Урок природознавства 3 клас Тема Комахи

Про матеріал
Дана розробка допоможи закріпити і поглибити знання учнів про комахи, ознайомитися із особливостями будови їхнього тіла;удосконалювати навички роботи з текстом та цікавим матнріалом про комахи; розвивати спостережливість, уміння логічно мислити, робити висновки; формувати науковий світогляд; виховувати зацікавленість предметом, бережливе ставлення до природи.
Перегляд файлу

Урок. Природознавство 

3 клас

Тема уроку. Комахи

Мета уроку: закріпити і поглибити знання учнів про комахи, ознайомитися із особливостями будови їхнього тіла;удосконалювати навички роботи з текстом; розвивати спостережливість, уміння логічно мислити, робити висновки; формувати науковий світогляд; виховувати зацікавленість предметом, бережливе ставлення до природи.

Тип уроку: комбінований

                  План

І. Організаційний момент

ІІ. Хвилинка спостережень

1. Робота «Синоптиків»

2. Хвилинка – цікавинка

ІІІ.  Перевірка домашнього завдання

- Фронтальне опитування

- Словникова робота

- Інтерактивна вправа «Гронування»

- Гра «Мовчанка»       

- Індивідуальне завдання за темою «Тварини. Різноманітність тварин»

- Виставка дитячих малюнків

ІV. Актуалізація опорних знань

- Гра «Дешифрувальник»

- Завдання для допитливих

- Бесіда

V. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку

VІ. Сприймання і усвідомлення  нового матеріалу

  1. Розповідь учителя „Про різномаїття світу комах. Будова тіла комахи”
  2. Робота з підручником
  3. Вправа для очей
  4. Ознайомлення з будовою ніг комах
  5. Ознайомлення з крилами комах
  6. Фізкультхвилинка

VIІ. Осмислення, узагальнення, систематизація знань учнів

  1. Робота в друкованому зошиті
  2. Гра «Вибери комаху»
  3. Сторінками Червоної книги України
  4. Питання для роздумів
  5. Поетична хвилинка
  6. Фразеологізми
  7. Народна мудрість

. VIІІ. Підбиття підсумків уроку

   Робота в парах

  1. Гра „Фантастична тварина”  
  2. Прийом «Інтерв’ю»

 ІХ. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання

 

Хід уроку

I.                  Організація класу

 

Йдемо в гості до природи.

Є в ній різна дивина:

В небі - зорі, в ріках - води,

В полі - квіточка ясна.

А зимою є сніжинка,

Літо дощик принесе,

Є метелик і пташинка -

І таке цікаве все!

 

-         Ви готові далі пізнавати дивовижний і чарівний світ природи?  Тоді до роботи. 

II.      Хвилинка спостережень

1. Робота «Синоптиків»

-   Надаю слово працівнику гідрометеоцентру.

 Підсумок фенологічних спостережень

-         Яка зараз пора року?

-         Який місяць?

-         Яка температура повітря?

-         Що ви можете сказати про стан неба?

-         Чи є опади? Які?

-         Чи є вітер? Визначте його напрямок.

-         Чи спостерігали якісь інші явища?

-         Як змінилася висота Сонця?

-         Зміни в рослинному світі.

-         Зміни в тваринному світі.

-         Праця людей.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

 1.     Фронтальне опитування 

- Яку тему ми почали вивчати? (На дошці запис «Тварини»).

-         До якої природи відносяться тварини? (До живої).

- Доведіть. (Тварини дихають,  ростуть, розмножуються, живляться, відмирають).

 -         А рослини теж дихають, ростуть, розмножуються, живляться, відмирають. Чим же тварини відрізняються від рослин? (Тварини переміщаються, харчуються готовою їжею, ростуть тільки в молодому віці).

2. Словникова робота

- Поясніть значення слів «ботаніка» (наука про рослини), «зоологія» (наука про тварин).

3. Інтерактивна вправа «Гронування»

- Які групи тварин ви знаєте?

(Черви, молюски, ракоподібні, павукоподібні, комахи, риби,  земноводні, плазуни, птахи, звірі)

4. Гра «Мовчанка»

- Відгадайте назви груп тварин за їх істотними ознаками.

- Тіло вкрите  слизькою лускою. (Риби)

- Вони мають 10 ніг. (Ракоподібні)

- М’яке тіло вкрите черепашкою. (Молюски)

- Тіло вкрите сухими роговими лусочками. (Плазуни)

-  Тіло вкрите м'якою, вологою шкірою. (Земноводні)

- Пір’ям. (Птахи)

- Мають 6 ніг. (Комахи)

- Тіло вкрите шерстю і вигодовування малят молоком. (Звірі)

- У них вісім ніг. (Павукоподібні)

- Сегментоване тіло. (Черви)

5.   Завдання за темою «Тварини. Різноманітність тварин» (Індивідуальне, із самоперевіркою).

Кальмари, їжак, краб, п’явка, орел, черепаха, скорпіон, окунь, тритон, метелик.

Молюски – (кальмар)

Риби – (окунь)

Земноводні – (тритон)

Плазуни – (черепаха)

 

              Черви              орел

Павукоподібні              їжак

            Комахи              краб

               Птахи             п’явка

                 Звірі              скорпіон                                                                 

     Ракоподібні              метелик

6. Виставка дитячих малюнків

IV. Актуалізація опорних знань

1.     Гра «Дешифрувальник»

-         Розшифруйте слово, написане на дошці. (Комахи - ИХАМОК)

2.     Повідомлення «допитливих»

-         Хто опрацював статтю «Для допитливих»? 

Ученим відомо близько півтора мільйона видів тварин. З них понад мільйон – це комахи. А решта - всі інші види тварин.

-         Цей круг – це весь рослинний і тваринний світ. Як бачите, половину його

займають комахи.

 

 3.     Бесіда

-         За якою ознакою можна впізнати комах?

-         Яких комах вам доводилося бачити в природі? (Бджола, сонечко, мурашки, коники, метелики, мухи, джмелі…) 

-         Яке значення для природи мають комахи? (Запилюють рослини, продукт харчування для інших тварин)

V. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку

- Сьогодні ми ознайомимося із чарівним світом комах.

- Чого ж, на вашу думку, ми навчимося на цьому уроці? (Познайомимося із новими назвами комах, з їх особливими ознаками, навчимося розрізняти частини тіла комах, виділяти їх із групи інших тварин)

 Вчитель вивішує опорні схеми:

- Для чого ми вивчаємо цю тему? (Щоб більше знати про цих тваринок, охороняти корисних, оберігати себе від небезпечних комах)

- Я надіюся, що ви будете активні, старанні, кмітливі, працьовиті, як справжні комашки.

VІ. Сприймання і усвідомлення  нового матеріалу

 1.     Розповідь учителя „Про різномаїття світу комах”

-         Комахи  живуть скрізь, за винятком морських глибин. Відкрийте підручник на с. 103, мал. 81

-         Це хто? (Травневий хрущ)

-         Із скількох частин складається його тіло? (З трьох– голови,  грудей і черевця).

-         Що розташоване на голові?( Очі, пара вусиків та ротовий апарат).

-         Скільки в нього ніжок?

-         У комах є 6 ніг. Більшість із них мають 1 або 2 пари крил і вміють літати.

Хрущі об’їдають листя на деревах. Вони також харчуються їх цвітом та бруньками. Великими шкідниками є личинки хруща. 

 

-         А зараз заплющіть очі, послухайте. (Вмикаємо звук комара)

-         Чий це звук?

-         Так, це комар.

-         А кого з вас кусав комар? Чим?

-         Ротом у багатьох комах є хоботок. Комар своїм хоботком може проколоти навіть шкіру слона.

-         Хто знає, чим він утворює такий звук, який ви щойно почули?

-         Тонкий і нудний писк комара – це спів його крил, що рухаються з величезною

швидкістю, 1000 помахів на секунду.

Комарі можуть переносити небезпечні хвороби, місце укусу дуже свербить. 

 

-         Хто це? (Бабка)

-         У кого з вас є бабка з колекції?

-         Роздивіться, які у неї очі?

-         Майже у всіх комах очі складаються із маленьких очок. Очі бабки  займають майже всю голову.  У них у кожному оці до 30 000 очок. Вона може дивитися на всі боки і, не повертаючи голови, схопити здобич.

Бабка - корисна комаха, вона на льоту схоплює мух, комарів і інших комах. 

Схема

-         А тепер подивіться на цю тварину. Хто це?

-         Так, павук. У кого на парті він є в колекції? Роздивіться.

-         Це  комаха?

-         Як ви думаєте, чому?  

-         Павуки, діти, належать до класу павукоподібних. На відміну від комах, у них

вісім ніжок і відсутні крила.

 

-          Назвіть, які ви знаєте корисні комахи. (Сонечко, мурашка, бджола…).

-         Пригадайте з власного досвіду, чим вони корисні?

-         Уявіть себе в ролі котроїсь із цих комах і розкажіть про себе.

Реклама

-         Корисні комахи поїдають шкідливих комах, запилюють квіти, тим самим

підвищують врожайність.

 

-         Які ви знаєте шкідливі комахи? (Попелиця, комар, муха, воші, блохи, таргани, колорадський жук, травневий хрущ…).  

-         Як ви гадаєте, чому вони шкідливі?

-         Так, вони знищують рослини. А ще вони переносять інфекційні захворювання,

викликають інфекцію. Але потрібні в природі, бо є кормом для інших тварин.

2.     Робота з підручником

-         Прочитайте самостійно текст підручника на с. 103. Зверніть увагу, як

пересуваються комахи і де вони живуть?

-         Прочитайте речення про істотну властивість комах.

-         В підручнику на с. 104 ми дізнаємося, які органи чуттів є в комах? (Вголос)

-         Що в комах добре розвинене? (Слух, зір, нюх).

-         Візьміть олівець і підкресліть, що вловлюють комахи завдяки особливим

органам тіла? (Найтонші запахи і найменший рух повітря).

-         Органи дотику і нюху розташовані на вусиках, а смаку - на ротових органах, а

у деяких можуть бути на кінцівках.  Деякі з комах  здатні сприймати запах на відстані 11 км.

-         Як захищаються комахи?

 

-         Перша пара працює над третьою частиною тексту, а друга – над четвертою.

-         Які комахи живляться рослинною їжею?

-         Чому сонечко і турун є хижаками?

-         Чому багатьох комах називають «санітарами природи»?

-         Як поводить себе жук-гнойовик?

-         Наука,  що вивчає комах, називається ентомологія.

3.      Вправа для очей

 4.     Ознайомлення з будовою ніг комах

-         Залежно від способу життя ноги у комах  різних типів.

-         Для бігу пристосовані довгі  тонкі кінцівки.

-         Що роблять  комахи своїми широкими потужними ногами? (Риють землю).

-         Ті, які плавають у воді, відштовхуються своїми схожими на весла ногами.

-         У багатьох комах є хапальні кінцівки. Для чого вони потрібні?

-         У деяких зігнуті так, щоб можна було добре стрибати.

 

-         Розгляньте мал. 82. Назвіть зображені комахи.

У якої з цих комах ноги пристосовані для стрибання? (Коника, сарани, блохи)

 Коник в стрибку здатен подолати відстань в 100 разів більшу від свого тіла.

Зелений коник – корисна комаха: поїдає попелиць, цикад, дрібних гусениць, двокрилих і інших комах. Не гребує він і рослинною їжею: соковитими ягодами, м’якими насінням, ніжним листям.

 Для риття? (Капустянка, медведка)

Ця комаха поїдає коріння молодих рослин. Ще краще її ніжки можете розглянути в колекції.

 Для хапання? (Богомол).

-         Зігнувши лапки, ніби молиться, чекає на здобич.

Звичайний богомол є винищувач шкідливих комах (мух), але  також полює  на корисних комах (бджіл).

 Для плавання? (Жук-плавунець)

 5.     Ознайомлення з крилами комах

-         Які ви знаєте літаючі комахи?

-         Розгляньте мал. 83. Скільки пар крил мають комахи зазвичай?

-         Комахи зазвичай мають дві пари крил, що відрізняються розмірами і формою.

-         У яких комах  обидві пари крил розвинені однаково? (Бабка).

-         А у метелика?

-         У бджіл і ос  задні крила теж значно менші за передні.

-         А от у сарани задні крила набагато більші, ніж передні.

-         Передні крила жуків перетворилися на тверді захисні надкрилля.  

-         Скільки крил у мух?

-         У мух, комарі і оводів, які мають тільки добре розвинені передні крила, задні перетворені в дзижчальця.

Крила є лише у дорослих комах. Деякі види комах втратили крила (воші, мурашки).

 7.     Фізкультхвилинка

Здрастуй, матінко-природо!

Вклоняємось твоїй вроді,

Руки простягаємо до ясного сонця,

Промінчик сховаємо у своїй долонці.

Змахнемо руками, як ніжні метелики,

Голівками покиваєм, як пухнаті джмелики.

Покрутимось туди-сюди,

Як ті бджілки-непосиди.

Поскачемо насамкінець,

Як той коник-стрибунець.

А тепер – мерщій до книжки,

Попрацюймо, як мурашки.

VIІ. Осмислення, узагальнення, систематизація знань учнів

 1.     Робота в друкованому зошиті

Учні виконують завдання робочого зошита за відповідною темою. Завд.1,2 (Взаємоперевірка)

2. Гра „Вибери комаху”. (Робота на картках: диференційовано, за рівнем складності)

– Оберіть собі завдання:

-         У першому – треба відшукати комаху серед групи інших тварин;

-         Яка тварина зайва?

 

3.  Сторінками „Червоної книги"  

Як бачите, світ комах надзвичайно різноманітний. Вони мають велике значення в житті природи і людини.

Народне господарство зазнає значних збитків від шкідливих комах. Проте шкідливі комахи складають лише незначну кількість усіх відомих видів. Надзвичайно важливі в природі комахи-запилювачі. Чимало видів комах служить їжею птахам, рибам і ссавцям. Серед комах є хижаки, які поїдають шкідливі види. Комахи беруть участь у ґрунтоутворенні, вони дають людині мед, віск, натуральний шовк тощо. Але є види, які зникають і їх занесано до Червоної книги України. Запам’ятайте їх назви і оберігайте.

Презентація «Рідкісні комахи»

4.  Питання для роздумів

 - Поміркуй, чому так:  коник зелений, а джміль смугастий?                               

5.     Поетична хвилинка

-         Які твори про комах ми вивчали на літературному читанні? (Леонід Глібов

«Коник-стрибунець»)

-         Яким автор змалював Коника? Яким Мураху?

-         Як ми можемо оберігати мурашники?

6.     Це цікаво

Найбільша комаха  в світі за розмахом крил - метелик - тізанія Агрипина  з розмахом крил до 30,5 см (майже розмір підручника).

 

7.     Фразеологізми

- Поміркуйте, чому так кажуть?

- Вчепився як кліщ. Це комаха?

- Мурахи по спині бігають.

 8.     Народна мудрість

Розташуйте правильно слова. Поясніть зміст.

Бджола рада цвіту, а людина літу.

VІІІ. Підсумок уроку

   Робота в парах

 1.     Гра „Фантастична тварина”  

На світі існує багато різних комах. Слід вчитися їх розпізнавати. У торбинці перемішалися частини тіл чотирьох комах. Складіть їх. (Метелик, бджола, бабка, богомол).

       Назвіть, яких комах ви знаєте? 

       Які істотні ознаки усіх комах? (Вчитель акцентує увагу учнів на схеми-опори, учні відповідають)

       Зі скількох частин складається тіло комахи? Назвіть ці частини. 

       Яке значення комах в природі і в житті людини? 

       А які комахи найпрацьовитіші?

       Які шкідливі?

       Діти, як ми маємо ставитися до комах?

2.     Прийом «Інтерв’ю»

 — Що, почуте на уроці, вразило тебе найбільше?

— Про що ти хотів би розповісти своїм друзям?

ІХ.  Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання 

1. Прочитайте текст підручника (с. 103—105).

2. Дайте відповіді на запитання підручника (с. 105).

3. Для допитливих: дізнайтеся, скільки очей мають комахи (с. 106 під­ручника).

4. Скласти казочку про комаху, яка вам найбільше сподобалася.

5. Індивідуальне завдання: принести матеріал тим учням, які готували доповідь «Цікаве про риби».

          - Бережіть красу природи, бо тільки краса зможе врятувати світ!

    - Як ви сьогодні зрозуміли, навіть найменша комашка дуже потрібна  на землі.

Ми повинні берегти природу, любити її, вивчати і спостерігати. І тоді вона розкриє перед нами свої таємниці.

Це потрібно насамперед нам, щоб не блудили ми у цьому світі, а жили щасливо і радісно, несли в собі чарівність веселочки, чистоту джерельної води, тепло сонячного проміння.

В небі сонце ласкаве квітне,
Посилає нам світло й тепло,

Щоб дитині, пташині й комашці

На Землі цій спокійно було.

 

Ти долоньку свою маленьку
Простягни до його тепла,
Залиши промінець у серденьку,
Доброта, щоб у нім жила.

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Бігун Катерина Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
16 березня 2020
Переглядів
1763
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку