Урок з використанням інтерактивних технологій
Тема. Дієслова-синоніми,дієслова-антоніми,
багатозначні дієслова.Вживання дієслів у прямому і
переносному значеннях.
Мета: формувати компетентності учнів
Ключові:
- уміння вчитися;
- розвивати мовлення та мислення;
- збагачувати словниковий запас;
- виховувати бажання працювати самостійно, вдумливо,
наполегливо.
Предметні компетентності:
-добирати до поданого дієслова 2-3 синоніми,антоніми;
- пояснювати пряме і переносне значення дієслів;
-пояснювати 2-3 значення багатозначного дієслова, вводячи їх
у словосполучення,зв`язні висловлювання.
Обладнання:підручник, картки із завданнями, зображення квітів,
підготовлена дошка.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань з використанням
інтерактивних вправ.
Методи і прийоми: робота в парах,робота в групах,»сенкан»,
«асоціативний кущ».
Форми: індивідуальна, парна, групова.
Хід уроку
I.Організація учнів до роботи.
Добрий день.
У добрий час!
Рада діти,бачить вас!
Ви почули всі дзвінок?
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався-
До дзвінка ще постарався.
Зараз сядуть всі дівчата,
А за ними і хлоп`ята.
-Для того,щоб справитись із завданням цього уроку,будемо
працювати старанно,слухати уважно, писати охайно. Отже,сьогодні
завдання на уроці такі:
-Не просто слухати, а чути.
-Не просто дивитися,а бачити.
-Не просто відповідати, а міркувати,
-Дружно й плідно працювати. ( Слайд )
II.Створення емоціонального настрою.
-Подивились мені в очі.Подивились один на одного, посміхнулись
І сказали:
«Я-найкращий,Ти-найкращий,Ми-найкращі.»(Слайд)
-Щоб ви хотіли побажати один одному?
(На квітах написані побажання)
-А я побажаю вам гарного настрою і тепла.
-А від чого може стати тепло?(Від усмішок і сонечка)
-А ось і сонечко(символічне,прикріплюю до дошки)
III.Актуалізація опорних знань.
-Ви скучили за сонечком? А якої пори року воно починає нам давати тепло?(Весною).
1.Технологія «Асоціативний кущ»
сонце пташки ніч
струмочки весна трава
2.Удосконалення каліграфічних навичок
(Діти відкривають зошити,записують число,класна робота)
-Запишіть каліграфічно окремо літери слова весна,потім склади.
-зробіть звуко-буквенний аналіз цього слова;
-скласти «Сенкан»
- На дошці зміст «Сенкану»
Весна
Ласкава,привітна
Розбуджує,запрошує,зачаровує
Сонну землю розбудила од сну
Тепло
-До якої частини мови належать слова третього рядка?(Дієслова)
-Що ви знаєте про цю частину мови я перевірю з допомогою консультантів
(1 група Завдання:Що означає? На які питання відповідає?
2група Завдання:Яким членом речення виступає? Які часові форми
має?)
IV.Оголошення теми і мети уроку.
-Сьогодні ваш «мозковий комп`ютер» поповниться ще однією інформацією про дієслово.Ви дізнаєтесь про дієслова-синоніми,антоніми,багатозначні дієслова,і вживання дієслів у прямому і переносному значенні.
Метод»мікрофон»
-Продовжіть речення «Сьогодні урок навчить мене ……»
-Дійсно, на уроці ви навчитеся добирати до дієслів синоніми, антоніми,пояснювати пряме і переносне значення дієслів,вводити в речення багатозначні слова. А допоможе нам вивчений матеріал у 3 класі.
V.Первинне сприймання та усвідомлення матеріалу.
1.Спостереження за мовним матеріалом.
(Слухання казки К. Д.Ушинського)
Суперека
Корова,кінь і собака говорять між собою,кого хазяїн більше любить.Кінь говорить:»Хазяїн більше любить мене.Я йому плуг тягаю,дрова з лісу вожу.Сам хазяїн на мені у місто їздить».
А корова говорить:»Ні, хазяїн більше любить мене.Я всю його сім`ю молоком годую».
Собака як заговорить:Ні,мене.Я хазяйське добро стережу».
Почув чоловік цю суперечку і говорить:»Не сперечайтеся. Всі ви мені потрібні.Кожен хороший на своєму місці».
-Що в цьому тексті вам не сподобалося?
-Якими словами потрібно замінити дієслово говорити?(Засперечатись,сказати,зауважити,загарчати)
-Як називаються слова близькі за значенням?(синоніми)
(Скрайдінг)
-Чарівний олівець допоможе вам розібратися, що таке синоніми.
Робота в групах
Девіз роботи в групах: ( слайд )
Діяти- активно!
Думати- оперативно
Сперечатись-доказово!
Для всіх обов`язково!
-Добрати синоніми до дієслів:
Бігти- мчати,нестись,летіти.
думати- мислити,міркувати.
йти- крокувати,плентатись,сунути.
доглядати- турбуватись,піклуватись.
-Чим відрізняються між собою дієслова ходить, плентається, суне,крокує?
(Своїм смисловим навантаженням)
2.-Як називаються слова протилежні за значенням?(Антоніми)
( Скрайбінг)
-Чарівна долонька навчить вас добирати антоніми.
-Зараз ви самі спробуєте дібрати антоніми.
Робота в парах
-Добрати антоніми
Заплести-розплести;
в`янути-цвісти;
заходити-виходити;
піднімати- опускати;
з`єднувати-роз`єднувати;
загадувати- розгадувати,відгадувати.
3.Порівняйте:
- Що спільного в цих реченнях, а що відмінного?
-Щонеділі жінки ідуть до церкви.(відвідують)
-Автобус іде до вокзалу.(рухається в напрямку)
Іде вже другий тиждень канікул.(минає)
-Слова, які мають кілька лексичних значень,називають багатозначними.
-Багатозначні слова можуть мати пряме і переносне значення.Порівняйте: хор співає- душа співає (Наводять свої приклади)
-В яких текстах найчастіше вживаються слова з переносним значенням (у художніх текстах.Наводять приклади.)
4.Уживання дієслів у прямому і переносному значеннях
-Відгадайте загадку.
Старий дід мости помостив.
Молода прийшла – мости рознесла.(Мороз і весна)
Хлопчики записують слово мороз, а дівчатка – весна та добирають до цих слів дієслова таким чином, щоб вони були вжиті в переносному значенні.
Наприклад: мороз – тріщить, кусає, щипає, падає, малює тощо; весна – прийшла, прилетіла, прилинула, завітала, розбудила, уквітчала тощо.
Складання (усно) спонукальних речень про мороз і весну, використовуючи дібрані дієслова.
VI.Узагальнення і систематизація отриманих знань.
Робота в парах
-Прочитайте байку. Знайдіть у тексті синоніми.Випишіть.
Швидка робота
Сім діб по воду до ставу йшов Рак.
На восьмий день придибав так-сяк.
Її він доволік до хати.
Збагачуємо мовлення (20 синонімів)
Іти – прямувати, простувати, крокувати, чимчикувати, тюпати, чесати, дрібнювати, ступати, шкандибати, кульгати, шкутильгати,
кривуляти, плентатися, плестися, тягтися, пхатися, теліпатися, чвалати, чалапати, тюпати.
-Уведіть у речення дієслова-синоніми відповідно їх лексичного значення.
- Скажіть дієслово …….. багатозначне ? Щоб дізнатися треба звернутися до Тлумачного словника.
за вітром (пропасти)
за водою (зникнути)
Піти на свій хліб (самостійно)
світ за очі (далеко)
Словникова робота.
- Доповнити текст словниковими словами, які підходять за змістом.
ПОДОРОЖ ТУРИСТІВ
Туристи вирушають в путь (коли?)….. (вранці). Вони простують(куди?)…… (вперед). Переходять річку (де?)…. (посередині). З вершини поглядають (куди?)…. (ліворуч).На привалі обідають (коли?)….. (щогодини). Повертаються сповнені вражень (куди?)….. (назад).
2.Поетична хвилинка
-Знайдіть слова, які вимовляються однаково, та визначте, до якої частини мови вони належать.
Песик шишку з лісу ніс
І поранив собі ніс
Довелося Трезора звати,
Щоб наклав пов`язку з вати.
Проти ночі по травиці
У курник повзе лисиця.
Напоролися на вила,
Цілу ніч від болю вила.
3.Самостійна робота (Слайд)
-Замініть подані слова протилежними за значенням.
Наступати, згорнути, підійти, замкнути, прикрутити.
VII.Підсумок уроку
-Інтерактивна вправа «Криголам»
-На уроці ми працювали з дієсловом,то зараз спробуємо до кожної першої літери цього слова дібрати дієслова,які могли б охарактеризувати вашу роботу на уроці
Д-думали
І- ілюстрували
Є-єднали
С-старалися
Л-лагодили
О-організовували
В-вислуховували
О-оцінювали
-Чи здійснилися ваші очікування від уроку?
-Чого ви навчилися на уроці?
-Кому треба бути уважнішим на уроці?
(Оцінювання)
Домашнє завдання
-Дякую за урок.
Поезія, що стала піснею.
Т.Г. Шевченко
урок літературного читання
у 4 класі