Тема: ЧОМУ НА ЗЕМЛІ ЗМІНЮЮТЬСЯ ПОРИ РОКУ?
Цілі: розширити уявлення учнів про причини змін пір року на Землі; дослідити прцес зміни пір року; розвивати вміння спостерігати, порівнювати, аналізувати, робити висновки; виховувати пізнавальний інтерес.
Очікувані результати: вміти пояснювати чому відбувається зміна пір року на Землі, розуміти взаємозв’язок руху Землі навколо Сонця та зміну сезонів на планеті, знати основні терміни і поняття з вивченої теми.
Обладнання: підручник Я досліджую світ 4 клас О.Іщенко, зошит з друкованою основою я досліджую світ 4 клас, глобус, ліхтарик, картки із завданнями, мультимедійна презентація.
Тип курку: комбінований.
Хід заняття
Запрошення до ранкового кола. Вітання.
Доброго ранку! – мовлю за звичаєм.
Доброго ранку! – кожному зичу я.
Доброго ранку – всім бажаєм.
Хай гарний настрій кожен з вас має!
Вчитель називає дії, а діти імітують їх, кажучи: «І я роблю ось так».
— Вранці сонечко зійшло.
— Заглянуло у вікно.
— І я роблю ось так.
— Я прокинувсь, потягнувся.
— Раз — нагнувся, розігнувся.
— Два — вліво, вправо повернувся..
— Три — руками помахав.
— На чотири — пострибав.
— Радо сонечку всміхнусь.
— З днем новим я подружусь.
Гра-розминка «Це мій кращий друг і я»
-А тепер час грати, треба вам відповідати.
Якщо відповідь про вас, промовляєм хором враз: «Це все я, це все я. Це мій кращий друг і я!»
* Рано вранці хто піднявся і вже сонечку всміхався?
* Хто веселий і бадьорий кожен день іде до школи?
* Хто з вас працею своєю прикрашає дім і клас?
* Хто веселу вдачу має й усім допомагає?
Ранок розпочавсь цікаво?
Світить сонечко ласкаве,
В календарик заглядає
І від усмішки аж сяє.
Знає сонце гомінливе:
День сьогодні ОСОБЛИВИЙ!
Вибір дитини дня «жеребкування»
Давайте пригадаємо…
Який сьогодні день тижня? Число? Місяць?
Новини дня «Крісло автора»
- Що я очікую від цього дня у школі?
Хвилинка безпеки життя
Розбір ситуацій з техніки безпеки взимку за малюнками.
ІІ. Мотивація і актуалізація опорних знань.
— Яку форму має глобус? Чому?
— Що таке полюси?
— Що таке вісь?
— Що таке екватор?
— На які частини поділяє екватор земну кулю?
— Що є супутником Землі?
— Знайдіть на глобусі Північний і Південний полюси; екватор.
— Покажіть екватор; північну і південну півкулі.
— Як сонячні промені падають на поверхню Землі?
— Чи можуть сонячні промені пройти крізь непрозорий предмет або обігнути його?
— Що утворюється, коли на шляху променів трапляється непрозорий предмет?
Хвилинка релаксації
ІІІ. Повідомлення теми і цілей уроку
«Чому на Землі відбувається зміна пір року?»
- На це запитання ви дасте відповідь, коли ознайомитесь з матеріалом сьогоднішнього уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу
- Перегляд відеоматеріалу. Бесіда по змісту:
1. Що таке екватор?
2. На які частини екватор ділить Землю?
3. За скільки днів Земля робить повний навколо Сонця?
4. Скільки днів у високосному році?
- Робота з підручником с. 91.- робота з інфографікою
Фізкультхвилинка
Практична робота
— Розташуйте глобус до джерела світла так, щоб Південна півкуля освітлювалася більше,
Північна — менше.
— У статті «Чому змінюються пори року» знайдіть ту частину тексту, яка б відповідала
такій ситуації. Придумайте заголовок до цієї частини тексту. Яка пора року буде в північній півкулі, а яка — в південній? Чому?
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
- Робота в друкованих зошитах с.54 завдання 1,2.
- Робрта в парах над тестовими завданнями
- • Що називають земною орбітою?
- а) Шлях, яким Земля рухається навколо Сонця;
- б) шлях, яким Земля рухається навколо своєї осі;
- в) шлях, яким Сонце рухається навколо Землі.
- • Від чого залежить зміна пір року?
- а) Від того, що вісь Землі не вертикальна, а похила;
- б) від того, що Земля рухається навколо Сонця;
- в) від того, що Земля рухається навколо своєї осі.
- • Що таке рік?
- а) Час, за який Земля робить повний оберт навколо своєї осі;
- б) час, за який Сонце робить повний оберт навколо Землі;
- в) час, за який Земля робить повний оберт навколо Сонця.
V. Підсумок уроку. Рефлексія.
Продовж речення
На уроці я дізнався про…..
Для мене було новим ……
Мені було цікаво дізнатись про…
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати с. 91 у підручнику, виконати завдання 2 письмово.