Дата: 21.12.2018 р.
Тип уроку: Урок узагальнення знань.
Тема: Food and drinks. Meals and cooking in Ukraine.
Мета: Практична:
Освітня: - Вчити дітей працювати в парах та групах виконуючи практичні
завдання.
Розвивальна:
Виховна:
Обладнання: підручник, комп’ютер, мікрофон, технологічні картки, відео-фільм про ресторан «Коліба».
Хід уроку
T: Red, yellow, green and blue.
Hello, children! How are you?
It’s o’k. Thank you.
P-s: Red, yellow, green and blue.
Hello, teacher! How are you?
It’s o’k. Thank you.
Who is absent?
What day and date is it?
How many pupils are present today?
How many pupils are absent?
What’s happened with them?
Look at the window. And say
What season is it now?
What is the weather today?
Do you like the weather today?
What is the weather dislike for you?
What is your favourite season?
(Діти почерзі розповідають за малюнками про пори року.)
[u:] – tooth, juice, spoon, food, too;
[i:] – sweet, tea, tea-break, Easter, meat, cheese, pizza;
[ai] – pie, slice, kind, type;
[ei] – cake, made, plate, table.
Прийом: гра «I am writer».
T: And first of all let’s play game. Image that you are a writer, look at the screen
and complete the poem with the suitable words given below.
T: Repeat after me. All together.
I am Sam. I like … (jam).
I am Bruce. I like … (juice).
I am Sophie. I like … (coffee).
He is Tony. He likes … (macaroni).
She is Betty. She likes … (spaghetti).
He is Lee. He likes … (tea).
Гра «Complete the phrase».
And now I’ll read you sentences in Ukrainian and you have to add one word in English to each of them.
Для товариша, для друга,
Припас я цукор sugar.
Смакота! Is very goood.
Їжу називають food.
Люблять хлопці та дівчата
Масло, по-англійськи butter.
Не лізе борщ без солі в рот.
Англійською сіль це просто salt.
Молоко я пити звик
Молоко інакше milk.
М’ясо смажиться, шкварчить
Як називають м’ясо? Meat.
Рибу ловити – не шумиш,
Риба по-англійськи fish.
Хоч не з дешевих цей каприз.
Сир звемо ми просто cheese.
«Breakfast in the morning» та розповідь вірша окремими учнями.
T: I hope that everybody is fine. Today we have got many guests at our lesson. Let’s welcome them.
So today we have a lot of work to do we continue to learn unit 3: Food and drinks. But we’ll learn about the theme: Meals and cooking in Ukraine.
You’ll repeat the lexical material of the last lesson; learn new verbs: mix; fry, boil, grill, chop, slice; reading the text «Meals in Ukraine», work in groups, and speaking with presentation Ukrainian traditions.
Ознайомлення з новою лексикою.
Вивчення нових слів за монітором.
Слайд №2
Читання словосполучень з перекладом.
T: We must share on three groups of and continue our work. (Вчитель роздає картки) Look at the blackboard. We’ll play game «Traffic light Diet». I give you small card with the words and you stick it to our traffic light.
T: Now we are going to work with card №1. At first. We’re writing the words now and match these words with the opposites.
Keys:
Card №2
T: Match the two halves of these expressions.
1. – Two slices of d) – toast
2. – A glass of e) – water (a) juice)
3. – A cup of c) – tea
4. – A bowl of b) – cereal
5. – A bottle of a) – orange water.
Card №3
Діти міняються командами після кожної картки.
Food quiz
Read each question carefully.
Choose your answer from four options.
Робота над читанням тексту «Meals in Ukraine».
Вчитель по монітору веде бесіду про «Манери поведінки за столом». Відповідь учнів «так чи ні».
Далі продовжуєм гру «Yes» чи «No»
Гра «Microphone». (Асистент вчителя показує презентацію)
Let’s imagine I am an English speaking journalist and you have to interview your classmates about traditional Ukrainian dishes.
T: Now we must share on three groups again. Take a card. (circle colour card) Now we have to make the recipe.
«How to make a borsch»
Complete the sentences and I am mixing them now. Let’s start. Go on! (Команди склеюють речення у відповідному порядку)
Summary up.
Підсумок уроку.
Translate and read it.
What meals (do) should you eat?
The proverb say about: a healthy mind is a healthy body.
Health is wealth.
Ex: 5 p. (скласти діалог в парі)
Ex: 6 p. (пис.) написати лист-відповідь.