Цікаві задачі на відсотки з поєднанням математики та творів відомих письменників.У відомій книжці Я. І. Перельмана «Цікава алгебра. Цікава геометрія» наведено посилання на роман М. Є. Салтикова-Щедріна «Господа Головлеві».
Задача №1
Дизайнеру потрібно придбати декілька метрів тюлю. Відомо, що ціна на тюль спочатку підвищилася на 20 %, а потім знизилася на 20 %. Як змінилася ціна тюлю після двох переоцінок?
Задача №2
Свіжі гриби містять 90 % води, а сушені — 12 %. Скільки вийде сушених грибів із 22 кг свіжих?
Задача №3
Два робітники за зміну разом отримували 1440 грн. Після того, як першому робітнику підвищили заробітну плату на 15 %, а другому — на 25 %, разом за зміну вони стали одержувати 1720 грн. Яку зарплату одержує кожний робітник після підвищення?
Задача №4
У відомій книжці Я. І. Перельмана «Цікава алгебра. Цікава геометрія» наведено посилання на роман М. Є. Салтикова-Щедріна «Господа Головлеві».
«Сьома година вечора. Порфирій Володимирович устиг уже виспатися після обіду й сидить у себе в кабінеті, списуючи числовими викладками аркуші паперу. Цього разу його цікавить питання, скільки було б у нього грошей, якби матуся Орина Петрівна подаровані йому при народженні дідусем Петром Івановичем на зубок сто карбованців асигнаціями не привласнила собі, а поклала в ломбард на ім'я малолітнього Порфирія? Виходить, однак, небагато: вісімсот карбованців».
Допускаючи, що Порфирію на момент розрахунку було 50 років, і зробивши припущення, що він виконав розрахунки правильно (припущення малоймовірне, бо навряд, що Головльов впорався зі складними відсотками), потрібно визначити, по скільки відсотків річних сплачував того часу ломбард.