Цикл уроків по темі “Одяг” у 6-му класі (по підручнику Л.Биркун).
.
УРОК 1
Тема: ”Одяг. Нові ЛО. Розвиток мовленнєвої компетенції у
читанні”
Мета: Ознайомити учнів із новими лексичними одиницями; практикувати їх вживання у мовленні; розвивати навики читання та розуміння тексту.
Обладнання: тематичні картки, підручник, НО1.
План уроку
2. Основна частина уроку.
1) Повторення ЛО по темі, вивчених у 5-му класі.
2) Пред’явлення нових ЛО та введення їх у мовлення.
3) Опрацювання листа. Читання та переклад.
4) Відповіді на запитання.
5) Робота в групах. Змагання.
3. Заключна частина уроку.
1) Підведення підсумків.
2) Домашнє завдання. Оцінювання.
Хід уроку.
T: Good morning, children. I’m glad to see you. How are you today?
T-Cl T-P1, P2…
T: Make up little dialogues. Ask about your mood, make some compliments.
P1: Hello, Vicky, nice to meet you. How’re you today?
P2: Hi, Sveta, nice to meet you too. I’m fine, thanks’ because I have good mood. You look well today.
P1: Thank you, you too.
T: Look at Olga! She is so nice today! Let’s make her some compliments.
(Children make some compliments like these:
P1: This sweater suits you perfectly.
P2: I’m glad you like it.
P3: You have a nice smile.
P4: Thank you for the compliment)
T: Our theme is “Clothes”.
At this lesson we are going to:
a) repeat words on this theme;
b) learn new words and work with them;
c) read and translate the letter from our textbook;
d) take part in a competition
2. Основна частина уроку. Фонетична зарядка.
T: You have HO1 with phonetic rhymes. First repeat very slowly.
[ ] She likes fashionable shirts and shoes.
[ ] What do you wear in winter? -Warm woolen sweaters.
T: Now faster and faster. T – Cl
1) Повторення ЛО по темі “ Одяг”. Гра”Remember and name”.
T: Repeat, looking at the cards. We have 10 cards of clothes. Look at them and try to remember. ( Вчитель перевертає картки ).
Now, who will name more of them?
P1, P2, P3
T: Look at each other. What clothes can you see on your classmate?
P1=P2
2) Пред’явлення нових ЛО.
Overalls, a blindfold, to change, tights, a jumper, braces.
T: Repeat after the teacher; translate into Ukrainian; translate into English.
Введення нових слів у мовлення.
T: Translate into Ukrainian:
My overalls, my friend’s red overalls, his best blindfold, to wear a dark blindfold, to change my overalls to jeans, light tights, red braces, a nice jumper.
3) Опрацювання листа. Розвиток читання та перекладу.
Ex. 1, page 66
T: Find in the text and read that:
a) Vira doesn’t like her dark blue overalls;
b) About Vira’s favourite clothes;
c) What clothes Vira misses;
d) What she liked to do being on Earth.
4) Відповіді на запитання.
T: Listen and guess what is it?
being at school. This is …( a school uniform ).
T: Answer the questions after Vira’s diary on page 66.
T – P1, P2, P3
5) Робота в групах. Змагання.
T: Count from 1 to 4. We have four groups. Which group will be the first to read and choose the right picture? Ex. 3, page 66.
3. Заключна частина уроку. Підсумки. Домашнє завдання. Оцінки.
T: Our lesson is going to end. Was it interesting? What new words have you learnt? Is it comfortable to wear a school uniform every day?
Your home assignment is to learn new words, to describe your school uniform written.
Your marks are:
Have a nice day!
УРОК 2
Тема: “Види тканин. Розвиток мовленнєвої компетенції в аудіюванні.”
Мета: Вивчити нові та повторити вивчені ЛО та МФ по темі. Практикувати учнів в аудіюванні тексту. Розвивати навички діалогічного мовлення.
Обладнання: тематичні картки, підручник, НО1, НО2, Схеми для розвитку комунікативних вмінь.
План уроку
1.Початок уроку .
2) Повідомлення теми та мети.
3) Гра “ Bingo!”
2. Основна частина уроку.
1) Вправа на формування мовленнєвих навичок аудіювання.
2) Нові ЛО. Вживання їх у мовленні.
3) Вправи для розвитку вмінь аудіювання.
4) Складання міні-діалогів з використанням вивчених ЛО.
3. Заключна частина уроку.
1) Підведення підсумків.
2) Домашнє завдання. Оцінювання.
Хід уроку.
T: Good afternoon, children. Haven’t seen you for ages. T-Cl
T: How are you going on today? Ask one another about your mood in a chain.
P1-P2-P3…
T: Yesterday I’ve bought a very nice sweater! So, I’ve got a warm sweater and you, Vadim? P1- and you P2-…
T: Take our HO1. We have phonetic drills. (In groups, which group will manage the best)?
HO1 [ ] She likes fashionable shirts and shoes.
[ ] What do you wear in winter? -Warm woolen sweaters.
T: At this lesson we are going to listen to very interesting information about clothes and kinds of cloth. So, our theme is “Cloth. Audition ”. We shall work with a text, play games, and make up mini-dialogues. And we begin with a game
“ Bingo!”
There are 15 cards with clothes on them. Your task is to remember as more as you could. (The teacher takes cards back). Now write in your copy-books all words that you have remembered. Listen to me and if you hear the word written in your copy-book, cross it out. If you have no words left, shout “Bingo!” You’re the winner.
2. Основна частина уроку.
1) Формування мовленнєвих навичок аудіювання.
T: You have hand-out 2 (HO2). Circle the word that you hear.
HO2 mouth - mouse
Thin - sin
Thought - taught
thanks’ - tanks
there - dare
bathe - base
they - day
2) Повторення вивчених та пред’явлення нових ЛО.
T: Look at this scheme. Tell me what clothes can we wear in winter?
P1 In winter it is cold and I wear …
T: Do you agree with P1? Who can add? P2, P3…
T: And if the weather is hot it’s summer outdoors we can wear…
P1,P2,P3
T: Now let’s speak about kinds of our clothes. What can it be? This scheme will help us. Write down new words with their translation into your vocabularies.
3) Вправи на розвиток вмінь аудіювання. ( Pre-listening activities ).
T: Look at each other. What nice clothes you have! Different, bright colours, various decorations! Describe me your partner’s clothes, please.
P1: Vicky’s blouse is smart, light and silk. I like it.
P2…
T: I wonder, who knows what kind of clothes did people, have thousands of years ago? Let’s listen to the text and we’ll find out about it. Here is the list of new words. Your first task is to understand the main idea. (Audition. Text on page 156).
(After-listening activities).
T: Look at these pictures and match the words and pictures.
T: Now, listen to the text once again. (page 156 ).
Write in your copy-books, are these sentences true or false?
T: Let’s check up. ( 1- F; 2-T; 3-F; 4-T; 5-T; 6-F; 7-T; 8-T; 9-F; 10-T )
4) Складання міні-діалогів з використанням вивчених ЛО.
T: Complete the dialogue written on the blackboard.
- Hi, …
- I’m fine, thanks’. And you?
- … You have a nice … (patterned, striped, casual…) dress.
- I’m glad, you like it. Your … shirt is smart too.
- …
P1 = P2
3. Заключна частина уроку. Підсумки. Домашнє завдання. Оцінки.
T: It’s time to finish our lesson. Tell me please, was it interesting for you to know about clothes? What kind of cloth have you learnt after this lesson? At home write about your casual clothes and what you wear at the parties. Do exercise 5 on page 68. Your marks are… Good luck!
УРОК 3
Тема: “ Прикраси. Нові ЛО. Активізація мовленнєвої компетенції в усному мовленні. Проекти”.
Мета: Ознайомити учнів із новою лексикою теми “ Одяг”. Навчити вживати її в усному мовленні. Практикувати учнів у читанні.
Обладнання: мікрофон, підручник, НО1, НО2, схеми для розвитку усного мовлення, підготовчі матеріали для створення проектів.
План уроку
1.Початок уроку.
1) Привітання. Уведення в іншомовну атмосферу.
2) Повідомлення теми та мети уроку. Мовна розминка
(гра “Мікрофон”).
2. Основна частина уроку.
1) Повторення вивченої лексики по темі “Одяг”.
2) Пред’явлення нового лексичного матеріалу. Тренування учнів у читанні.
3)Вправи на вживання нових ЛО в усному мовленні.
4) Створення проектів. Розвиток усного мовлення.
3. Заключна частина уроку.
1) Підбиття підсумків.
2) Домашнє завдання. Оцінювання.
Хід уроку.
1. Початок уроку. Привітання. Мовна розминка. Повідомлення теми та мети.
1) T: Good afternoon, children. Nice to meet you. Are you glad to be here? How are you today? Tell me about your mood. (small dialogues between pupils about their mood, with some compliments).
T: In order to have good English we should begin with phonetic exercises. You have HO1. Read after me.
HO1 [ ] thought, bought, fought, taught
[ ] three, thin, thick, through
[ ] they, weather, these, those
[ ] what, where, why, whisper
2) T: At this lesson we continue learning the theme “Clothes”. Today we’ll speak about decorations. We’ll learn more new words, read an interesting text and make some projects.
Гра “Мікрофон”.
T: And now let’s begin with a game. I’m a reporter. I want to know your ideas about clothes. Answer my questions using this microphone.
2. Основна частина уроку.
1) Повторення вивченої лексики по темі “Одяг”. Розвиток навиків письма.
T: Write on the blackboard:
T: You have HO2. Who will be the first to match English words with their translation?
HO2 a flowery blouse повсякденні джинси
a checked shirt його червоні підтяжки
my friend’s overalls блуза, прикрашена квітами
casual jeans картата сорочка
his red braces шарф в горошок
a polka-dotted scarf комбінезон мого друга
2) Пред’явлення нового лексичного матеріалу. Розвиток усного мовлення.
T: Look at this picture, page 71. What can you see there? All those clothes are decorated with something. These are our new words for today. Let’s read the article from a fashion magazine and guess the meaning of the words in bold type. Ex. 7, page 69.
3) Вправи на вживання нових ЛО в усному мовленні.
T: Take the schemes and let’s work with them.
My suit is decorated with buttons, pockets and patterns. Speak about your clothes.
P1, P2, P3…
T: Now let’s match the clothes and decorations with the correct part of the body.
Ex. 10, page70.
4) Створення проектів. Розвиток усного мовлення.
T: We have four groups. Imagine, you are the managers of a fashion shop. Your tasks are written on the blackboard.
Gr.1, Gr.2, Gr.3, Gr.4
3. Заключна частина уроку. Підсумки. Домашнє завдання. Оцінки.
T: Look at me, children. What is this? (a ring, earrings, pockets, zipper, buttons…)
Did you like to work with projects? I hope that in future you’ll be able to create really the most fashionable shop of clothes. Your homework is to be prepared for the lexical quiz ( page 67-71). Your marks are: Have nice holidays!
Підготовчі матеріали для створення проектів.
|
Fashion Clothes
1. Kinds of cloth 4. Decorations
1. |
2. |
3. |
4. |
5. |
1. |
2. |
3. |
4. |
2. Clothes for men.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
3. Clothes for women
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
УРОК 4
Тема: “ Одяг у різні пори року. Нові ЛО. Розвиток мовленнєвої компетенції в усному мовленні”.
Мета: Ознайомити учнів із новими лексичними одиницями теми “ Одяг”.
Практикувати їх вживання у мовленні. Розвивати навики усного мовлення.
Обладнання: мікрофон, підручник, НО1, НО2, схеми для розвитку усного мовлення.
План уроку
1.Початок уроку.
1) Привітання. Гра “Пароль”.
2) Повідомлення теми та мети.
2. Основна частина уроку.
1) Активізація вживання вивчених ЛО по темі “Одяг”. Складання речень.
2) Розвиток усного мовлення за допомогою комунікативних схем.
3) Нові ЛО. Розвиток читання та перекладу.
4) Робота в групах. Обговорення інформації.
5) Вживання вивчених ЛО у тексті.
6) Розвиток усного мовлення. Складання речень.
3. Заключна частина уроку.
1) Підбиття підсумків. Гра “Мікрофон”.
2) Домашнє завдання. Оцінювання.
Хід уроку.
1. Початок уроку. Привітання. Мовна розминка ( гра “Password” ). Повідомлення теми та мети.
T: Good morning, children. Haven’t seen you for ages. It’s a nice morning, isn’t it? - T Cl
T: How are you going on today? Ask one another about your mood in a chain.
P1-P2-P3…
T: Now let’s play a game “Password”. Stand up! You’ll be able to sit down if you name any decorations.
P1,P2, P3…
T: Today we’ll speak abiout clothes in different seasons. We’ll learn new words and word-combinations. We’ll read new texts and have a talk about clothes.
T: Look! You have parts of different words mixed and created new words. Put them back together to get names of clothes.
|
T: Make up sentences with these words and write them down into your copy-books.
P1: I’ve got a flowery dress.
2) Активізація усного мовлення за допомогою комунікативних схем.
T: By the way, what season is it now? And what is the weather like today?
T-P1, P2
T: Yes, it’s quite cold and frosty. And what clothes can we wear in such weather? Look into our schemes.
P1,P2…
T: Speaking about summer we can wear …
P1, P2
3) Пред’явлення нових ЛО. Розвиток навиків читання та перекладу.
T: We wear different clothes in different seasons. In summer we can wear light, silk clothes. In winter our clothes can be warm, woolen. Sometimes we wear cotton or leather things. So, our new words
leather вовняний
woolen шовковий
cotton шкіряний
silk бавовняний
T: Let’s match them together.
Now our task is to read and translate ex. 11 on page 70. Then we’ll match the descriptions with the pictures after the text.
T: Discuss in groups what clothes you can wear
at a football match |
at a family party |
at an open-air rock concert |
at a formal dinner with a business partner |
Ex. 12 on page 71 will help you.
T: Read the text and fill in the gaps with the words from the box ( ex. 13, page 71).
Do you agree with what the text says?
T: Look at these cards. Make up sentences saying where and when you can wear such clothes.
a
|
thick thin warm long
|
woolen cotton silk leather
|
tie skirt blouse scarf T-shirt |
|
trousers gloves |
3. Заключна частина уроку. Підсумки. Гра “Мікрофон”.Домашнє завдання. Оцінки.
T: In order to sum up take this microphone and answer my questions:
T: It’s time to finish our lesson. At home write sentences with new words, ex.12 b) p. 71. Your marks are… Good luck!
УРОК 5
Тема: “У магазині одягу. Розвиток мовленнєвої компетенції у діалогічному мовленні”.
Мета :Практикувати у вживанні вивчених ЛО та МФ у діалогах. Розвивати навики ДМ. Вчити культурі спілкування.
Обладнання: тематичні картки, підручник, НО1, НО2.
План уроку
1.Початок уроку.
1) Привітання, фонетична розминка.
2) Повідомлення теми та мети.
2. Основна частина уроку.
1) Активізація вживання вивчених ЛО по темі “Одяг”. Складання діалогів.
2) Гра у групах. Розігрування діалогів.
3) Складання змішаних діалогів. Змагання пар.
4) Читання та переклад діалогів. Фразові дієслова.
3. Заключна частина уроку.
1) Підбиття підсумків.
2) Домашнє завдання. Оцінювання.
Хід уроку.
T: Good afternoon, children. Haven’t seen you for ages. T-Cl
Oh, Helen, you look fantastic today! This blouse suits you perfectly.
P1: Thank you, I’m glad you like it. – Nick, you look nice today! This jacket suits you perfectly.
P2:…
T: Look at the blackboard. We have phonetic drills. It’s a dialogue with sounds [ ] and [ ]. Firstly read the words A: ( then B: , then the whole dialogue slowly, fast ).
A: What did she see?
B: She saw sheep.
A: Where were the sheep?
B: The sheep were on a ship.
A: She saw sheep on a ship and when did she see the sheep?
B: She saw the sheep when the ship sailed.
T: One of the words of our theme today begins with the sound [ ] too. It’s “At the clothes shop”. At this lesson we’re going to play and to talk a lot.
2. Основна частина уроку.
1) Активізація вживання вивченої лексики по темі “Одяг”. Складання діалогів.
T: Do you like to go shopping? T-P1, P2
And what can you buy at the shops? Let’s make up a mind-map.
toys
SHOP
Clothes
T: Today I have my birthday and I invite you to visit my birthday party. Of course, I like presents, especially smart clothes. What clothes can you buy at the shop? (тематичні картки). T-P1, P2
T: In order to go to the clothes shop we need to know expressions. Match two columns A and B in ex. 16 on page 72. Now read them and translate.
P1 P2
T: Well, complete the conversations (ex.17, page 72) with the expressions from ex.16, page 72 and act these dialogues. P1 = P2, P3 = P4
T: ex. 18 page 73 ( groups of five)
P1 P2 P3 P4 P5
T: You have HO1. Your task is to make three short conversations from these mixed up sentences.
HO1 Could I try on this dress? Excuse me, have you got this blouse in size 12? I’m afraid it’s too small. No, I’m afraid that’s all we’ve got. Well, would you like to try on a bigger size? Yes, of course; the fitting room’s over there.
|
T: Read three short conversations ( ex. 19, page 73 ) and match them with the pictures.
T: We have phrasal verbs here. Compare these sentences:
P1, P2
T: Fill in the gaps with the correct phrasal verbs, ex. 20 on page 74. Do it in a written form.
T: What does it mean to try on, ( to put on, to take off )? How do we name these verbs? Your home task is to match verbs with the prepositions using the vocabulary and to make up sentences (HO2).
HO2 to get off to try in to take up to come round to look on
|
УРОК 6
Тема: “Вплив одягу на нас. Розвиток мовленнєвої компетенції у письмі”.
Мета :Практикувати у написанні вивчених ЛО та МФ по темі. Розвивати усне мовлення.
Обладнання: підручник, НО1, НО2.
Хід уроку.
T: Good morning, children. It’s a really nice morning today. Is anybody bad today? Who is so-so? Who is very fine?
T – P1, P2…
T: We begin with a game. Who will be the first to write:
T: Which of those words we have on ourselves now?
P1, P2…
T: All right, children. When I look at your clothes, I can say what person you are: optimistic or creative, modest or shy.
So, at today’s lesson we’ll speak about clothes and our character. We’ll practice in writing and we’ll develop our skills in speaking.
T: How do you think, jeans are only for boys? You’re right, there are clothes for boys, for girls and for both of them (unisex). Write these words into three columns (HO1).
HO1 shirt, bracelet, suit, skirt, dress, socks, shoes, trainers, scarf, tracksuit, shorts, cap, coat, gloves, necklace, trousers, jacket, sweater, tie, belt, watch, ring, T- shirt, earrings, jeans, overalls, blouse, boots.
|
||
Boys |
Girls |
Unisex |
|
|
|
2) Складання речень. Обговорення інформації.
T: I’m sure, that people who never clean their shoes are n d y u t i ( untidy ).
Finish the sentences using the words from the box. ( ex. 21, page 74 ).
T: Do you agree with those statements? Why not?
P1, P2…
T: Move round the class and fill the class survey (HO2).
Name |
Kate |
|
|
|
|
|
|
|
|
T: Report the results to the class.
P1, P2…
T: Look at the pictures and describe these people using the plan:
Plan
Who?
age
clothes ( colour, decorations )
character
T: It’s time to finish our lesson. Was it interesting for you to know about how the clothes affect at the people? Your homework is to write how your clothes characterize you. Your marks: Good luck, children.
УРОК 7
Тема: “ Мода. Одяг у нашому житті. Підсумковий урок”.
Мета: Узагальнити вміння та навички вживання вивчених ЛО та МФ по темі “Одяг”. Практикувати учнів в умінні висловлювати свої думки.
Обладнання: підручник, НО1, комунікативні схеми.
Хід уроку.
T: Good morning, children. Nice to meet you. How’re you? What’s the news? How’re your parents?
T: - P1, P2
T: Lida is beautifully dressed today. What a smart suit! Describe it, please.
P1, P2…
T: Be attentive! We have a brainstorm. Answer very quickly.
T: At this lesson we repeat the theme “Clothes”. Also, we’ll speak about fashion.
T: Listen and translate the sentences.
- The fitting-room is over there.
4. People who like to invent their own clothes are creative.
P1, P2…
T: Add my sentence with three or five.
T: Take these cards, children ( HO1). Complete the sentences with phrasal verbs.
|
T: Fashion, what does it mean? Let’s read about it, ex. 25, page 75.
P1, P2
T: Discuss the statements after the text in pairs, please. P1 – P2
T: Guess my riddle, please.
These clothes are very fashionable. Both girls and boys like to wear them. They are… ( Jeans).
Do you know the history how jeans became fashionable? Well, put the sentences of ex. 27 on page 76 in the correct order and you’ll be able to read and to translate this story.
P1, P2…
T: The last question of this story is: - Maybe jeans will be in fashion when your children are of your present age? Think and agree or disagree with that.
P1, P2…
T: I think that your arguments are closely connected with this poem ( “Clothes” on page 77). Let’s read it and translate.
P1, P2
T: Think about what your parents wore when they were your age. What do you think your children will wear at your present age?
T – P1, P2…
T: I’m sure it was interesting to learn and know about clothes, wasn’t it? Tell me one sentence on this theme, don’t repeat one another: P1, P2…
Your homework is to learn the poem “Clothes” on page 77 by heart.
УРОК 8
Тема: Home Reading Lesson. Text “The Sword in the Stone”.
Мета: Розвивати навички учнів у читанні. Активізувати усні висловлювання. Повторити граматичні часи групи Indefinite. Розширювати світогляд учнів щодо Англійської культури.
Обладнання: підручник, НО1, НО2, картки з цифрами.
Хід уроку.
T: Good morning, children. Nice to meet you. Greet one another (mini-dialogues).
P1: Hi, Olga. Glad to see you. How’re you today?
P2: Hello, Pavlo. Pleased to meet you too. I’m very well, because I have good mood..
Game “Password”
T: You will sit down if you continue this sentence. I like…
P1, P2, P3…
T: Phonetic exercises in pairs. Match questions with answers. Read them very quickly. (HO1)
Brainstorm
T: What is reading for you?
( fun, instructive, important, interesting, my hobby, time for a rest )
P1: As for me, reading is my hobby.
P2: To my mind, reading is very instructive.
2. Main part of the lesson
Pre-reading activity
T: Look at the blackboard and make up a dialogue.
- kind / books / What / of / you / do / to / read / like?
- am / of / I / fond / reading / tales / fairy.
T. We are going to read a fairy tale (page 114). What’s the title of this text?
While reading, try to answer these problem questions.
While – reading activities
T. Find and continue reading those sentences.
1) The boy’s real name…
2) Sir Ector had…
3) But poor Wart…
4) I am a wizard…
5) Nobody understood…
6) He hid in a hole…
7) When in trouble…
8) After many days…
9) Suddenly in the meadow…
10) There are many wonderful…
T. Find and read in English.
1) Ворт був пажем і жив у замку сера Ектора.
2) Але бідний Ворт мусів увесь час працювати.
3) Мене звати Мерлін. Я – чарівник.
4) Одного дня Мерлін повів Ворта до озера, змахнув чарівною паличкою і Ворт обернувся на маленьку рибку. 5) Потім він обернув Ворта на білку.
6) « Це – найкращий шлях вибрати короля Англії », - сказав сер Ектор
7)Той, хто витягне меч із цього каменю, станe королем Англії.
8) Ворт був мудрий і знав багато речей.
Post - read activities
Group work
T. Take cards (from 1 to 4). So, we have four groups. Each group has a
jig – saw story(HO2).
GR1, GR2, GR3, GR4
Writing
T. Look at the blackboard and write who did it.
WHO DID IT?
Grammar competition
T. Who will be the first to find in the text
a) 10 verbs in Past Simple
b) 5 verbs in Present Simple
c) 1verb in Future Simple
III. Summing – up
T. Let’s get back to the beginning of our lesson and answer our problem questions.
P1, P2, P3
T. You are well – done, children. Your marks are… .
Home assignment: to retell the fairy tale.
HO1 (phonetic drills)
Questions
Answers
Keys: 1-c; 2-d; 3-e; 4-a; 5-b.
HO2 (for groups)
Wart was a page who lived in the castle of Sir Ector. The boy’s real name was Arthur bit nobody called him by his name.
Sir Ector had a big lazy son named Kay. Kay liked to lie in the sun and sleep. His favourite place for sleeping was a green meadow near the castle.
One day a wizard Merlin came into the castle. He wanted to give Wart some lessons. Merlin changed the little page into a fish, a squirrel and even into a bird.
Wart, sir Ector and Kay went to London to take part in the tournament because they wanted to become King of London.
Poor Wart forgot Kay’s sword. Suddenly in the meadow he saw a very large stone and a shining sword in it. He quickly pulled it out and carried back to the tournament field.
So Wart became King. There are many wonderful stories about King Arthur and his brave knights.