У світі відомо близько 200 тисяч лікарських рослин. Із них понад 20 тисяч росте на українській землі. В народі міцно зберігаються, переходячи з покоління в покоління, відомості про способи лікування різних хвороб, так само як і про рослини, які здобули славу лікувальних. Тому не дивно, що наші пращури добре знали й ефективно застосовували цілюще зілля — справжній дарунок природи.
А наше завдання – дбати про збереження народних традицій та про збереження власного здоров'я.
Лікарські рослини України
Барвінок – вічнозелена рослина з синіми квіточками. Є два види барвінку – малий і великий. Проте саме барвінок малий використовується у медицині, але він є отруйною рослиною. Росте у листяних лісах, утворюючи справжнісінькі зарості. Цвіте мало. В Україні трапляється майже всюди. З барвінку виготовляють ліки від головного болю.
Конвалія звичайна - це трав'яниста квіткова рослина. Вона росте в Північній півкулі, у мішаних і листяних лісах. Цвіте у травні. В Україні конвалія поширена майже всюди. Квітки її білого кольору і дуже пахнуть. Незважаючи на її ніжний вигляд, ця рослина отруйна. Та,потри це, конвалію застосовують у медицині, щоб допомогти людям із хворим серцем, печінкою і сечовим міхуром. З конвалії зазвичай виготовляють настоянки і краплі.
Ромашка - трав'яниста рослина з жовто-білими квіточками. Зустрічається майже по всій Україні. Росте як бур'ян: на узбіччях, полях, у садах і городах. На ромашці можна не лише ворожити, щоб дізнатися любить хтось чи не любить. А й використовувати її в медицині. Є навіть особливий вид ромашки, який так і називається «ромашка лікарська». Її застосовують від багатьох хвороб, а також як заспокійливий засіб.
Кропива - багаторічна трав'яниста рослина. Росте переважно в Північній півкулі. Певно, найвідоміша серед рослин, бо немає такої людини, яка б ніколи не жалилася кропивою. А чому вона так жалиться? А все тому, що листя на стеблі кропиви вкриті тонкими волосками, що мають особливий захист - сік, який і «опікає» шкіру. Але незважаючи на це, люди готують із кропиви борщі, салати, соуси. Також кропивою миють волосся, щоб воно було міцне. Вона допомагає при застуді і хворобах печінки.
Подорожник - однорічна чи багаторічна рослина. Росте уздовж доріг, через що і отримав свою назву, також на луках і у степах. Подорожник спиняє кровотечу, добре загоює рани. Крім того, із подорожника виготовляють ліки від хвороб шлунка.
Ожина - рослина, що має вигляд чагарнику. Вона поширена майже у всьому світі. Плоди ожини чорного кольору, а смак дещо кислуватий. Ззовні плід нагадує суницю. Певно, ти знаєш, що з ожини готують варення, яке дуже корисне. Але з неї виготовляють також і ліки, наприклад від застуди або навіть від болів у серці.
Калина - рослина, що має вигляд чагарнику або невеликого дерева. Лікарською вважають саме калину червону. Росте вона по всій Україні. І є символом нашої країни. Росте у лісах, на берегах річок. Її плоди яскраво-червоного кольору і прикрашають дерево навіть узимку. Калина червона допомагає при застуді, а також хворобах шлунка.
Деревій звичайний - багаторічна трав'яниста рослина. Росте в мішаних лісах, на галявинах, уздовж доріг. Трапляється в усіх ^районах України. Застовують деревій при застуді, головному болю, а також, щоб спинити кровотечу.
Звіробій - багаторічна і однорічна трав'яниста рослина. Вважається, що в рослині міститься отрута, яка може вбити тварину, через що її так і прозвали. Відомо близько 400 видів, в Україні трапляється 12. Для лікування ж застосовують лише один вид - звіробій звичайний. Росте він по всій Україні мішаних лісах, на галявинах, серед чагарників. Звіробоєм полощуть ясна, щоб їх зміцнити. Лікують кашель, безсоння.
Шипшина - листопадний або вічнозелений чагарник, дикоросла троянда. Видів шипшини дуже багато, лише в Україні близько 50 видів. Росте шипшина на узліссях, уздовж доріг, на берегах річок. Компот, зварений з додаванням плодів шипшини, дуже смачний і корисний, бо шипшина має багато вітамінів. Шипшину застосовують при захворюваннях печінки.
Волошка синя - однорічна трав'яниста рослина. В Україні волошку можна зустріти усюди: у лісах, на городах, полях серед ячменю, пшениці і жита, а також уздовж доріг. Цвіте вона впродовж усього літа, розмальовуючи поля дивовижними синьо-жовтими узорами. Квітки волошки не лише гарні, а й корисні, вони вгамовують біль, також їх використовують як сечогінний засіб.
Чистотіл, як і кропива, багаторічна трав'яниста рослина. Поширена майже по всій Україні. Росте у мішаних і листяних лісах, на смітниках, узбіччях. Чистотіл не даремно отримав таку назву, бо його використовують переважно для лікування хвороб шкіри. Також він добре загоює рани. Крім того, препаратами, у складі яких є чистотіл, лікують хвороби печінки, нирок і легень.
Чорнобривці . Перевірки та випробування довели його жовчогінну дію, показали, що застосування навіть незначної дози рослини посилює сечовиділення. Отже, чорнобривець допоможе лікувати печінку та нирки, у разі запальних процесів - усуне біль.Чорнобривці знижують рівень глюкози в крові.
Окрім того, виявилося, що настій із чорнобривців поліпшує обмін речовин. На початковій стадії цукрового діабету чорнобривці здатні знизити рівень глюкози в крові, позитивно діють на підшлункову залозу.
У разі інших захворювань, що виникають унаслідок ураження підшлункової залози і порушення обміну речовин . Наші бабусі, особливо в селах, коли хімічні таблетки ще не мали особливої популярності, застосовували чорнобривці як ефективний потогінний засіб, що рятував у разі застудних захворювань.Бактерицидну дію чорнобривців виявлено дуже давно.
Меліса . Про лікувальні властивості меліси було відомо ще 3000 років тому. Авіценна писав: Меліса бадьорить і зміцнює організм, викорінює неприємний запах з рота. Допомагає при астмі, гіпертонії, неврозах серця, рекомендована при безсонні, збуджує апетит, припиняє рвоту. Застосовується для припарок і компресів. при фурункулах і для полоскання при болі в зубах.
Нагідки . Латинська назва – календула. Мазі, зроблені з календули, загоюють рани, опіки, а настої лікують шлунок і печінку, заспокоюють нервову систему, настоєм також полощуть горло при ангіні.
Кульбаба. У народній медицині корінь і траву кульбаби використовують для збудження апетиту, поліпшення травлення, як жовчогінний засіб, для лікування цукрового діабету, хвороб печінки. У їжу використовують майже всі частини кульбаби: листки, корені та квіткові бруньки. З молодих листків кульбаби готують салати, приправи до м'ясних і рибних страв, їх додають до супів і у борщ. З квіточок готують смачний мед з цілющими властивостями (лікує печінку). Пізньої осені викопують корінці, сушать , мелють. Виходить запашна , духм’яна кава , корисна і смачна . ( рецепти варення і салатів )
Полин. У народі його здавна вживали як жарознижувальну, кровоспинну, жовчогінну рослину. Відвар полину покращує апетит. Полин вбиває шкідливі мікроби в організмі . Це рослина – захисник від усього злого і неприємного. Гілочку полину підвішують над вхідними дверима для захисту від неприємностей.
Живокіст . Дикоростуча непримхлива рослина . Корінь і листя живокосту лікує хворі суглоби , допомагає при ударах , опіках , захворюваннях дихальних шляхів .
У світі відомо близько 200 тисяч лікарських рослин. Із них понад 20 тисяч росте на українській землі. В народі міцно зберігаються, переходячи з покоління в покоління, відомості про способи лікування різних хвороб, так само як і про рослини, які здобули славу лікувальних. Тому не дивно, що наші пращури добре знали й ефективно застосовували цілюще зілля — справжній дарунок природи.
А наше завдання – дбати про збереження народних традицій та про збереження власного здоров’я.