Мета уроку: Формувати предметні та ключові компетентності в учнів; сформувати уявлення про болота та підземні води України; з цінністю артезіаньких вод та артезіанськими басейнами України, закономірності їх поширення; удосконалити вміння одержувати та опрацьовувати необхідну інформацію, працювати з картами атласу, виховувати бережливе ставлення до природи та вміння раціонального використання водних ресурсів, любов до рідної землі
Верхові болота Низинні болота Перехідні болота Поширення боліт Поширені в районах з великою кількістю опадів – в Україні вони поширені на Поліссі. В Україні низинні болота зустрічаються на півдні в долинах річок, на берегах озер У межах України найбільше боліт на Поліссі, у долинах степових річок та Карпатах. Вони займають 2 % території України.
Типи боліт . Типи боліт Місце знаходження Тип живлення Типова рослинність Верхові Найбільше поширені у Карпатах на підвищених ділянках, Поліссі Живляться атмосферними опадами Бідна, невибаглива рослинність Низинні На Поліссі, у долинах Дніпра та його приток – у зниженнях рельєфу Живляться підземними (ґрунтовими) водами Багата, вологолюбива рослинність. Перехідні На північному заході України, в лісостепу, Українських Карпатах Живляться атмосферними опадами і ґрунтовими водами Характерна для низинних і верхових боліт.
Види підземних вод Верховодка – сезонна вода, що залягають на невеликій глибині. Вона немає течії, каламутна, в посушливий період року випаровується. Ґрунтові води лежать суцільним шаром, що залягає на першому від поверхні шарі водонепроникних порід. Їх рівень міняється залежно від кількості опадів. Міжпластові води лежать у водоносних шарах між двома водотривкими шарами, їх рівень постійний вода чиста, перебуває в русі.
Водні ресурси- ті джерела води, що їх людина може використовувати у своїй господарській діяльності Запаси прісної води в країні у середньому становлять лише 1 тис. м3 на одного жителя. За цим показником Україна посідає одне з останніх місць у Центральній Європі. Робота з картою ст. 139 підручник Робота з круговою діаграмою ст.24 Атлас
Гра «вгадай» Болота, що поширені у зниженнях рельєфу. – Живляться , в основному ґрунтовими водами – Поширена невибаглива бідна рослинність – Поширені на підвищених ділянках - Поширені у долині Дніпра та його приток – Типовою є багата вологолюбива рослинність – «Географічна лабораторія» Ви пішли в похід, і вода закінчилася. Де її шукатимете?
Гра «Вірю – не вірю: Чи вірите ви, що майже всі озера України тектонічного походження? Чи вірите ви, що Шацькі озера мають вулканічне походження? Чи вірите ви, що озеро Синевир розташоване в Кримських горах? Чи вірите ви, що більшість озер Криму прісні? Чи вірите ви, що озера карстового походження найпоширеніші на Поліській низовині? Чи вірите ви, що найбільше озеро в Україні за площею Ялпуг? Чи вірите ви, що озеро Ялпуг утворилось на узбережжі Азовського моря? Чи вірите ви, що озеро Світязь називають українським Байкалом?