Британські кулінарні традиції. British Traditions in Cooking

Про матеріал

Тема: Харчування

UNIT 4. NATIONAL CUISINE

Клас 10

Урок 7

Підтема: Британські кулінарні традиції. British Traditions in Cooking

Мета:

практична: активізувати лексичні одиниці теми, удосконалювати навички усного мовлення; розвивати навички читання й аудіювання; сприяти розвитку в учнів уміння описувати британські кулінарні традиції, використовуючи для цього необхідний лексико-граматичний матеріал у межах теми; розвивати комунікативні навички та навички граматики (порядок слів у реченні).

освітня: розширити знання учнів про британські кулінарні традиції.

розвиваюча: розвивати увагу, пам'ять, логічне мислення, мовну здогадку й мовленнєву реакцію учнів;

виховна: виховувати зацікавленість у розширенні свого світогляду, пропагувати культуру здорового способу життя.

Обладнання: підручник з англійської мови для 10 класу, робочий зошит, роздатковий матеріал.

Тип уроку: комбінований.

Перегляд файлу

Тема: Харчування

UNIT 4. NATIONAL CUISINE

Клас 10

Урок 7

Підтема: Британські кулінарні традиції. British Traditions in Cooking

Мета:

практична: активізувати лексичні одиниці теми, удосконалювати навички усного мовлення; розвивати навички читання й аудіювання; сприяти розвитку в учнів уміння описувати британські кулінарні традиції, використовуючи для цього необхідний лексико-граматичний матеріал у межах теми; розвивати комунікативні навички та навички граматики (порядок слів у реченні).

освітня: розширити знання учнів про британські кулінарні традиції.

розвиваюча: розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення, мовну здогадку й мовленнєву реакцію учнів;

виховна: виховувати зацікавленість у розширенні свого світогляду, пропагувати культуру здорового способу життя.

Обладнання: підручник з англійської мови для 10 класу, робочий зошит, роздатковий матеріал.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Introduction 1. Організація класу.

Greeting 2. Привітання

Т – Cl

T: Good afternoon, my dear pupils! Sit down, please. Are you ready for the lesson? 

Aim 3. Повідомлення теми та мети уроку

Well, our study today is devoted to the Traditional British Cuisine. We are going to continue conversation about British Food. We are going also to talk about British meals and British traditions in cooking. I want you to be active and attentive because your home task will be to write down an essay about British national cuisine.

Warming up 4. Уведення в іншомовну атмосферу.

T: Let’s start our lesson! Pupils look at the handouts. There are popular British proverbs about food but they were mixed. Your task is to match the beginning and the endings.

1. Every cook praises...                                 a) over the spilt milk.

2. Dry bread at home is better...                    b) into the fire.

3. Too many cooks...                                     c) the kettle black.

4. Out of the frying pan...                              d) his own broth.

5. Don’t put all your eggs...                           e) lessen your meals.

6. The proof of the pudding is...                    f) than roast meat abroad.

7. His bread...                                                g) in the fire.

8. There is no use crying...                            h) is buttered on both sides.

9. Half a loaf is...                                           i) into one basket.

10. The pot is calling...                                  j) better than none.

11. The fat is...                                               k) spoil the broth (soup).

12. To lengthen your life,                              l) in eating.

Keys: 1-d, 2-f, 3-k, 4-b, 5-i, 6-1, 7-h, 8-a, 9-j, 10-c, 11-g, 12-e.

T: Now choose the proverb that you like most of all and comment it with few sentences. Do not forget to use typical phrases to express your personal opinion:

(Учитель пропонує учням обрати одну з приказок і прокоментувати її за допомогою фраз, які виражають власну думку).

Phrases to express  your personal opinion

Результат пошуку зображень за запитом "smiley thinking"

In my opinion, ...

As for me…

Frankly speaking, …

From my point of view, ...

Результат пошуку зображень за запитом "thumb up" 

 

I really agree on this statement…

Well, I really like this proverb…

I think, it is true…

Результат пошуку зображень за запитом "thumb down" 

 

I disagree…

I am afraid that is not quite true…

 I don't share this idea…

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Check on Homework 1. Перевірка домашнього завдання.

  • Індивідуальна робота з картками

T: Some pupils will be handled personal cards. You’ve got 5 minutes for doing this task.

Read and complete the sentences with the names of dishes from the box.

pechenya    holubtsi   kvas   deruny   studynets

mlyntsi    varenyky    uzvar   pampushky   borshch

1. … – beet soup often made with meat.

2. … – boiled dumplings stuffed with fruit, potatoes, cheese and cabbage.

3. … – cabbage rolls stuffed with millet or minced meat with rice.

4. … – crepes served with meat, cheese, fruit or caviar.

5. … – roast pork, lamb, beef or veal.

6. … – jellied meat or fish.

7. … – potato fritters served with sour cream or cottage cheese.

8. … – fried dough, similar to doughnuts.

9. … – a drink made from bread with a sweet-sour taste.

10. … – dried or fresh fruit drink.

 

  • Презентація діалогів

T: Checking dialogues presentation

Now I want to listen to your dialogues about Ukrainian cuisine, which you have to prepare at home.  Who haven’t presented them yet? Please!

Questions:

1. Are there some similarities between Ukrainian and British food? (British people as well as Ukrainians like to eat meat. Also we both like to eat porridge for breakfast. And to drink tea. But Englishmen usually drink it with milk)

2. Do you like cooking? What is your favourite dish to cook?

3. Do you like to eat out and why?

4. Do you like exotic food?

Thank you for your presentations. Now let’s continue talking about

Розвиток навичок аудіювання 2. Listening Comprehension

2.1. Етап підготовки до аудіювання. Pre-listening activity

What do you know about British food?

 

 

 

 

 

Аудіювання 2.2. Listening Comprehension

T: Now we are going to watch the video about British Food.

Етап перевірки розуміння тексту 2.3. After-listening activity

T: Fill in the table

Mealtime

The dishes, British usually eat

Breakfast

 

Lunch

 

Main meal of the day (dinner)

 

“Tea” ceremony

 

Reading 3. Розвиток навичок читання (Впр. 1 (с. 69).

Pre-reading activity 3.1. Етап підготовки до читання.

T: You are going to read the texts about English cuisines. Your task is to complete it with necessary words, given in the box. Look through the words in the Vocabulary File. Consult the dictionary to know their meanings.

Reading 3.2. Етап читання

(учні вголос читають текст один за одним, доповнюючи необхідною лексикою)

 

Grammar Practice 4. Розвиток граматичних навичок. Порядок слів у реченні (відновлення порядку слів у реченні)

T: Now let’s do exercise at the handouts.Here you can see useful phrases for expressing  refusing food and drink

Put the words in order and make sentences.

1. full / really / I’m / delicious / was / it / .

It was delicious. I’m full.

2. like fizzy drinks / don’t / I / juice / nice / you / if / would be / have it / .

I like juice. If you don’t have it,  fizzy drinks  would be nice.

3. diet / on / I’m / a / now / no / thanks / .

No, thanks,  I am on a diet now.
4. mustn’t / more / any / have / I / .

I mustn’t have any more.
5. anything / really / don’t / I / spicy / like / .

I don’t like anything really spicy.
6. sweet / I / don’t / like / anything / really / .

I don’t like anything really sweet.
7. one / just / I’ll / have / .

I’ll have just one.
8. sleep / won’t / to / be / I / able / coffee / more / with / thanks / .

I won’t be able to sleep with more coffee.
9. another / I / thing / eat / couldn’t / thanks / .

I couldn’t eat another thing.

Writing 5 Розвиток навичок письма. Пояснення структури написання есе на обрану тему.

T: Your hometask will be to write down an essay about British cuisine. Let’s remind the structure of the essay. Here you have questions. So it will be easy for you to wtite down an essay by answering them.

Opinion essay

Introduction

(state the topic and you opinion clearly)

1. Do English people have a special cuisine?

2. How is traditional British cuisine usually described?

3. Are classic British dishes nourishing?

Body

I think…,

In my opinion, …

Personally I believe that…,

As for me…,
On the one hand,…

Firstly,… secondly,… thirdly…
For example, …

Moreover

Of course

1. How many meals a day British people usually have?

2. What do they eat for breakfast?

3. Will people in Britain stay hungry in the morning?

4. When do British people usually have lunch?

5. What does it include?

6. When do most people have their main meal?

7. Are meat dishes presented in British cuisine in a large variety?

8. What are the most well-known of them?

9. When do British people have their “tea ceremony”? Is it strictly observed nowadays?

10. What is the classic combination of tea?

11. What dessert is it usually followed with?

12. What is the most weird of British meal in your opinion? Why?

Conclusion

In conclusion, …
To sum up, …

1. Have modern British dishes been influenced by international cuisine?

2. Would you like to go to the UK to experience the variety of the British cuisine?

 

 

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Homework 1. Домашнє завдання.

Your hometask for the next lesson is to write down an essay about British cuisine.

Summarizing 2. Підведення підсумків уроку.

T: You have been working hard today. Thank you for your work today The lesson is over. You are free

Cl. Thank you teacher. Goodbye!

 

 

 

docx
Додано
28 жовтня 2018
Переглядів
1829
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку