Українська мова
Тема уроку: Андрій Курков «Чому їжачка ніхто не гладить»
Мета: навчитися правильно висловлювати свої думки, характеризувати героїв казки; удосконалювати навички читання та діалогічного мовлення; розвивати увагу, пам’ять, швидкість мовлення;збагачувати мовний словник учнів;виховувати доброту, порядність та дружні відносини між людьми; формувати навички комунікації та співпраці в команді.
Очікувані результати: МОВ 2-2.1-2 читає правильно та виразно вголос різні тексти (вірші, народні і літературні казки, оповідання, графічні та інформаційні тексти) залежно від мети читання; 2 МОВ 2-2.1-3 ставить запитання за змістом тексту для уточнення свого розуміння; 2 МОВ 2-2.1-4 розповідає, про що текст, відповідає на запитання за змістом прочитаного; 2 МОВ 2-2.1-5 знаходить у тексті незнайомі слова, робить спроби пояснити їхнє значення, виходячи з контексту; 2 МОВ 2-2.3-1 розповідає про свої враження (почуття та емоції) від змісту прочитаного художнього тексту; 2 МОВ 2-2.7-2 читає за ролями фрагменти літературного твору; 2 МОВ 3-3.1-4 записує окремі слова та речення, дотримуючись опрацьованих правил щодо оформлення речення на письмі, а також слів, які пишуться так, як вимовляються.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
Діти?
Всі зібрались на урок.
Тож пора нам поспішати –
Кличе в подорож дзвінок,
Працюватимем старанно
Щоб почуть наприкінці,
Що у нашім 2 класі
Діти - просто молодці.
Проведемо спочатку мовну розминку.
- Подуйте на кульбабу.
- Поцокайте язичком.
- Злизуйте з губок варення.
2.2 Відгадування загадок. Бесіда про тварин.
Хто з хвостиком і з вушками?
В кого лапки з подушками?
Як ступа - ніхто не чує,
Тихо крадучись полює.
І маленькі сірі мишки
Утікають всі від ...
(кішки).
Сторож хвостиком махає,
В дім чужих не пропускає.
Ще й гарчить задля порядку.
Це маленьке… (Цуценятко)
Здавна людям помагає,
Довгий хвіст і гриву має,
Любить сіно пожувати,
“І-го-го!” — ірже завзято,
Бо не відає про лінь,
Як працює в полі…
(Кінь)
Котиться клубочок
Зовсім без ниточок.
Замість ниточок –
Триста колючок.
(Їжак)
У норі хатинку має
хліб, сирочок полюбляє.
По підлозі тишком-нишком
Бігає сіренька...
(Мишка)
(Свійські й дикі.)
2.3 Чистомовка
Ця-ця-ця - … ( хитра як лисиця)
Ить- ить- ить -... (у животі бурчить)
Ак-ак-ак -.. (добрий як їжак.)
Ся-ся-ся -... (виводок пасеться.)
Ри-ри-ри -. ( нікого не дури.)
Жу-жу-жу -.., (я швидко побіжу.)
Ко-ко-ко -... (як твоє здоров'ячко?)
2.4 Швидке читання слів за таблицею. ( Які найчастіше зустрічаються в тексті)
2.5 Гімнастика для очей.
«Маятник»- рух очей вправо-вліво.
«Стовпчик» рух очей вгору – вниз
Катаємо м’ячики
Сьогодні в нас урок незвичайний,
Він навчить багато вас чому.
Хай буде він для вас навчальний,
За де подякуєм йому.
А що ми будемо робити?
А що ми будемо читати?
Ви можете самі сказати,
Як спробуєте ребус відгадати.
Слайд
Діти відповідають: це казка
(Діти виконують завдання)
4.2 Робота із підручником стр. 46
— Прочитайте заголовок до казки, над якою будемо працювати сьогодні. (Чому їжачка ніхто не гладить. Автор Андрій Курков)
— Як ви думаєте, про кого буде казка?
Аудіо запис казки
https://www.youtube.com/watch?v=eRpjG0x9N4k
Учитель включає казку не до кінця, а до слів «...підбігла до нього сіренька мишка»
Завданння для дітей:
Відповідь дітей: - «Головними героями казки є їжак і мишка»
Діти обговорюють кінцівку казки; лідер визначає учня, який буде відповідати на поставлене завдання.
Відповіді дітей.
Діти називають:
Моріжок густа молода трава
Парубок молодий хлопець
Грива довге волосся, що покриває шию і спину деяких ссавців.
Фразеологізм
Гірко стало - сумно
Читання окремих слів з тексту.
- Наберіть повітря і на одному диханні прочитайсте спочатку слова першої колонки, а потім другої.
А
Там
Ішов
Їжачок
Гірко
Йому
Чай
Не
З
(у ході читання ромбів учень охоплює поглядом усе слово)
Прослухайте казку до кінця і перевірте, чи так ви передбачили кінцівку казки.
Вправа «Дощик»
Вправа «Ланцюжок»
Вправа «Вовк і заєць».
- Діти, про кого ця казка?
Фізкульхвилинка
Арам-зам-зам
Гра «Так – Ні». (Лайки)
Послухай речення, які я прочитаю. Якщо вони правдиві показуй «Лайк», якщо ні «Дизлайк».
Позаздрив їжачок цуценяті та й пішов далі. (+)
Аж глядь – на лавочці дівчинка сидить і гладить цуценя. (-, кішці)
Хлопець коня гладить, а той радий радісінький головою крутить.(-, гривою трусить)
Зупинився іжачок та й подумав; «А чому ж мене ніхто не гладить?»(+)
Сів їжачок на пеньок.(-)
Підбігла до нього лисичка.(-)
А чому тебе не гладять? – запитав їжачок. «Бо я не дика, а свійська.»(-)
І чай пили, і горішки з яблуками їли.(+)
І більше їжачок ніколи не сумував. (+)
(Стривожено і сумно)
(Спокійно і розсудливо, заспокійливо)
Ми багато говорили про героїв, самі переодягалися в них і грали ці ролі. А зараз подивимось яка із груп виразно та емоційно прочитає окремі речення.
( Кожна група виставляє найкращого читця, серед яких визначають кращого )
Попрацюємо знову в групах
Кожній із груп дається по 2 запитання Ви знаходите відповідь у тексті і визначаєте того, хто зачитуватиме відповідь.
Як змінювався настрій Їжачка протягом казки?
Навіщо Їжачку потрібно, щоб його гладили?
Великі чи маленькі, люди чи звірятка, — усі хочуть відчувати себе дорогими і потрібними комусь.
Чим мав пожертвувати Їжачок, щоб його теж гладили?
А) Колючками
Б) Життям
В)
Яке прислів’я найбільше підходить до казки?
Друга у скруті пізнають.
Воля за скарби дорожча.
У гостях добре, а вдома ліпше.
Рефлексія
Сенкан «Їжачок»
Їжак
Добрий, сумний
Іде, плаче, сумує
Його ніхто не гладить
Тваринка
Самооцінювання
Домашнє завдання. Навчитися виразно читати текст.