Солідарний туризм - формат, коли в результаті поїздок відбувається підтримка місцевих громад і локальних бізнесів. Приміром, це може бути замовлення обідів у ресторані в Бучі, співробітники якого пережили окупацію, може бути оплата вхідного квитка якихось послуг, наприклад в екопарку. І ці кошти заклади використовують, щоб відновити свою територію, поповнити колекцію тварин. Солідарний туризм. Солідарність — активне співчуття яким-небудь діям, думкам; спільність поглядів, інтересів.
Прикладом солідарного туризму може бути дегустаційний візит на грибну ферму в Яблунівці. Хоч ця територія і не була під окупацією, але ця ферма відома тим, що на початку повномасштабної війни віддала на потреби Тр. О 60 тонн печериць. Тому ці локації потребують підтримки, а туристи, які там бувають і залишають свої кошти, цю підтримку дають”, – розповідає експертка.
«Мандрівка зі смаком: розвиток гастротуризму як інструменту просування туристичної дестинації». Учасники форуму обговорювали зростання гастрономічного туризму та його потенціал. Зокрема, активніше долучатися до приваблювання туристів у наш регіон та вносити частки гастротуризму в розклад вистав та інших заходів планують у Чернівецькому обласному театрі імені Ольги Кобилянської. Там хочуть подумати над створенням якісних вистав із демонстрацією буковинських гастрономічних особливостей.
Спільнота туристичних операторів із в’їзного туризму вказує на необхідність на державному рівні спонукати туристів відвідати Україну саме з метою волонтерського та солідарного туризму, як тільки це буде можливо точки зору безпеки перебування в Україні. Це має бути основою нинішньої інформаційної та маркетингової стратегії в туризмі нашої держави.
Усвідомлення важливості солідарного та волонтерського туризму з'являється тоді, коли чітко розумієш засади функціонування та цілі, які досягаються від його реалізації: ✅️ збереження культурної спадщини; ✅️ інформування світової спільноти про нещадні та руйнівні наслідки російського вторгнення; ✅️ залучення коштів до місцевих бюджетів деокупованих територій; ✅️ підтримка локального бізнесу, який опинився у складних економічних умовах; ✅️ можливість висловити солідарність та підтримку; ✅️ формування попиту на подальше відвідування України та всіх її регіонів.
Волонтерські проекти: →культурно-історичні – археологія,→відновлення стародавніх замків та історичних пам’яток;→екологічні – відновлення навколишнього середовища і національних парків; →соціальні проекти – робота у літніх таборах з дітьми, інвалідами, соціально незахищеними людьми; →мистецькі – пов’язані з якимось видом мистецтв – музикою, театром, допомога в організації фестивалів тощо.
В Закарпатті доброї слави та широкого резонансу серед молоді набула робота волонтерської міжнародної еколого-археологічної експедиції «Замки Закарпаття». Базовим об’єктом роботи експедиції є Невицький замок в Ужгородському районі Закарпатської області. Загальна мета реалізації довгострокового проекту «Замки Закарпаття» – реанімувати занедбані замки краю як туристсько-екскурсійні об’єкти.
Основні завдання експедиції: очистка пам’яток від сміття, чагарників та дерев, що руйнують замкові споруди, упорядкування їх охоронних зон; досконале археологічне вивчення цих об’єктів і сприяння підготовці матеріалу для їх подальшої консервації;3) привернення уваги владних структур та міжнародних донорських фондів до аварійного стану замкових споруд Закарпаття з метою організації негайного вирішення найбільш болючих питань; 4) керуючись діючим законодавством, з допомогою небайдужої молоді захистити замки від некваліфікованих проектів пристосування під різноманітні заклади на кшталт турбаз, готелів, ресторанів і т. п., які знищать автентичність даних пам’яток
Після війни, український туризм відродиться, і в іноземці залишиться інтерес до України. "Ця жахлива війна є катастрофою світового масштабу. Зараз весь світ допомагає Україні, а після нашої перемоги важливо зберегти пам'ять про цю війну. Важливо правдиво та дуже обережно розказувати й показувати, що тут відбувалося"
Вже сьогодні в Україні є гіди, які організовують тури для іноземних журналістів деокупованими селищами та містами. Також у країні дедалі більше стає різних проєктів, що пропонують онлайн-тури до Бучі, Гостомеля та інших місць колишніх бойових дій. З’являються й більш предметні проєкти. Один із них – це солідарний туризм.
Головною ідеєю післявоєнних проєктів мають бути не гроші, а меседж іноземним туристам про те, яке горе принесла війна у домівки громадян України. Через це потрібно не нищити всі пошкоджені житлові будинки, а деякі з них залишити на знак пам'яті про минулі події. Як приклад, Хіросімський меморіал миру, – руїну будинку, поруч із яким США скинули атомну бомбу в серпні 1945-му.