План-конспект
Бінарний STEM урок – навчальна конференція
«FrEnglish: Space Exploration – La maison en Mars»
Вчитель: Биданцева Марина Григорівна
Клас: 6
Тема: Day and Night (Daily Routines)/ La maison
Мета:
Формування ключових компетентностей:
Формування предметних компетентностей:
Наскрізні вміння:
Очікувані результати:
Учні:
Обладнання та матеріали: мультимедійний комплекс, підручник “Enterprise 2” by Virginia Evans – Jenny Dooley, Express Publishing, підручник “Amis et compagnie 1” par Colette Samson, CLE International, іграшковий великий будинок, паперові стікери, різноманітний одяг та аксесуари, особисті пристрої з виходом в Інтернет та камерою для зйомки відео, ватмани, маркери,
Тип уроку: комбінований урок
Формат проведення: офлайн
Основні методи навчання: проблемне навчання, репродуктивні; частково-пошукові; наочні – демонстрація, робота з мультимедійним проектором та комп’ютером; інтерактивні технології, технології кооперативно-групового навчання; елементи case-технології та пазлової методики, театралізації та драматизації.
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
Привітання.
T: Hello, children! Nice to see you! Bonjour, chers amis!
Повідомлення теми та мети уроку. Уведення в іншомовну атмосферу, мотивація до навчальної діяльності
T: Today we are going to have an unusual lesson. Aujourd’hui nous avons une lec̹on extraordinaire. We are going to play, to learn something new and of course, speak. Et nous allons parler deux langues: anglais et franc̹ais – franglais – FrEnglish. Usually this term is used in Canada and means the mix the two languages – English and French. We won’t mix them – but we’ll try to speak both of them, just like in Canada.
D’accord? Nous commenc̹ons.
Chers amis, vous êtes invités à une coférence. Il y a deux groups: un groupe de la Grande Bretagne et un groupe de la France.
To do so let’s divide into two groups. You can see this magic box. Take a piece of paper, combine your pieces and make two words “English” and “Franc̹ais”. Now we’ve got two teams: the English team and the French team.
Asseyez-vous, prenez vos places. Aujourd’hui nous avons une conférence. Le thème de notre conference et comme c̹a. Regardez le tableau et devinez notre thème. Вправа «Прогнозування за відео матеріалом»
Watch the video and try to guess our topic:
HASSELL + EOC presents MARS HABITAT
https://www.youtube.com/watch?v=AIrH01N9AsE&ab_channel=HASSEL
So, what are your ideas? – Yes, you are quite right, we’re going to talk about space and Mars. The topic of our today’s conference is “Mars houses challenge”. That is at our conference we will talk about future life on Mars and houses on Mars. English team can speak English, French tean can speak French. Both of the teams understand each other. At the end of the lesson your teams should present your projects of houses on Mars and describe them in your language. Besides that, each team should choose an operator. His or her task is to take video and photos of the working process and the result and finally present it in the form of a short video for social networks with music. Is your task clear? Now you have 1 minute to choose the operator. Please mind the time.
Let’s start our lesson.
ІІ. Основна частина уроку
T: Our talk about houses on Mars we’ll start with the houses themselves. Regerdez les videos et faites les nuages des mots de la maison (make 2 word clouds in French and in English)
https://www.youtube.com/watch?v=agpL6JAzO8o&ab_channel=Fran%C3%A7ais%2CC%27estfacile
https://www.youtube.com/watch?v=m27Cck_LGHc&t=1s&ab_channel=EasyEnglish
2.2 Активізація лексики – лінгвістична гра “Designer de la maison”
T: Now we’ll play. In the centre of the room you can see a house. The task of each team is to write parts of the house on stickers and stick them in the correct places. You may use your word clouds. But remember, you’ve got only 2 minutes, so be quick. In the end we’ll see which team knows parts of the house better.
2.3 Введення STEM-лексики за темою “L’Espace” / “Space”. Вправа «Кола Вена». Розвиток навичок письма
Prof: Chers amis, comme vous savez, les maisons en espace sont differentes. C’est pourquoi nous avons besoin de mots spécifiques. Regardez l’écran et vos pages et dessinez deux rondes commes c̹a:
Dans le premier ronde écrivez les mots anglais, dans le deuxième – les mots franc̹ais specifiques, en milieu – les mots similaires.
STEM vocabulary / STEM vocabulaire
English |
Franc̹ais |
Українська |
space astronaut space ship space station space module laboratory greenhouse device space suit life support system |
l’espace (m) astronaute (m,f) vaisseau spatial (m) station spatiale (f) module spatial (m) laboratoire (m) serre (f) l’appareil (m) scaphandre (m) système de survie (m) |
космос астронавт космічний корабель космічна станція космічний модуль лабораторія теплиця прибор скафандр система життєзабезпечення |
2.4 Повторення лексики за темою “Clothes” / “Les vêtements”, введення лексики за напрямком «Одяг у космосі». Аудіювання. Перегляд відео, розширення «Діаграми Вена».
T: My dear children, we have already talked about the houses in space but as you know people can’t just live in space and need special clothes. Watch the video in English and in French and write more words in your circles, boost them.
https://www.youtube.com/watch?v=-pjX-rSZCe8
https://www.youtube.com/watch?v=3u8MYvO_H5M
2.5 Активізація лексики за темою “Clothes” / “Les vêtements” за напрямком «Одяг у космосі». Розвиток монологічного мовлення. Гра «Одягни свого поселенця на Марсі»
Prof: Chers amis, et maintenant nous allons jouer. Ici nous avons les vêtements différents. Votre tâche est:
2.6 Повторення граматичного матеріалу – Present Indefinite tense та Présent de l’Indicatif. Аудіювання. Вправа «Музичний редактор»
T: At the space station it’s not only work. The astronauts also listen to music. And everyone should understand each other. Now you will listen to a famous song by the Beatles in two languages – English and French, but you should exchanges the languages: the Enlish team works with the French lines, the French team – with the English lines. Your task is:
https://www.youtube.com/watch?v=iXKLw74-TMQ&ab_channel=Damncool
2.7 Робота над проєктами “La Maison en Mars” / “The house on Mars”. Представлення та захист своїх доробок.
Prof: Chers amis, c’est le temps pour vous de préparer vos projets et presenter les. Vous devez:
Dans l’écran vous pouvez voir les modèles de vos discours.
Notre station spatiale en Mars Voici est notre station spatiale en Mars. Elle grande/petite. Il y a … . Le module special est ici. Le système de survie est ici. Dans l’espace les astronauts … . Voilà est notre scaphandre. Merci de votre attention! |