Урок – подорож з математики у 1 класі.
Тема. Число і цифра 3. Об'єднання множин. Кількість елементів множини. Поняття «зліва», «справа».
Мета: формувати вміння учнів об’єднувати фігури в множини за певними ознаками, закріпити знання учнів про геометричні фігури, ознайомити з утворенням числа 3 і цифрою 3, навчити правильно і охайно писати цифру, розвивати увагу, пам’ять, виховувати старанність, працьовитість.
Обладнання: зображення поросят, будинків, таблиці із геометричними фігурами, демонстраційний матеріал, друкована і писана цифра 3.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
Вчитель. Любі діти, до нас у клас
Завітали гості щирі.
Привітайте ж в добрий час
Гостей усмішкою й миром.
Діти. Ми вам раді, люди добрі,
І вітаєм щиро вас.
І запрошуєм ласкаво
На урок у перший клас.
Діти. Граючись — навчаємось!
ІІ. Вступна бесіда вчителя. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку.
Зачитування вірша
Якось троє поросят
Рахували все підряд:
Три дубочки у гайку,
Три горішки на пеньку.
У Наф-Нафа — три хустинки,
У Нуф-Нуфа — три кофтинки.
Тут Ніф-Ніф заговорив:
«Всіх нас разом також три!»
«От так диво! — всі регочуть, —
Всюди трійка лізе в очі!»
кавими віршами, математичними загадками та іграми, будемо об’єднувати фігури у множини за певними ознаками
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
•• Робота з геометричним матеріалом.
Учитель. У казковому лісі поросятам потрібно пройти до галявини, щоб побудувати кремезні, міцні, цегляні будиночки. Вони просять вашої допомоги.
— Малята, якою стежиною їм швидше дійти до галявини? ( показую дві галявини з кольорового паперу)
— Яку лінію вам нагадує ось ця стежина? (Пряму).
— А ось ця? (Криву).
— То ж якою стежиною будемо йти до галявини? (прямою стежкою).
— Чому? (Бо вона коротша).
— А для вас від нього цікаве завдання. Подивіться уважно на малюнок. Які геометричні фігури тут є? (Точки, прямі, криві лінії, відрізки, кути).
— Щиро вдячне вам поросятко, тепер в нього завдяки вам є будинок.
•• Усна лічба.
Вчитель рахує і навмисно пропускає числа 1, 2, *, 4, 5, *,7, *, 9, 10.
Діти виправляють.
— Давайте його навчимо рахувати в зворотному боці! (Від 10 до 1 — лічба хором).
— Наш друг хоче пограти з вами в гру «Лічи вперед, лічи назад».
•• Гра «Лічи вперед, лічи назад».
8 — лічи вперед; 5 — лічи назад.
6 — лічи вперед; 3 — лічи назад.
•• Веселі задачі на кмітливість.
ІV. Робота над новим матеріалом.
•• Утворення числа 3.
•• Ознайомлення з цифрою 3.
Продовжіть речення
Схожість числа.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
•• Робота за підручником (с. 18, завдання 1–2).
Завдання 1 (інсценізація)
— А ось і наші старі знайомі, яких ми зустріли у лісі — Ніф-Ніф, Нуф-Нуф.
Скільки їх разом? Приєднався до них Наф-Наф. Скільки тепер стало? Хто зліва від поросятка, а хто справа?
Завдання 2 (малюнки на дошці)
1. Які предмети зображено на малюнку?
2. Яких предметів по 3? (Олівці, цукерки. Можливо, учні назвуть іграшки.)
3. У які множини можна об’єднати ці предмети?
4. А що таке множина?
- Дітки, завдяки нашої наполегливої і третє порося побудував собі будинок.
•• Робота в зошитах з друкованою основою. Написання цифри 3.
•• Фізкультхвилинка.
Пояснення вчителя.
— Цифра 3 складається з верхнього і нижнього малих півовалів. Починають писати цифру трохи вище за центр. Верхній півовал доводять майже до центра клітини і, не відриваючи ручки від паперу, пишуть нижній півовал. Нижній півовал трохи більше за верхній.
Або
Ну що ж, у путь дорогу зберемось
І трієчку писати навчимось.
Голову – таку як двійка,
Тільки меншу має трійка.
І починається вона
Там, де двійки голова.
Верхній правий кут зрізає.
Трохи праворуч середини спиняється.
Спинкою на клітинку спирається,
На нижню лінійку спускається.
Ніжку їй догори закругляємо
І гарнесеньку трієчку маємо.
Написання цифри вчителем на дошці, написання в повітрі, мокре письмо, самостійне написання в зошитах.
VІ. Підсумок уроку.