Тема: Що таке особистий простір та як його вберегти?
Мета заходу: формування у дітей ціннісного ставлення до особистого простору та поваги до простору оточуючих людей.
Завдання заходу:
Форма проведення: бесіда.
Обладнання і наочність: мультимедійна дошка, роздатковий матеріал.
Хід виховного заходу
І. Вступна частина.
У багатьох книгах і статтях описано, як тварини позначають і захищають свою територію, але про те, що у людини теж є своя територія, ми дізналися відносно нещодавно. З огляду на це, люди змогли не тільки зрозуміти причину своєї поведінки, але і передбачати реакцію своїх співрозмовників. Тож сьогодні ми обговоримо з вами питання, що стосуються особистого простору.
ІІ. Основна частина.
У кожної людини є своє: свої речі, свої інтереси і свій особистий простір, який людина розглядає як свою власність, а проникнення туди - як загрозу собі і замах на те, що йому належить.
Чи доводилося вам чути подібне: «Мені неприємно, коли ти махаєш руками перед моїм носом!» або «Ну що ти стоїш ззаду мене, дихаєш мені в потилицю – це мене напружує!»?
Дійсно, у поняття особистого простору входять: почуття, тіло людини, емоції, думки, дії, особистий інформаційний простір — це право людини на таємницю; особистий час — час, який можна присвятити собі, а не займатися домашніми або робочими справами. Час, коли можна залишитися наодинці зі своїми думками і почуттями, зайнятися хобі; фізичні і матеріальні речі — наприклад, зубна щітка або улюблена чашка; місце, де можна усамітнитися — у кожної людини має бути свій затишний куточок, де можна побути в тиші і набратися сил.
Часто в транспорті, на вулиці, в магазині чи будь-якому громадському місці люди порушують особистий простір інших людей. Хтось стає надто близько в черзі, хоча є купа вільного місця позаду, хтось навіть торкається руки чи іншої частини тіла чи просто говорить в обличчя, абсолютно ігноруючи уявний особистий кордон.
(Діти висловлюють свою думку, при цьому припускаючи розмір максимально допустимої зони особистого простору.)
Збереження особистого простору — це не «особливість» інтровертів чи мізантропів, як це помилково заведено вважати. Це реальна потреба кожної людини. І її потрібно поважати та дотримуватися.
Ось приблизні межі особистого простору:
Руханка «Музичні хула-хупи»
Розкладіть хула-хупи (обручі) по кімнаті (можна використати розгорнуті газети). Поясніть, що хула-хуп — це розмір особистого простору людини. Увімкніть музику і запропонуйте учням рухатися по кімнаті, поки звучить музика. Щойно музика зупиниться, кожен повинен знайти вільний хула-хуп і стати в нього. Приберіть один хула-хуп і знову ввімкніть музику. Коли музика зупиниться, комусь доведеться стати вдвох в один хула-хуп. Продовжуйте дії, щоразу забираючи 1–2 обручі. Невдовзі хула-хупи переповняться. Коли хоча б в одному з них стане тісно — зупиніть гру.
Запитання для обговорення:
На жаль, далеко не всі розуміють і відчувають, наскільки це важливо – мати особистий простір і піклуватися про межі особистого простору інших. Наприклад, якщо людина виросла в умовах, де у кожної дитини не було власних іграшок, власного куточка, своїх маленьких секретів, йому важко розвинути в собі чутливість до чужих кордонів. Не варто його в цьому дорікати. Важливо, що в спілкуванні з такою людиною ви самі повинні піклуватися про власні кордони і свої потреби. Бажано робити це дбайливо, так, щоб людина не відчувала себе приниженою. Тому потренуємось з вами, пропоную заповнити табличку:
Дія або поведінка інших |
Моє загальне ставлення та можливі винятки |
Способи захисту кордонів (Я почуваюся ____, коли ти____, тому більше так не роби.) |
Знайомий хоче обійнятися |
Я не люблю обійматися. Виключення: обійми з приятелями, сім’єю |
Я б не хотіла/в зараз обійматися, тому не варто. |
Співрозмовник підвищив на вас голос |
|
|
Подруга забороняє вам спілкуватися з новенькою дівчинкою |
|
|
Друг безпідставно критикує вас |
|
|
Однокласник закидає образливі коментарі стосовно вас |
|
|
Знайома постійно цікавиться вашим особистим життям |
|
|
Людина в черзі торкається вашої руки/спини, коли хоче щось запитати |
|
|
Аналіз ситуацій
Приклад 1:
Випадок розказаний одним з учасників міжнародної конференції: "Нещодавно на конференції я помітив, що коли зустрічалися і розмовляли два американці, вони стояли один від одного на відстані 90 см і зберігали цю дистанцію протягом усієї розмови. Коли ж розмовляли японець і американець, то вони повільно почали пересуватися по кімнаті. Американець постійно відсувався від японця, а японець поступово крокував, наближаючись до нього.
Пояснення вчителя:
У різних культурах - різні «розміри» особистого простору. Тому незнання культурно обумовлених розходжень в інтимних зонах різних людей може легко привести до непорозуміння і невірних суджень про поведінку і культуру інших.
Приклад 2:
До мене приїхала подруга. Дуже важлива розмова. Дуже. Ми, знизивши голоси, говоримо про сокровенне. У кімнаті грають наші діти. Мій чотирирічний син Данила і її п'ятирічний Вова. Ми говоримо про критично важливі речі, відвертість на межі. В кухню, де ми сидимо, вривається Вова і починає щось захоплено розповідати мамі. Подруга тут же відволікається на нього, і зображує інтерес: адже її дитина розповідає про місто роботів.
- Так про що ми говорили? - запитує подруга через п'ять хвилин, коли вибіг її син.
- Я втратила хід думок, - чесно кажу я.
- І я…
І ось знову, через деякий час, напружена, важлива розмова. В кухню влітає мій Даня.
- Мама, мама, ми там побудували ...
- Синку, ти бачиш, ми поки з тіткою Машею розмовляємо? Зараз ми закінчимо, я обов'язково підійду і подивлюся, що ви там побудували, добре? А поки я зайнята, - кажу я синові і продовжую, звертаючись до Маші.
- Вибач, і далі що? ...
Як визначити розмір особистого простору співрозмовника?
Перш ніж вести про це мову, давайте поміркуємо:
Насправді визначити особистий тілесний простір людини не так і важко: при перетині її умовного "кордону" ви відчуєте, що людина спочатку ніби завмерла, а потім відсунулася від вас. Якщо ви не хочете заподіяти людині дискомфорт, зупиніться, інакше діалогу не буде. Коли ви дружньо обіймаєте людину, з якою щойно познайомилися, він може поставитися до вас в глибині душі дуже негативно, хоча зовні буде посміхатися і проявляти симпатію, щоб відразу вас не образити. Якщо ви хочете, щоб люди відчували себе у вашій компанії комфортно, тримайте дистанцію. Це золоте правило, якого слід дотримуватися завжди. Чим ближче ваші відносини з іншими людьми, тим ближче ви можете до них підходити.
На жаль, більшість людей настільки часто стикаються з порушенням особистих кордонів, що вже сприймають це як даність. Щоб зрозуміти, чи дійсно у вас є проблеми з оточуючими, поставте собі наступні питання:
ІІІ. Підсумки
Заповнення схеми «Кола-відносин».
Фіолетове коло – це ви та ваш особистий простір. Розташуйте наступні групи людей у відповідному колі: знайомі; люди, від яких ми чекаємо професійної допомоги; сім’я; незнайомці; друзі.