Будова скелета та його функції

Про матеріал
Тезисний конспект + інтерактивний робочий лист із вправами на встановлення послідовності та заповнення схем.За модельною навчальною програмою «Біологія. 7–9 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори П. Г. Балан, О. М. Кулініч, Л. П. Юрченко. За підручником П. Балан «Біологія. 8 клас»
Перегляд файлу

Тема: § 19. Будова скелета та його функції.

Мета:

  • Освітня: ознайомити учнів із загальним планом будови скелета людини, основними відділами скелета (череп, хребет, скелет грудної клітки, скелет кінцівок); розкрити основні функції скелета в організмі.
  • Розвивальна: розвивати вміння працювати з підручником, аналізувати зображення скелета, знаходити взаємозв'язок між будовою кісток та їхніми функціями; розвивати навички самостійної роботи та роботи в групах.
  • Виховна: виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я, формувати розуміння важливості правильної постави та фізичної активності для збереження здоров'я опорно-рухової системи.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник (Балан), муляж скелета людини, таблиці "Скелет людини", презентація.

Ключові компетентності: спілкування державною мовою, наукова компетентність, уміння вчитися впродовж життя, здоров’язбережувальна компетентність.

Очікувані результати: учні називають основні відділи скелета людини; характеризують функції скелета; описують особливості будови хребта; вміють показувати основні кістки на муляжі скелета.

Хід уроку

І. Організаційний етап та актуалізація знань

Привітання, перевірка готовності до уроку.

Проблемна ситуація: Вчитель демонструє муляж скелета людини і ставить запитання: «Чи змогли б ми існувати як цілісний організм, якби замість твердих кісток у нас були лише м'язи та органи?»

Проблемне питання: «Які саме функції виконує скелет, крім того, що утримує наше тіло у вертикальному положенні?»

ІІ. Перевірка домашнього завдання

  • Бесіда: Які типи кісток ви запам'ятали? Як з'єднуються кістки в суглобі?
  • Перевірка заповненої таблиці з минулого уроку (типи з’єднань).

ІІІ. Мотивація та оголошення теми

Прийом "Дивуй!" або "Анатомічна загадка"

  1. Вчитель: «Уявіть, що наше тіло — це неймовірно складний і високий хмарочос. Що тримає цей хмарочос, щоб він не розвалився від вітру чи власної ваги?» (Учні відповідають: «Каркас», «Фундамент», «Кістки»).
  2. Вчитель: «Правильно. Але цей хмарочос не просто стоїть — він бігає, стрибає, танцює і навіть згинається у формі літери "S". Сьогодні ми дізнаємося, як саме природа створила цей "житловий каркас", чому він такий міцний, але водночас гнучкий, і що буде, якщо хоча б одна деталь цього механізму вийде з ладу».
  3. Вчитель: «Сьогодні на уроці ми розкриємо таємниці будови нашого скелета та дізнаємося, які суперсили (функції) він має».

 Оголошення теми та запис у зошити.

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Функції скелета (бесіда з елементами розповіді)

Учні разом із вчителем формулюють функції, спираючись на текст підручника:

  • Опорна (каркас тіла).
  • Захисна (захист мозку, серця, легенів).
  • Рухова (важелі для м'язів).
  • Кровотворна (кістковий мозок).
  • Обмінна (депо мінеральних речовин).

2. Будова скелета людини

Вчитель демонструє муляж скелета та таблиці, учні заповнюють схему в зошитах.

  • Скелет голови (череп): мозковий та лицьовий відділи.
  • Скелет тулуба: хребет (5 відділів: шийний, грудний, поперековий, крижовий, куприковий) та грудна клітка (грудина, ребра, грудні хребці).
  • Скелет кінцівок:
    • Верхні: пояс (лопатки, ключиці) та вільна кінцівка (плече, передпліччя, кисть).
    • Нижні: пояс (тазові кістки) та вільна кінцівка (стегно, гомілка, стопа).

3. Особливості скелета людини, пов'язані з прямоходінням

(Використання підручника, стор. § 19)

  • S-подібний вигин хребта (амортизація).
  • Масивні кістки нижніх кінцівок.
  • Широкий таз.
  • Склепінчаста стопа.

V. Закріплення знань

Ситуаційні завдання

1. «Інженерна загадка» (Функції скелета) Уявіть, що ви інженер, якому потрібно спроектувати шолом для захисту мозку. Які особливості будови кісток черепа ви використаєте? Чому кістки черепа нерухомі, на відміну від суглобів кінцівок?

  • Відповідь: Використовується міцна, тверда структура (компактна речовина) та криволінійна форма для кращого розподілу удару. Кістки черепа нерухомі (з’єднані швами), щоб забезпечити максимальний захист головного мозку, адже йому не потрібна рухливість для функціонування.

2. «Космічний кейс» (Розвиток скелета) Під час тривалого польоту в космос (в умовах невагомості) у космонавтів кістки стають крихкими та втрачають мінеральні речовини.

  • Запитання: Яку функцію скелета порушено? Які відділи скелета постраждають найбільше, якщо космонавт не буде тренуватися?
  • Відповідь: Порушено обмінну (депо мінералів) та опорну функції. Найбільше постраждають кістки нижніх кінцівок та хребет, які на Землі несуть основне навантаження.

3. «Анатомія постави» (Будова хребта) Учень має звичку сидіти за партою, скрутившись на один бік.

  • Запитання: Як S-подібна форма хребта (чотири фізіологічні вигини) допомагає нам при ходьбі? Що буде, якщо ігнорувати правильну поставу?
  • Відповідь: S-подібний вигин працює як амортизатор, пом'якшуючи поштовхи при ходьбі та стрибках, захищаючи мозок від струсів. Ігнорування постави призведе до викривлення хребта (сколіоз, кіфоз), що порушить його опорну та захисну функції.

VI. Підбиття підсумків та оцінювання

  • Що нового дізналися про будову скелета?
  • Які відділи хребта ви запам'ятали?

Відповідь на проблемне питання: Скелет не тільки підтримує тіло (опора), але й захищає життєво важливі органи (череп, грудна клітка), утворює клітини крові (червоний кістковий мозок) та зберігає мінеральні речовини.

Оцінювання роботи учнів на уроці.

VII. Домашнє завдання

  1. Опрацювати § 19 підручника (Балан).
  2. Заповнити таблицю в зошиті: «Відділи скелета та їх функції».
  3. Творче завдання: Підготувати коротке повідомлення "Чому правильна постава — це важливо для здоров'я хребта?".

 

 

 

Робочий лист з біології (8 клас)

Тема: Будова скелета людини та його функції

Прізвище, ім’я: _________________________________ Дата: ________

Скелет — ...................................................................................................................................

Осьовий скелет — ..................................................................................................................

Додатковий скелет — .......................................................................................................

Червоний кістковий мозок — .............................................................................................

Череп — ...........................................................................................................................

Хребет — ........................................................................................................

Хребці —.......................................................................................................

Грудна клітка — ..............................................................................................................

Пояс кінцівок — .......................................................................................................................

Вільна кінцівка — .......................................................................................

Плечовий пояс — ..............................................................................................

Тазовий пояс — ..........................................................................................

Скелет вільної верхньої кінцівки — .......................................................................................

Скелет вільної нижньої кінцівки —......................................................................................................

Фізіологічні вигини хребта — ..................................................................................................

Склепіння стопи — ........................................................................................................

Завдання 1. «Архітектор тіла»

Заповніть схему функцій скелета, коротко пояснивши кожну.

  1. Опорна: _______________________________________________________
  2. Захисна: _______________________________________________________
  3. Рухова: ________________________________________________________
  4. Кровотворна: (який орган за це відповідає?) _________________________
  5. Запасаюча: (які солі зберігаються?) _______________________________

 

 

Підпишіть кістки скелета

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Підпишіть кістки черепа

 

 

 

Підпишіть відділи хребта й будова хребців

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Завдання 2. «Мапа скелета»

Розгляньте схему та підпишіть основні відділи скелета. У дужках вкажіть назву 1-2 кісток, що входять до цього відділу.

  • А. Скелет голови (______________) — _____________________________
  • Б. Скелет тулуба (______________) — _____________________________
  • В. Пояс верхніх кінцівок (________) — ____________________________
  • Г. Вільна верхня кінцівка (________) — ____________________________
  • Д. Пояс нижніх кінцівок (_________) — ____________________________
  • Е. Вільна нижня кінцівка (________) — ____________________________

 

Завдання 3. «Особливості хребта»

Підпишіть відділи хребта та кількість хребців у них:

  1. __________________ (___ хребців)
  2. __________________ (___ хребців)
  3. __________________ (___ хребців)
  4. __________________ (___ хребців)
  5. __________________ (___ хребців)

Завдання 4. «Анатомічний детектив»

Виберіть ознаки скелета, які з’явилися у людини у зв’язку з прямоходінням (обведіть правильні варіанти):

  • А) Мозковий відділ черепа більший за лицьовий.
  • Б) S-подібні вигини хребта.
  • В) Грудна клітка сплюснута з боків.
  • Г) Широкий чашоподібний таз.
  • Д) Склепінчаста стопа.
  • Е) Масивні кістки нижніх кінцівок.

 

 

 

 

 

 

Ключ до робочого листа (для вчителя)

Кістки скелета: 1 — лобна; 2 — скронева; 3 — носова; 4 — верхня щелепа; 5 — нижня щелепа; 6 — груднина; 7 — ключиця; 8 — ребра; 9 — хребет; 10 — плечова; 11 — ліктьова; 12 — променева; 13 — зап’ясток; 14 — п’ясток; 15 — фаланги; 16 — клубова; 17 — крижі; 18 — лобкова; 19 — лобковий симфіз; 20 — сіднична; 21 — стегнова; 22 — надколінок; 23 — великогомілкова; 24 — малогомілкова; 25 — надп’яткова; 26 — передплесно; 27 — плесно; 28 — фаланги; 29 — тім’яні; 30 — потилична; 31 — атлант; 32 — лопатка; 33 — куприк; 34 — п’яткова

Кістки черепа: 1 — лобна; 2 — тім’яна; 3 — потилична; 4 — скронева; 5 — вилична; 6 — носова; 7 — верхньощелепна; 8 — нижньощелепна; 9 — слуховий отвір; 10 — орбіта

Відділи хребта й будова хребців: 1 — шийний відділ; 2 — грудний відділ; 3 — поперековий відділ; 4 — крижовий відділ (крижі); 5 — куприк; 6 — остистий відросток; 7 — поперечні відростки; 8 — суглобова поверхня для з’єднання з ребром; 9 — тіло; 10 — дуга; 11 — отвір для спинного мозку

Завдання 1:

  1. Опорна: Каркас для м'яких тканин.
  2. Захисна: Утворення порожнин для органів (мозку, серця).
  3. Рухова: Взаємодія з м'язами (важелі).
  4. Кровотворна: Червоний кістковий мозок.
  5. Запасаюча: Депо солей Кальцію, Фосфору.

Завдання 2:

  • А. Череп (лобна, щелепи).
  • Б. Хребет, грудна клітка (ребра, грудина).
  • В. Плечовий пояс (ключиця, лопатка).
  • Г. Плечова, променева, ліктьова кістки.
  • Д. Тазові кістки.
  • Е. Стегнова, велика та мала гомілкові.

Завдання 3:

  1. Шийний (7); 2. Грудний (12); 3. Поперековий (5); 4. Крижовий (5 зрослих); 5. Куприковий (4-5 зрослих).

Завдання 4: Правильні відповіді: А, Б, Г, Д, Е. (Примітка: варіант В невірний, бо у людини грудна клітка сплюснута в передньо-задньому напрямку, а не з боків).

За підручником Біологія 8 клас (автор Балан), основними термінами та поняттями до теми «Будова скелета та його функції» є наступні:

1. Загальні поняття

Скелет — сукупність кісток, хрящів та їхніх з'єднань, що утворюють пасивну частину опорно-рухової системи.

Осьовий скелет — частина скелета, що утворює основну вісь тіла (череп, хребет, грудна клітка).

Додатковий скелет — скелет поясів та вільних верхніх і нижніх кінцівок.

Червоний кістковий мозок — тканина, що міститься в губчастій речовині кісток і відповідає за кровотворення (утворення еритроцитів, лейкоцитів і тромбоцитів).

2. Скелет голови та тулуба

Череп — кістковий каркас голови, що поділяється на мозковий відділ (захищає мозок) та лицьовий відділ (формує основу обличчя та ротової/носової порожнин).

Хребет — гнучкий стовп із 33–34 хребців.

Хребці — окремі кістки хребта, що складаються з тіла, дуги та відростків.

Грудна клітка — конусоподібний захисний каркас, утворений грудиною, 12 парами ребер та 12 грудними хребцям

3. Скелет кінцівок

Пояс кінцівок — частина скелета, що сполучає вільну кінцівку з осьовим скелетом (плечовий пояс та тазовий пояс).

Вільна кінцівка — рухома частина скелета руки або ноги.

Плечовий пояс — складається з парних лопаток та ключиць.

Тазовий пояс — утворений двома масивними тазовими кістками, що зрослися з крижовим відділом хребта.

Скелет вільної верхньої кінцівки — включає плечову кістку, кістки передпліччя (ліктьова і променева) та кістки кисті.

Скелет вільної нижньої кінцівки — включає стегнову кістку, надколінок, кістки гомілки (велика і мала гомілкові) та кістки стопи

4. Терміни прямоходіння

Фізіологічні вигини хребта — лордози (вигини вперед у шийному та поперековому відділах) та кіфози (вигини назад у грудному та крижовому відділах), що формують S-подібну форму для амортизації.

Склепіння стопи — опукла форма стопи, що забезпечує пружинистість під час ходьби.

 

 

docx
Додано
15 лютого
Переглядів
229
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку