Басараб В., Рогів М., Шеремета О. СТАТИСТИКА. Лекція. Тема. Статистичне спостереження.

Про матеріал
Мета заняття: – забезпечити засвоєння основних статистичних понять їх визначень; – формувати розумові вміння студентів, виділяти головне, систематизувати, встановлювати зв’язки, самостійно робити висновки; – формувати правильні уявлення пов’язані з статистичними дослідженнями, з їх впливом політичну свідомість людей.
Перегляд файлу

Тема. Статистичне спостереження

Мета заняття:

забезпечити засвоєння основних статистичних понять  їх визначень;

– формувати розумові вміння студентів, виділяти головне, систематизувати, встановлювати зв’язки, самостійно робити висновки;

– формувати правильні уявлення пов’язані з статистичними дослідженнями, з їх впливом політичну свідомість людей.

Тип заняття: оглядова лекція з елементами діалогу.

Міжпредметні зв’язки: навчальна дисципліна «Бухгалтерський облік». Тема. Спостереження та документація.

Матеріально-технічне забезпечення: опорний конспект.

 

Хід заняття

 

  1.           Організаційна частина                                                                       
  2.           Активізація пізнавальної діяльності                                       
  3.           Повідомлення теми, мети.
  4.           Мотивація навчальної діяльності студентів
  5.           Виклад нового матеріалу                                                                

 

ПЛАН

  1.                     Поняття про статистичне спостереження, його форми, види та способи.
  2.                     Звітність як основна форма статистичного спостереження, вимоги до неї. Спеціально-організаційні статистичні спостереження.
  3.                     Програмно-методологічні питання статистичного спо­сте­ре­ження, помилки спостереження і міри по забезпе­ченню точності статистичних даних.

 

Питання № 1. При проведенні економіко-статистичного дослідження першою стадією являється статистичне спостереження. Під статистичним спостереженням розуміють науково-організований облік фактів і збір даних одержаних на основі цього обліку. Наприклад, щоб знати, як підприємство виконує свої основні функції, вони здають у встановленому порядку статистичні звіти. Для складання таких звітів необхідно вести облік фактів про господарську діяльність підприємства.

Основним завданням статистичного спостереження явля­ється одержання достовірних і повних статистичних даних.

Тому для забезпечення зведеності зібраного матеріалу в усіх підрозділах підприємства облік і звітність необхідно здійснювати по єдиній програмі.

Статистичне дослідження складається з трьох основних етапів:

– статистичне спостереження;

– зведення і групування зібраних статистичних даних;

– аналіз зведених і згрупованих статистичних даних.

Статистичні спостереження класифікують по таких ознаках:

  1.  по формах проведення:

– звітність;

– спеціально-організаційні спостереження.

  1.       по способу реєстрації:

– поточної – розуміють облік фактів по мірі їх виникнення;

– одночасної – розуміють облік фактів на визначений момент часу;

3. по способу обсягу об’єкту:

– суцільне – це спостереження, при якому обліку підлягають всі одиниці вивчаючої сукупності (сюди відноситься перепис населення);

– несуцільне – це спостереження, при якому обліку  підлягає тільки частина одиниць вивчаючої сукупності (відноситься бюджетне обстеження доходів і витрат населення);

Питання № 2. Основною формою статистичного спостереження являється звітність, яка базується на бухгалтерському і оперативному обліку.

Звітність надає можливість здійснювати контроль за виконанням народногосподарських планів, містить в собі важливі показники, які характеризують стан та розвиток економіки. Дані звітності базуються на первинному обліку, який ведеться на підприємствах по єдиній системі.

Звітність організацій і підприємств поділяється на:

– загальнодержавну – це звітність, яка подається як у вищестоящу організацію так і в відповідні органи державної статистики;

– внутрішньовідомчу – це звітність, яка подається тільки у вищестоящу організацію по підлеглості.

Форми та зміст статистичної звітності, а також порядок та строки її подання затверджуються органами державної статистики.

Також звітність поділяється на:

– поточну – це звітність, яка подається протягом року;

– річну.

Найбільш повною по складу відображених показників являється річна звітність.

Дані звітності повинні бути достовірними і науково обґрунтованими. Достовірність показників звітності досягається тим, що її дані базуються на первинному обліці, який систематично ведеться на підприємствах.

Зміст показників звітності відповідає змісту показників плану, але в звітності повинні бути показники, які не тільки дають можливість перевірити виконання плану, але й виявити причини відхилення від плану, а також резерви покращення виробничої роботи в майбутньому.

Подання звітності повинно проходити в строго встановлені строки, які дають можливість слідкувати за ходом виконання плану.

Органи статистики слідкують за тим, щоб звітність подавалась по затверджених формах.

Кожна форма звітності містить такі дані:

– назва форми;

– дата і номер, за яким вона затверджена в ДКС;

– адреси, в які подається звітність;

– строки подання звітності;

– назва і місце знаходження підприємства, яке цю звітність подає;

– посада особи, яка підписує цей звіт.

Звітність класифікують по таких ознаках:

  1. по способу подання:

– телеграфна

– поштова

В телеграфній звітності міститься невелика кількість показників, яка необхідна для оперативного керівництва.

  1. по термінах подання:

– щоденна;

– п’ятиденна;

– десятиденна;

– п’ятнадцятиденна;

– місячна;

– квартальна;

– піврічна;

– річна.

Звітність, яка подається за різні періоди (крім річної) називається поточною.

Не всі процеси і явища суспільного життя можуть бути вивчені за допомогою обліку і звітності. Не можна, наприклад, шляхом обліку і звітності отримати дані про рівень особистого споживання різними верствами населення продуктів та товарів. Тому для одержання даних про такі процеси і явища статистикою організовуються спеціально-організаційні спосте­реження. Для цього проводять вибіркові дослідження бюджетів, перепис населення, перепис обладнання, перепис залишків матеріалів.

 

Питання № 3. До основних програмно-методологічних питань статистичного спостереження відносять:

– формування мети статистичного спостереження;

– встановлення об’єкту спостереження і одиниці сукупності;

– визначення ознак і показників, які підлягають вивченню.

Формування мети спостереження необхідно для того, щоб уникнути збору, як зайвих так і неповних даних та для встановлення об’єкту спостереження.

Об’єктом спостереження називається сукупність одиниць, які підлягають вивченню. Без визначення об’єкту спостереження неможливо правильно створити статистичну сукупність.

Одиниця сукупності – це складова частина об’єкту статистичного спостереження, яка являється носієм вивчаючих ознак.

Перелік показників, які підлягають вивченню, складає програму спостереження.

Відповіді на питання програми спостереження фіксуються в статистичних формулярах.

Статистичні формуляри – це бланки окремих форм обліку і звітності.

Одержання повної і достовірної первинної інформації – одна із важливих вимог статистичного спостереження. Але по цілому ряду причин ці вимоги не завжди виконуються, а це призводить до зниження якості зібраних даних. Тому за матеріалами статистичного спостереження повинен бути встановлений ретельний контроль, який поділяють на два види:

– арифметичний;

– логічний.

При арифметичному контролі перевіряється правильність підсумків і окремих розрахункових даних.

При логічному контролі достовірність одержаних даних перевіряється шляхом порівняння питань програми з від­повідями.

При проведенні контролю можуть бути виявлені помилки статистичного спостереження, які поділяються на помилки реєстрації:

– навмисні;

– ненавмисні.

Навмисні також бувають випадкові та систематичні.

 

  1.                     Закріплення вивченого матеріалу                                                  
  2.                     Підведення підсумків заняття                                                         

Відзначення найактивніших студентів, аналіз проблемних питань.

  1.                     Домашнє завдання                                                                            

 

 

 

doc
Додано
7 січня
Переглядів
31
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку