Червона книга рідного краю

Про матеріал
Тема. Охорона рослинного і тваринного світу України. Червона книга. Рослини і тварини Роменщини занесені до Червоної книги. Мета: розширити знання дітей про охорону рослинного та тваринного світу; дати уявлення про Червону книгу України; ознайомити учнів з рослинами і тваринами Роменщини, занесеними до Червоної книги; розвивати уважність, спостережливість, пам'ять, навички культурного поводження серед природи; виховувати прагнення брати участь у природоохоронній діяльності, любов до рідного краю. Обладнання: мультимедійна презентація, демонстраційний матеріал (малюнки рослин і тварин), пазли, картки, Червона книга Роменщини, карта Сумської області.
Перегляд файлу

Тема. Охорона рослинного  і тваринного світу України. Червона книга. Рослини і тварини Роменщини занесені до Червоної книги.

 Мета: розширити знання дітей  про охорону рослинного та тваринного світу; дати уявлення про Червону книгу України; ознайомити учнів з рослинами і тваринами Роменщини, занесеними до Червоної книги;  розвивати уважність, спостережливість, пам'ять,  навички культурного поводження серед природи;  виховувати прагнення брати участь у природоохоронній діяльності, любов до рідного краю.

Обладнання: мультимедійна презентація, демонстраційний матеріал (малюнки рослин і тварин), пазли, картки, Червона книга Роменщини, карта Сумської області, додатки.

Хід уроку

І.  Організація класу.

1. Привітання

Вчитель:

 Любі діти! У наш клас

 Завітали гості щирі.

 Привітайте в добрий час

 Гостей усмішкою й миром.

Учні:

 Ми вам раді, люди добрі,

 І вітаєм щиро вас

 Та запрошуєм ласкаво

 На урок в наш третій клас!

Вчитель: Сьогодні у нас незвичайний урок.

        Сьогодні ми зробимо ще один крок

        В країну звіряток, в країну тварини,

        В чудову країну довкілля людини.

Вчитель: - Що ж треба взяти з собою на урок? (На моніторі з’являються літери: УРОК)

У – увагу;

Р – радість;

О – організованість;

К – кмітливість .

2) Гра «Очікування»

- Давайте подумаємо і відповімо, що ж ви очікуєте від сьогоднішнього уроку. Пам’ятайте, що починати потрібно зі слів: «Я хочу, щоб на...»
** Я хочу, щоб на уроці було цікаво.
** Я хочу, щоб на уроці збагатилися мої знання.
** Я хочу, щоб урок приніс мені радість.
** Я хочу, щоб урок приніс хороший настрій.
** Я хочу, щоб на уроці я здобула найкращі знання.
** Я хочу на уроці активно працювати.

II.Мотивація навчальної діяльноті.

  •               Сьогодні у нас урок – незвичайний.
  •               Ми завітаємо  з вами на телепередачу?Моїми помічниками будуть учні-дослідники.
  •                 Вітаю всіх у студії  3-Д  класу Роменської  СЗОШ І—ІII ст. ім..П.І.Калнишевського №1 "Цікавий світ навколо нас ".

    Отже, якщо ви бажаєте бути справжніми актора­ми, то працюватимемо за всіма акторськими прави­лами. Адже актори, ведучі повинні бути розумними, ерудованими, багато читати довідкової літератури і виразно та інтонаційно говорити. Розпочнемо трансляцію зі студії " Школярик- календарик".

Студія "Школярик-календарик".

 1.Фенологічні спостереження. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»

  1. Яка пора року керує сьогодні погодою? (Весна)
  2. Які весняні місяці ви знаєте? (Березень, квітень, травень)
  3. Назвіть, який місяць царить в природі зараз? (Березень)
  4. Яка сьогодні дата? (3   березня)
  5. Який день тижня? (   Вівторок      )

Вчитель: - Давайте дізнаємося про погоду, чи не завадить вона провести телепередачу? Послухаємо «Синоптика»

Телеведуча 1.Доброго дня усім, хто дивиться і слухає нашу телепередачу.

    Перш ніж розпочати активно працювати, послу­хайте прогноз погоди.

Сьогодні, 3  березня у північно-східній  Україні, зокрема на Роменщині температура повітря зранку була ___________, зараз стало тепліше,сонечко____________ . Небо___________               Вітер___.

     За календарем весна вже є повноправною воло­даркою природи, адже березень — перший весняний місяць. Але його часто називають напівзимовим, напіввесняним, бо частенько у березні ще падає сніг, іноді з дощем, може гуляти хурделиця. Та все одно весною вже повіває.

   Телеведуча2. 

У народі кажуть: "Хоч зима весну лякає, але все одно сама тане", тому що сонце піднімається дедалі вище і світить довше. Дні стають довшими, і сьогодні день триватиме              .

       А 21 березня - день весняного рівнодення, день дорівнює ночі.

Наші пращури зустрічали колись Новий рік 13 березня. Напевне тому з березнем пов'язано чи не найбільше обрядів весняного циклу, одним з яких є свято зустрічі птахів. Його святкували 22 березня у день Сорока Святих, але перші птахи повертаються вже 9 березня, на Івана Предтечі. Тож не забудьмо під­готуватися до зустрічі перших птахів, зокрема шпаків.

Весна прийшла. Пригріває ласкаве сонечко і так хочеться легко вдягнутися. Але не поспішайте цього робити. Адже повітря ще холодне, особливо зранку, і дуже легко можна застудитися.

Грайтеся у рухливі ігри, вживайте багато вітамі­нів і будьте здорові та щасливі. А я бажаю вам весе­лого настрою, ласкавого сонечка і відмінних успіхів.

З вами була ваша

Дякуємо нашим синоптикам за прогноз погоди.

ІІІ.Актуалізація опорних знань.

1.Фронтальна перевірка. 

Зараз ми завітаємо до «Розважальної студії». Гра «Склади пазли».

 Де ми з вами повторимо та закріпимо попередній матеріал.

У цій студії ми будемо складати пазли, використовуючи здобуті знання. Але спочатку давайте пригадаємо , що ми вивчали на попередніх уроках.

  • Всі живі організми поділяються на…(люди, тварини, рослини, гриби, бактерії)
  • Тварини поділяються на групи…(молюски, черви, паукоподібні, звірі, риби, птахи, плазуни, земноводні, комахи, ракоподібні).
  • Для життя тваринам потрібне…(світо, тепло, вода, повітря, їжа)
  • За  способом життя тварини є …(дикі і свійські)
  • За способом живлення тварини є…(рослиноїдні, хижаки, усеїдні)
  • Тварини, які поїдають інших тварин це…..(хижаки)
  • Тварини , які  живляться рослинною їжею це..(рослиноїдні)
  • Тварини , які  живляться рослинною і тваринною їжею це…(усеїдні)

Робота в групах

Тварин дуже багато. Тварини, що відрізняються між собою формою тіла, розміром, забарвленням, зовнішнім виглядом, належать до різних видів. Бачу,що ви готові до гри .Тож розпочнемо нашу гру « Склади пазли»

У кожної пари на партах розсипані пазли та вид живих істот. Вам потрібно дібрати до кожної групи тварин істотні ознаки.

Складання пазлів.

  • Молодці, ви гарно попрацювали у цій студії.
  • А ми переходимо до наступної студії. Саме тут ми дізнаємося головну тему нашої телепередачі.

Тож до вашої уваги студія « Головні новини дня»(Сьогодні про головне)

ІV.Повідомлення теми і завдань уроку.

У нас так багато сьогодні гостей. Але одна гостя ніяк не може дібратися. Давайте  відгадаємо загадку, яка допоможе нам зустрітися з незнайомкою.

Не кущ, а з листочками,

Не сорочка, а зшита.

Не вчитель, а навчає.

Так, це книга. Але книга незвичайна – це Червона книга України.

Сьогодні ми з вами продовжимо розмову про охорону рослинного та тваринного світу, а саме дізнаємось більше про цю чарівну, добру книгу, яка намагається захистити живі організми. Ми з вами розглянемо, які рослини і тварини нашої місцевості занесені до Червоної книги та  створимо  власну Червону книгу Роменщини, заготовочки якої  лежать у вас на партах

V.Осмислення нового матеріалу. Студія « У світі живої природи».

1.Розповідь вчителя.

Сьогодні Україна одна з екологічно забруднених країн. Рослини і тварини дуже болісно реагують на забруднення середовища, на бездумні вчинки людей. Кількість їх зменшується, а деякі і зовсім гинуть, зникаючи з обличчя планети.

2.Робота з підручником.

- Давайте більш детальніше  дізнаємося про Червону книгу.Відкрийте, будь ласка,підручник на с.131. Прочитайте самостійно 3 абзаци та підготуйте відповідь на питання .Знайшовши, відповідь на питання можете зробити  олівчиком помітку.

- Що таке Червона книга України?

- Коли вперше було видано Червону книгу в Україні?

- Коли вийшло нове видання Червоної книги України?

- Для чого вона  створена?

- Що означає червоний колір ?

 

3.Робота з творчою книжечкою.

- Відкрийте, книжечки,які лежать у вас на партах.Розгорніть .

-Потрібно продовжити речення :

- Червона книга України – це …(офіційний документ про сучасний стан рослин і тварин, що що перебувають під загрозою зникнення)

- Червоний колір - … (сигнал небезпеки)

Хвилинка релаксу.Гімнастика для очей.

Цікаво, якби рослини могли говорити, щоб вони сказали? Про це ми дізнаємося завітавши до студії « В гостях у первоцвітів»

Інсценізація «Розмова підсніжників»

1-й учень. Вони живі, хоч мовчазні та тихі, як їх душа сприймає таке лихо.

Їх знищують, навіщо так робити? Щоб вони сказали нам якби могли заговорити?

Підсніжник 1. Куди нам беззахисним, подітися, де сховатися від цих жорстоких людей? Тільки-но визирнемо з-під снігу, а вони вже тут! Рвуть нас пучками, наче ми ростемо мільярдами. Букетики складають і зовсім не знають, що нас вже лічені тисячі залишилися.
Підсніжник 2.От мене минулого року зірвав хлопчик Іванко. Каже: «Нарву букет мамі, от вона зрадіє!». Нарвав цілий оберемок. А як в м’яча ганяти побіг, то кинув, мов сміття, й не згадав навіть. Так ми і загинули без води.

Підсніжник 1.Добре що вас хоч  без цибулинки вирвали, то ви наступного року виростите, а  он сусідню сім`ю  і з цибулинками  знищили. Тепер  від них  пуста пляма визирає, а не ніжні білі голівки.

Червона книга. Ой ви мої бідолашні! Як же вам мені допомогти? Щороку сторінки мої товстішають, до  мене заносять все більше і більше рослин.  Я сподіваюсь люди візьмуться  за розум і зупиняться вас знищувати!


Не рвіть, не нищте , не топчіть

Ви квіточку духмяну.

Вона себе не захистить –

-Діти , чому переймалися підсніжники, що їх турбувало?

- Як ви гадаєте, куди занесені підсніжники? Чому?

 

 

 

Я їй на захист стану!

 


-Так, діти , наша природа й справді в небезпеці і потребує нашої з вами допомоги. Саме тому, вчені - природолюби  всього світу через надмірне забруднення  навколишнього середовища забили тривогу, бо з лиця землі стали зникати багато видів рослин і тварин. І тому була створена «Міжнародна Червона книга».

 Давайте переглянемо репортаж « Червона книга України»

Відеоперегляд.

  • Тож для чого створена Червона книга ?
  • Яке її значення?

Студія « Краєзнавці рідного краю»

Тож ми з вами переходимо до студії « Маленькі краєзнавці», де плідно та творчо попрацюємо над виготовленням нашої Червоної книги Роменщини.

       2.  Робота над Червоною книгою Роменщини.

- В якій області знаходиться наше місто?

- На дошці карта Сумщини, знайдіть Ромни?(показують)

- Територія міста Ромни та сіл навколо нього називається Роменщина.

- Діти, у нашій Сумській області також дуже багато рослин та  тварин занесених до Червоної книги України. Тож з деякими ми познайомимося сьогодні на нашій телепередачі.

 1 сторінка

Рослини Роменщини, занесені до Червоної книги .

Ознайомлення з рослинами Роменщини, що занесені до Червоної книги.

(На партах зображення та  опис рослин).

Першу рослинку,яку ми помістимо до нашої книги,ми дізнаємося,відгадавши загадку.

На стеблинці волохатій

Шість пелюсток лілуватих.

Гарна квітка — навіть в сні

Усміхається мені.(Сон-трава)


Група дослідників приготували розповіді про рослини,що занесені до Червоної книги України.


Розповідають про рослину, наклеюють квітку у Червону книгу Роменщини.

 Сон- трава .

Багаторічна трав’яниста рослина, висотою від 10-40см. Квітне в квітні, травні (до появи листя). Стебло пряме.  Квітки темно-фіолетові і темно-коричневі. Вся рослина, покрита густими сріблястими волосками.

Свіжа трава отруйна. Якщо прикласти на декілька хвилин свіжого подрібненого листя на шкіру, виникає великий опік шкіри. При висушуванні листя ці властивості набагато втрачаються.

Росте на відкритих піщаних і кам’янистих горбах, сухих схилах, іноді в соснових борах.

Останнім часом встановлене, що екстракт з листя володіє властивістю вбивати мікроби і грибки, може застосовуватися для лікування ран і  захворювань шкіри.

  • А наступну рослинку спробуйте відгадати за її описом.

Підсніжник — весняна цибулинна рослина. Ця квітка надзвичайно ніжна з невеликою білою головкою-дзвіночком, невисоким стеблом і довгими вузькими зеленими листками. Аромат ____________дуже тонкий і легкий.Цвітіння починається з лютого по березень і триває протягом двох-трьох тижнів.

  • Так ,це підсніжник.Наклеюють у книжечку.
  • Послухайте,будь ласка ,легенду і ви дізнаєтеся, яку рослинку ми помістимо до нашої Червоної книги Роменщини наступною.

Було це за сивої давнини. Зозуля не захотіла сидіти на гнізді, висиджувати пташенят, а попідкидала яєчка в гнізда іншим птахам. Та одного разу сумно їй стало, самотньо. Зрозуміла, що щасливою можна бути лише з пташенятами, заплакала зозуля, заголосила:

— Ку-ку. Де ви мої дітки, озовіться?!

Та ніхто не озвався, ніхто не прилетів до зозулі. Тоді вона мерщій кинулась сама шукати своїх діток. Та де там! Заболіли крилоньки, позбивала ніжки, а не знайшла пташенят. Тільки от черевички свої, поспішаючи, загубила. Відтоді розквітають у травні-червні на зелен-лузі чудові квіти, схожі справді на маленькі черевички. В народі їх називають зозулиними.

  • А наступну ми вклеїмо Любку дволисту.

Любка дволиста – багаторічна трав’яниста рослина, що росте заввишки від 20 до 50 сантиметрів. Має два неподілених бульбових кореня. Щорічно у рослини одна бульба відмирає, а на зміну їй наступного року виростає нова бульба.

Цвіте в червні-липні. Квітки особливо ароматні у вечірній і нічний час, у похмуру погоду. Їх аромат приваблює нічних метеликів, що запилюють квітки. За дивовижний аромат квітку ще називають  – “нічна фіалка”, “польовий жасмин”.

-Як ,ви ,гадаєте,чому саме ці рослини ми помістили до нашої книжечки?

Але це лише маленька частинка всіх рослин,які занесені до Червоної книги насправді їх набагато більше.

А зараз на нашій телепередачі Реклама.

Фізкультхвилинка

Але ж не тільки рослини потребують нашої уваги та турботи, а також і тваринки.Тож зараз ми з вами дізнаємося які ж саме тварини занесені до Червоної книги.

Тварини Роменщини, занесені до Червоної книги.

Ознайомлення з тваринами Роменщини , що занесені до Червоної книги.

  1. «Загадка»

Довгі ноги, довгий ніс,

Прилетів – обід приніс

Смачних жабеняток

Для своїх маляток (журавель)

Сірий журавель.

Сірий журавель - птиця велика. У висоту вона виростає до 115 см, а вага набирає до 6 кг. Розмах крил сірого журавля 180-200 див. Гніздо сірі журавлі будують велике, не менше 1 м в діаметрі. Як правило, самка відкладає не більше двох яєць. Це всеїдні птахи, в їх раціон входять різноманітні рослини, комахи, дрібні тварини, такі як змії і гризуни. Не проти журавель поласувати і зерно на полі.

Сірі журавлі дуже віддані один одному. Раз вибравши собі пару, сірі журавлі залишаться один з одним до смерті.

    2) «Чорний ящик» .Спробуйте відгадати рослину за її описом.

Про цю тварину, знають усі. їхні красиві роги різко вирізняють їх серед інших тварин. Щоправда, роги є тільки у самців. Самиці цих войовничих прикрас не мають.

Сік, який витікає з кори поранених дерев, переважно дубів це їхня єдина та  улюблена їжа, усе своє недовге життя (усього лише кілька тижнів) вони нічого, крім соку, не п'ють і не їдять. Існують вони переважно за рахунок запасів, накопичених ще на стадії личинки. Триває ця стадія довго — аж 5—6 років. Живуть личинки у трухлявих пеньках, поїдаючи цю трухлявину. Виростають до величезних розмірів: на останньому році життя довжина личинки сягає 13 см, а діаметр — 1—2 см. Личинка перетворюється на лялечку, з якої виходить дорослий жук. Ця тварина занесена до Червоної книги.  (жук –олень)

  1. Розпізнати за звуком.

 (сова)

                                                          Сова болотна 

Довжина тіла до 40 см, вага від 300 до 500грам. Сова полює винятково уночі.  Птах має відмінний слух, який допомагає йому розпізнавати жертву навіть вночі, коли може бути недостатньо її дуже гострого зору. Хижий птах.

   У лісах сова полює на дрібних тварин, птахів і комах, поблизу людських поселень - в основному на птахів. 

   Восени сова шукає собі пару; знайшовши,  залишається в парі протягом всього життя.. Місце для гнізда вибирає самка. Найчастіше - це дупла в старих деревах, гнізда, залишені іншими хижаками,  рідше в торішній траві на цілині, пасовищі або на лузі,   інколи в колишній траві У перші дні після того, як вилупляться пташенята, їжу приносить батько. . Після завершення трьох місяців дитинчата живуть самостійно. 

  1. Відеоперегляд (Видра річкова).

Видра веде сутінково-нічний спосіб життя. Живе в норі з 1–2 входами, що розташовані під водою і над нею; часто займає старі ондатрові та боброві житла. Живиться переважно рибою, хоч поїдає також багато жаб, раків, молюсків та різних водяних комах. Полює і на водоплавних птахів та мишовидних гризунів, зокрема водяних полівок. Спіймавши здобич, виносить її влітку на берег, а взимку на лід.

 

  • Яких тваринок ми помістили на сторінку нашої книжечки?А чому ми їх сюди помістили?
  • Діти,скажіть ,а як ми можемо допомогти рослинам та тваринам Червоної книги?
  • А які добрі справи щодо природи можете зробити ви? Запишіть їх на промінчиках, які лежать у вас на партах, і ми утворемо з них «Сонечко моїх добрих справ для природи».

Отже, щоб допомогти рослинам та тваринам Червоної книги України потрібно не зривати квіти з цибулинками та корінням , а навпаки насаджувати рослини, не топтати, не рвати рослини без потреби , а потім викидати, берегти молоді рослини ,саджати квіти,не ламати гілки на деревах,поливати квіти

прибирати місце відпочинку.

  • Про тваринок теж потрібно піклуватися підгодовувати їх взимку, закликати мисливців не полювати на них.
  • - А зараз ми перевіримо ,як же ви дбаєте про природу завітавши до наступної студії

VІ. Закріплення нового матеріалу

1.Гра "Як зберегти природу"

Робіть те, що я скажу.

  1.                  Якщо ти підгодовував взимку пташок, то тупни ногою.
  2.                  Якщо ти зробив шпаківню для шпачків, то підніми руку.
  3.                  Якщо ти допоміг пораненій пташці, то сплесни у долоні над головою.
  4.                  Якщо ти підібрав приблудне кошення чи собаку, то простягни руки вперед.
  5.                  Якщо ти переконаний, що кожній людині треба піклуватися про природу, про все живе — простягни руки своїм сусідам і візьми їх за руки.

Вчитель. Ось так дружно, як ви взялися за руки, будемо єдині у прагненні зберегти нашу матінку- природу.

VІІІ. Підсумок.Кубик «Блума»

-  У мене у руках чарівний кубик, який допоможе нам з’ясувати що ж таке Червона книга.

Погляньте на карту Роменщини, яка вона стала гарна, на ній зібрались рідкісні рослини і тварини нашої місцевості, назвіть їх?

-Що ми можемо зробити для їх охорони?

Оцінювання.

  • Наша невеличка мандрівка у світ охорони живого добігає кінця, поділіться своїми враженнями. Що вас вразило?
  • Що дізналися нового?
  • Про що хочете розповісти батькам чи друзям?
  • Які висновки зробили з побаченого і почутого?

ІХ.Домашнє завдання .


  • Кожен з вас любить проводити час за телефоном. Зверніть увагу , на останню сторіночку нашої книжечки .Бачимо Q-код і у вас уже є сканер для цього коду. На ньому зашифровано відео , де ви переглянете та ознайомитеся з рослинами та тваринами Червоної книги та помістити їх у будиночки, які розміщені на цій же сторінці.  Тож,  це буде вашим домашнім завданням.
  • Дякую всім за урок!Ви молодці!
docx
Додано
16 березня 2020
Переглядів
1564
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку