Тема: Аналіз складових елементів малої букви н. Письмо малої букви н.
Визначення складу зі звуками [н], [н’] у словах «слон», «поні»,
«носоріг». Звуковий аналіз цих слів. Встановлення відповідності між
вивченими друкованими і рукописними буквами.
Мета: навчити дітей писати рядкову букву н; поєднувати її з іншими
буквами у складах і словах; закріплювати вміння робити звуковий
аналіз слів «слон», «поні», «носоріг»; розвивати мислення й мовлення
дітей; виховувати інтерес до природи, тварин.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку
Подивилися на мене.
Усміхнулися усі.
Чи готові до роботи?
Молодці!
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Яку букву ви вивчили на уроці читання? Які звуки позначає ця буква? Які ці звуки за звучанням?
А щоб нам цікавіше було працювати, давайте завітаємо до казки.
Уявіть собі зимовий ліс. Йшов лісом дід і загубив рукавичку...
- Звук [н], [н'], зустрічаються у багатьох словах. Чимало є і назв квітів з такими звуками. Я показуватиму вам різні малюнки квітів, а ви маєте назвати тільки ті в яких є звуки [н], [н'].
(Вчитель показує малюнки квітів: троянда, тюльпан, георгіна, чорнобривці, мак, волошки, нарцис, бузок, ромашка, півники, лілії.)
- Молодці, ви справились із завданням, допомогли мишці потрапити до рукавички.
2. Гра «Упіймай звук»
— Ква-ква-ква — стрибає Жабка:
Буде в мене тепла хатка.
Хто живі? Мерщій озвіться
І пустіть мене погріться.
Жабка зможе потрапити до рукавички, якщо ми виконаємо таке завдання.
(Вчитель читає вірш, а учні оплесками "ловлять" звуки [н], [н'].)
А носоріг уздовж доріг
Насіяв незабудок.
І написав: «Не насмітіть!
Не наступіть! І не зірвіть! -
Нехай на радість будуть!»
- Молодці, ви справились із завданням, допомогли жабці потрапити до рукавички.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота в прописах
Робота над звуковим аналізом слова «ноти»
2. Графічний аналіз рядкової букви н.
А під вечір в темний ліс
Полем прудко Зайчик біг.
Рукавичка — теплий дім,
Поселюся я у нім.
Завдання від Зайчика. Порівняти друковану і рукописну букви н. (Робота з таблицею)
— З яких елементів складається буква н?
- Ви гарно справились із завданням і не дали зайчику замерзнути на холоді.
3. Написання букви н.
Раптом йде руда Лисичка.
— Що за дивна рукавичка?
Заночую я у ній —
В рукавиці чарівній.
Завдання від Лисички. Навчитись писати букву н.
•Повторення правил сидіння за партою та користування ручкою,зошитом під час письма.
А зараз давайте пригадаємо правила сидіння за партою, вимоги до того, як тримати ручку та зошит під час письма.
• Пояснення алгоритму написання.
— Рядкова буква н («ен») складається з трьох елементів: двох прямих коротких ліній, з яких одна заокруглена внизу праворуч, і прямої горизонтальної короткої лінії.
• Написання букви н ( в повітрі, сухим пером, в зошиті)
4. Пальчикова гімнастика
Помогли рудій Лисичці,
Але вже тісно у рукавичці.
Та знову стукають дверцята,
Полякалися звірята.
— Як ви думаєте, хто це завітав до рукавички?
Завдання від Вовчика. Вовчик в нас лінивий, тому він пропонує відпочити.
5. З’єднання букви н з іншими буквами, написання слів з буквою н (на, ні, он, ин, Ін, Інна)
6. Фізкультхвилинка
7. Складання звуково-складових схем до слів слон, кінь, носоріг.
В темний ліс Ведмідь-набрід
Йшов шукать собі барліг.
— Гей, пустіть заночувати,
Буду з вами зимувати.
Завдання від Ведмедя. Напишіть звуко-складові схеми до слів слон, кінь, носоріг.
V. Підсумок уроку
— Молодці, всі завдання виконали, всіх звірят поселили в рукавичці!
Рукавичка — світлий дім,
Тепло й затишно у нім.
— Яку букву вчились писати на уроці?
— На які відомі вам букви схожі її елементи?