Proiect de lecție
la eu cercetez lumea
în clasa a 2 - a
Înv: Daniela BALAN
Tema: Cum să recunoaștem primăvara. Regulile de
comportare în timpul furtunii.
Scopul: de a familiariza elevii cu schimbările ce au loc în natură primăvara, de a-i învăța pe elevi să facă observații, să caracterizeze semnele naturii moarte primăvara, de a-i familiariza pe elevi cu regulile de comportare în timpul furtunii; de a dezvolta la elevi atenția, memoria, imaginația; de a educa la elevi dorința de a percepe natura, dragostea și atitudinea grijulie față de natură.
Amenajarea: manualul, televizor, desene ce reprezintă primăvara, desen „ Zâna Primăverii ”, fișe
Slaid 2 Cercul de dimineață
1. Оrganizarea clasei
Salutarea
- Buna dimineața, suntem din Ucraina!
- Salutăm și oaspeții.
- Bine ați venit!
Clopoțelul a sunat, Toți în clasă am intrat Să petrecem împreună Clipe dulci și voie bună. Suntem foarte bucuroși Că avem oaspeți frumoși. Și cu toții noi acum Vom porni încet la drum.
- Copii, și eu vă salut. Vă doresc o zi frumoasă, cu emoții numai pozitive!
- Acum, vă propun și vouă să le spuneți colegilor câte o dorință, urare pentru astăzi. Puteți înecepe cu cuvintele
Eu vă doresc ....
- În salutarea noastră noi am amintit și despre Ucraina.
- Ucraina este țara noastră.
- Dar ce șiți voi despre Ucraina?
- Care este capitala Ucrainei?
- Dar care sunt simbolurile de stat ale Ucrainei?
- Cum se numește imnul Ucrainei?
- Dar ce culori are drapelul nostru?
- Ce simbolizează ele?
- Bine copii, văd că aveți cunoștințe despre țara noastră.
- Acum, haideți să dorim ceva și țării noastre. Cum vă gândiți, ce putem să-i dorim Ucrainei astăzi?
- Cine vrea să spună ?
Noutățile zilnice
- Copii, acum trebuie să schimbăm datele în colțișorul nostru.
- Cine-mi spune, ce dată este astăzi? - Dar ce lună? Zi?
- Copii, ce dispoziție aveți voi astăzi. Eu cred că toți aveți o dispoziție bună. Suntem gata să începem o nouă zi și suntem pregătiți de lecție. Voi în mână aveți câte trei fișe care arată emoții. Eu vă propun să alegeți și să ridicați fișa care arată dispoziția voastră de astăzi.
Desfășurarea lecției:
2. Motivația activității educaționale
- Copii, ce lecție avem noi acum/? - Cum trebuie să ne comportăm la lecție?
3. Actualizarea cunoștințelor elevilor
- Ce învățăm noi la lecțiile de eu cercetez lumea ?
4. Studierea temei noi
- Astăză la lecție noi să continuăm să studiem natura, mediul înconjurător. Dar ce vom învăța o să aflați dacă veți ghici o ghicitoare.
Demonstrarea prezentației
Slaid 3 Ghicește ghicitoarea
Zăpada s-a topit,
Ghiocelul a răsărit,
Pomul a înmugurit.
Ce anotimp a sosit?
(Primăvara)
- Deci, noi vom învăța cum să recunoaștem primăvara, vom face cunoștință cu schimbările ce au loc în natură primăvara.
Demonstrez desene de primăvară.
- Copii, dar voi cunoașteți poezii despre primăvară ? - Cine vrea să ne recite ?
- Copii, dar ghicitori despre primăvară cunoașteți ?
Astǎzi, în grǎdina mea
Am vǎzut dupǎ perdea
Cum o zânǎ frumuşicǎ
Iar dǎ viaţǎ la grǎdinǎ …
Cine-i oare zâna aceea?
(Primăvara)
Slaid 4 Jocul „ Spune un compliment Zânei primăverii ”
Demonstrez desenul cu Zâna Primăverii
Acum, privind la acest desen cu Zâna Primăverii, vă propun să spuneți câte un compliment Zânei Primăverii și să-i punem o floricică, care o aveți pe bancă.
Slaid 5 Gândește – te!
- Ce miros are primăvara ? - Care sunt lunile primăvară ?
Slaid 6 „ Recunoaște luna. Alege un simbol pentru ea ”
- Copii, simbolul lunii martie este mărțișorul. El simbolizează sosirea primăverii și renașterea naturii
- Citim din manual despre semnele lunii martie.
Slaid 7 Dă răspuns la întrebare
- Care sunt semnele lunii martie ?
Slaid 8 Ce schimbări au loc în natură în martie ?
Schimbările ce au loc în natură în martie
- Se topește zăpada, gheața
- Soarele încălzește mai puternic
- Natura reînvie
Slaid 9 „ Recunoaște luna ”
- Luna aprilie în popor enumită și prier. Este o perioadă prielnică pentru semănăturile de primăvară.
- Citim din manual despre semnele lunii aprilie.
Slaid 10 Ce schimbări au loc în natură în aprilie ?
Schimbările ce au loc în natură în aprilie
- Pământul se pregătește să înverzească
- Zilele devin mai lungi
- Curg la vale pârâiașe
- Soarele se ridică mai sus
- Înfloresc primele flori
- Copii, dar voi trebuie să știți că nu se poate să strângem florile de primăvară, pentru că ele sunt scrise în Cartea Roșie.
Slaid 11 „ Recunoaște luna ”
- Citim din manual despre semnele lunii mai.
Slaid 12 Ce schimbări au loc în natură în mai ?
Schimbările ce au loc în natură în mai
- Se încălzește aerul
- Vremea e caldă
- Natura înflorește
- Cad precipitații
- La păsări și animale apar pui
Slaid 13 Însărcinare creativă
- Copii, luna mai în popor e mai numită și florar. Deci ce puteți voi desena, vă gândiți ...
Slaid 14 Minuta de înviorare
Slaid 15 Lucrul în perechi
Jocul „ Recunoaște anotimpul și semnele lui ”
- Copii, acum pe bănci voi o să primiți niște desene pe care este reprezentat un anotimp și niște fișe cu desene. Voi trebuie să alegeți fișele care corespund cu anotimpul reprezentat pe desenul primit.
Slaid 16 „ Asocierea ”
- Copii, acum voi o să numiți un cuvânt sau un enunț care se asociază cu primăvara și transmite microfonul.
5. Generalizarea cunoștințelor
Slaid 17 Jocul „ Găsește greșeala ”
- Între enunțurile date unele sunt greșite. Haideți să le găsim.
Primăvara zilele devin mai scurte iar nopțile mai lungi. ×
Se topește zăpada. v
Copacii înmuguresc. v
Păsările se trezesc din hibernare. ×
Animalele se întorc din țările calde. ×
Slaid 18 Jocul „ Completează propoziția ”
Pe ecran avem niște propoziții pe care noi trebuie să le completăm
Primăvara se topește ...
Din țările calde se întorc ...
Primăvara înfloresc primele ...
Dsn hibernare se trezesc ...
Prima lună de primăvară este ...
Slaid 19 Jocul „ Adevărat sau fals ”
- Acum eu o să vă citesc niște enunțuri, legate de anotimpul primăvara. Voi ascultați atent. Dacă enunțul e adevărat ridicați fișa verde, iar dacă e greșit ridicați fișa roșie. Ascultăm
- Acuma e iarna?
- A sosit primăvara?
- Primăvara diminețile sunt mai reci decât vara?
- Primăvara păsările zboară în țările calde?
- Primăvara se topește zăpada?
- Prima lună de primăvară este aprilie?
Slaid 20
- Copii, primăvara se aude primul tunet și se vede primul fulger.
Slaid 21 Mic dicționar
Furtună – fenomen natural, cu tunete și fulgere. Caracteristică pentru anotimpurile calde.
Tunet – zgomot și bubuit, care însoțesc fulgerul în timpul furtunii.
Fulger – străluciri puternice de lumină pe cer în timpul furtunii.
- Am făcut cunoștință cu niște cuvinte noi. Aceste cuvinte o să le punem pe peretele nostru de cuvinte.
Slaid 22 - 23 Regulile de comportare în timpul furtunii
- Nu vă ascundeți sub copac.
- Nu stați în baltă. - Închideți telefoanele și alte dispozitive electrice.
- Ascundeți - vă în tufișuri.
- Închideți toate ușile și ferestrele.
Slaid 24 Selectați semnele care anunță apropierea furtunii
- Ziua se întunecă.
- Se întețește vântul. - Pe cer apare curcubeul.
Slaid 20 Explică semnele populare
Cu o floare nu se face primăvara.
O zi de primăvară hrănește un an.
Cu o rândunică nu vine primăvara
- Copii, dar vouă vă place anotimpul primăvara? - De ce? Ce vă place mai mult primăvara?
6. Totalizarea
- Ce am învățat noi astăzi la lecție? - Ce ați aflat nou? - Ce va plăcut mai mult la lecție?
7. Notarea
8. Temă acasă
De studiat care schimbările ce au loc în natură primăvara
Slaid 21
Cântecul „ Copiii lumii toți vor pace ”
Slaid 22
Reflecția
- Copii, acum la sfârșitul lecției vreau să alegeți din nou fișa care arată dispoziția voastră de acum.
Noi vă mulțumim C - ați binevoit La noi de - ați poftit Soarele cel drag Să - l aveți în prag Să - l aveți în casă Cu belșug pe masă.