1
Бесіда
«Газовані напої: шкода чи користь?»
Автор: викладач біології Семенюк Альона Миколаївна
Актуальність даної бесіди полягає в тому, що безліч людей, в тому числі і діти, страждають захворюваннями травної системи. Причиною цих захворювань часом є відсутність повноцінного, збалансованого харчування, а також часте вживання кока - коли та інших газованих напоїв.
Мета бесіди: визначити хімічний склад газованих напоїв, призначення їх як продуктів харчування, показати вплив інгредієнтів на здоров’я дітей і підлітків, з’ясувати поняття «харчові добавки», їх класифікацію та вплив на різні органи та системи органів, виховувати відповідальне ставлення до застосування газованих напоїв в своєму харчуванні та бережливе ставлення до власного здоров'я. Більшість дітей обожнює кока - колу - і це факт. У чому ж секрет такого визнання?
Кока-кола - один з найпопулярніших в світі газованих напоїв з більш ніж 120-річною історією. Він був винайдений в далекому 1886 році американським доктором Джоном Пембертоном. Приготувавши першу кока-колу Джон Пембертон відніс її в найбільшу аптеку «Джейкобс». Засіб від нервових розладів, кока-кола, продавався в аптеках по 200 мл і коштував 5 центів. Тільки через деякий час продавці аптеки стали змішувати сироп з газованою водою, після чого кока-колу почали газувати і продавати в автоматах.
До складу цієї кока-коли входили листя мускатного горіха і листя кущів коки, що містять наркотичну речовину кокаїн. У той час кокаїн використовували в напоях замість спирту для отримання задоволення від напою. Але, починаючи з 1903 р кокаїн був заборонений і рецепт коли мусили переглянути. Назва та логотип були придумані бухгалтером Френком Робінсоном.
Оригінальний рецепт помістили в банківську чарунку в Атланті, в штаті Джорджія, де він перебував під охороною 24 години на добу. Згідно з однією з легенд, в кожний період часу точний рецепт "коли" знають лише дві людини. Їм було навіть заборонено літати одним літаком з побоювань, що "хранителі таємниці" можуть загинути. Розкрити рецепт не раз намагалися, і ось один з варіантів розшифровки складу, який приводиться в матеріалах журналу «Власть». Спочатку склад «чорного еліксиру» був таким:
Потім на 10 літрів води брали 42 грама чорного еліксиру, 113 грамів цитрату кофеїну, 56 грамів ортофосфорної кислоти, 28 грамів екстракту ванілі. І потім додавали цукор - цілих 13,5 кілограмів. Виходить, що на одну склянку напою припадало 9 ложок цукру. Кока-кола вперше була розлита в скляну пляшку в 1894 році, а в алюмінієву банку в 1969 році. Справжній склад кока-коли досі не було оприлюднено світовій громадськості. Всі існуючі версії - це лише припущення, оригінальна рецептура тримається виробником в найсуворішому секреті. Але, незважаючи на це, численні лабораторні дослідження напою дозволяють робити висновки про наявність деяких інгредієнтів.
Вважається, що в момент появи кока-коли її основними інгредієнтами були горіх коли, багатий кофеїном, і кущ коки, що містить кокаїн. Пізніше, як тільки стали відомі небезпечні властивості кокаїну, він був прибраний з рецептури, залишивши пам'ять про себе в назві напою. Смак сучасної кока-коли виходить за рахунок додавання ваніліну, лимонної есенції і масла гвоздики. А от всі інші складові, мабуть, за винятком води і цукру - суцільно хімічні домішки (розгляд складу етикеток від газованих напоїв):
Харчові добавки — це природні сполуки або хімічні речовини, які самостійно, зазвичай, не споживаються, але у обмежених кількостях спеціально вводяться до складу інших продуктів харчування. У різних країнах у виробництві продуктів харчування використовується понад 500 харчових добавок. У чому ж полягають функції харчових добавок? Вони:
Деякі харчові добавки, навіть, можуть перетворювати продукти у піну. Індекс “Е” спеціалісти асоціюють як зі словом “Європа”, так і зі словами “essbar”, “edible”, що у перекладі із німецької та англійської мов, відповідно, означає “їстівний”. Індекс “Е” у поєднанні із тризначним номером є синонімом складної назви конкретної сполуки, що є харчовою добавкою. Надання певній речовині статусу харчової добавки та тризначного ідентифікаційного номеру із індексом “Е” має чітке тлумачення, що передбачає, що:
З метою класифікації харчових добавок у країнах Євросоюзу розроблена система нумерації. Кожна харчова добавка має свій унікальний номер, що починається із букви “Е”. Система нумерації була допрацьована та прийнята для міжнародної класифікації “Codex Alimentarius”:
Натуральні добавки
Незважаючи на те, що в яблуці міститься така величезна кількість речовин, які входять до переліку харчових добавок, небезпечним продуктом його назвати ніяк не можна. Те ж стосується і багатьох інших продуктів.
Розглянемо одні з найпопулярніших, але разом з тим ще і корисних добавок.
Нейтральні харчові добавки — відносно нешкідливі
(Перегляд відеофільму « 10 фактів про шкоду газованих напоїв»)
Те, що сильно газовані напої не рекомендується пити особам, які страждають захворюваннями шлунково-кишкового тракту - це загальновідомий факт. Не варто зловживати подібними напоями, і зокрема кока-колою, і з тієї причини, що надмірне надходження в організм фосфорної кислоти, що міститься в них, може викликати дефіцит кальцію. Але навіть те, що, викликаючи розлад шлунка при постійному вживанні, газована вода може привести до панкреатиту, до порушень з боку жовчовивідних шляхів і підшлункової залози і до інших патологічних процесів, - це ще не все. Американський журналіст Річ Бахлер, понад тридцять років зіставляв чутки про шкідливість кока-коли і подібних їй напоїв, з науково обґрунтованими фактами і експериментами, опублікував дані про те, наскільки ж побоювання споживачів відповідають дійсності.
Якщо ви любите пити газовані напої охолодженими, з льодом, при цьому, запиваючи ними їжу, знайте, що це перший крок до ожиріння. Відповідно до проведених експериментів і зробленим на їх основі висновків, медики виявили, що якщо поєднувати прийом їжі з вживанням холодних напоїв, зокрема кока-коли, то час перебування їжі в шлунку людини замість покладених п'яти годин скорочується до двадцяти хвилин. Результатом такого стрімкого пересування продуктів харчування по шлунково-кишковому тракту, є гнильні процеси в кишечнику, відсутність нормального процесу перетравлювання їжі і постійне відчуття голоду. Ніколи не замислювалися про те, чому заклади швидкого харчування практикують комплексні набори, з вхідною в них дешевою газованою водою, а на чай або каву встановлюють досить високу ціну? З'ївши такий обід, людина через невеликий проміжок часу знову відчуває бажання поїсти і забіжить, щоб перехопити ще що-небудь.
Шкода кока-коли при постійному її вживанні:
Кока-кола протипоказана:
- маленьким дітям;
- при гіпертонії;
- при будь-яких захворюваннях шлунково-кишкового тракту;
- при наявності надлишкової ваги;
- при цукровому діабеті.
Високий рівень кислотності напою робить можливим використання його в якості засобу для чищення, для видалення іржі і накипу, для зачистки контактів автомобільних акумуляторів, додання блиску унітазів і т. д. В США існують навіть посібники «корисні поради» з ведення домашнього господарства із застосуванням подібної «побутової хімії». Можна також прати сильно забруднений одяг, додаючи кока-колу разом з пральним порошком в пральну машину. А щоб прочистити раковину або унітаз, потрібно лише вилити банку напою і не змивати протягом години. Дистриб'ютори кока-коли вже 20 років використовують її для очищення моторів своїх вантажівок.
То ж якщо Ви не можете зовсім відмовитися від вживання газованих напоїв , то хоча б скоротіть його до мінімуму. Будьте здорові!