5 клас Вчитель трудового навчання
Демченко Р.І.
КЗ «НВК: ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ – ГИМНАЗІЯ №23 ВІННИЦЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ»
Тема: Аплікація як вид художнього оздоблення виробів.
Метод фантазування. Планування роботи з виготовлення «Новорічного чобітка».
Послідовність виготовлення виробу з аплікацією. Вимоги до проектованого виробу.
Практична робота:
Створення ескізного малюнка в кольорі.
Мета:
уміння вчитися: навчати учнів виготовляти аплікацію з тканини; формувати уміння дотримуватися в роботі пропорцій та розмірів; розвивати творчі здібності навчити учнів самостійно виготовляти новорічний чобіток з використанням різних видів оздоблення;, навики самостійної роботи, мислити творчо та креативно;
Матеріали та інструменти: аплікації з фетру, предметні малюнки із зображенням Новорічного чобітка, різнокольоровий фетр, Новорічні елементи декору, ножиці, кольорові олівці, картон для основи;
Тип уроку: комбінований урок
Обладнання: мультимедійна презентація, зразки виробів, фетр, штучне хутро, мереживо, стрічки, намистинки, бісер, оздоблювальні елементи, ґудзики, нитки, ножиці.
Ніхто не стає майстром,
Не тренуючись у майстерності».
(Ян Каменський)
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина
Доброго дня! Сьогодні гарна погода, і настрій у вас, бачу, теж гарний. Уявіть, що у ваших долоньках – дрібка вашого гарного настрою. Поділіться ним, щоб зробити день приємнішим для всіх, хто зараз поряд з вами.
Почнімо наш урок. Його девіз: «Вигадуй, пробуй, твори! Фантазію прояви!»
Тож я бажаю вам наполегливості, старанності та творчості на цьому занятті.
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
З чим у вас асоціюється фраза «новорічні атрибути» ?
В центрі слайду № 2 слово «новорічні атрибути» (символи)
(Учні пояснюють зміст вислову)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Незабаром свято Миколая,Новий рік і кожному хочеться створити невеличке чудо! Подаруйте близькій людині подарунок зроблений власними руками і йому буде дуже приємно. А коли ви виготовите новорічний чобіток своїми руками і Святий Миколай,Дід Мороз оцінять ваші старання,покладуть в нього найбажаніший для Вас подарунок!
ІV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку
Розглянути види художнього оздоблення аплікації з різних матеріалів та ознайомитися з методом проектування (фантазування). На практиці застосувати цей метод , а саме створити ескіз чобітка.
Вимоги до проектованого виробу.
Послідовність виготовлення виробу з аплікацією та планування роботи з виготовлення « Новорічного чобітка».
Практична робота :
Створення ескізного малюнка в кольорі методом фантазування.
V. Вивчення нового матеріалу
Новорічний звичай з'явився багато століть тому, а почав його Святий Миколай. Сьогодні можна знайти багато різноманітних різдвяних шкарпеток, прикрашених сніговиками, оленями та іншими візерунками. Але крім того, що в такі чобітки кладуть подарунок, він і сам може стати чудовим презентом для ваших близьких.
Слайд № 3 (Трішки історії)
Незабаром свято Миколая,Новийрік і кожному хочетьсястворити невеличке чудо! Подаруйте близькійлюдиніподарунокзробленийвласними руками і йому буде дужеприємно. А зробітьноворічнийчобіток і Святий Миколай ,Дід Мороз покладе в ньогонайбажаніший для Вас подарунок!
Традиція упаковувати подарунки в панчохи і чобітки прийшла до нас із Заходу, де місце Діда Мороза займає Святий Миколай, або Санта-Клаус. Згідно з переказами, він допомагав людям непомітно. Одного разу Святий Миколай дізнався про трьох сестер, які жили в злиднях на околиці міста. Щоб допомогти дівчатам, Святий Миколай піднявся на дах їхнього будинку і скинув три золоті зливки через димар.
Шматочки дорогоцінного металу впали в панчохи дівчат, які сушилися над каміном. Вранці сестер чекав прекрасний сюрприз. Вони поділилися радістю з сусідами, і ті теж повісили панчохи над вогнищем, щоб отримати презент від Миколая. Ця традиція з'явилася в 16 столітті і з кожним роком набуває все більшої популярності. Ну а в сучасних будинках, де немає каміна, панчохи або чобітки для подарунків кріплять поруч з ліжком або ялинкою.
Слайд № 4 (Види аплікацій)
Прості; складні; предметні; сюжетні; декоративні; пласкі; об`ємні; абстрактні ; силуетні; одношарові ; багатошарові .
Слайд № 5-6. Матеріали для виготовлення аплікації
Текстильні матеріали (слайд 5)
Природні матеріали (слайд 6)
Слайд №7 Інструменти, пристосування для виготовлення аплікації
Кросворд (Перейти на додаток-кросворд)
Питання та відповіді для кросворду.
Що таке аплікація? (від латини — applicatio)
Як називається декоративна техніка накладання, пристосовування, приєднання до якоїсь поверхні? Аплікація
Як називається інформація ,з якою необхідно ознайомитися перед застосуванням якогось продукту? Інструкція
Учні по черзі відповідають на питання (оцінювання учнів)
Слайд №9 Способи прикріплення деталей
Слайд №10 Способи оздоблення аплікації
Вправа «Продовж речення» Слайд №11
1. Працювати слід у…(спец. одязі)
2. Ножиці слід передавати… (з замкненими лезами, кільцями від себе)
3. Голку слід зберігати у …(гольниці)
4. Довжина нитки має бути… (від кінчиків пальців до ліктя складена в двоє)
5. На робочому місці слід дотримуватись … (чистоти та порядку).
Приступаючи до роботи пам’ятай: головне під час виготовлення виробу – акуратність і точність!!
Планування роботи з виготовлення чобітка? Слайд №12-16

VІ. Практична робота.
Музичний супровід (окремий файл…)
VІІ. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія. Слайд № 17
А зараз я пропоную вам повернутисядо початку уроку і
з´ ясувати: Чисправдились очікуванірезультатироботи? Якщо так - то прошу вас підняти та продемонструвати в камеру ескіз вашого чобітка і дати відповідь на одне з цих запитань.
1.Чи задоволеніви результатом своєїроботи? А самим процесом?
2. Якізмінитивнеслаби в хідвиконання?
3. Де можнавикористатинабутізнання та вміння?
4. Над чимтихотівбипрацюватидалі?
Оцінюванняучнів на уроці.
VІІІ. Домашнєзавдання. (Слайд 18)
Підготувати заготовки шаблонів майбутнього чобітка.
Підібрати фетр необхідних кольорів у відповідності до запланованих на ескізі.
Роздрукувати шаблони чобітка.
ІХ. Прибирання робочого місця.
Актуалізація:
В центрі слово «новорічні атрибути»
Цікавинки:
У Німеччині зимові свята починаються вже в листопаді. 11 листопада об 11 годині 11 хвилин в великих містах відкриваються ярмарки і карнавали, а німецькі сім'ї в цей день прикрашають свої будинки.
У Голландії дітей вітає не Дід Мороз, а Синтерклаас. І робить він це не на Новий рік, а в свій власний день – 5 грудня. Напередодні він прибуває на кораблі з Іспанії, а потім скаче по дахах, заходить в будинки через димар і залишає в дитячому взутті подарунки.
Коментар вчителя щодо суті роботи на кожному етапі.
Етапи технологічного процесу