Бібліотечний урок "Довідкова література"

Про матеріал
Познайомити учнів із видами довідкової літератури, з її значення в житті людини; навчити учнів користуватися довідниками, енциклопедіями та словниками; розвивати спостережливість, зв’язне мовлення учнів; виховувати дбайливе ставлення до книги, прищеплювати бажання поповнювати свій словниковий запас, користуючись довідковою літературою.
Перегляд файлу

Тема. Довідкова література

Мета. Познайомити учнів із видами довідкової літератури, з її значення в житті людини;

навчити учнів користуватися довідниками, енциклопедіями та словниками;

розвивати спостережливість, зв’язне мовлення учнів;

виховувати дбайливе ставлення до книги, прищеплювати бажання поповнювати свій словниковий запас, користуючись довідковою літературою.

Обладнання. Книжкова виставка: енциклопедії, довідники, словники, словничок опорних слів до даної теми, картки із завданнями, демонстраційні таблиці на тему «Твій друг – книга», «Мікрофон», «банк», презентація на тему «Довідкова література», тест, мультимедійний екран.

Тип уроку. Урок з використанням інноваційних технологій та з комп’ютерною підтримкою.

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку

j02321281. Віршик до початку уроку

- Пролунав дзвінок, починаємо урок.

Який у нас урок?

- Бібліотечний.

Запрошуємо щиро в місто Книгоград,

Вам тут і великий, і маленький рад.

Бо у цьому царстві з року в рік

Все людство у ладу живе повік!

2. Емоційне налаштування класу на урок

Відкриваємо скриньку гарного настрою. Подаруйте усмішку друзям, гостям, мені. Тихенько сідайте.

Учитель:

Я хочу урок розпочати

І від душі всім побажати:

З бажанням вчитись і все знати.

j02329883. Реклама уроку. Яким має бути наш урок?

Урок має бути:

Ми будемо:

цікавим

уважними

незвичним

зосередженими

навчальним

активними


 

ІІ. Повторення вивченого матеріалу

1. Фронтальне опитування учнів

- Над якою темою ми працювали на минулому уроці? (Книга – найбільший скарб людства)

2. Робота в парах

Знайти і прочитати прислів’я про книгу

Мудрим ніхто не вродився, а навчився

Книга –найбільше багатство

Наука в ліс не веде, а з лісу виводить

Глибина у морі, мудрість – у книзі

Слово до слова – зложиться мова

 - Які загадки ви запам’ятали? (Відповіді учнів)

- Яку інформацію відшукали з рубрики «Цікаво знати»

Найбільша книга знаходиться в одній із бібліотек Нью-Йорка. Її ширина 3 метри, товщина – один. Гортати її можна тільки за допомогою спеціальної апаратури.

Найменша книжка видана в італійському місті Падуя. Її розмір 16 мм х 11 мм, що дорівнює приблизно розміру нігтя на великому пальці руки.

Одна з найбільших бібліотек світу, яка знаходиться в США, налічує 40 мільйонів примірників.

Найменша у світі бібліотека розташована в індійському місті Амрістаре. У ній є … одна книжка.

Чи багато ми говоримо? У середньому – годину на день, за все життя – два з половиною роки. А якщо записати все, що ми говоримо, то вийде тисяча томів по 400 сторінок у кожному.

j0251132У світі за весь час книгодрукування вийшло більше 50 млн. назв книг, брошур, видань.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Читання вірша з учителем «Поїзд»


Книжка завжди поряд.

Книжка – добрий, милий друг.

Книжка знає все навкруг

Що, до чого, звідки, як.

З нею знаєш 100 країн

І сягнеш морських глибин.

Долетиш за мить одну

В міжпланетну далину.

Друг твій книжка відповість,

Що верблюд в пустелі їсть,

Скільки літ живуть кити.

З нею все узнаєш ти.


 

- Як на вашу думку, про що буде йти мова сьогодні на уроці? (Про книги)

 

ІІІ. Оголошення теми уроку та очікування навчальних результатів

1. Прочитайте тему уроку

Довідкова література

2. Оголошення очікуваних результатів

j0232133Сьогоднішній урок навчить нас: (учні читають з дошки):

  •         Читати виразно, швидко;
  •         працювати в групах, парах;
  •         розвивати уміння працювати з довідковою літературою;
  •         бути відповідальним за доручену справу, взаємоввічливими.

 

IV. Актуалізація надання необхідної інформації

 1. Завдання уроку

- Як на вашу думку, що відносимо до довідкової літератури?   (Відповіді учнів)

- Вірно. Отже сьогодні на уроці ми детальніше познайомимося з довідковою літературою і навчимося нею користуватися.

 2. Опрацювання матеріалу з  посиланням на презентацію  «Довідкова література»

Image11 кадр Тематичний словник школяра

- Діти, чому цей словник має таку назву (Відповіді учнів)

- Що ви знаєте про цей словник? 

Можливі відповіді дітей: Це перший словник в Україні для учнів початкових класів. Усі слова згруповано у 87 тем. За алфавітним покажчиком можна відшукати потрібне слово. Можна користуватися на уроках і  вдома. Цей словник допоможе правильно написати, вимовити слово, розтлумачить його. Можна прочитати вірші, загадки, акровірші, скоромовки, лічилки, прислів’я та приказки.

 3. Робота з тематичним словником школяра

- Відкрийте зміст, знайдіть розділ «Культура і мистецтво». Відшукайте тему «Книги».

- Знайдіть інформацію про слово: «книжка»; «словник»; «довідник».

2 кадр «Види словників»

Словники бувають:


  • орфографічні;
  • тлумачні;
  • перекладні;
  • фразеологізмів;
  • синонімів;
  • антонімічних пар;
  • термінологічні та багато інших.

 

 4. Робота з тлумачним словником

 Відшукати у тлумачному словнику  значення таких слів: абонемент,  енциклопедія.

Фронтальне опитування учнів

АБОНЕМЕНТ    с. 6

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ с. 21

 5. Робота з етимологічним словником

Відшукати у етимологічному словнику  значення таких слів: бібліотека, підручник, книга.

БІБЛІОТЕКА с. 179

ПІДРУЧНИК, КНИГА  с. 11 «Зазирни у слово» Етимологічний словник школяра»

(Індивідуальна робота)

  6. Робота з словником синонімів

Відшукати у словнику синонімів значення таких слів:  багато.

БАГАТО  с. 197 (читають хором по черзі  дівчатка, хлопчики)

Робота в парі

БЕРЕГТИ – с. 8 «Синоніми. Антоніми. Морфеми»

 7. Гра Назви Антоніми»

- Антоніми – це слова … (протилежні за значенням).

- Назвіть антоніми до слів:

Багатомовний  (одномовний),

брати (давати),

верхня (нижня),

заходити (виходити),

відкрити (закрити),

однакові (різні),

перша (остання),

сьогодні (завтра).

 

7. Хвилинка відпочинку (під музичний супровід)

 

Пісня «Зірочка»


І. У школу завітали ми,

Щоб здобувать знання.

А книжечка, як зірочка,

Чистенька й нова.

Книжки всі бережемо ми,

Щоб чистими були,

Щоб дітки інші вчитися

З них також тут могли.


Приспів:

Ой книжко, книжко, книжечко,

Чистенька і нова,

Усім нам, книжко-книжечко,

Знання ти принесла.

 

Вліво, вправо повертали,

Різні вправи починали.

Натомили ручки й ніжки

І побігли всі до книжки


 

Image123 кадр «Наші довідники»

4 група Робота з довідником «Виручалочка»

Відшукати у «Довіднику – пораднику» «Виручалочка» «Думки про книгу». с. 295

  •               Які прислів’я про книгу ви знаєте? (Фронтальне опитування учнів)

Image34 кадр Енциклопедії для дітей

За своїм характером енциклопедії бувають:

  •                      Універсальні
  •                      Галузеві
  •                      Дитячі

 6. Інтерактивна вправа «Акваріум»

Крок 1 – читання чи розповідь членами групи своєї частини тексту (у кожного учня на парті картка)

Крок 2 – дати письмові відповіді на запитання одним чи двома словами

Крок 3 – перевірка

Хто написав першу енциклопедію?

Щоб отримати необхідну інформацію, ми часто звертаємося до енциклопедії. В енциклопедіях ми очікуємо побачити найважливішу інформацію з усіх тем. Слово «енциклопедія» виникло в Греції й означало «інструкції на всі випадки життя». Уперше це слово ввів в англійську мову сер Томас Еліот у 1538 році і розшифрував його як «книга, що пояснює всі відомі науки та предмети».

Сьогодні слова в енциклопедіях розташовані в алфавітному порядку, тому у них легко знайти потрібне. Але автори стародавніх енциклопедій розташовували в них слова так, як їм було завгодно.

Найдавніша енциклопедія, що дійшла до нас, була написана в Римі  в І столітті до нашої ери. Вона називалася «Природна історія». 37 томів книги містили більш ніж 20 тисяч статей. Цю книгу вважали цінною, що її перевидавали 43 рази!

Найбільшою була третя китайська енциклопедія. Енциклопедія містила 5 тисяч 20 томів!

Першу енциклопедію, де слова розташовувалися в алфавітному порядку, склав англійський священик Джон Харріс. Вона вийшла у світ у 1704 році та називалася «Універсальний Англійський словник Науки та Мистецтв».

У Франції з 1743 року почала виходити ще одна енциклопедія. Над статтями працювало багато відомих діячів науки.

З популярної дитячої енциклопедії «Дітям про все на світі»

Х.: Белкар-книга, 2006 с. 31 - 32

Запитання:

1. Де виникло слово «Енциклопедія»? (В Греції)

2. Як розташовані слова в енциклопедіях? (В алфавітному порядку)

3. Де була написана найдавніша енциклопедія? (В Римі)

4. Найбільша енциклопедія? (Третя китайська, 5 тисяч 20 томів)

5. Хто склав енциклопедію, де слова розташовувалися в алфавітному порядку? (Джон Харріс)

6. В якій країні працювали відомі діячі науки над статтями енциклопедії? (У Франції)

 

 7. Виступ «Чергового з довідкового бюро»

1. В популярній дитячій енциклопедії «Що? Як? Чому?»  «Світ моєї України» я прочитала, що перша друкована книга з’явилася в німецькому місті Майнці. Винахідником друкарського верстата був Йоган Гутенберг. З Німеччини друкарство швидко поширилося на слов’янські землі.

В Україні першодрукарем був Іван Федоров. Він видрукував перший слов’янський «Буквар».

Перша бібліотека в нашій державі виникла в часи Київської Русі. Її створив князь Ярослав Мудрий.

2. Сучасні книги давно друкуються іншим способом. Цей спосіб називається фотонабором. Текст книги спочатку пише автор, потім цей текст вводять до комп’ютера. Далі працюють фахівці, кожен з яких виконує свою частину роботи зі створення книги: редактор, коректор, верстальник, технолог, художник, друкар… Текст книги переводиться на плівки, які передаються до друкарні. Для того, щоб у книзі з’явився кольоровий малюнок, спочатку роблять кілька його відбитків, кожен із яких – певного кольору. Потім, коли накладуть кольори один на один, одержать потрібний кольоровий малюнок. Книга готова й може вирушати до магазину, де ти її і знайдеш.

З «Моєї першої енциклопедії» Харків «Пегас» 2008 с. 110 - 111

 

Image153. У Франції було встановлено рекорд зі швидкісного друкування – за 8 годин було видано збірник віршів обсягом 150 тисяч знаків. Персональний комп’ютер прочитав рукопис за 40 хвилин, увів його в пам'ять, розділив на частини необхідної довжини, вибрав шрифти й заголовки і за допомогою лазерного принтера надрукував книгу. Потім автор і коректор внесли необхідні зміни прямо в пам'ять машини. Процес друкування йшов зі швидкістю 8 сторінок на хвилину. Отриманий оригінал розмножили за допомогою офсету, а книжку зшила автоматична лінія.

З енциклопедії «Дітям про все на світі»

Х.: Белкар-книга, 2006 с. 31

 

V. Рефлексія (підбиття підсумків), оцінювання результатів уроку

Тест

kniga081. Хто ти в бібліотеці?

а) школяр, б) читач.

2. Де в бібліотеці розміщені книги?  

а) на стелажах; б) на партах.

3. Назвіть книги, які знають усе? 

а) підручники; б) енциклопедії.

4. Назвіть відділ, де видаються книги додому. 

а) абонемент; б) читальний зал.

5. Для того, щоб правильно писати й говорити, щоб розширювати свої знання, яка  література має завжди бути у вас на столі?

а) навчальна; б) довідкова.

6. Що належить до довідкової літератури? 

а) газети, журнали, підручники;

 б) словники, енциклопедії, довідники.

7. Що треба добре знати, аби швидко знайти потрібне слово в словнику чи енциклопедії?

а) алфавіт; б) зміст.

8. Як називається заклад, у якому зберігаються та видаються для тимчасового користування книги?

а) школа; б) бібліотека.

9. Де створюється  довідкова література?

а) на заводах; б) у друкарнях.

10. Як називається людина, яка працює в бібліотеці?

а) бібліотекар; б) учитель.

11. Яка мета словників?

а) вказати правильне написання слів, пояснити значення слів;

б) познайомити із невідомими словами.

12. Чим же відрізняються словники від енциклопедій?

а) у словниках міститься більш стислий матеріал, більш стислі відомості;

б) у енциклопедіях – більш стислий матеріал, відомості.

Бібліотекар. Юні друзі! Якщо ти не знаєш як пишеться слово, звернись до орфографічного словника. Якщо сумніваєшся над визначенням будови слова тобі допоможе морфемний словник. 

Чи є ноги у книжки? Напевно, є, бо кажуть, що взяв книгу догори ногами.

Коли енциклопедія може бути ходячою? Коли голова на плечах або коли знаєш майже все. Відповіді на ці запитання я знайшла у фразеологічному словнику.

Етнографія – наука, яка вивчає побут, звичаї, матеріальну та духовну культуру народів. Є і етнокультурознавчий словник.

Не бійтесь заглядати у словник:

Це пишний яр, а не сумне провалля.

До речі, в Україні перший рукописний словничок з’явився в кінці ХVІ ст.

Найбільша книга в світі – англійський словник, що містить 8600 сторінок.

Якщо тобі потрібна відповідь на питання або якась довідка, звернись до енциклопедій, довідників. Це – книги-всезнайки, в яких містяться тисячі відповідей на всі чому? Як? Від чого? Коли?

Довідкова література дуже корисна й потрібна не тільки вам, учням, а й учителям, батькам. Необхідно дружити зі словниками, енциклопедіями, а також ніколи не соромитись заглянути в книгу. Недарма в народі кажуть: «З книгою подружишся – розуму наберешся». 

І в нашій бібліотеці на стелажах вас чекає довідкова література. Яка? Дізнаєтесь. До зустрічі!

Батьки. Любі діти! Поповнюйте свої знання, користуючись енциклопедіями, словниками та довідниками. Сьогодні ми подаруємо вам нові енциклопедії у класну бібліотеку. Черпайте нову і цікаву інформацію з нових друзів і помічників.

Пісня «Про книгу» на мелодію «Усмішка»

Серед книг всім стане нам світліш,

Даші, Маші, Колі, Валі, Каті, Кості.

Тож приходьте, друзі, чим скоріш

Ви до книг приходьте чим скоріше в гості.

Приспів:

nota04І тоді хмарки вгорі

Засміються дітворі,

І на полках затанцюють ваші книжки.

Знань струмочок задзвенить,

Ми знання здобудем вмить,

Бо знання дарують наші друзі книжки.

Обіцяєм з книгою дружить,

Щоб побільше ми змогли у них дізнатись

І найкращим другом книзі стать,

І ніколи з нею вже не розлучатись.

Література:

«Тематичний словник школяра»,

 «Словник синонімів»,

«Словник антонімів»,

«Словниковий дивограй»,

«Фразеологічний словник»,

«Тлумачний словник»,

«Етимологічний словник»,

довідник «Виручалочка»;

«Моя перша енциклопедія» Харків, «Пегас», 2008

       «Популярна дитяча енциклопедія «Що? Як? Чому?» 

       «Світ моєї України»

       енциклопедія «Дітям про все на світі»

       Х.: Белкар-книга, 2006

Марієнко Л. М.

КЗ «Кам’янський ліцей  № 1

Кам’янської  міської ради

Черкаської області»

1

 

docx
Додано
11 листопада
Переглядів
40
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку