Відкритий урок природознавства
Тема. Ґрунт. Родючість – основна властивість ґрунту.
Мета: формувати в учнів поняття про утворення ґрунту і його родючість; розвивати вміння спостерігати, узагальнювати; виховувати допитливість, самостійність.
Хід уроку.
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ (Слайд 1)
1. Сьогодні у нас незвичайний урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок.
В країну природи, в країну погоди.
2.Підсумок фенологічних спостережень(Слайд 2)
Сьогодні __ (день, число, місяць). Зараз надворі панує __ (пора року). День сьогодні _ (стан неба), температура повітря __. Вітер __. Вранці опади __ (які?)
Як почувають себе рослини? Які зміни відбулися у житті птахів?
Як поводять себе тварини? Розкажіть про працю людей восени.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ(Слайд 3)
— Розподіліть корисні копалини по групах (паливні, рудні, будівельні)
Торф, мідна руда, залізна руда, кам’яне вугілля, природний газ, пісок, граніт, глина, нафта.
— Відгадайте загадку. (Слайд 4)
• Один ллє, другий п'є, третій росте. (Дощ, грунт, рослина)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ(Слайд 5)
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про ґрунт і його основну властивість.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
«Асоціативний кущ».
- Які асоціації виникають у вас зі словом ґрунт?
3. Робота за підручником (Слайд 6)
— З ґрунту рослини корінням убирають воду і розчинені в ній поживні речовини. Опале листя, стебла рослин, рештки відмерлих тварин перегнивають, і з них утворюється перегній.
— Відгадайте загадки із підручника.
• Мене б'ють, товчуть, ріжуть, перевертають — я все терплю і всім добром плачу.
• Що найбагатше у світі?
— Запам'ятайте.' Ґрунт — це верхній пухкий шар землі, на якому ростуть рослини. Основна властивість ґрунту — родючість. Це здатність забезпечувати рослини теплом, повітрям, водою з розчиненими в ній поживними солями.
- Як ви розумієте ці слова?
(Слайд 7)Опрацювати в групах розповідь їжачка Хитрячка на с.53. і дати відповіль на питання.
— Як утворюються грунти? Від чого залежить родючість грунтів? Як називаються найродючіші грунти?
2. Розповідь з елементами бесіди. (Слайд 8)
- Так все правильно. Розгляньте малюнок. Шари земної поверхні.
Під впливом різноманітних процесів руйнуються гірські породи, перетворюючись на пісок і глину. Згодом з’являється пухкий шар землі (ґрунт), в який легко проникають вода, повітря, заселяються дрібні організми і рослини. Роздивіться малюнок на с 52.
3. Відео(Слайд 9)
— Роздивіться фотографії на с. 54 і порівняйте різні ґрунти, зображені на них. Чим вони схожі, а чим відрізняються? Поміркуйте: від чого залежить склад ґрунтів. (Різні за кольором, вмістом перегною, місцем розташування, вологістю)
Висновки
• Ґрунт — це верхній, родючий шар землі, на якому ростуть рослини і де живуть різні організми.
• Основна властивість ґрунту — родючість.
4. Фізкультхвилинка(Слайд 10)
Раз,два! Всі присіли.
Потім вгору підлетіли
Три, чотири! Нахилились,
Із струмочка гарно вмились
5,6 Всі веселі
крутимось на каруселі
7,8! Діти милі
Ніжками затупотіли
Дев’ять, десять Відпочили
І за парти дружно сіли.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ(Слайд 11)
1. Гра у групах «Збери прислів’я»
Яка земля, такий і хліб
Більше землю удобряй, будеш мати урожай
На добрій землі хліб сіють, а на погану – перегній возять
Земля – наша мати - всіх годує
На ледачій землі і трава не росте
На чорній землі біла пшениця родить
2. (Слайд 12) Робота в парах в зошиті с.31 завдання 1.
Перевірка роботи. Завдання 2 колективно.
3. Гра «Учитель»
— Виправте помилки.
• Верхній пухкий, родючий шар землі, у якому ростуть рослини, називається перегноєм.
• Чим більше в ґрунті перегною, тим ґрунт світліший.
• Опале листя, рештки відмерлих рослин і тварин повільно перегнивають, і утворюється ґрунт.
• Ґрунт, у якому мало перегною, називають чорноземом.
• У чорноземі добре ростуть рослини, але дають низький урожай.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ(Слайд 13)
— Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 54.
— Ґрунт утворюється з гірських порід?(так)
— Ґрунт нижній твердий шар землі? (ні)
— У ґрунті темного кольору багато перегною? (так)
— Перегній утворюється з відмерлих решток рослин, тварин? (так)
— Найродючіший ґрунт піщаний? (Ні)
— Основна властивість ґрунту – родючість? (Так)
— Чим більше перегною – тим родючіший ґрунт? (Так)
- На наступному уроці ми проведемо досліди і дізнаємося «З чого складається грунт.»
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ(Слайд 14)
Для всіх опрацювати с. 52-54. Індивідуальні картки
За бажанням: Скласти розповідь «Чорноземи - наше багатство» або знайти 2 прислів’я про землю.
VIII. ОЦІНЮВАННЯ