щодня? (У крані, в річці, в чайнику). Вода — справжня чарівниця, бо вона може бути зовсім різною.

Рідкий стан (Вода-мандрівниця):

Це звичайна вода, яку ми п'ємо. Вона тече, не має власної форми (приймає форму склянки чи вази) і прозора.

Приклади: дощ, море, роса.

Твердий стан (Вода-міцність):

     Коли стає дуже холодно (нижче 0°C), вода замерзає. Її частинки «беруться за руки» і завмирають.

Приклади: лід на річці, бурульки, сніжинки, град.

Газоподібний стан (Вода-невидимка):

    Коли воду сильно нагріти, вона перетворюється на пару. Пару важко побачити, але саме вона підіймається вгору і утворює хмари.

Приклади: пара над чайником, туман. Якщо воду нагріти на плиті? (Вона випарується).

 

 

 

Руханка https://www.youtube.com/watch?v=8zMcGenjsAw

 

 

   5.7. Гра «Знайди стан»:
Потрібно називати явище, а діти плескають у долоні, коли це тверда вода:

- Калюжа (ні)

- Бурулька (так!)

- Пара (ні)

- Сніг (так!)

- Річка (ні)

- Айсберг (так!)

 

   5.8 Колообіг води.

– Вода надходить у наші будинки по трубах з річок та озер. Для чого ми використовуємо воду?
     Для пиття і приготування їжі, миємося водою, перемо  у воді,  поливаємо рослини. Багато води потрібно для цього? Багато. Як же виходить, що люди досі не використали всю воду, чому вода не закінчується? Про це і розповість вам вчений крапелька.

     Покладіть перед собою картинки. Візьміть крапельку і покладіть її в річку.

Інтегроване заняття «Чудові крапельки»Інтегроване заняття «Чудові крапельки»

– Щодня сходить на небі сонце. Покладіть на картинку сонце. Сонце нагріває воду в річках і морях. Вода нагрівається.
Ось у цей термос я налила підігріту воду. Давайте відкриємо кришку і подивимося, що відбувається з нагрітою водою.

Вчитель відкриває термос, з нього піднімається пара.

– У що перетворюється вода при нагріванні? У пар. Куди рухається пар? Вгору.

Термос закривається.

– Ось так і наша крапелька нагрілася і піднялася вгору у вигляді пари. Перемістіть крапельку на небо і покладіть на хмару.

– На небі крапелька охолола. Тому що, чим вище від землі, тим холодніше стає повітря.

– Давайте ще раз відкриємо термос і прикладемо до нього дзеркало. Дамо охолонути. Подивіться, у що перетворився пар, що потрапив на дзеркало, після того, як охолов? У воду.
Ось і на картинці, охолоджена крапелька знову стала водою. А адже вона не одна потрапила на небо — з нею ще багато її сестер-крапельок. І стала хмарка важкою дощовою хмарою. Накрийте хмару хмарою. Незабаром з хмари пішов дощ, під час якого наша крапелька разом зі своїми сестрами впала на землю. Перемістіть крапельку на землю.

– Крапельки сухозлітки потрапляють на землю і стікають у річки і моря. Так вода відновлює свій шлях. Починає свій шлях заново, нагріваючись і піднімаючись вгору у вигляді пари. Ось цей шлях води називають «кругообіг води в природі». По колу обертається — круговорот. Давайте повторимо і постараємося запам’ятати ці слова «кругообіг води в природі».

5.9 Перегляд мультфільму про кругообіг води у природі.

10.10 Бесіда за переглянутим

- Чому краплинка не залишилась на землі?

- Що сталося з краплинками високо у небі?

- Чому вони знову упали на землю?

- Як рухалися краплинки?

Висновок:  Вода  в природі рухається по замкненому колу.

 

5.11. Бесіда «Значення води для людини»

  •          Як людина використовує воду? (для пиття, гігієни, вмивання, купання, для життя, приготування їжі, пиття посуду, для прибирання, поливання квітів, овочів, фруктів.
  •          Ще використовують для інгаляції
  •          Коли п’ємо чай, воду, компот,
  •          Коли прасуємо одяг.
  •          Для купання.
  •          Для поливання квітів, городу…
  •          А тільки людина користується водою?
  •          Чи потрібна тваринам вода? Для чого? (для пиття, купання)
  •          А хто найбільше використовує воду, людина, рослина чи тварина?
  •          Якщо людина найбільше користується водою, то хто тоді приносить найбільшу шкоду?
  •          Вода також забруднюється від заводів, відходів.

    Отже, який висновок треба зробити.

Не забруднювати річки, водойми, джерела.

VI. Підсумок уроку

 Вправа «Смайлик настрою»

Оцінити свою роботу:

  • Якщо все зрозуміли — намалюйте усміхнену краплинку.
  • Якщо залишилися питання — спокійну краплинку.
  • Якщо було важко — сумну краплинку.

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Яроцька Юлія
Додано
6 січня
Переглядів
410
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку