Бібліотечний урок
у 4 класі
Тема. Довідкова література.
Мета. Познайомити учнів із видами довідкової літератури, з її значенням в
житті людини. Навчити учнів користуватися довідниками,
енциклопедіями та словниками. Закріпити знання про структуру
книги. Розвивати спостережливість, комунікативну компетентність,
зв’язне мовлення учнів. Виховувати дбайливе ставлення до книги,
прищеплювати бажання поповнювати свій словниковий запас,
користуючись довідковою літературою.
Обладнання. Книжкова виставка: енциклопедії, довідники, словники.
Словники на партах у учнів, картки із завданнями.
Мультимедійна дошка.
Хід уроку
І. Організація класу .
Учитель. Діти, ми уже в 2 і 3 класі проводили разом з бібліотекарем бібліотечні уроки. Ви познайомились із шкільною бібліотекою, правилами користування нею, навчилися, як вибрати потрібну книжку.
Почнемо урок з розгадування кросворду. Вирішивши кросворд, ми дізнаємось, що в давнину називали «притулком мудрості», «аптекою для душі».
Учитель. Давайте пригадаємо, що означає слово „бібліотека”.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
Учитель. Сьогодні ми познайомимось з довідковою літературою.
Що означає слово «довідкова»? Як ви гадаєте від якого слова воно утворилося. (Довідатися, довідка).
Довідкові книги - це видання, які допомагають нам про щось дізнатись, уточнити якесь поняття. Навіть найрозумніша людина в світі не може пам’ятати великі події сучасного та минулого, численні дати, цифри, факти, правопис складних слів. Доповнюють пам’ять людині книги - словники, довідники, енциклопедії. Ці книги не читають від першої сторінки до останньої, а звертаються в разі потреби.
ІІІ. Ознайомлення з новим матеріалом.
Учитель. Думаю, що цікавою і корисною буде для нас інформація, яку підготувала нам кожна творча група про довідкову літературу.
І група. «Словник» у перекладі з латини означає «колекція слів». Дуже точна назва. Правда ж? Адже словник і є колекцією слів.
Словник – це зібрання слів, розміщених в алфавітному порядку. Словники почали укладати з практичних потреб, з необхідності пояснити застарілі, незрозумілі слова іншої мови, чи невідоме правильне написання слова.
Учні І групи. Словники нам допомагають:
• орфографічні - не помилитись у правопису складного слова.
Частіше до нього заглядайте
І труднощів уникайте.
• тлумачні – роз’яснюють, розкривають значення слова;
Буває, що слово відоме давно,
А знає не кожен, що значить воно.
І тут у пригоді стає визначник
Скарбів наших мовних – тлумачний словник.
• словники-перекладачі, які перекладають слова з однієї мови на іншу;
• етимологічний словник:
Етимологічний словник
Походження слів пояснювати звик.
З якої мови слово прийшло
І що в ній означає
Яке значення у нашій мові має?
• фразеологічний – допомагає висловлювати думку дотепно, влучно.
Словник фразеологічний:
Дотепний, веселий, незвичний.
Хто до нього заглядає,
Влучну точну мову має.
Учень. Це друзі наші, помічники
Не бійтесь заглядати в словники!
2. Практична робота.
Вчитель. На що потрібно звернути увагу, шукаючи слово в словнику?
1 завдання. Вставити пропущені букви в словах. Подумайте до якого словника потрібно звернутися
І група. Експ...р...мент, духм...яний, коли...небудь.
ІІ група. Виї....джати, досві....чений, моркв...яний.
2 завдання. Знайти у словнику первісне значення слова і звідки воно пішло.
І група. Портфель. Слово прийшло до нас із французької мови, у якій воно
означає те, у чому носять аркуші паперу (порт – нести, фель –
аркуш).
Пенал. Коробочка, у якій колись зберігались пера, а зараз все, чим
пишемо: ручки, олівці. Пера латинською мовою звалися пенна.
Звідси й пенал.
ІІ група. Школа. Грецьке слово шоле колись означало вільний час, пізніше –
вчена бесіда, місце вчених бесід.
Театр. Слово грецького походження. Дослівно – місце для
видовищ.
3 завдання. Давайте пригадаємо з вами фразеологізми, в яких згадується іменник ніс.
- Крутити носом.
- Задирати носа.
- Водити за носа.
- Клювати носом.
- Зарубати на носі.
- Встромляти носа.
Гра „Назви фразеологізм”
На лобі написано.
Переливати з пустого в порожнє.
Сушити голову.
Кусати лікті.
Мотати на вуса.
Бібліотекар. Діти, хочу показати словник української мови Б.Грінченка в 4 томах.
А ще, діти, уникати повторення слів допомагає словник синонімів. (Показує). Добирати протилежні за значенням слова допоможе словник антонімів.(Показує). Орфоепічні допомагають правильно вимовляти слова.
Словник іншомовних слів – допомагає нам дізнатися про слова, що прийшли до нас з іншої мови. Термінологічні – словники пояснюють слова з конкретної галузі. Наприклад: музичні, історичні, спортивні, інформатики.
Для чого ж слід заглядати в словники?
Відповіді дітей.
- Не помилитись у правописі слів.
- Дізнатися про походження слова.
- Висловлювати думку дотепно, влучно.
Бібліотекар. А ще наші друзі-помічники:
- допомагають проникати у світ цікавого, нового;
- поповнюють ваш словниковий запас;
- збагачують ваше мовлення.
Учитель. Виявляючи природну допитливість, ви часто ставите перед батьками, вчителями безліч складних запитань, на які вони не завжди можуть відповісти.
Наприклад: - Коли з’явилися і зникли динозаври?
- Як вимірювали час у давнину?
- Чому кораблі не тонуть?
До якої книги слід звернутися? (Відповіді учнів)
ІІ група. Слово „енциклопедія” з’явилося в Греції і означало „інструкції на всі випадки життя”. У сучасних енциклопедіях всі слова розташовані в алфавітному порядку, так що в них легко знайти потрібне слово. А ось автори стародавніх енциклопедій розташовували слова на свій смак. Так, автор найпершої енциклопедії розпочав книгу з розповіді про Бога та янголів, а закінчив описом квітів, ароматом духів та списком 36 видів. Найстародавніша енциклопедія „Природнича історія”, яка дійшла до наших часів, написана Плінієм ще в першому столітті до нашої ери в Римі. Найбільшою енциклопедією була третя китайська енциклопедія. Вона складалася з 5020 томів. Залежно від змісту енциклопедії поділяються на універсальні (охоплено багато галузей тем) і галузеві (присвяченій певній темі). Цінним додатком в енциклопедії є те, що до тлумачень слів є ілюстрації, схеми, фотознімки.
Учитель. Послухайте анотації та подумайте, яку потрібно вибрати енциклопедію.
Найцікавіші факти про братів наших менших. Мешканці лісів, степів, тропічних джунглів та льодових просторів відкриють вам свої секрети. Дізнайтеся про турботливих татусів пінгвінів та ласунок колібрі. Дотепні малюнки і фотографії перетворять читання книжки на захопливу подорож континентами!(Велика енциклопедія тварин).
У цій енциклопедії коротко, але докладно, розповідається про найважливіші та найцікавіші явища живої природи. Ви дізнаєтесь про те, якими були перші істоти і скільки видів рослин і тварин існує на нашій планеті, скільки кісток у скелеті людини і як функціонують різні органи. Книжка познайомить із найважливішими відкриттями великих вчених-біологів. (Таємниці живої природи).
Чудово ілюстрована енциклопедія, яка містить найцікавіші та найновіші відомості з основних предметів шкільної програми: історії, біології, фізики, хімії, географії, астрономії. Матеріал викладено доступно й цікаво, розділи забезпечені словниками наукових термінів, наведені описи дослідів, які можна провести самостійно. Чудовий посібник для закріплення вивченого матеріалу у школі. (Велика шкільна енциклопедія.)
Юні читачі дізнаються про зародження Всесвіту, дивовижні галактики, зірки та планети, про комети та астероїди іще про багато інших цікавих речей. Отриманні знання допоможуть у старших класах при вивченні фізики і астрономії. (Астрономія і космос).
Дивовижні перегони за рекордами розгортаються на сторінках цієї унікальної енциклопедії. Найменші і найбільші живі істоти, найвищі гори і хмарочоси, найпрудкіші спринтери-тварини і найшвидкісніші автомобілі – усі прагнуть перемоги. (Енциклопедія рекордів).
Розповіді дітей. (Цікаво знати.) У другій половині X століття у Багдаді жив халіф Візир-ас-Сахід. Він дуже любив читати. Його бібліотека нараховувала майже сто тисяч книг. Більшу частину свого життя халіф провів у військових походах, і за ним всюди пересувався караван з його книгами. У каравані було чотириста верблюдів, які йшли за порядком букв в алфавіті, і караванники-бібліотекарі могли швидко знайти потрібну книгу. Це був своєрідний живий каталог.
Книга рекордів Гіннесса – улюблена книга читачів. Спочатку це був щоденник братів Гіннессів; надрукували його вперше в 1955 році англійською мовою. До 1990 року ця книжка витримала 264 видання на 37 мовах. Загальний тираж їх складає 65 мільйонів примірників і поступається за кількістю видань тільки Біблії. У 1999 році вийшов спеціальний випуск цієї книги, де зафіксовані рекорди нашої країни.
Бібліотекар. Окрім згаданих вами енциклопедій, діти, є ще «Я пізнаю світ», «Свята різних народів», «Чудеса природи», «Світ таємниць і загадок», серія «Що? Як? Чому?». Ці книги можуть бути використані як цікавий додатковий матеріал під час навчання. Кожна книга висвітлює певну тему і дає відповіді на безліч твоїх запитань.
Сподіваюсь, що ви розумієте, наскільки цінними і необхідними у житті школяра є енциклопедичні видання.
Бібліотекар. Крім енциклопедій до книг довідкового характеру належать довідники.
Довідники – це видання, що містять короткі відомості наукового характеру з певного питання. Відомості в довідниках розміщуються в алфавітному порядку. Вони бувають із різних галузей знань та допомагають у навчанні.
Довідник молодшого школяра створено для того, щоб допомогти вам вчитися. Найголовніше з усього, що вивчають у початковій школі протягом чотирьох років, ви знайдете у цьому посібнику.
Бібліотекар.
- Чи знайомі ви довідником молодшого школяра? Хто з вас користується
ними?
- З яких частин складається довідник молодшого школяра? (Відповіді дітей: «Українська мова», «Читання», «Математика», «Я досліджую світ»)
- Якщо треба уточнити щось незрозуміле або заповнити прогалини у власних знаннях, скористайтеся відповідним розділом і перечитайте його. Зверніть увагу на численні пам’ятки і зразки виконання практичних завдань.
Практична робота. Прочитати поради «Як поводитися з книгою».
В якому розділі будемо шукати?(Читання). Яка тема? (Структурні елементи книги). (ст. 63)
Для старшокласників існує «Універсальний довідник школяра для 5 - 11 класів». Це видання включає універсальні довідкові відомості з основних предметів, що вивчаються в старших класах. Учні зможуть успішно підготуватися до уроку, контрольної роботи, екзамену.
ІV. Закріплення вивченого.
Виконання тестів.
а) Довідники і словники;
б) енциклопедії, журнали, газети;
в) словники, енциклопедії, довідники. (+)
а) Орфографічному;
б) тлумачному; (+)
в) етимологічному.
а) енциклопедія;
б) словник;
в) загадка.
4. Видання, що містять короткі відомості наукового характеру з певного питання. Бувають із різних галузей знань та допомагають у навчанні...(довідники).
V. Підсумок уроку.
Бібліотекар. Довідкова література дуже корисна й потрібна не тільки вам, учням, а й вчителям, батькам. Треба дружити зі словниками, енциклопедіями. І ніколи не соромитися заглянути в книгу. Недарма в народі кажуть «З книгою подружишся – розуму наберешся».
(Бібліотекар дітям роздає пам’ятки).
1