Під час бесіди ви дізнаєтеся про:
БЕСІДА
Тема: Правила для пішоходів. Причини дорожньо-транспортного травматизму.
Під час бесіди ви дізнаєтеся про:
А чи знаєте Ви, що:
З кожним роком автомобілів у нашій країні стає дедалі більше. Зростає кількість пішоходів і пасажирів на транспорті. Складнішою стає обстановка на вулицях міст і селищ, на автомагістралях і дорогах країни, зростає небезпека дорожньо-транспортних пригод. І тому всім учасникам руху — водіям і я Мі ох одам — треба бути особливо дисциплінованими і уважними на вулицях і дорогах.
Статистика підтверджує, що багато дорожньо-транспортних пригод відбувається з вини пішоходів. Особливо часто потрапляють у біду діти.
Справа в тому, що багато школярів ще погано знають правил дорожнього руху. Вони забувають, на який сигнал світлофора дозволяється перехід вулиці, не знають правил переходу регульованих і нерегульованих перехресть.
Деякі школярі порушують правила руху через свою неуважність, недисциплінованість.
Часто, наприклад, трапляються такі випадки.
Йде вулицею хлопчик і раптом бачить на протилежній стороні свого друга. Забуваючи про все, він кидається через дорогу. Цей хлопчик грубо порушує правила дорожнього руху, перебігає проїзну частину близько перед транспортними засобами, що рухаються. А це ж дуже небезпечно! Його поява на проїзній частині перед автомобілем — повна несподіванка для водія. Уявіть собі, що вулиця добре проглядається, водій спокійно веде автомобіль, попереду перешкод немає. І раптом перед чим з'являється людина. Водій різко гальмує. Але ж автомобіль одразу зупинити неможливо. І учень-порушник потрапляє у біду.
Діти, проявляючи недисциплінованість, порушуючи правила руху, не тільки самі ризикують, а й наражають на небезпеку життя інших пішоходів, водія автомобіля. Дорожньо-транспортні пригоди тягнуть за собою й поломку, псування держачого майна.
Ось, наприклад, один із таких випадків.
По одній із центральних вулиць міста, як завжди, їдуть автомобілі, по тротуарах ідуть пішоходи. Раптом водій «Волги» бачить на проїзній частині хлопчика. Пішохідного переходу тут немає, він розташований біля найбільшого перехрестя. Звідки ж узявся хлопчик?
А хлопчик йшов у магазин шкільних приладь, розташований на іншому боці вулиці, і вирішив: «Не бігти ж до перехрестя, щоб перейти вулицю. Адже магазин поруч, напроти. До того ж і машини ніби близько не видно». І учень вирішив зекономити час, перейти вулицю у недозволеному місці.
Водій, рятуючи життя порушника, різко повертає кермо і виїжджає на тротуар. Він збиває пішохода, який іде по тротуару, вдаряється об стовп. Хлопчик врятований, але розбитий автомобіль, постраждав пішохід і сам водій.Ось до чог опризводить недисциплінованість.
Пам'ятайте, що навіть найдосвідченіші водії не завжди зуміють вчасно зупинити автомобіль, якщо хтось з вас надумає перебігти дорогу у недозволеному місці.
Нещасні випадки часто трапляються з тими, хто неправильно переходить дорогу після виходу з громадського транспорту. Щоб перейти вулицю чи дорогу, часто доводиться обходити трамвай, автобус чи тролейбус, що зупинилися на зупинці.
Подивіться на малюнок і скажіть, чи правильно збирається переходити дорогу дівчинка, яка вийшла з тролейбуса. Що з нею може трапитися?
Запам'ятайте, що, вийшовши на зупинці з автобуса, тролейбуса, потрібно по тротуару дійти до пішохідного переходу і тільки по ньому переходити на іншу сторону. Якщо він не позначений, то треба дійти до перехрестя і переходити вулицю по лініях тротуару.
Усі ви добре знаєте, що для пішоходів відведені тротуари, а проїзна частина вулиці служить для руху транспортних засобів, але багато хто це забуває і, захопившись грою чи через недисциплінованість, вибігає на проїзну частину, де їдуть автомобілі, а взимку, катаючись з гірок, часто виїздить на санчатах на вулицю. Це дуже небезпечно: можна легко потрапити під колеса.
А є такі школярі, які вважають геройством, сміливістю причепитися до вантажної машини, перебігти дорогу перед транспортними засобами, що рухаються. За такі вчинки їм часто доводиться розплачуватися тяжкими пораненнями,а іноді й життям. Навіщо так нерозумно ризикувати здоров'ям і життям?
Прояв сміливості, мужності нічого спільного не має з порушенням правил дорожнього руху, недисциплінованістю на вулицях і дорогах.
Прочитавши і почувши про різні пригоди на вулицях і дорогах, можна подумати, що ходити вулицями страшно, небезпечно.
Небезпечно для тих, хто погано знає правила дорожнього руху, порушує їх, не дотримується дисципліни. З тими ж, хто добре знає правила дорожнього руху і дотримується їх завжди і скрізь, як правило нічого не трапляється.
Вивчайте правила дорожнього руху, виробляйте у себе звичку дотримуватися їх завжди і всюди. Втримуйте своїх товаришів від неправильних вчинків на вулицях і дорогах.
Запитання для самоконтролю:
Тож будьте уважні і обережні!
Дотримуйтесь правил дорожнього руху –
це запорука збереження вашого життя і здоров’я!.
А зараз усі разом складемо вірш, щоб Правила краще запам’ятати. Останнє слово другого рядочка добирайте у риму.
Тож живіть усім на диво,
Гарно, весело,... (щасливо).
І про себе завжди дбайте —
Добре правила ... (вивчайте).
А за містом йти важливо —
Транспорту назустріч — ... (зліва)!
Щоб було все видно й чути
І щоб ви могли ... (звернути).
Бо ж за містом — свій секрет:
Є узбіччя і ... (кювет).
Пішохідні є доріжки,
Щоб ходили ваші... (ніжки).
Але часом так буває,
Що доріжок тих ... (немає).
По обочині ступайте.
Зліва йдіть! ... (Не забувайте)!
І про поїзд не забудьте,
Пильні та уважні... (будьте).
Пам’ятайте це весь час:
Залізниця — не для ... (вас)!
А тепер ідіть в похід.
Хоч на захід, хоч ... (на схід).
В ліс, до річки та у гори,
Де прекрасне Чорне ... (море).
Тільки правила всі знайте,
Їх ніде ... (не забувайте).
Всі ті Правила для вас.
Тож ідіть! У добрий ... (час)!