Конспект уроку "Відмінювання прикметників" + презентація

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Номер слайду 2

Тверда М'яка українські рання далеку останні величезні дальньою неблизьку найшанованіший

Номер слайду 3

Чуєш? Жебонять струмки!  Чуєш? Цвірінчать пташки!  Глянь! Бруньки он на гіллі..  В ………….небі — журавлі. Перші проліски цвітуть,  Перші джмелики гудуть  Це …………й чарівна  В гості йде до нас весна! Скоро прилетять в гаї  ………………………солов'ї,  Будуть радо щебетать,  Будуть весноньку вітать.

Номер слайду 4

Чуєш? Жебонять струмки!  Чуєш? Цвірінчать пташки!  Глянь! Бруньки он на гіллі..  В синім небі — журавлі... Перші проліски цвітуть,  Перші джмелики гудуть  Це прекрасна й чарівна  В гості йде до нас весна! Скоро прилетять в гаї  Голосисті солов'ї,  Будуть радо щебетать,  Будуть весноньку вітать.

Номер слайду 5

Н.синє синій синя Р.синього синьої Д.синьому синій З.синє синю О.синім синьою М.на синьому, синій синім К.синє синій синя

Номер слайду 6

Н. прекрасна, прекрасний Р. прекрасної, прекрасного Д. прекрасній,прекрасному З. прекрасну, прекрасного (е) О. прекрасною, прекрасним М.на прекрасній, прекрасному, прекраснім К. прекрасна, прекрасний (е)

Номер слайду 7

Прилетіли милі солов'ї Звеселись радісні гаї Ой веселі солов'ї, Розкажіть про теплії краї, Де зимою ви літали? Що ви їли? Де ви спали? А чи мають ті краї Отакі зеленії гаї?

Номер слайду 8

Прилетіли милі солов'ї Звеселись безкраї гаї Ой веселі солов'ї, Розкажіть про теплії краї, Де зимою ви літали? Що ви їли? Де ви спали? А чи мають ті краї Отакі зеленії гаї?

Номер слайду 9

Н. милі безкраї Р. милих безкраїх Д. милим безкраїм З. милі (их) безкраї(їх) О. милими безкраїми М.на милих безкраїх К. милі безкраї

Номер слайду 10

Номер слайду 11

Як гарно слухать, коли вніч Маленький соловейко  В квітках затлямка, засвистить Так приязно, любенько

Номер слайду 12

Годі й уявити собі весну без того співака, його краси! І ночі ті наші весняні (Н) утратили весь свій чар, коли б у блідім (М) сяйві місяця не мережили б дзвінкі(Н) звуки солов'їної (Р) пісні. І ось одного ясного(Р) вечора в зеленім(М) гаю над річками та ставками почувся його величний(Н) гімн. Спершу квилить він тихим(О), несміливим(О) голосом, немов настроює свій інструмент. І сиплються ніжні(Н), відривисті(Н) звуки, які сягають синього(Р) неба і линуть у далечінь.  

Номер слайду 13

Невеликий став (Н), у чистій воді(М), веселий щебет(Н), на чужій землі(М), широкій долині(Д), ніжним співом(О), могутній дуб(Н), задумливим поглядом(О), щасливої долі(Р), пінистій воді(Д), на величному святі(М), народні гуляння(Н)

Номер слайду 14

Перегляд файлу

Урок № 68

Тема. Прикметники твердої і м’якої груп.  Відмінювання прикметників.

Мета: сформувати в учнів уміння визначати належність прикметників до певної групи, вміння відмінювати прикметники, знаходити орфограму “буква и, і, ї у відмінкових закінченнях прикметників”, обгрунтовувати вибір написання відповідним орфографічним правилом; розвивати  навички самостійної роботи; удосконалювати культуру мовлення; виховувати любов до рідного краю.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, інструктивні картки

 

Хід уроку

І. Організація класу

Добрий день, діти. Подивіться за вікно. Який ви бачите там пейзаж? (похмурий, сніговий, зимний). Сідайте. Правда, хочеться тепла, сонця? То нумо весну закликати. Ось бачите, щойно розпустилася вербова гілочка, а бджілка вже летить збирати перший мед. Так і ми з вами візьмемо найкращу рису у неї, а саме працьовитість. Сподіваюсь, вона вам не завадить. Розгорніть зошити, запишіть число і тему сьогоднішнього уроку. Чому ми сьогодні повинні навчитись? Правильно.

ІІ Актуалізація опорних знань

Перед вами листи оцінювання, в них виставлені максимальні бали за ті чи інші види робіт. Форма оцінювання теж різна. Тому у кожного є шанс набрати 12 балів. Але кожен на щось розраховує, тому поставте собі оцінку, яку ви зможете отримати в кінці уроку.

 З чого розпочинається урок мови? (з повторення). А що нам необхідно повторити, щоб рухатися далі? (визначення прикметників. Групи за значенням, тверда та м’яка групи).  Так. Якщо були уважні, то зрозуміли, яке завдання будемо виконувати. Отже, І варіант у вас є хвилина, щоб опитати ІІ і виставити бали.(2). Помінялись ролями.

 Чи є, хто набрав максимальну кількість балів? Будь ласка

  • Що таке прикметник?
  • Які є групи за значенням?
  • Як визначити групи у прикметників? А якщо прикметник у множині?

Рухаємось далі. Перед вами інструктивна картка, на якій під номером 2 подане завдання, з якого необхідно виписати у 2 стовпчики прикметники твердої та м’якої групи.   Не забувайте, щоб правильно визначити групу у множині, необхідно його поставити в однину.

Перевірка. Увага на дошку.Якщо у вас все вірно, то поставте собі 1 бал. Якщо помилка у 2-3 словах – 0,5 балів, більше – на жаль 0.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу. Мотивація навчання.

  Діти, перед вами вірш, він є на дошці, є  у ваших картках. Але там пропущені три прикметники. Подумайте, які найбільш підходять? Перевірка.

Визначте групи поданих прикметників – синє – м’яка, прекрасна – тверда, голосисті – тверда. Синє небо – рід який (середній). Утворіть словосполучення, щоб цей прикметник став чоловічого та жіночого роду. Молодці. Написали вниз 7 відмінків. І ряд відмінює словосполучення синє небо, другий – синій пролісок, третій – синя хмара. До дошки представники кожного ряду.

Перевірка! Зробіть висновок як відмінюються прикметники м’якої групи? Діти, а чому я написала лише прикметники середнього та жіночого роду? Зверніть увагу, що у мене не так як у вас. (у М. в. є паралельні форми.).

Прекрасна весна – І ряд; прекрасне  свято, прекрасний день

Перевірка!

 

Діти, а які птахи асоціюються з весною?  Так, солов’ї. подивіться уважно на наступний вірш. Назвіть мені прикметники! У якому числі вони стоять (у множині). Ми не знаємо як відмінюються    прикметники множини.

І варіант відмінює прикметник милі, а ІІ – безкраї. Увага! До якої групи належить слово милі? А слово – безкраї?

Перевірка!

Діти, хто був уважний, у кого немає жодної помилки, той ставить собі 2 бали. У кого є одна-дві помилки – 1,5 бала. У кого 3-4 – 1 бал. Якщо 5-6 – 0,5 балів. А якщо більше – 0. 

ІV.Фізхвилинка

Діти, а які опади притаманні весні? (Дощі). Вони наче умивають нашу землю від тривалого сну. Так ми допоможемо їй. Увага! Фізхвилика «дощ». Повторюємо за мною

V. Закріплення вивченого

- А після будь-якого весняного дощу все навколо зеленіє, цвірінькають пташки і чути спів солов’я. А чи бачив хто цю пташку? Який він? Чули Як він співав? У нас буде нагода це почути, але ж не просто так.

Завдання. Перед вами текст про солов’я, але там відсутні прикметники, вам треба цей текст відновити, використовуючи слова із довідки та визначити зверху відмінок.

А ви побачили, що у вас завдання трошки інше. Вам необхідно скласти свій текст, використовуючи допоміжні слова та картинку. 

Перевірка! Діти будьте уважні. За цей вид роботи 4 бали. Якщо все вірно – 4. Якщо є помилки у 2-3 словах та відмінках – 3. У 4-5 – 2 бали, у 6-7- 1 бал, 8-9- 0,5, а решта – 0.

 

Самостійна робота. Наступне завдання. Необхідно переписати словосполучення , вставити відповідні букви, визначити відмінок.

Перевірка! Все вірно - 2 бали, 12-помилки – 1,5, 3-4 – 1 бал, 5-6- 0,5 балів, далі – 0.

Діти подивіться на два останні словосполучення. А яке ж весняне свято супроводжується народними гуляннями, особливо в старовину? Масляна . Чи знаєте ви, що з понеділка у нас розпочалась Масляна? 

VІ. Підбиття підсумків уроку.

Ну що чи можна сказати що ми сьогодні працювали як бджілки?

Чому навчилися?

Що нове дізнались?

Що було цікавого?

Діти, там у карті у вас є такий запис  - додатковий бал. А хто відповідав найбільше, знав відповіді на всі питання? Так поставте собі по 1 балу.

А тепер підрахуйте свої здобутки, крім 4 учнів, яким я виставлю оцінки сама.

Чи співпадає ваша реальна оцінка з уявною?

VІІ. Домашнє завдання. Вправа 425

 

 

 

 

 

 

 

Додатки до уроку

Лист оцінювання № 1

Моя очікувана оцінка________

 

№ з/п

Завдання

Максимальна оцінка

Хто виставляє

оцінка

1.

Робота в парах(визначення прикметника, групи прикметників за значенням, тверда і м’яка групи прикметників тощо)

2

взаємо-

оцінка

 

2.

Розподіл прикметників

1

самооцінка

 

3.

Робота біля дошки та у зошиті (відмінювання прикметників)

2

самооцінка

 

4.

Редагування тексту (вставити замість крапок прикметники із довідки; визначити відмінки прикметників)

4

самооцінка

 

5.

Самостійна робота. Вставити букви, визначити відмінки, виділити закінчення

2

самооцінка

 

6.

Додатковий бал

1

учитель

 

 

Разом

 

 

 

 

 

Лист оцінювання № 2

Моя очікувана оцінка________

 

№ з/п

Завдання

Максимальна оцінка

Хто виставляє

оцінка

1.

Робота в парах(визначення прикметника, групи прикметників за значенням, тверда і м’яка групи прикметників тощо)

2

взаємо-

оцінка

 

2.

Розподіл прикметників

1

самооцінка

 

3.

Робота біля дошки та у зошиті (відмінювання прикметників)

2

самооцінка

 

4.

Складання твору про солов’я; визначення відмінків прикметників

4

учитель

 

5

Самостійна робота. Вставити букви, визначити відмінки, виділити закінчення

2

самооцінка

 

6

Додатковий бал

1

учитель

 

 

Разом

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інструкційна картка

 

2.Виписати з поданного тексту прикметники та розподілити їх у два стовпчики: тверда та м’яка групи:

Коли в українські степи приходила рання весна, по селах починали лаштуватися в далеку дорогу чумаки. Минали останні дні перед виходом валок із сіл, і ось уже випливали величезні вози у неблизьку подорож.

 Проводжали чумаків урочисто, усім селом. Співали пісень, виголошували напуття, а найшанованіший у громаді чоловік благословляв їх перед дальньою дорогою.

4. Вставити замість крапок прикметники із довідки; визначити відмінки прикметників

Годі й уявити собі весну без того співака, його краси! І ночі ті наші….. утратили весь свій чар, коли б у …. сяйві місяця не мережили …. звуки ……. пісні.

І ось одного …  вечора в …. гаю над річками та ставками почувся його …….гімн. Спершу квилить він ……, ……… голосом, немов настроює свій інструмент. І сиплються……, ……… звуки, які сягають …..неба і линуть у далечінь.

 

Довідка. Весняний, блідий,  солов’їна,  дзвінкі, ясний, тихий, зелений, величний, короткі, урочистий, несміливий, ранній, ніжний, відривисті, синє.

      5. Вставити букви, визначити відмінки, виділити закінчення

Невелик…й став, у чист…й воді, весел…й щебет, на чуж…й землі, широк…й долині, ніжн…м співом, могутн…й дуб, задумлив…м поглядом, щаслив…ї долі, пінист…й воді, на величн…му святі, народн… гуляння 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.8
Оригінальність викладу
4.5
Відповідність темі
4.8
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 4
Оцінки та відгуки
  1. Елена Дубовик
    Загальна:
    3.7
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    3.0
    Відповідність темі
    4.0
  2. Литвинова Надія Андріївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Пинів Галина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Кульгейко Тетяна Борисівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 1 відгук
zip
Додано
28 жовтня 2017
Переглядів
13362
Оцінка розробки
4.7 (4 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку