Розробка виховного заходу
Вихователь: Тіора Ірина Олександрівна
6-Б клас
Форма проведення: тренінг
Тема: Булінгу – «НІ!» в дитячому середовищі
Мета: : ознайомити учнів з поняттям булінгу, його видами та проявами, розвивати навички конструктивного вирішення конфліктних ситуацій та складних проблем, толерантного спілкування та готовності до командної роботи в реальному житті, формувати негативне ставлення до булінгу(неприпустимість проявів булінгу в дитячому середовищі)
Обладнання: 12 аркушів паперу, олівці чи фломастери ( за кількістю учнів),
стільці, клейкі смайли, малюнки: хмаринки, дощику. сонечка на клейкій основі( за кількістю учнів), мобільні телефони.
Очікувані результати: уміння учнів мислити критично, аналізувати інформацію
та колективно виріщувати проблеми, готовність до командної роботи в реальному житті.
Загальна тривалість: 45 хв.
Хід заходу
Привітання учасників.
Поділ на групи: за кольором очей.
Психологічне налаштування: у кожної групи - аркуш паперу, фломастери, малюнки: дощику, сонечка, хмаринки. Вихователь пропонує кожному учаснику обрати малюнок, що символізує їхній настрій на початок заняття та прикріпити на аркуш групи.
Мета: привітати учасників, ознайомити з метою зустрічі. Час: 2 хв.
2. Ознайомлення з поняттям булінгу
Мета: дати визначення поняттю булінг та розказати про його види. Час: 10 хв. Хід проведення: Вихователь звертається до учасників: ▪ Нам подобається, коли нас люблять, поводяться з нами чемно, звертаються до нас на ім’я, особливо на лагідне. А які відчуття у вас виникають, коли вас або когось з вашого оточення називають на прізвисько, принижують ?
▪ Запитання для обговорення: ▪ Чи спостерігали ви таку ситуацію, коли в дитячому колективі «обирається» дитина (так звана «біла ворона»), яка відрізняється від інших або зовнішнім виглядом, або розумовими здібностями, або поведінкою і цю дитину постійно зневажають та застосовують до неї прізвиська, штовхають, чіпляються , псують особисті речі та інше? ▪ Які відчуття у вас викликає така ситуація? ▪ Як ви вважаєте почуває себе дитина, яку «обрали «білою вороною»?
Вихователь приймає відповіді учасників, та пояснює, що обговорена ситуація називається булінгом. Вихователь ознайомлює учасників із визначенням поняття булінгу та його основними формами.
2. Обговорення в групах «Правила дитячого колективу для уникнення булінгу. Куди/ до кого звертатися за допомогою в ситуації булінгу. Поради як уникнути булінгу» Мета: виробити правила уникнення булінгу в дитячому колективі; сформувати знання про необхідність звернення за допомогою в ситуації булінгу; опрацювати поради як справитися з булінгом
.
Час: 5 хв. Хід проведення: Вихователь
звертається до учасників: - Для виконання
наступної вправи, ви будете працювати в
трьох групах протягом хвилин.
об’єднаємось у 3 групи ( за кольором взуття)
(оголошує завдання (роздає прописані
завдання кожній групі на аркушах
форматуА4).
(Інформацію черпати в мережі інтернет)
Кожна група представляє свої твердження, після чого складаються загальні правила для всього класу.
3. Розминка: «Олівці»
На що спрямовано: Чергування напруги та розслаблення, стабілізація емоційного фону, активація м'язової системи, командоутворення.
Підготувати: Будь-які олівці. Кількість олівців відповідає кількості учасників.
Суть завдання: Учасники встають у коло, руки трохи зігнуті у ліктях, і направлені убік, виставлені вказівні пальці. Необхідно утримувати олівець із двох кінців між вказівними пальцями одного та іншого учасника. У такому положенні (утримуючи олівці між пальцями) за командою ведучого учасники:
А) підводяться на шкарпетки 5-10 разів
Б) роблять присідання 5-10 разів (це досить складне завдання, тому добре, якщо хоча б 3-5 разів вдасться виконати, не впустивши олівці).
В) Постояти на одній нозі протягом заданого часу (хвилина), за командою ведучого, різко змінити ногу
Г) Маршувати
Д) Переміщатись по приміщенню.
4. Практичне опрацювання історій «Булінг в дитячому середовищі» Мета: дати визначення поняттю «булінг» та розказати про його види. Час: 20 хв.
Хід проведення:
Вихователь звертається до учасників:
-Пропоную вам об’єднатися в 4 групи.
Кожна група отримує історію з життя дітей (за зверненнями дітей на Національну дитячу «гарячу лінію»), а вам необхідно визначити вид булінгу, хто потерпає від булінгу, хто вчиняє булінг, наслідки булінгу для дитини, які можете дати поради виходу з ситуації насильства (для цього відводиться 10 хвилин). Потім представити результати вашої роботи (для кожної групи по 3 хвилини)..
5. Висновки до заняття
Мета: підбити підсумки заняття та обмінятись враженнями.
Час: 3 хв. Хід проведення:
пропонують учасникам підбити підсумки
заняття у форматі «запитання-відповідь»
Запитання: 1. Що таке булінг? 2. Хто може
страждати від булінгу? Які є види булінгу ?
-Додаткова інформація:
Булінг (від англ. bully— хуліган, залякувати)
– форма насильства у вигляді травлі,
бойкоту, на- смішок, дезінформації, псування
особистих речей, фізичній розправі, тощо
Фізичний булінг – штовхання, підніжки,
зачіпачання, бійки, стусани,
ляпаси,«сканування» тіла, нанесення
тілесних ушкоджень тощо.
Економічний булінг – крадіжки,
пошкодження чи знищення одягу та інших
особистих речей жертви, вимагання грошей
тощо.
Психологічний булінг – принизливі погляди,
жести, образливі рухи тіла, міміки обличчя,
по- ширення образливих чуток, ізоляція,
ігнорування, погрози, жарти,маніпуляції,
шантаж тощо.
Сексуальний булінг – принизливі погляди,
жести, образливі рухи тіла, прізвиська та
образи сексуального характеру, зйомки у
переодягальнях, поширення образливих
чуток, сексуальні по- грози, жарти тощо.
Кібербулінг – приниження за допомогою
мобільних телефонів, інтернету, інших
електронних пристроїв (пересилка
неоднозначних фото, обзивання по телефону,
знімання на відео бійок чи інших принижень і
викладання відео в мережу інтернет,
цькування через соціальні мережі).
3. Обговорення в групах «Правила
дитячого колективу для уникнення
булінгу. Куди/ до кого звертатися за
допомогою в ситуації булінгу. Поради як
уникнути булінгу» Мета: виробити правила
уникнення булінгу в дитячому колективі;
сформувати знання про не- обхідність
звернення за допомогою в ситуації булінгу;
опрацювати поради як справитися з булінгом
Сексуальний булінг – принизливі погляди,
жести, образливі рухи тіла, прізвиська та
образи сексуального характеру, зйомки у
переодягальнях, поширення образливих
чуток, сексуальні погрози.
6. Психологічне налаштування на кінець заняття.
-« Позначте» свій настрій малюнками: сонечко, хмаринка, дощик.
7. Підсумок.
Джерела інформації(література):
1. Хомицька А. Проектна діяльність як складова системи виховної роботи в
загальноосвітньому навчальному закладі. – Режим доступу:
http://umo.edu.ua/images/content/nashi_vydanya/stud_almanah/v_1/62.pdf
2. Навчально-методичний посібник « РОЗБУДОВА МИРУ. ПРОФІЛАКТИКА І ВИРІШЕННЯ КОНФЛІКТУ З ВИКОРИСТАННЯМ МЕДІАЦІЇ: СОЦІАЛЬНОПЕДАГОГІЧНИЙ АСПЕКТ» https://ctk.cv.ua/wp-content/uploads/2023/04/%D0%9C%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%87%D0%BD%D1%96-%D1%80%D0%BE%D0%B7%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BA%D0%B8-%D0%9F%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B4%D1%96%D1%8F-%D0%B1%D https://logikaschool.com/warm_up_games 1%83%D0%BB%D1%96%D0%BD%D0%B3%D1%83.pdf
3.Розминка: h https://logikaschool.com/warm_up_games ttps://logikaschool.com/warm_up_games